Autor Wątek: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)  (Przeczytany 38551 razy)

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #210 dnia: 01 Czerwiec 2018, 15:54:39 »
Dlatego ja w swoim raczej zostawię fabryczne sterowanie i pewnie sprzedam, miejsca nie mam na niego... Ale jest druga, prawie kompletna sztuka i tam się mogę bawić :D Tylko sterownika brak i elektrozaworu od wylewki wody.

Offline heniekp Mężczyzna

  • Wiadomości: 225
  • Ekspres: NS Oscar, Gaggia Classic
  • Młynek: Mazzer SJ
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #211 dnia: 01 Czerwiec 2018, 17:57:37 »
Wydaje mi się, że mam jednak jakiś problem z pompą. Otóż na ślepym sitku ustawiam 9,5bar. Dla pewności załączam jeszcze raz aby zweryfikować i wartość jest inna. Za kolejnym razem, ponownie na ślepym sitku włączam pompę i wskazuje 8bar i powoli rośnie do 10,3bar  .  Wygląda jak by był problem z zaworem przelewowym w pompie. A może jednak pompa już zużyta, pomimo że "regenerowałem". Sam nie wiem....

Czy problem rozwiązany?
Ja w NS Oscar mam podobny objaw, na ślepym czasem trzyma ustawione ciśnienie, czasem powoli rośnie do 15 barów (nie mam już tego oryginalnego bezpiecznika na 14 barów montowanego w grupie, tylko jakiś uniwersalny OPV zakupiony w atp montowany w pobliży pompy) Wymieniłem pompę na nową tego samego typu co oryginał- ten sam efekt. Więc pewnie to opv się zawiesza... - rozebrałem, przeczyściłem, przeszlifowałem żeby ośka prowadząca na pewno się nie klinowała - nic z tego, dalej to samo. W końcu wymyśliłem, że może powrót z opv nie wprowadzać na wspólny króciec ssania pompy a wprowadzić bezpośrednio do zbiornika na wodę, bo może to on zakłóca pracę pompy. Nawet kilka prób wyszło poprawnie i się ucieszyłem, ale w końcu znowu się ten efekt pojawił. Ostatecznie jednak się tym aż tak bardzo nie przejmuję, ponieważ mam manometr zabudowany na stałe i obserwuję jego wskazania przy ekstrakcji i nie zdarzyło się żeby ciśnienie wyszło poza 10 barów, raczej jest podejrzanie stabilne 8,5-9,5 bara. Więc kawę parzę a to pozostaje jako zagadka do ewentualnego rozwiązania.
A może wpływ na pracę opv ma tworząca się w wymienniku para wodna? (bo dodam, że na zimnym bojlerze ciśnienie w układzie z zapiętym ślepym sitkiem jest zawsze stałe i zgodne z ustawieniem. I pompa jakoś sporo ciszej pracuje, a po rozgrzaniu to takie dziwy się robią i pompa (nowa i stara) bardzo klepiąca)

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #212 dnia: 01 Czerwiec 2018, 18:16:46 »
W moim przypadku dziwne wartości ciśnienia i brak możliwości precyzyjnego ustawienia, było spowodowane zapowietrzeniem pompy rotacyjnej. Opisałem to stronę lub dwie wcześniej.

Jeżeli robisz testy na ślepym sitku przez kilkaście sekund, to rzeczywiście ciśnienie rośnie do wartości nastawy OPV. Jest to spowodowane ciśnieniem z pompy oraz zmiana objętości wody w HX (wzrost ciśnienia).

Offline heniekp Mężczyzna

  • Wiadomości: 225
  • Ekspres: NS Oscar, Gaggia Classic
  • Młynek: Mazzer SJ
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #213 dnia: 01 Czerwiec 2018, 19:32:23 »
Czytałem, zrozumiałem z tych opisów, że skutkiem zapowietrzenia była niemożliwość osiągnięcia dużego ciśnienia w ogóle. Wolałem dopytać.
Problem jest nie w tym że rośnie do nastawy OPV tylko ponad. Mam nastawione na ślepym 10 barów, przy kolejnych próbach ciśnienia na slepym ustala się czasem 10  a czasem rośnie  do 15. W czasie parzenia nigdy tego nie zauważyłem. Problem wydawał mi się zbliżony do opisanego przez Ciebie.

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #214 dnia: 01 Czerwiec 2018, 19:43:20 »
Niestety nie wiem jak wygląda hydraulika w Twoim ekspresie. Gdzie zainstalowałeś dokładnie OPV, jednak jeszcze raz bym sprawdził OPV lub nawet kupił nowy.

Offline heniekp Mężczyzna

  • Wiadomości: 225
  • Ekspres: NS Oscar, Gaggia Classic
  • Młynek: Mazzer SJ
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #215 dnia: 01 Czerwiec 2018, 20:18:12 »
OPV tak jak proponują na Elektros.it - jest wpięty przy wyjściu z pompy. Raczej nie jest przyczyną, bo jak pisałem- przy nienagrzanym bojlerze trzyma ciśnienie równo i pompa chodzi cicho.  Może kiedyś rozwiążę tę zagadkę:) Dzięki.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #216 dnia: 02 Czerwiec 2018, 12:39:16 »
Rzuciłem okiem do tabel - 5% wartości termistora, to 1*C. Tak, że nie jest to wielki problem.

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #217 dnia: 13 Czerwiec 2018, 17:37:32 »
Od ostatniego wpisu napisałem nowy program, który uwzględnia profilowania ciśnienia podczas ekstrakcji wg z góry określonych ustawień. Pomiar ciśnienia bezpośrednio nad ciastkiem.

Właściwie załączone zdjęcia mówią wszystko. Chyba mogę powiedzieć, że mam ekspress z tą właśnie funkcją.
Pierwsze zdjęcie to zakładka ustawień, druga wykres po ekstrakcji :), wykresy nie są jeszcze ustawione i nie widać na nim startu ekstrakcji od zera

Załączony filmik, pokazuje działanie PID z następującymi parametrami P-17,I-0,D-0. Ciśnienie zadane 1bar. Te ustawienia zastąpiły wcześniejszą koncepcję, czyli podział grzania na dwa moduły, zwykła histereza do 0.9bar i PID powyżej. W prawym górnym rogu jest wskaźnik ciśnienia i migająca dioda od SSR. Jak widać, kontrolka zaczyna migać dopiero od wartości 0.91bar. Ostatecznie ciśnienie ustala się na 0.98bar i utrzymuje w zakresie między 0.97 i 0.98 bar.
https://www.youtube.com/watch?v=MG-AJlwGbPo&feature=youtu.be

Pozostało tylko do zaimplementowania pomiar temperatury nad ciastkiem. Czekam na części... Jeszcze męczyłem trochę MAX31655 i nie nadaje się w ogóle do tak stosunkowych niskich temperatur. Dodatkowo wpływ zmiany temp. otoczenia przetwornika jest ogromny. Wystarczy dmuchnąć na MAX31... i temperatura skacze o 4-5st. Porażka... w zasadzie nie wiem czy znajdę jakieś zastosowanie dla niego, gdziekolwiek. 

« Ostatnia zmiana: 13 Czerwiec 2018, 17:45:37 wysłana przez hi_aro »

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #218 dnia: 13 Czerwiec 2018, 18:00:47 »
Pomiary wysokich temperatur, możesz sobie zrobić prosty wskaźnik pomiaru temperatury spalin w samochodzie ;)

Rozmawiałem ze znajomym, robił sam układ, żeby pomiar był dokładny. Gdy tej dokładności nie trzeba można się w takie MAX.... bawić, dla takich pomiarów wystarczą zwykłe czujniki.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #219 dnia: 13 Czerwiec 2018, 18:46:32 »
uwzględnia profilowania ciśnienia
Coś mnie ominęło i umiesz zmieniać ciśnienie pompy w trakcie ekstrakcji, czy to tylko ciąg dalszy zaworu igłowego?

Pozostało tylko do zaimplementowania pomiar temperatury nad ciastkiem.
Spotkałem ostatnio na Allegro małe termistory Epcosa o średnicy perełki 1,3mm. Wepchnij to w cienką gilzę z pastą termoprzewodzącą (sprawdź tylko, czy nie przewodzi prądu - załatwiłem się tak kiedyś pastą na miedzi) i już.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #220 dnia: 13 Czerwiec 2018, 18:48:32 »
Najprostsza silikonowa pasta ag chemia wystarczy ;) Choć właściwości termoprzewodzące ma nienajlepsze...

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #221 dnia: 13 Czerwiec 2018, 18:57:47 »
Coś mnie ominęło i umiesz zmieniać ciśnienie pompy w trakcie ekstrakcji,
Nic Ciebie nie ominęło ;) to "tylko" rozwinięcie koncepcji zaworu iglicowego oraz kombinacji z bypassem pompy. Z tą pompą to jest max możliwości.

Wstaw jak możesz link do tych termistorów.

Ja czekam na kilka gratów do pomiaru temperatury. PT100 w klasie A dokładności, 3 przewodowy, kilka gotowych przetworników. "Zgapiłem" również wspomniany wcześniej układ na wzmacniaczach.

Pasta silikonowa nie jest najlepsza....
« Ostatnia zmiana: 13 Czerwiec 2018, 18:59:54 wysłana przez hi_aro »

Offline heniekp Mężczyzna

  • Wiadomości: 225
  • Ekspres: NS Oscar, Gaggia Classic
  • Młynek: Mazzer SJ
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #222 dnia: 13 Czerwiec 2018, 19:15:19 »
Pasta silikonowa nie jest najlepsza....
A co jest lepszego? Bo mam podobny problem do rozwiązania.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #223 dnia: 13 Czerwiec 2018, 19:24:40 »
http://allegro.pl/termistor-ntc-100k-1-szklany-reprap-epcos-g1550-i7043522156.html
"Zgapiłem" również wspomniany wcześniej układ na wzmacniaczach.
Do czego? Do PT100, czy do termopary?

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #224 dnia: 13 Czerwiec 2018, 19:30:36 »
Do PT100.

A co jest lepszego?
Cokolwiek z dodatkiem aluminium, miedzi, srebra, jednak bardziej wymagająca do aplikacji. Lecz pasta silikonowa jest absolutnie wystarczająca do celow kawowych i wielu innych.
« Ostatnia zmiana: 13 Czerwiec 2018, 19:34:57 wysłana przez hi_aro »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi