Autor Wątek: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)  (Przeczytany 38445 razy)

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #195 dnia: 09 Maj 2018, 18:06:57 »
Mam taki chiński modulik. Podają rozdzielczość +/- 0,5 oC ALE dokładność +/- 6 oC. Masakra jakaś, chyba lepiej sterować ciśnieniem w bojlerze.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3168
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #196 dnia: 09 Maj 2018, 18:52:19 »
Doczytałem, że problem leży w zasilaniu - należy maksymalnie wygładzić napięcie zasilania i wtedy powinno być lepiej.

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #197 dnia: 09 Maj 2018, 19:23:34 »
@pj.walczak
Muszę poszukać czujnik twardości, nie jestem pewien.

@krakus
MAX6675 rzeczywiście to lipa, fluktuacje +-0.5st to standard. Jest tylko do testów, jakie rozwiązanie będzie najlepsze. W drodze jest MAX31855 w ver.2 z dodatkowym regulatorem na  3.3V i cewkami. Ten ponoć trochę lepiej się sprawuje. Co ważniejsze jest bardziej powtarzalny pomiar. 

Z pomiarem poziomu wody, to starałem się zrobić układ, który będzie testował poziom jak najniższym napięciem. Im wyższe napięcie tym większa elektroliza i teoretycznie korozja.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3168
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #198 dnia: 09 Maj 2018, 19:51:00 »
Używasz tej chińskiej płytki z MAX6675? Doczytałem w nocie aplikacyjnej, że wprost do końcówek powinien mieć dolutowane 100nF. Może tu problem?

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #199 dnia: 31 Maj 2018, 18:22:07 »
Trochę odświeżę watek, aby pozostawić ślad dla potomnych.

Większość problemów, jakie miałem wcześniej zostało rozwiązanych. Lecz temat pomiaru poziomu wody w bojlerze, trochę spowolnił moje prace. W między czasie zrobiłem kilka testowych układów, na dedykowanych kostkach, tranzystorach i gotowych modułach. Wszystkie nie mają zastosowania dla mojego celu. Każdy z nich miał jakieś mniejsze lub większe wady. Generalnie strata czasu i całe szczęście niewielkich funduszy. Ostatecznie zastosowałem rozwiązanie, które najmniej mi się podoba pod kątem elektrycznym, jednak działa bez zarzutu. Otóż podłączyłem sondę poziomu do wejścia analogowego arduino, mierząc fluktuacje na tym wejściu. Po napisaniu małej procedury, uśrednieniu fluktuacji, jakiegoś opóźnienia załączania jest ok. Niestety bojler HX należy traktować zupełnie inaczej niż zwykły zbiornik z wodą, ponieważ mamy tu do czynienia z połączenie wody mineralizowanej z RO i pary.

Kolejna sprawa to PID w HX. Samo wyregulowanie PID aby mi odpowiadał było prawie nie osiągalne. Tak więc napisałem procedurę, która dzieli grzanie wody na dwa etapy. Zakładamy że ciśnienie zadane to 1bar.
1. W pierwszym etapie grzania, działa zwykła procedura grzania czyli grzałka na 100% i ustalona jest histereza +- 0,1bar.
2. Po osiągnięciu 0,9bar przełącza się na PID. Utrzymuje to ciśnienie (1bar) +-0,05bar. Przy normalnym staniu i podgrzewaniu układu.
3. Gdy potrzebujemy pary do spieniania mleka i ciśnienie spadnie ponownie do 0,9bar ponownie włącza się grzałka na 100%

Wynikła przy tej okazji ciekawa sprawa. Otóż, pomimo stania ekspresu prze 30min po osiągnięciu 1bar (+- 0,05bar) woda w HX nie przegrzewa się. Nie ma typowego wyrzutu przegrzanej wody z parą, podczas robienia flasch. Jeszcze nie wiem jaką ma temperaturę woda na wyjściu z grupy, ponieważ jeszcze walczę z MAX31655. Może się okazać że układ bardzo ładnie bilansuje się i jest spora szansa na poprawną, przewidywalną i z góry zadaną temperaturę zaparzania. Co jak wiadomo w przypadku HX jest problematyczne.

Jak widać na wcześniejszych zdjęciach, plątanina kabli jest spora a będzie jeszcze większa. Co raczej wróży ciągłemu wkurzanie się i niechybnym zwarciem....
W między czasie narysowałem schemat i wstępną płytkę PCB pod ten projekt. Będzie to nakładka na Arduino Mega. Płytka będzie zawierać.
- dodatkowe zasilacz 12VDC
- 7 modułów SSR, do zaworów
- wyjście na SSR grzałki
- dwa wyjścia analogowe oparte na LM358, regulowane 0-5VDC i 0-10VDC, na wszelki wypadek, jak uda mi się kiedyś kupić pompę zębatą lub w innym celu
- 2 wyjścia SPI np. do MAX31655 czy coś innego
- wyjście I2C
- wyjście na sieć one-wire
- kilka wejść analogowych z filtrami dolnoprzepustowymi
 i coś tam jeszcze.

Wszystko SMD aby gotowy moduł sterujący nie był większy niż 110/110mm. Lub coś koło tego. Udało mi się dostać kupon rabatowy do jednej firmy wykonującej prototypowe PCB, więc cena będzie znośna ;)


Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #200 dnia: 31 Maj 2018, 19:02:13 »
Na tyle na ile się dowiedziałem to ten cały max ma jeden problem. Rozdzielczość wysoka, dokładność kiepska. Na chińskich płytkach +/- 6 oC...

Ile taka płytka na gotowo i ile trzeba dokupić do tego elementów? ;) I czy zadziała z rota pompą?

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #201 dnia: 31 Maj 2018, 19:55:36 »
+- 6st. błędu ze względu na duży zakres (1300st.) i niska jakość termopar i ich błąd. Też mam ciągle z tyłu głowy te wartości. Pozostaje tylko na koniec sprawdzić PT100 i zbudować własny wzmacniacz do tego. Dlatego etap wykonania PCB odwlekam. Bo nie wiem co będzie w tym zakresie ostatecznie.

Sama PCB będzie oscylować 40PLN/szt. Finalny układ sterujący, nie liczyłem. Części SMD są tanie. Najdroższe będą SSR OMRON 2A. Za 10 szt 29PLN;)

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3168
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #202 dnia: 01 Czerwiec 2018, 00:03:55 »
ponieważ jeszcze walczę z MAX31655
Pytanie, czy komuś się udało zrobić dobry układ z termoparą? Ja z bardzo dobrym skutkiem używam termistora (tyle, że wymaga kalibracji).

I czy zadziała z rota pompą?
On ma przecież rota pompę.


Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #203 dnia: 01 Czerwiec 2018, 01:21:39 »
Zapomniałem już co ma ;) A czy udało się zrobić dobry układ z termoparą? Znajomy robi to chyba właśnie na wzmacniaczach, o ile mnie pamięć nie myli, ale o tym za dużo mi nie powie, bo sam zaprojektował ten układ dla siebie... Wiem tyle, że wskazanie czujnika zamontowanego w aucie po nocy postoju było takie samo jak termometru na ścianie. Sprawdzone co najmniej kilka razy.

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #204 dnia: 01 Czerwiec 2018, 07:30:49 »
Pytanie, czy komuś się udało zrobić dobry układ z termoparą?
Mam taki układ w domu, rozdzielczość prawdziwe 0,01st, do wytwarzania  spirytuałów.  Nie jest mojego autorstwa, jednak zajrzę w celach edukacyjnych ;)
« Ostatnia zmiana: 01 Czerwiec 2018, 07:48:47 wysłana przez hi_aro »

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3168
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #205 dnia: 01 Czerwiec 2018, 08:04:11 »
zajrzę w celach edukacyjnych
No to zobaczysz całkiem skomplikowany układ analogowy przed przetwornikiem AC. Nie lepiej coś proststszego? Albo jakiś czujnik z przetwornikiem typu LMT01 (poczciwy 18B20 działa tylko do 125*C i jest dość wolny), czy TSic 306, albo źródło napięcia zależnego od temperatury (TSic 301, LM 135). Ostatecznie termistor. Sporo ludzi już ten temat przerabiało i nikt się nie bawił z termoparą. Zwróć uwagę, że termopara działa do setek stopni, podczas gdy to co wymieniłem do góra 150.

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #206 dnia: 01 Czerwiec 2018, 08:37:44 »
Masz rację, termopary idą w kąt. Pomęczę temat RTG + wzmacniacz.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3168
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #207 dnia: 01 Czerwiec 2018, 09:42:01 »
A po co wzmacniacz? Wystarczy ADC 12 bitów i po sprawie (Arduinowe 10 to troszeczkę za mało - jak w regulatorze chcesz używać członu D, to najmniej 12. Jak tylko PI, to 10 bitów starczy. Jeden jedyny problem, to że termistor trzeba kalibrować).

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #208 dnia: 01 Czerwiec 2018, 10:00:56 »
10bit z Arduino mi wystarczy. W końcu pomiar ciśnienia tak jest zrealizowany i raczej to wystarczy. Masz rację że odpowiednie ADC do SPI i temat załatwiony, jednak korzystam z Visuino. Ta platforma ma swoje ograniczenia, a mi nie chce się za bardzo te ograniczenia forsować. Jak widzisz ten projekt zaczyna się powiększać dość szybko. Zaraz się okaże, do czego już doszli producenci ekspresów, że całość będzie za skomplikowana i dokładna z tymi wszystkimi czujnikami i przetwornikami klasy 0,1% . A jeszcze mam kilka planów funkcjonalnych, w tym tempie to potrwa 2 lata i w końcu skończy się na zrobieniu własnego ekspresu i sprzedaży go :)

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3168
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Astoria CKE + Mazzer SJ - czy to ma w ogóle sens?:)
« Odpowiedź #209 dnia: 01 Czerwiec 2018, 11:14:10 »
Nie martw się. Jak podliczę wszystkie swoje godziny pracy włożone w mój ekspres i pomnożę przez stawkę godzinową, to wychodzi mi, że Slayera bym za to mógł kupić ;-)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi