Autor Wątek: Pompa zębata do wody - profilowanie ciśnienia.  (Przeczytany 1896 razy)

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Pompa zębata do wody - profilowanie ciśnienia.
« dnia: 22 Styczeń 2019, 17:55:22 »
Dostałem fajny kupon rabatowy do "majfrendów" i nie mogłem się powstrzymać.... Kupiłem pompę zębatą do mojego "La Arras".
http://www.topsflo.com/micro-gear-pump/mg200xk-dc24wi.html
Parametry widoczne na stronie.
Czy się sprawdzi jako pompa dedykowana do profilowania ciśnienia, absolutnie nie wiem...
Układ sterowania znajduje się wewnątrz aluminiowej pokrywy. Wstępnie myślałem aby sterować ją, bezpośrednio z Arduino, poprzez moduł do silników bezszczotkowych DC. Ale po otwarciu, nie będę mieszał za mocno i raczej będzie to sterowanie 0-5V PWM. Widzę fajną opcję wewnątrz pompy. Otóż ma wyjście impulsów 0-5V do kontroli ilości obrotów. Nie jest to informacja z generatora, wewnątrz sterowania tylko z enkodera na końcu silnika. Czy Halla czy optyczny, nie wiem. Ale daje nam to bardzo realną informację o ilości obrotów, a znając objętość na obrót, mamy gotowy pomiar wolumetryczny. Ta opcja to jest więcej niż oferują pompy "Fluid o Tech" montowane w Slayerach czy innych.
Poniżej kilka zdjęć rozebranej pompy, jednak nie do kompletnego "rosołu".

Porobię kilka testów, czy uzyska się odpowiednie ciśnienie i taki tam...



 

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Pompa zębata do wody - profilowanie ciśnienia.
« Odpowiedź #1 dnia: 22 Styczeń 2019, 17:56:12 »
Fotki CD.

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Pompa zębata do wody - profilowanie ciśnienia.
« Odpowiedź #2 dnia: 22 Styczeń 2019, 20:55:45 »
Pierwsze uruchomienie za mną. Narazie bez pompy, tylko sterowanie i silnik. Wirnik od sprzęgła magnetycznego ma lekkie bicie. Bez wpływu na pracę pompy, jednak raczej będzie miało to wpływ na lekkie drgania.

Druga sprawa, to wspomniane wcześniej enkoder. Dzięki jego zastosowaniu, pomimo obciążeniu wirnika (próba zatrzymania) silnik zwiększa moment w celu utrzymania zadanej prędkości obrotowej. I to jest na ++. Czyli nie trzeba nic robić z ciśnieniem w pętli zwrotnej sygnały, aby go kontrolować. Wystarczy tylko skalibrować obroty do ciśnienia/przepływu i pompa sama sobie dobierze moment :).

EDIT.
Demontaż i ponowne prawidłowe złożenie sprzęgła magnetycznego wyeliminowało bicia osiowe. Zostało tylko jakieś nie wyważenie. Ale z tym raczej nic nie zrobię. 
« Ostatnia zmiana: 22 Styczeń 2019, 21:29:05 wysłana przez hi_aro »

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Pompa zębata do wody - profilowanie ciśnienia.
« Odpowiedź #3 dnia: 26 Styczeń 2019, 13:14:20 »
Dzisiaj zrobiłem testy ciśnienia. Układ był prosty, na wyjściu z pompy był trójnik na przetwornik ciśnienia i dyszę 0,35mm. Dysza jako "wstępna" symulacja przepływu przez ciastko.
 
Jest b.dobrze. Ciśnienie 9bar uzyskujemy przy 3.3V z PWM. 1,3A prądu na silnik czyli jakieś 31W. Przy maksymalnym wysterowaniu pompy uzyskałem 15bar :).

Pompa wymaga krótkiego 20-30s odpowietrzenia. Praca pod obciążeniem bardzo stabilna. Enkoder robi robotę. Jedynie występuje typowy dźwięk jak ze wszystkich pomp zębatych. Coś jak bzyczenie... Takie samo jak w przypadku Vesuvius czy Slayer. Zdecydowanie głośniejszy dźwięk jak w przypadku pompy rota, nieco ciszej jak w przypadku pomp wibracyjnych.

Nie testowałem wyjścia impulsów do pomiaru obrotów. Nie dostałem żadnego schematu podłączenia, a nie chcę czegoś sknocić, ponieważ pomiary przewodów wyjściowych ze sterownika są niejednoznaczne. Czekam na odpowiedz od producenta. 

Teraz tylko wpiąć do mojego ekspresu i napisać nowy program. Mam kilka pomysłów, ale nie wiem jak się do tego zabrać...

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Pompa zębata do wody - profilowanie ciśnienia.
« Odpowiedź #4 dnia: 27 Styczeń 2019, 19:43:06 »
Zhakowalem sterownik silnika. Dostałem wcześniej bardzo zdawkową informację od producenta, standardowa sieczka, że niby się nie da i trzeba specjalne zamówienie zrobić.
Zrobiłem dwie modyfikacje:
Mod.1
Wlutować przewód jak na zdjęciu, w celu wyprowadzenia impulsów z enkodera. Nie mam jak dokładnie zmierzyć, ile ich jest na 1 obr. Na pewno więcej niż 10-14 impulsów na 1obr.
Mod.2
przelutowanie przewodów i zrobienie zwory jak na zdjęciu. Jest ona po to, aby pompa kręciła się i pompowała zgodnie z oznaczeniami na pompie.

Testy skończone, uwagi wyciągnięte. Testowałem jeszcze pompę na max obrotach i wygenerowała ciśnienie 17bar. Po czym puściło uszczelnienie. Nic poważnego, bardziej niedokręcenie śrub... w czasie montażu. Standard przy większości chińskich wyrobów. Dokręciłem i wszystko działa. Zasadniczo temat jest wyczerpany. Wracam do wątku głównego. 

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi