Autor Wątek: Ekwador La Perla Ponce - palarnia kawy Mastro Antonio, linia Synestezja  (Przeczytany 3318 razy)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Ekwador La Perla Ponce - palarnia kawy Mastro Antonio, linia Synestezja

Ekwadorska arabika, odmiana Typica, sposób obróbki - mokra, palenie jasne z przeznaczeniem do alternatywnych metod palenia kawy. Ziarenka mają wyjątkowo słodki aromat, są w nim także owocowe nuty. W zapachu przemiału dominują żółte owoce, jest także sporo słodyczy.
Sposób przygotowania: dripper Tiamo V60-01, białe filtry Hario i młynek Fiorenzato F6 Drogheria. Doza standardowa 6 g kawy na 100 ml wody, temperatura wody około 93°C, preinfuzja 30 sekund, czas parzenia poniżej trzech minut, bez mieszania. Wrażenia zgodne z opisem palarni na opakowaniu, czyli miód, żółte owoce i kwiaty. Aromat miodowo - słodki, a po spróbowaniu dochodzi jeszcze mieszanka żółtych owoców (trudno wyróżnić jakieś konkretne). Posmak podobny, długi, trwały i przyjemny. Najbardziej mnie ujęła wyjątkowa miodowa słodycz tego naparu. Drip był owocowo - słodki, łagodny, nieagresywny, bez goryczki i bez nadmiernych kwasków. I przy tym miły do picia. Czego chcieć więcej od takiej kawy? Najlepiej szybkiej powtórki.

Offline Megii

  • Wiadomości: 30
Odp: Ekwador La Perla Ponce - palarnia kawy Mastro Antonio, linia Synestezja
« Odpowiedź #1 dnia: 19 Styczeń 2017, 07:22:24 »
Ciekawe czy automat jest w stanie chociaż odrobinę tego smaku wydobyć?

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Ekwador La Perla Ponce - palarnia kawy Mastro Antonio, linia Synestezja
« Odpowiedź #2 dnia: 19 Styczeń 2017, 13:37:11 »
mam i także polecam. O dziwo jak trochę poleżała to smakuje mi bardziej niż zaraz po wypaleniu, z dwiema pozostałymi które zamówiłem razem z nią było odwrotnie. Z moki wychodzi mi intensywna i zbalansowana, trzy typowe nuty smakowe są wyczuwalne przez co w sumie nie ma sensu robić z niej mieszanek bo zawiera już komplet smaków. Dość "wydajna", z 8,5g da się w tej metodzie uzyskać do 100ml intensywnego naparu.
« Ostatnia zmiana: 19 Styczeń 2017, 14:21:57 wysłana przez grex »

Offline pietro

  • Wiadomości: 676
  • Ekspres: La Spaziale Vivaldi II
  • Młynek: Mazzer mini
Odp: Ekwador La Perla Ponce - palarnia kawy Mastro Antonio, linia Synestezja
« Odpowiedź #3 dnia: 03 Marzec 2017, 22:00:22 »
Próbował może ktoś te ziarna jako espresso ? mi wychodzi z goryczką, a w innych singlach o profilu owocowym(Etiopia,Kenia) jak i w opisie, tego brak. Teraz nie wiem, czy dalej kombinować z ustawieniami, czy te ziarna tak mają ?

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Ekwador La Perla Ponce - palarnia kawy Mastro Antonio, linia Synestezja
« Odpowiedź #4 dnia: 04 Marzec 2017, 09:48:46 »
Wersja z 16/02 w dripie jest bardzo słodka. Jest delikatna, prawie niewidzialna goryczka, coś a la grapefruity sweetie. Espresso zaparzyłem, korzystając z Kinu M47. Nieco za drobno zmieliłem ziarna i odrobinę za dużo dałem do sitka. Efekt to ristretto po ponad 30 sekundach ekstrakcji. Goryczka jest zauważalna, ale przy tym masa pięknych aromatów, wielkie body, oczywiście też kwaskowatość wyraźna. Ziarna z Ekwadoru są o tyle ciekawe, że to stara i naturalna odmiana Typica, więc dość daleko od Kenii (SL28, SL34) a także od Etiopii (Gesha, Sudan Rume itd.):

http://mastroantonio.pl/news/n/74/Gatunki-i-odmiany-kawy
« Ostatnia zmiana: 04 Marzec 2017, 10:06:31 wysłana przez Antonio »

Offline pietro

  • Wiadomości: 676
  • Ekspres: La Spaziale Vivaldi II
  • Młynek: Mazzer mini
Odp: Ekwador La Perla Ponce - palarnia kawy Mastro Antonio, linia Synestezja
« Odpowiedź #5 dnia: 04 Marzec 2017, 11:15:42 »
Dziękuję za wyjaśnienie, codziennie się człowiek czegoś nowego  uczy :)

Offline picasso83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 503
  • Ekspres: Profitec Pro 500 PID, Aeropress, Clever Dripper, V60, Phin, tygielek, Chemex, Kalita Wave, French Press Bodum, Hario Mizudashi, Hario V60 Ice Coffee Maker, Gabi Master A
  • Młynek: Ceado E6P, Ręczne: Comandante Nitro Blade, Kinu M47 Phoenix, Aergrind, PeDe, Dienes
Naprawdę ciekawa kawa. Dziś ją skończyłem pić. Moja wersja była wypalona 3.04. Znakomicie odnajduje się w dripie V60 (96st.C, czas zaparzania 2:30). Co mnie szczególnie urzekło w tej kawie to posmak landrynek :pycha: Bardzo miła, lekka kwaskowatość, owocowe posmaki dopełniają pięknego obrazu tej kawy.
Zdecydowanie warto zakosztować tych ziaren  :szampan:

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi