Autor Wątek: Fiorenzato F4E nano - brak powtarzalności przemiału  (Przeczytany 4575 razy)

Offline multifan4 Mężczyzna

  • Wiadomości: 103
  • Ekspres: Astoria CKE, Expobar Office Leva HX
  • Młynek: Fiorenzato F4E nano, Eureka Mignon
Fiorenzato F4E nano - brak powtarzalności przemiału
« dnia: 11 Sierpień 2019, 13:18:56 »
Witam
Od kilku miesięcy mam młynek Fiorenzato F4E nano. Mam z tym młynkiem problem, gdyż przemiały nie są powtarzalne. Gdy młynek wyreguluję dokładnie i espresso wychodzi dobre, przy następnym podejściu nawet tego samego dnia za kilka godzin przemiał nie jest taki sam, nawet jest inna gramatura przy tym samym zaprogramowanym czasie. Oczywiście czas przepływu espresso też jest inny, raz młynek mieli drobniej raz grubiej, wahania są od przepływu 30ml espresso w 12s do spalenia. Sitko VST.
Młynek jest jeszcze na gwarancji, gdzie może leżeć problem? Co mogę robić źle?

Czy ten typ młynka nie zapewnia odpowiedniej powtarzalności? Dodam, że mam Eurekę Mignon i powtarzalność jest na tym młynku bezproblemowa.
« Ostatnia zmiana: 11 Sierpień 2019, 13:24:11 wysłana przez multifan4 »

skansen

  • Gość
Odp: Fiorenzato F64 nano - brak powtarzalności przemiału
« Odpowiedź #1 dnia: 11 Sierpień 2019, 13:21:43 »
Na pewno jest to Fiorenzato F64 nano? Jeśli jest to F4 Nano obstawiałbym, że w toku kolejnych prób i zmian ustawień nagrzewają się za bardzo żarna...

Offline multifan4 Mężczyzna

  • Wiadomości: 103
  • Ekspres: Astoria CKE, Expobar Office Leva HX
  • Młynek: Fiorenzato F4E nano, Eureka Mignon
Odp: Fiorenzato F4E nano - brak powtarzalności przemiału
« Odpowiedź #2 dnia: 11 Sierpień 2019, 13:27:13 »
Poprawiłem, jest to F4E nano. Ustawienie pokrętła regulacji jest poza ogranicznikiem, trzeba było wykręcić śrubę aby zmielić dostatecznie drobno do sitka VST.
Nie kręcę tym młynkiem dużo, zazwyczaj przesunę lekko i jaka kawa wyjdzie taką domownikom podaje, nie mielę po kilka razy z różnymi ustawieniami, także nie mają się żarna kiedy nagrzać.
Do espresso i najlepszej kawy mam Eurekę.
« Ostatnia zmiana: 11 Sierpień 2019, 13:33:43 wysłana przez multifan4 »

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Fiorenzato F4E nano - brak powtarzalności przemiału
« Odpowiedź #3 dnia: 11 Sierpień 2019, 14:41:23 »
Brak śruby regulacji jak w Eurece jest tu dla mnie problemem. Miałem podobne przygody, u mnie wymiana na Eurekę rozwiązała wszystkie problemy.

Offline multifan4 Mężczyzna

  • Wiadomości: 103
  • Ekspres: Astoria CKE, Expobar Office Leva HX
  • Młynek: Fiorenzato F4E nano, Eureka Mignon
Odp: Fiorenzato F4E nano - brak powtarzalności przemiału
« Odpowiedź #4 dnia: 11 Sierpień 2019, 14:44:00 »
Czyli ten model młynka sam w sobie nie gwarantuje powtarzalności przemiału jak na przykład Mazzer?
Z tego wniosek że ten model młynka nie powinien być rekomendowany do espresso?

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10558
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Fiorenzato F4E nano - brak powtarzalności przemiału
« Odpowiedź #5 dnia: 11 Sierpień 2019, 14:46:55 »
Nie żartujcie, proszę. Zdaje mi się, że ten młynek ma śrubę regulacyjną i można za jej pomocą precyzyjnie ustawić stopień mielenia. Oczywiście, że jest to młynek przede wszystkim do espresso.

Sam nie przepadam za młynami F., ale nie dajmy się zwariować ;). Jest to proste urządzenie...
« Ostatnia zmiana: 11 Sierpień 2019, 14:53:20 wysłana przez Antonio »

Offline montescudaio Mężczyzna

  • Wiadomości: 110
  • Ekspres: La Pavoni Professional, Bezzera Strega R Al
  • Młynek: Fiorenzato F4e nano, ZF64W
Odp: Fiorenzato F4E nano - brak powtarzalności przemiału
« Odpowiedź #6 dnia: 11 Sierpień 2019, 16:17:54 »
Posiadam ten sam młynek. Mi tłumaczono żeby zasłaniać przesuwkę w pojemniku na ziarno, ponieważ zmienia się nacisk kawy. U mnie jest wszystko w porządku.

Offline Ryan1985 Mężczyzna

  • Wiadomości: 56
  • Ekspres: Rocket R 58, Bialetti Venus 6 tz
  • Młynek: Fiorenzato F64 Evo
Odp: Fiorenzato F4E nano - brak powtarzalności przemiału
« Odpowiedź #7 dnia: 11 Sierpień 2019, 16:32:44 »
Też miałem F4E nano i też miałem problemy z powtarzalnością - ale to mogło wynikać z braku doświadczenia/innych błędów które popełniałem.

Mi tłumaczono żeby zasłaniać przesuwkę w pojemniku na ziarno, ponieważ zmienia się nacisk kawy. U mnie jest wszystko w porządku.
Zgłoś do moderatora   

O tej przesuwce nie wiedziałem, że to ma wpływ  na powtarzalność/jakość przemiału - prawie nigdy jej nie zasuwałem. Myślałem, że tą przesuwkę zasuwa się po to by "nie tracić" zbyt wiele kawy jak ustawiamy młynek na drobniejszy przemiał (co zgodnie z instrukcją powinno się robić przy włączonym silniku młynka).

Ogólnie F4E Nano to bardzo dobry młynek - taki mniejszy brat F64 z mniejszymi żarnami.



Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10558
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Fiorenzato F4E nano - brak powtarzalności przemiału
« Odpowiedź #8 dnia: 11 Sierpień 2019, 16:39:47 »
Tę zasuwkę stosuje się po to by zdjąć hopper wraz z ziarnem.

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Fiorenzato F4E nano - brak powtarzalności przemiału
« Odpowiedź #9 dnia: 11 Sierpień 2019, 19:26:47 »
Antonio brak w tym modelu śruby, mamy wystający bolec na pierścieniu. Może przy jednym rodzaju kawy da się z nim żyć, ale przy zmienianiu ciężko trafić. Kawa świeżo zasypana inne ustawienia, postoi w hopperze inne. Teraz może dałbym radę, ale nie mam dobrych wspomnień.

Offline multifan4 Mężczyzna

  • Wiadomości: 103
  • Ekspres: Astoria CKE, Expobar Office Leva HX
  • Młynek: Fiorenzato F4E nano, Eureka Mignon
Odp: Fiorenzato F4E nano - brak powtarzalności przemiału
« Odpowiedź #10 dnia: 11 Sierpień 2019, 23:00:29 »
Tak jak napisałem, czasem kawa wychodzi idealnie - 25s, 30 ml, 18g. Następnego dnia ta sama kawa, tylko po dniu postania, albo się pali i nie leci w ogóle, albo leci w 15s 35 ml. Wychodzi też inna gramatura przy tym samym czasie. Sam ubijam, tamper z forum od metiu z forum, sitko VST 18g, nikt nie dotyka młynka poza mną.
Ręce opadają, ten młynek trochę kosztował.
Dlaczego tak się dzieje, wie ktoś, co w tym młynku jest źle rozwiązane, co konkretnie powoduje taki problem?
Za prosty młynek Eureka Mignon dałem 1500 zł wraz z ekspresem Expobar i nie mam co do niego żadnych zastrzeżeń.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Fiorenzato F4E nano - brak powtarzalności przemiału
« Odpowiedź #11 dnia: 11 Sierpień 2019, 23:49:01 »
Ważysz każdą dozę?

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Fiorenzato F4E nano - brak powtarzalności przemiału
« Odpowiedź #12 dnia: 12 Sierpień 2019, 00:25:46 »
Mam z tym młynkiem problem, gdyż przemiały nie są powtarzalne.

Usuń kawę z młynka, załącz go i dokręć żarno górne aż do lekkiego styku. LEKKIEGO, tylko tak, żeby było słychać jak żarna o siebie ZACZYNAJĄ ocierać. Wówczas przy załączonym młynku spróbuj trzymając korpus dłonią, drugą lekko poruszać na boki hopperem nie kręcąc żarnem. Jeśli wówczas będzie się zmieniało ocieranie żaren na większe lub mniejsze, masz odpowiedź. Obudowa żarna górnego, a właściwie jego gwint nie jest dopasowany do gwintu w korpusie młynka.
Następna sprawa, ocieranie żaren o siebie od samego poczatku powinno być jednostajne i stałe, a nie jak czasem bywa takie, jakby żarno było krzywe lub coś podeszło pod żarno. Może wystarczyć wówczas wykręcenie żarna i wyczyszczenie go dokładnie lub trzeba żarna wypoziomować. Maluje się czoło żaren pisakiem i dokręca aż do momentu początku ocierania żaren o siebie. Wówczas w miejsce pod żarnem gdzie tusz nie jest starty podkłada się  pod żarno folię metalową (aluminiową lub miedzianą). To żmudna praca, ale można wypoziomować żarna bardzo dokładnie.
Kolejna sprawa, wyłącz młynek z sieci, wykręć żarno górne, a właściwie żarno z górną jego obudową i sprawdź, czy żarno dolne nie rusza się pionowo. Jeśli można je "unieść" osiowo, to młynek jest do naprawy lub regulacji luzu osiowego wirnika. W niektórych młynkach robi sie to od spodu dokręcając lub wykręcając śrubę regulacyjną pod osią wirnika od dołu. 
Trochę to skomplikowane, ale usunięcie tych niedogodności może zmienić jakość przemiału. Poza tym ilość ziaren w hopperze też ma znaczenie, podobnie jak wilgotność powietrza. Powodzenia.

PS sprawdź też, np stoperem smartfona czy czas pracy młynka na jego timerze jest powtarzalny.
« Ostatnia zmiana: 12 Sierpień 2019, 00:31:30 wysłana przez Jeżyk »
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10558
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Fiorenzato F4E nano - brak powtarzalności przemiału
« Odpowiedź #13 dnia: 12 Sierpień 2019, 08:42:45 »
@tom517, ten bolec jest przykręcony do pierścienia, a ten do śruby ;). Nie ma tu przekładni ślimakowej w regulacji dystansu między żarnami, ale "mikrometryczna" regulacja jest...

Można się przyczepić, że nie ma sensownej podziałki, ale w dużych fiorkach też nie ma. W Mazzerach nie ma -- można z tym żyć :). To kwestia wprawy. Po jakimś czasie użytkowania, wiemy jak przestawić ten bolec, by zmiana była zgodna z oczekiwaniami. W zasadzie nie interesują nas żadne konkretne nastawy i wskazania podziałki młynka lecz właśnie zmiany mechanizmu regulacji w celu uzyskania pożądanego efektu.

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Fiorenzato F4E nano - brak powtarzalności przemiału
« Odpowiedź #14 dnia: 12 Sierpień 2019, 11:16:17 »
nie ma sensownej podziałki, ale w dużych fiorkach też nie ma. W Mazzerach nie ma
Można sobie z tym doskonale poradzić rysując na pierścieniu kreski pisakami różnych kolorów. Wówczas można łatwo wrócić do przemiału pod konkretną metodę parzenia.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi