Autor Wątek: Lelit Kate PL82T  (Przeczytany 5025 razy)

Offline MaciejG

  • Wiadomości: 4
  • Ekspres: Rocket Appartamento
  • Młynek: Rocket Fausto
Lelit Kate PL82T
« dnia: 04 Styczeń 2019, 20:30:32 »
Cześć Wszystkim,

Jako że, jestem z natury w gorącej wodzie kąpany to bez większego rozeznania zakupiłem na swój pierwszy ekspres Lelit Kate PL82T. Ekspres ma dotrzeć do mnie w poniedziałek wiec zabrałem się za czytanie forum i widzę że, większość użytkowników posiada osobno młynek i ekspres. Zacząłem więc zastanawiać się czy Lelit Kate jest dobrym wyborem dla początkującego domowego baristy. Przy wyboże zależalo mi na tym aby sprzęt nie zajmował zbyt dużo miejsca i jakoś wyglądał. W domu kawę piję tylko ja i są to głównie kawy mleczne ale zależy mi też na dobrym espresso. Proszę doradźcie mi czy był to dobry zakup czy może lepiej odesłać go i kupić coś innego, budżet to ok. 5000 zł. Dzięki
 

Offline tom517

  • Wiadomości: 1794
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Lelit Kate PL82T
« Odpowiedź #1 dnia: 04 Styczeń 2019, 20:49:50 »
Młynek tu to jakby dodatek. Jeśli będziesz chciał uzyskiwać w 25 sek 2x tyle naparu co waga kawy i spokojną równą ekstrakcję myślę że będzie trudno. Poświęć trochę czasu na czytanie.

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Lelit Kate PL82T
« Odpowiedź #2 dnia: 04 Styczeń 2019, 20:57:26 »
Ja bym się na Twoim miejscu zastanowił po pierwsze, czy potrzebuje ekspres kolbowy i czy mam czas i chęć na naukę parzenia w nim kawy. Potrzebujesz też świeżo paloną kawę i wagę.

Jeżeli chodzi o wbudowany młynek, to no cóż... nie jest zły, ale większość ludzi tu na forum poleca osobny młynek i ekspres. Za cenę tego ekspresu, dostałbyś fajny młyn i ekspres jako osobne urządzenia.
Jednak nie martw się zbytnio, bo po tygodniu nauki dasz radę zrobić bardzo dobrą kawę, o ile oczywiście taką kupisz w jakieś palarni czy sklepie - polecam te, które są aktywne na forum, znajdziesz je w dziale supermarket.

Powodzenia w nauce :)

Offline MaciejG

  • Wiadomości: 4
  • Ekspres: Rocket Appartamento
  • Młynek: Rocket Fausto
Odp: Lelit Kate PL82T
« Odpowiedź #3 dnia: 04 Styczeń 2019, 21:18:07 »
Wlaśnie chęći do parzenia dobrej kawy ogromne  i czasu tez pod dostatkiem bo pracuje w domu. Czytam już forum trzeci dzień i sam dochodzę do wniosku że, chyba za szybko podjąłem decyzje o zakupie tego ekspresu. Nie wiedziałem wtedy że, aż taka istotną role posiada młynek. Chyba jednak zwrócę go i zamówię coś innego.

Offline mojojojo

  • Wiadomości: 31
  • Ekspres: Lelit Anna PL41TEM, V 60
  • Młynek: Lelit Fred, Comandante
Odp: Lelit Kate PL82T
« Odpowiedź #4 dnia: 04 Styczeń 2019, 21:19:44 »
świetny sprzęt dla osoby co chce się napić dobrej kawy w warunkach domowych
mielisz zapinasz kolbę i masz kawę jak złoto
bez żadnego mierzenia ważenia itp
no chyba że kawa jest na ostatnim planie a mierzenie i ważenie to priorytet
dla normalnego człowieka ( nie wizjonera ) ekspres wybitny
wiem bo mam
nie ma tu mowy o żadnej nauce po 10 czy 11 kawach sam zobaczysz jak zacznie Ci wychodzić
na forum zrobienie espresso jest porównywalne z lotem w kosmos
« Ostatnia zmiana: 04 Styczeń 2019, 21:25:56 wysłana przez mojojojo »

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Lelit Kate PL82T
« Odpowiedź #5 dnia: 04 Styczeń 2019, 21:27:17 »
Dla większości członków tego forum kawa jest na pierwszym planie, a to oznacza mierzenie i ważenie.

@Mojojojo używaj przecinków.

Czy tylko mi się tak wydaje, czy w ostatnim czasie namnożyło się mondrali z zerowym doświadczeniem co pozjadali wszystkie rozumy ?

@MaciejG czy oddasz ekspres czy nie to twoja decyzja. Jeśli oddasz i dobierzesz lepszy jakościowo młynek niż ten który jest w ekspresie to nie pożałujesz. Jeśli zostawisz ten ekspres to też zrobisz poprawne espresso, może nie być tak powtarzalne jak by mogło być, może trzeba będzie trochę więcej kawy poświęcić na dostrajanie, może dłużej będzie mielił, ale dasz radę.

Marek.
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Lelit Kate PL82T
« Odpowiedź #6 dnia: 04 Styczeń 2019, 21:52:08 »
nie ma tu mowy o żadnej nauce po 10 czy 11 kawach sam zobaczysz jak zacznie Ci wychodzić
na forum zrobienie espresso jest porównywalne z lotem w kosmos

Zmieniłeś zdanie :)?

od kilku dni na Lelicie jeszcze żadna nie wyszła jak trzeba ale jestem cierpliwy

Offline mojojojo

  • Wiadomości: 31
  • Ekspres: Lelit Anna PL41TEM, V 60
  • Młynek: Lelit Fred, Comandante
Odp: Lelit Kate PL82T
« Odpowiedź #7 dnia: 04 Styczeń 2019, 21:56:55 »
jak słusznie zauważyłeś post z 16 grudnia a dziś jest 4 stycznia

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2394
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Lelit Kate PL82T
« Odpowiedź #8 dnia: 04 Styczeń 2019, 22:14:49 »
Kate da radę, jeśli chcesz w domowym zaciszu mieć dobrą kawę to do tego ten kombajn wystarczy.
Wybór dobry ale mało perspektywiczny jeśli czujesz że zaczynasz chcieć gonić króliczka. W tej cenie jest więcej dobrych możliwości tyle że do tego dojdzie waga, tamper, może sitka lub prysznic więc dodatkowe wydatki. Tak czy inaczej sporo nauki, prób i błędów. Jeśli chcesz dobrej kawy to kup odpowiednie ziarno i ciesz się nowym nabytkiem, jeśli jednak czujesz że woła cię już ciemna strona mocy to potrzebujesz kolejnego tygodnia na dokonanie nowego wyboru. Zapewne po dniu lub dwóch dojdziesz do chęci zakupu sprzętu za 9000 pln. Nie każdemu chce się bawić w dystrybucję, kanałowanie, zmiany temperatury i odsiewanie przemiału sporo ludzi chce tylko wypić dobrą lub niezłą kawę :mrgreen:

Offline MaciejG

  • Wiadomości: 4
  • Ekspres: Rocket Appartamento
  • Młynek: Rocket Fausto
Odp: Lelit Kate PL82T
« Odpowiedź #9 dnia: 04 Styczeń 2019, 23:55:26 »
Dzięki za pomoc, ekspres zwrócony zanim do mnie dotarł :ups:  jednak czuje że ciągnie mnie na tą ciemniejszą stronę. Budżet też jakoś się lekko naciągnie i coś sensownego z tego wyjdzie. Narazie temat myśle do zamknięcia pewnie jeszcze się gdzieś zobaczymy bo przewertuję jeszcze raz forum i zrodzą się pytania.

Offline Perzua Mężczyzna

  • Wiadomości: 500
  • Ekspres: Bezzera Matrix, Kalita, V60
  • Młynek: Ceado E37SD, Kinu M47
Odp: Lelit Kate PL82T
« Odpowiedź #10 dnia: 05 Styczeń 2019, 06:44:08 »
Mam podobnie ... Moja pierwsza kolba, a już oglądam ekspresy po 7 tyś. Wcześniej miała być do 3  >:(

Staram się opanować

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: Lelit Kate PL82T
« Odpowiedź #11 dnia: 05 Styczeń 2019, 19:46:02 »
Jeżeli masz możliwość to wybierz się do kawiarni polecanych na forum i tam spróbuj różnych kaw - espresso, cappu, dripa itd. i zobacz czego oczekujesz od kawy - małej czarnej, dużej, z mlekiem itd.

Offline MaciejG

  • Wiadomości: 4
  • Ekspres: Rocket Appartamento
  • Młynek: Rocket Fausto
Odp: Lelit Kate PL82T
« Odpowiedź #12 dnia: 05 Styczeń 2019, 20:35:11 »
Już się zdecydowałem i  zakupiłem rocket apartamento cappuccino oraz młynek rocket fausto. Mam nadzieje ze nie będę żałował bo dość mocno rozszerzyłem budżet. Z 5000 zrobiło się 10000  :sciana:. Wybór ekspresu podyktowany był w większości jego wyglądem wkoncu żona go zaakceptowała  [emoji38]. Teraz czekam na paczkę i biorę się za robienie 14 cytryn :pycha:

Offline Perzua Mężczyzna

  • Wiadomości: 500
  • Ekspres: Bezzera Matrix, Kalita, V60
  • Młynek: Ceado E37SD, Kinu M47
Odp: Lelit Kate PL82T
« Odpowiedź #13 dnia: 11 Styczeń 2019, 07:54:05 »
Napisz coś, jak kawki. Wychodzą?

Offline cezary.pl

  • Wiadomości: 141
  • Ekspres: Superkop + inne alternatywne urządzenia.
  • Młynek: Comandante C40 MK4 + Red Clix, G-micron DLC
Odp: Lelit Kate PL82T
« Odpowiedź #14 dnia: 29 Maj 2023, 16:39:30 »
Wyczytałem w czeluściach forum że tytułowy ekspres wyposażony w młynek, posiada żarna Italmill
Właśnie negocjuję z Konesso zakup tego ekspresu z przeznaczeniem do biura i przy okazji poprosiłem o nazwę producenta żaren. W odpowiedzi miła pani odpisała że nie wiedzą i że to tajemnica firmy Lelit, a takie tajemnice źle wróżą.

Może forumowy użytkownik potwierdzi bądź zaprzeczy sugerowanemu producentowi żaren w młynku?
I czy żarna w Lelit dorównują jakości żaren w Comandante?

Jestem świadomy zalet i wad takiego zestawu, ale bazując na moich dotychczasowy doświadczenia z espresso, kiepskiego młynka i przemiału nie zaakceptuję.
Pójdę wtedy po rozum do głowy i kupię osobno ekspres i młynek. :-)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi