Autor Wątek: Prosty filtr do wody i podłączenie bezpośrednie ekspresu  (Przeczytany 52761 razy)

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Prosty filtr do wody i podłączenie bezpośrednie ekspresu
« Odpowiedź #75 dnia: 31 Lipiec 2019, 18:51:52 »
Mam podobną konfigurację:
Zlew (pod nim we/wy wody) - zmywarka - ekspres.
W takim układzie mam filtr pod zlewem, w przypadku RO - odwrócona osmoza (Reverse Osmosis), jest osobny wątek o tym - potrzeba też odprowadzać odrzut (do 100% wody brudnej) do kanału. Wtedy może warto filtr mieć pod zlewem, żeby węży nie mnożyć.

Pytałeś na początku o firmę, która ci pomoże wybrać - wg mnie firma zaproponuje to co zechce ci sprzedać i jak się nie znasz to nie zweryfikujesz czy to najlepszy wybór. Lepiej chyba tutaj posłuchać - ludzie tu na filtrach zęby zjedli i napewno doradzą dobrze.

Miałem podobny dylemat. W telegraficznym skrócie moje wnioski:
- RO jest fajne bo daje praktycznie czyste H2O
- czyste H2O jest niedobre zarówno do picia jak i ekspresu - trzeba rozbudować system o mineralizatory (mieszane opinie nt. skuteczności) lub mieszać z wodą nieoczyszczoną - tu instalacja komplikuje się mniej.
- odwrócona osmoza w domowych wydaniach daje małe ciśnienie na wyjściu - za małe do ekspresu (tak jest u mnie przy ciśnieniu rzędu 2,5 bara z sieci) - żeby temu zaradzić trzeba zamontować zbiornik ciśnieniowy, w którym woda stoi - sam sobie odpowiedz czy takie coś chcesz mieć - są zwolennicy (nie widzą nic złego) i przeciwnicy (w stojącej wodzie może kwitnąć życie)
- RO wymaga podłączenia do kanału - na brudną wodę, ta sama brudna woda to też aspekt ekologiczny - wylewasz w kanał (lub na grządki - bo tak tez można) tyle samo wody ile dostajesz z filtra użytkowej
- RO to zestaw filtrów - każde trzeba wymieniać osobno, zwykle w różnych okresach

To powiedziawszy, na nowe mieszkanie widziałbym u siebie RO wysokiej jakości - bez zbiornika, ale z dużą wydajnością membran(y) i ze sprawną mineralizacją. Tu jakimś kandydatem jest system Akvo polecany do kawiarni. Miał być w wersji do domu, ale póki co nic nie słychać.

Z drugiej strony stoją filtry kolumnowe - Brita, Bwt czy inne. Dużo prostsze w instalacji (nie ma wyjścia do kanału), jest to jedna butla do wymiany, filtrują słabiej, do ekspresu wystarczy, natomiast dla mnie do picia na surowo woda jest niedobra ( Warszawa ).

To chyba mój najdłuższy post. Są za to jakieś nagrody? ;)

Offline Sparhawk Mężczyzna

  • Wiadomości: 29
  • Ekspres: Astoria CKE
  • Młynek: Mazzer Mini Electronic
Odp: Prosty filtr do wody i podłączenie bezpośrednie ekspresu
« Odpowiedź #76 dnia: 31 Lipiec 2019, 23:56:34 »
Dzięki wielkie za nakreślenie tematu :). Tak jak mówisz sprzedawca w 100% uczciwy nigdy nie będzie i mam tego świadomość dlatego moim pierwszym odruchem był post na forum :). Z tego co mówisz RO wydaje się wymagać znacznie więcej zaangażowania i przemyślenia ale założenie jest aby było porządnie i bez półśrodków więc chyba jednak w tą stronę powinienem się kierować...

Jeśli chodzi o stojącą wodę to również uważam to za słaby pomysł i wolałbym uniknąć natomiast z odpływem do ścieków problemu wielkiego nie widzę - i tak chcę wylewkę również połączyć z odpływem a to przecież stoi na blacie.

Czyli rozumiem, że wtedy wszystko instaluje jednak pod kranem i stamtąd prowadzę wodę na ekspres? U mnie takie rozwiązanie oznacza "cofanie" się z tą wodą bo przyłącze zarówno wody jak ścieku prowadzone będzie z łazienki pokój obok, a po stronie kuchni ekspres ma stać zaraz przy ścianie - dopiero dalej będzie zmywarka i na końcu zlew.

Jesteście w stanie polecić konkretne rozwiązania do takiej instalacji?
« Ostatnia zmiana: 01 Sierpień 2019, 00:00:34 wysłana przez Sparhawk »

Offline Drinker

    • coffeedrinkers.pl
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 376
    • coffeedrinkers.pl
  • Ekspres: V60, Clever, Chemex, Aeropress, Brewista smart, moka, Gabi, Severin
  • Młynek: Severin 3873, c40
Odp: Prosty filtr do wody i podłączenie bezpośrednie ekspresu
« Odpowiedź #77 dnia: 01 Sierpień 2019, 07:12:40 »
Dobrze rozumiesz, rozwiązania które proponuje @rubin instalujesz pod kranem, albo w dowolnym innym miejscu, bylebyś mógł przeprowadzić wężyki zasilające dany filtr.
Jeśli filtr kolumnowy to wężyk będzie jeden o średnicy 1/4 cala, a jeśli RO to dwa wężyki, tez o średnicy 1/4 cala. Odległość nie ma tutaj zbyt dużego znaczenia jeśli mówimy o odległości powiedzmy do 5m od zaworu sieciowego.
Jeśli planowałbym instalację w momencie projektowania kuchni, to zrobiłbym ją tak, że filtr umieściłbym w szafce pod ekspresem i do tego miejsca dociągnąłbym wężyki. Z Twoich postów wnioskuję że pijesz tylko kawę z ekspresu.
Jeśli chciałbyś zrobić też wylewkę do wody w filtra, to tę proponowałbym przy zlewie. Wtedy położenie filtra zależy od tego czy wolisz by woda z filtra miała dalej do ekspresu czy do kranu. Możesz nawet filtr sobie na środku tej drogi zamontować ;)
Właściciel sklepu www.coffeedrinkers.pl

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Prosty filtr do wody i podłączenie bezpośrednie ekspresu
« Odpowiedź #78 dnia: 01 Sierpień 2019, 07:55:58 »
Jeśli chodzi o stojącą wodę to również uważam to za słaby pomysł i wolałbym uniknąć natomiast z odpływem do ścieków problemu wielkiego nie widzę - i tak chcę wylewkę również połączyć z odpływem a to przecież stoi na blacie.

Czyli rozumiem, że wtedy wszystko instaluje jednak pod kranem i stamtąd prowadzę wodę na ekspres? U mnie takie rozwiązanie oznacza "cofanie" się z tą wodą bo przyłącze zarówno wody jak ścieku prowadzone będzie z łazienki pokój obok, a po stronie kuchni ekspres ma stać zaraz przy ścianie - dopiero dalej będzie zmywarka i na końcu zlew.

Jesteście w stanie polecić konkretne rozwiązania do takiej instalacji?

Jeśli decydujesz się na RO i nie chcesz mieć zbiornika ciśnieniowego to dobrze sprawdź jakie minimalne ciśnienie powinno zasilić ekspres i jak wydajne membrany zastosować, żeby takie uzyskać. Kolejna sprawa to preinfuzja mechaniczna w ekspresie (jeśli masz taką opcję) - do uzyskania sensownej potrzebujesz ciśnienia rzędu 3 barów (tu może ktoś mnie poprawi bo mowie tylko jak jest u mnie). Może ktoś z mądrzejszych w temacie RO się wypowie.

Jeśli chodzi o umiejscowienie filtra to chyba ma małe znaczenie - ograniczyłbym ilość węży doprowadzających w takiej sytuacji. Ewentualnie znaczenie może mieć odległość w kontekście zrzutu brudnej wody - zależnie jakie tam ciśnienie jest, gdy będzie za daleko, to może nie dolecieć. Jak ja robiłbym kuchnię od zera to zrobiłbym taki system pod zlewem, oprócz zasilenia ekspresu zrobiłbym wyjście do wylewki w zlewie, a wylewkę zamontowałbym trójdrożną (na jednej baterii zwykła kranówa c/z i woda filtrowana). Pod ekspresem będziesz miał szafkę na kawę i akcesoria.

Jeśli chodzi o konkretne rozwiązania to na rynku jest tego pełno. Pogooglaj. Popytaj o oferty, zapodaj swoje oczekiwania (np. w kwestii ciśnienia wyjściowego i braku zbiornika). Sprawdź opinie i serwis. A jak zamontujesz to się pochwal - bo mnie to czeka za około rok :). Ja jakieśtam kompaktowe urządzenie kupiłem na osmoza.pl, serwis mają responsywny, ktoś na forum miał z nimi problem przy okazji zwrotu, ale się dogadali.

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Prosty filtr do wody i podłączenie bezpośrednie ekspresu
« Odpowiedź #79 dnia: 01 Sierpień 2019, 10:11:37 »
Rozważ jeszcze nanofiltrację - to takie RO, które „gorzej” filtruje, membrana trochę wiecęj przepuszcza - z założenia powstrzymuje większość soli (kamienia) i wszelkie nieporządane rzeczy (bakterie, wirusy, itd), zostawia trochę soli (minerałów). RO oczyszcza wodę do pojedynczych ppm, bliskich zeru, nanofiltracja u mnie z ~300 ppm robi ~30 - daje to wodę pitną, powiedzmy lekko zmineralizowaną, smaczną, dobrą też do kawy. Cierpi na te same wady co RO.

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1489
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Prosty filtr do wody i podłączenie bezpośrednie ekspresu
« Odpowiedź #80 dnia: 01 Sierpień 2019, 21:36:00 »
To powiedziawszy, na nowe mieszkanie widziałbym u siebie RO wysokiej jakości - bez zbiornika, ale z dużą wydajnością membran(y) i ze sprawną mineralizacją. Tu jakimś kandydatem jest system Akvo polecany do kawiarni. Miał być w wersji do domu, ale póki co nic nie słychać.
Jest, kosztuje ca. 3k pln.

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Prosty filtr do wody i podłączenie bezpośrednie ekspresu
« Odpowiedź #81 dnia: 02 Sierpień 2019, 00:21:18 »
A czy możesz powiedzieć gdzie to kupić i więcej o tym konkretnym produkcie do domu poczytać? Bo ja wciąż nie widzę.

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1489
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Prosty filtr do wody i podłączenie bezpośrednie ekspresu
« Odpowiedź #82 dnia: 02 Sierpień 2019, 08:39:11 »
@Metiu trochę o tym pisał. Zapytany pewnie udzieli więcej szczegółów.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5086
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Prosty filtr do wody i podłączenie bezpośrednie ekspresu
« Odpowiedź #83 dnia: 02 Sierpień 2019, 10:18:17 »
W sumie... bierz Akvo, będzie bardzo dobry efekt ;) Od jakiegoś czasu używam tej wody, jestem bardzo zadowolony.

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Prosty filtr do wody i podłączenie bezpośrednie ekspresu
« Odpowiedź #84 dnia: 02 Sierpień 2019, 10:56:48 »
@Metiu trochę o tym pisał. Zapytany pewnie udzieli więcej szczegółów.

Odgrzebię, ale jak pamiętam, ostatni nius to, że planują wersję do domu.

W sumie... bierz Akvo, będzie bardzo dobry efekt ;) Od jakiegoś czasu używam tej wody, jestem bardzo zadowolony.

Siewcu, masz to w domu? Pochwal się szczegółami!

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5086
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Prosty filtr do wody i podłączenie bezpośrednie ekspresu
« Odpowiedź #85 dnia: 02 Sierpień 2019, 11:58:11 »
Nie mam, podbieram od znajomego :D Różnica jest naprawdę wyczuwalna... Nawet jeśli nie ma się sensorycznego podejścia do picia kawy.

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Prosty filtr do wody i podłączenie bezpośrednie ekspresu
« Odpowiedź #86 dnia: 02 Sierpień 2019, 12:03:42 »
A znajomy ma w domu? Czy znajomy z kawiarni? Jak w domu, to zdobądź szczegóły :).

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5086
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Prosty filtr do wody i podłączenie bezpośrednie ekspresu
« Odpowiedź #87 dnia: 02 Sierpień 2019, 14:22:34 »
W kawiarni ;) Przedzwoń do nich, zapytaj, pogadaj to będziesz wiedział co i jak.

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Prosty filtr do wody i podłączenie bezpośrednie ekspresu
« Odpowiedź #88 dnia: 02 Sierpień 2019, 14:25:28 »
Ja mam jeszcze z rok do nowej kuchni - poczekam. Swoją drogą jak na czasy gdzie wszystko jest w sieci, to o AKvo jest bardzo mało w sieci. Dziwne to trochę - jakby im nie zależało kompletnie na dotarciu do klienta.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5086
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Prosty filtr do wody i podłączenie bezpośrednie ekspresu
« Odpowiedź #89 dnia: 02 Sierpień 2019, 15:13:37 »
Na temat polityki reklamowej nie powiem absolutnie nic. Używam wody z Akvo, bo mam taką możliwość, i jestem z niej zadowolony. Gdybym mógł chętnie postawiłbym takie urządzenie w domu, no ale niestety nie da rady...

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi