Autor Wątek: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.  (Przeczytany 463150 razy)

Offline Heniutek Mężczyzna

  • Wiadomości: 1141
  • Ekspres: Robot, V60_02 ,Gabi A+ B, FP, AP (Prismo + RGB), Cafflano® Kompresso , Mok 4tz , Mizudashi , Barista , Kalita, Origami, Kinto..
  • Młynek: Wscg-2, Macap MX, Jx-Pro, C2, ODE, MK4
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1710 dnia: 21 Listopad 2023, 22:14:40 »
Jeśli było to przepraszam :






 :hihihi:
« Ostatnia zmiana: 21 Listopad 2023, 22:30:00 wysłana przez Heniutek »
Witam, witam i o zdrowie pytam!

Offline morfeusz

  • Wiadomości: 23
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1711 dnia: 22 Listopad 2023, 09:14:32 »
Żadna filozofia: jest lejek i oddzielnie sitko. Jak je włożysz do lejka jak na zdjęciu to jest 3tz (moja kawiarka), a jak sitko odwrócisz, to jest 1tz.
Dzięki. Wszędzie na zdjęciach jest  sam lejek i włożone do środka sitko, więc nie wiedziałem jak to sitko wygląda.
Zamówiłem  Giannini Tua 6/3 TZ w atrakcyjnej cenie z wbudowanym reduktorem. Ale z tego co widzę, pojemność expresso Bialetti nieco się różni od Giannini.
Czy Giannini Tuo to dobry zakup (jak z jakością?) i ile w praktyce expresso wychodzi z tej kawiarki?
To jest zakup dla mojej kobiety. Wcześniej testowaliśmy starą kawiarkę no name  jej koleżanki z której wychodziło około 4x40 ml. I z tej kawiarki na małą filiżankę 2x40ml jej odpowiadało. Na większy kubek  z mlekiem 250 ml byłoby odpowiednio 3x40 ml. Doszedłem do wniosku, że kawiarka jej koleżanki to odpowiednik 4 tz, więc najlepiej kupić 6 tz z reduktorem, aby  mogła się napić w większym kubku 3x40ml i 6x40ml na dwie duże kawy. Teraz się obawiam, że  Giannini Tua może być za mała, jakby było odpowiednikiem Bialetti  4/2.
« Ostatnia zmiana: 22 Listopad 2023, 09:19:40 wysłana przez morfeusz »

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1712 dnia: 22 Listopad 2023, 10:56:47 »
Czy Giannini Tuo to dobry zakup (jak z jakością?) To jest zakup dla mojej kobiety.
Giannini to taki mercedes wśród kawiarek. Moja jest zadowolona, ale miała porównanie tylko z aluminiową Bialetti.
ile w praktyce expresso wychodzi z tej kawiarki?
Wszystko zależy od ziarna i jaki stopień mielenia zastosujesz: czy pójdziesz w stronę drobniejszego czy grubszego.
》tertium non datur《

Offline morfeusz

  • Wiadomości: 23
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1713 dnia: 22 Listopad 2023, 11:14:23 »
Wszystko zależy od ziarna i jaki stopień mielenia zastosujesz: czy pójdziesz w stronę drobniejszego czy grubszego.
Ile maksymalnie wody mieści się w zbiorniku? Wtedy można dokładniej  określić ile ml expresso można z niej zrobić.
Czy wyjdzie 6 expresso po 40ml i jeszcze zostanie wody w zbiorniku?
Dzwoniłem do sklepu i powiedzieli mi, że niby 6x40ml wyjdzie. Ale w sklepie różne rzeczy mówią...

Oczywiście później będę kombinował z mieleniem i wiem, że różnie to wychodzi.
Do testów wzięliśmy jak na razie  kawę zmieloną w automacie. Kolejny zakup, to myślę, że ręczny młynek, bo będzie lepsze mielenie niż w elektryku za kilkaset zł.
« Ostatnia zmiana: 22 Listopad 2023, 11:31:15 wysłana przez morfeusz »

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1714 dnia: 22 Listopad 2023, 13:09:11 »
Ile maksymalnie wody mieści się w zbiorniku? Wtedy można dokładniej  określić ile ml expresso można z niej zrobić.
To zależy jak właściwie ustalisz do danej kawiarki stopień mielenia, bo jeśli będzie za drobno, to cześć wody po ekstrakcji zostanie w zbiorniku, a jak za grube mielenie, to napar będzie niesmaczny.
Do testów wzięliśmy jak na razie  kawę zmieloną w automacie.
Co to znaczy?
Kolejny zakup, to myślę, że ręczny młynek, bo będzie lepsze mielenie niż w elektryku za kilkaset zł.
👍
》tertium non datur《

Offline Bazyl

  • Wiadomości: 324
  • Ekspres: Picopresso, Aeropress, Phin, Hario V60, Bialetti Venus, Hario Mizudashi, Hourglass 8 cup
  • Młynek: JX Pro
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1715 dnia: 22 Listopad 2023, 14:30:53 »
To zależy jak właściwie ustalisz do danej kawiarki stopień mielenia, bo jeśli będzie za drobno, to cześć wody po ekstrakcji zostanie w zbiorniku, a jak za grube mielenie, to napar będzie niesmaczny.

Dokładnie tak. Przy czym kawiarki mają swoje narowy i np. moja Venus nie chce mi robić kawy na uszczelce innej niż ta, z którą była zakupiona. Każda próba założenia oryginału od Bialetti kończyła się prychaniem i szaleństwem urządzenia, zamiast spokojnego wypływu jaki znałem do tej pory. Wieść gminna niesie, że uszczelka musi się ułożyć i trzeba puścić kilka kaw, ale mnie po nastej próbie przeszła ochota. Zastanawiam się tylko co będzie jak ta jedyna działająca uszczelka polegnie :P
Co do meritum. Wody mieści się pod korek, a dokładnie pod zawór bezpieczeństwa i bardzo różnie, nawet u tego samego producenta, ale przy różnych modelach oznaczonych np. 4tz. Po całej akcji zostaje niewielka ilość wody w zbiorniku. Próby na kawie zmielonej w ten sam sposób nic nie dadzą. Trzeba strzelać z grubością i się wstrzelić. Nie ubijamy kawy w lejku/koszyku czy jak go tam zwą. Ja najlepszy efekt uzyskuję lejąc do zbiornika gorącą wodę, puszczając indukcję na full i wyłączając płytę jak zacznie się ekstrakcja. Ale to już każdy ma swoje kawiarkowe mambojambo :D

Offline przemyslavklimek

  • Wiadomości: 69
  • Ekspres: Głównie Flair i Origami, inne okazjonalnie.
  • Młynek: C40MK4, JX-Pro
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1716 dnia: 22 Listopad 2023, 18:55:16 »
Jeśli guma musi się „ułożyć” to ja bym skręcił kawiarkę mocno i odstawił na tydzień/dwa.

Offline Bazyl

  • Wiadomości: 324
  • Ekspres: Picopresso, Aeropress, Phin, Hario V60, Bialetti Venus, Hario Mizudashi, Hourglass 8 cup
  • Młynek: JX Pro
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1717 dnia: 23 Listopad 2023, 10:09:56 »
Jeśli guma musi się „ułożyć” to ja bym skręcił kawiarkę mocno i odstawił na tydzień/dwa.

Nie mam do tego cierpliwości, tym bardziej, że kawiarki używam już naprawdę sporadycznie, bo wepchnęło się Kompresso z Pico na zmianę :) Z drugiej strony są teraz fajne ceny na New Moka Induction :P Tylko czym ona może przebić wysłużoną Venuskę? :)

Offline morfeusz

  • Wiadomości: 23
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1718 dnia: 23 Listopad 2023, 23:50:39 »
Dziś przeszła Giannini Tuo i w pojemniku mieści się około 300ml wody, więc wszystko jest ok.
 
Ale mam dylemat. Ile należy wlać wody do kawiarki, aby zrobić połówkę z odwróconym sitkiem, czyli 3 espresso? 150 ml, więcej? Nie chciałbym na samym początku ją przypalić itp.
Może ktoś polecić lekturę i filmy na początek do prawidłowego parzenia kawy w kawiarce? Jest tego dużo, ale nie wiem, od kogo się uczyć, od kogo nie. Oczywiście zacznę studiować ten wątek, ale to zajmuje czasu. Dziś nawet zabroniłem robienia w kawiarce, aby wstrzymać się do jutra i trochę się w tym podszkolić.;-)

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1719 dnia: 25 Listopad 2023, 23:03:33 »
Ale mam dylemat. Ile należy wlać wody do kawiarki, aby zrobić połówkę z odwróconym sitkiem, czyli 3 espresso?
Lejesz połowę wody, tylko też należy troszkę drobniej zmielić.
》tertium non datur《

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1720 dnia: 21 Grudzień 2023, 22:00:53 »
James Hoffman o napoletanach:

https://youtu.be/NPl1723r9cQ?si=KMMZAkp39qywIibS

Angielska wymowa włoskich słówek brzmi strasznie ;). Espressooooł oł noł.

Offline Kawko

  • Wiadomości: 117
  • Ekspres: Kawiarka, tygielek, phin, AeroPress, V60, french press, Gabi Master A, OXO Good Grips, Kalita Caffe Uno, Kalita Wave, Clever Dripper
  • Młynek: Severin KM3873, MYM54
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1721 dnia: 22 Grudzień 2023, 09:24:01 »
O, ciekawe, co tam wymyślił.
Jakiś czas temu chodził mi po głowie zakup napoletany, gdy dowiedziałem się, że to coś innego niż kawiarka o nietypowym kształcie. [emoji14]
Ładnie się prezentują, ale zajmują miejsce, no i w sumie działają w podobny/ten sam sposób, co phin. Jak na razie nie dojrzałem jeszcze do tego zakupu. ;)

Ktoś ma może i phina i napoletanę i mógłby powiedzieć, jak bardzo zbliżone do siebie są te napary?

Offline rudekolek

  • Wiadomości: 15
  • Ekspres: AEG EA150 dimmer, portafilter MOD, AeroPress, La Cuccuma ILSA, Phin, Moka Express 4tz, Briki
  • Młynek: DeLonghi KG89, Kingrider K2, K4. K6
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1722 dnia: 07 Luty 2024, 12:11:42 »
Kawiarką jak najbardziej zrobimy prawdziwe espresso, najprawdziwsze, endemiczne. W pierwszej maszynie do espresso wymyślonej przez  Luigi Bezzera'ę było ciśnienie 1,5bar, mniej więcej tyle co w kawiarce.
Trudne to urządzenie do opanowania, ale jak się pozna, swoją kawiarkę, zrozumie co w niej się dzieje, zastosuje kilka trików to wychodzi z niej pyszne espresso.
Ja mam taką metodę:
1. Wlewam gorącą wodę, ale nie max. do zaworka tylko w proporcji 5/1 czyli w przypadku kawiarki 4tz, 20gr. kawy na 100ml wody. Uzysk to ok 45gr. kawy espresso.
2. Wkładam sitko do dolnego zbiornika, zakładam taki obrotowy pierścień dystrybutor. Polecam zresztą się zaopatrzyć, nie rozsypuje się kawa, znacznie poprawia komfort używania kawiarki.
3. Wsypuje odważoną ilość kawy zmielonej jak do espresso, mieszam mieszadłem WDT żeby rozbić gródki po mieleniu i pokręcam pierścieniem dystrybucyjnym w celu wyrównania kawy w koszyku.
4. Stawiam na powolny płomień.
5. Jak zaczyna lecieć kawa to jeszcze zmniejszam płomień żeby osiągnąć wolny wypływ kawy bez piany i bryzgania. Czas wypływu kawy powinien trwać ok. 40s. wtedy kawa jest najlepsza.

Porady:
1. Nalewam gorącą wodę żeby utrzymać w miarę stałą temperaturę parzenia. Woda w kawiarce zaczyna się przesączać przez kawę w niższej temperaturze niż potrzebna do prawidłowego zaparzania, ciśnienie zaczyna wypychać wodę do sitka już od 60°C co powoduje że kawa jest niedoparzona.
2. Wlewamy tylko tyle wody ile potrzeba, woda się kończy więc nie ma obaw że się przeleje za dużo wody i przeparzy lub zbyt "zbajpasuje" nasze espresso. Bez obaw zawsze zostaje trochę wody "bezpieczeństwa" poniżej rurki koszyka, kawiarka się nie spali.
3. Nie ubijamy absolutnie kawy, a już szczególnie nie należy ubijać jej łyżeczką, ubijanie takie powoduje że woda omija (kanałuje) mocniej ubite fragmenty niedoparzając ich. Wystarczy wyrównać za pomocą np. karty kredytowej lub najwygodniej pierścienia dystrybucyjnego.
4. Używam małego źródła ciepła żeby nie podnosić gwałtownie ciśnienia, woda przy wysokim ciśnieniu osiąga z kolei zbyt wysoką temperaturę zaparzania. Dlatego kawiarka jest tak trudna i kapryśna. Można w niej zaparzyć kawę niedoparzoną, kwaśną i przeparzona, gorzką naraz, jeśli się jej nie zrozumie.
« Ostatnia zmiana: 07 Luty 2024, 13:04:27 wysłana przez rudekolek »
Przez papier nie przelewam.

Offline kitsune

  • Wiadomości: 88
  • Ekspres: AVX Snow White, Kawiarka GAT 4tz, bialetti 1tz, V60
  • Młynek: Timemore C3, ITOP-03
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1723 dnia: 07 Luty 2024, 12:55:37 »
u mnie do kawiarki 4tz też wchodzi 20g kawy  :o i to przy lekkim 'ubiciu'  tj. popukaniu zbiorniczkiem o blat żeby się trochę lepiej ułożył. Bez tej operacji nie wyszła mi kawa ani razu w 4tz stalowej

Offline rudekolek

  • Wiadomości: 15
  • Ekspres: AEG EA150 dimmer, portafilter MOD, AeroPress, La Cuccuma ILSA, Phin, Moka Express 4tz, Briki
  • Młynek: DeLonghi KG89, Kingrider K2, K4. K6
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1724 dnia: 07 Luty 2024, 13:01:18 »
O, ciekawe, co tam wymyślił.
Jakiś czas temu chodził mi po głowie zakup napoletany, gdy dowiedziałem się, że to coś innego niż kawiarka o nietypowym kształcie. [emoji14]
Ładnie się prezentują, ale zajmują miejsce, no i w sumie działają w podobny/ten sam sposób, co phin. Jak na razie nie dojrzałem jeszcze do tego zakupu. ;)

Ktoś ma może i phina i napoletanę i mógłby powiedzieć, jak bardzo zbliżone do siebie są te napary?

La Cuccuma Napoletana działa właściwie na tej samej zasadzie co Vietnamski Phin, ma tą zaletę że temperatura układu jest utrzymywana lepiej, cała się podgrzewa na gazie, wadę że bardziej skomplikowana i mniej przenośna. Kawa pyszna, bardzo podobna jak z Phin'a. Trzeba tylko pamiętać, aby po odwróceniu  cuccummy wylać wodę z dolnego już wtedy zbiornika z "dziobkiem", jeśli tego nie zrobimy rozcieńczy nam napar i już nie będzie tak gęsty z Phin;a. używam jej domu najczęściej zimą.

Oto jedna z kolekcji :-) youtube.com/shorts/JodcvBeTiE4?si=wczocikCtjwL9XuI
Przez papier nie przelewam.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi