Autor Wątek: 100% Espresso - palarnia kawy Butterworth & Son  (Przeczytany 2957 razy)

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
100% Espresso - palarnia kawy Butterworth & Son
« dnia: 04 Styczeń 2016, 14:08:46 »
Pełna nazwa kawy to 100% Espresso Signature 4 Bean Blend, czyli jak się można domyślać jest to mieszanka czterech różnych ziaren. W jej skład wchodzą - w nieznanym udziale - Peru Aymara, Etiopia Deri Kocha, Columbia Huila, Gwatemala La Esperanza. Ziarna palone 16 grudnia przez Tom'a, czyli niecałe 3 tygodnie temu. Palenie jasne, ciut ciemniej niż to co wypalają nasi lokalni mistrzowie pieca. Kawa trafiła do mojego młynka w ramach testów od Konesso - Michale dzięki  :kwiat:


Jako że mieszanka jest przeznaczona do espresso to właśnie w kolbie skończyła większość z ziaren. Mieszanka ta wygrała konkurs magazynu "Caffeine" w 2013 roku - skład obecny plus minus ten sam, ale wiadomo, że ziarno z roku na rok się zmienia. W torebce słodkie aromaty z wyraźnymi nutami orzechów i kakao. Przemiał intensyfikuje te aromaty. Juz pierwszy strzał wyszedł bardzo poprawny - potem było tylko lepiej.


W filiżance espresso czuć wyraźnie klimaty Etiopskie. Jest owocowo słodko i lekko - cytrusy w stylu czerwonych grejpfrutów, a zaraz po tym uderza w kubki smakowe kakao, i orzechy. Czuć lekki posmak Earl Grey. Jest słodko, bardzo słodko  :ok:
Doza ~20g, w filiżance prawie dwa razy więcej - tak smakowała mi najbardziej. W tej proporcji balans między cytrusami a nutami orzechowo-kakaowymi idealnie się balansowało. Fajna kawa o bardzo złożonym smaku. Przy około 50g w filiżance body spadało, robiło się trochę wodniście i z pierwszego planu znikały kwaski.

Jako cappucino mi nie podeszło, małżonka stwierdziła że jest OK. Słodycz kawy ginie w słodyczy mleka, kakao i orzechy giną w tej dawce "cukru". Zostaje lekki kwasek, a to już nie mój klimat - choć wiem że niektórym to połączenie może bardzo smakować.

Phin - 15g kawy z przemiałem espresso, 115ml wody w temperaturze 92C. Przeciek skończył się po ~20 minutach, dokładnie nie mierzyłem. W szkalnce coś jak aromat brzoskwini z grejpfrutem. A smak zdecydowanie zdecydowany - grejpfrut, plus dużo mocnego Earl Grey'a. Dopiero po chwili jak z języka cierpkość znika pojawia się świetny kakaowy posmak, który trwa i trwa.

A że ziarna palone są w sumie jasno to spróbowałem też co ta kawa pokaże w V60. Za pierwszym razem przy dozie ~7g/100ml i zbyt długim przelewie (3:30) nie wyszło mi nic specjalnego - orzechy zdominowały smak. Za drugim razem przy dozie 6g/100ml i krótszym czasie (2:30) było już ciekawiej - pojawiają się lekkie cytrusy, jest kakako i czekolada - jednak w kubku nadal nic specjalnego. Napar jest ciemny, stwierdziłęm że szkoda "marnować" dobre ziarno i reszta trafiła do espresso - czyli zgodnie z przeznaczeniem. Przelewać będę jednak single :D


Jedyne "ale" jakie można mieć w stosunku do tej kawy to cena ;) 56 PLN/250g. Gdyby była u nas ona dostępna w dużym opakowaniu i w brytyjskiej cenie ~130 PLN/kg to z chęcią bym do niej wrócił.

Wyroby Butterworth & Son są na pewno warte spróbowania. Efekt w filiżance jest bardzo poprawny. Fajnie że w Polsce można spróbować kolejnej świeżej kawy z Wysp.
LMWDP #469

Offline Michał Mężczyzna

    • Konesso.pl
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1062
    • Konesso.pl
  • Ekspres: La Marzocco linea classic, Lelit Victoria, Faema Enova, Ascaso Dream, Jura, Nivona, Aeropress, V60, Chemex, French Press, Moccamaster
  • Młynek: Nuova Simonelli Mythos One, Lelit William, Ascaso, Casadio enea, Hario, Rhinowares
Odp: 100% Espresso - palarnia kawy Butterworth & Son
« Odpowiedź #1 dnia: 05 Styczeń 2016, 08:39:11 »
DrUsagi dzięki za ocenę kawy :ok: pewnie się przyda osobom, które się zastanawiały nad zakupem :)
Cena faktycznie nie do końca zachęca, ale cały czas nad tym pracujemy.
http://www.konesso.pl - Sklep z kawą, herbatą i ekspresami & Serwis ekspresów do kawy
wok - kod na 7% rabatu na kawy i akcesoria
wysylkawok - kod na darmową dostawę

RABAT na ekspresy i młynki przydzielam indywidualnie w zależności od modelu i marki.

Offline Miro Miro Mężczyzna

  • Wiadomości: 398
  • Ekspres: Kozak Rota 2, kawiarka Giannini Giannina, FP Giannini Infusiera, V60
  • Młynek: Kinu M47 Classic, Comandante MK4
Odp: 100% Espresso - palarnia kawy Butterworth & Son
« Odpowiedź #2 dnia: 28 Maj 2020, 11:25:43 »
Kupiłem tę kawę przed przeczytaniem powyższej recenzji.  Właśnie jestem po pierwszych parzeniach. Wypał sprzed 4 tygodni, czyli akurat.

Kawa jest znakomita, jeśli ktoś lubi łagodne, zrównoważone kawy.

Wypał na moje oko między jasnym a średnim - coś w stylu omni. W smaku nieco bliżej do średniego, co mi bardzo pasuje, bo nie przepadam za wyraźną kwaskowatością.

Rzeczywiście dużo kakaowo-owocowej słodyczy przełamanej przyjemną, nieostrą kwaskowatością. Smak i posmak bardzo bogaty, wielowymiarowy. Bardzo dobra równowaga, body mało intensywne, więc do mleka odpada, do americano (robię je na bazie naparu z kawiarki, ekspresu nie mam) pewnie też.

Na razie piłem z małego FP - przemiał na 28 kliku Comandante. Doza 10 g na 160 ml (czyli ciut większa  niż 6/100. Temperatura - minuta po (prawie) zagotowaniu. 4 minuty parzenia, przełamanie, zebranie piany - w sumie parzenie 8 minut.

Efekt znakomity. Wg mnie kawa w pełni warta swojej ceny.  :taktak:
"Kawa to kawa, powinna być czarna i gorzka jak smar do czołgu".

Offline Miro Miro Mężczyzna

  • Wiadomości: 398
  • Ekspres: Kozak Rota 2, kawiarka Giannini Giannina, FP Giannini Infusiera, V60
  • Młynek: Kinu M47 Classic, Comandante MK4
Odp: 100% Espresso - palarnia kawy Butterworth & Son
« Odpowiedź #3 dnia: 29 Maj 2020, 16:41:12 »
Test w phinie.

7 gramów na 50 ml wody. Phin 140 skręcany. Kawa minimalnie ubita - wyrównana sitkiem, po  czym sitko podniesione na gwincie.
12 klik na Comandante. Okap - 3 minuty. Uzysk - 31 ml.

Smak ujdzie, lecz zbyt kwaskowato-owocowa. Nuty czekolady dość czytelne, lecz balans jest wyraźnie zaburzony. Niezbyt polecam tę metodę do tej kawy, za jasna.


Test w kawiarce 1 tz alu GAT.

Prawie 7 gramów na 17 kliku. Minimalnie ubita i wyrównana. Woda 80 stopni tuż pod zawór. Płyta elektryczna. Ekstrakcja płynna, przerwana w momencie pojawienia się zaczątków piany.

Smak bardzo dobry, bogaty - prawie taki sam jak z FP, tylko bardzo wzmocniony, wszystkie nuty wyraźne, równowaga troszkę zaburzona na rzecz kwaskowatości - przyjemnej. Do mleka się  nie nadaje - za słabe body. Jedna z najlepszych kaw tak jasno palonych, jakie piłem z kawiarki - polecam!
"Kawa to kawa, powinna być czarna i gorzka jak smar do czołgu".

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: 100% Espresso - palarnia kawy Butterworth & Son
« Odpowiedź #4 dnia: 29 Maj 2020, 18:29:25 »
Napisz może jaka była temperatura wody w phinie, sporo od niej zależy.

Okap - 3 minuty

Wyjątkowo nieszczęśliwe określenie, nie lepiej pisać - ekstrakcja.

Offline Miro Miro Mężczyzna

  • Wiadomości: 398
  • Ekspres: Kozak Rota 2, kawiarka Giannini Giannina, FP Giannini Infusiera, V60
  • Młynek: Kinu M47 Classic, Comandante MK4
Odp: 100% Espresso - palarnia kawy Butterworth & Son
« Odpowiedź #5 dnia: 29 Maj 2020, 19:52:31 »
Miewam słabość do dziwolągów językowych. :-[ Będę pisał ekstrakcja.  :)

Jeśli chodzi o temperaturę wody - to 20-30 sekund po zagotowaniu.
"Kawa to kawa, powinna być czarna i gorzka jak smar do czołgu".

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi