Autor Wątek: Problem z pierwszym parzeniem w danym dniu  (Przeczytany 6625 razy)

Offline domaraj

  • Wiadomości: 24
Odp: Problem z pierwszym parzeniem w danym dniu
« Odpowiedź #15 dnia: 27 Lipiec 2018, 10:58:52 »
Jeśli chodzi o ekspres to robię cały prawdopodobnie serwis ( czyszczę proszkiem ze " ślepą kolbą " , czyszczę pędzelkiem  regularnie . Problem w takim razie jest w młynku . Nie czyszczę go wcale . Natomiast jak przeczytałem post o tym , że powinienem go rozkręcić i czyścić wszystko , łącznie z żarnami to jestem przerażony . Po skręceniu zostaną mi dwa młynki !!! Największym moim wyczynem była wymiana żarówki i to nie obyło się bez komplikacji . A więc serio pytanie o ten cały serwis - chętnie go będę robił ale mnie wierzę ( lub muszę uwierzyć ) , że wymaga to aż tak skomplikowanych czynności  !!!
Z drugiej strony chcę poszerzać swoją wiedzę i pić dobre espresso natomiast widzę , że wymaga to b dużego wysiłku .
Co to znaczy , że mam odważyć porcje ??? Wsypuję wszystko do hoppera , ustawioną mam porcję przez ww kolegę , młynek mieli , tamperuje z wyczuciem i do kolby - " ot cały proces " . Czy naprawdę macie wagę ? Czy nie można ustawić porcjowania przez młynek ? Sprzęt kupiłem wg wskazań , więc miałem nadzieję , że uprości mi to przygotowanie kawy . Chętnie będę czyścił ( bożę rozkręcanie mnie przeraża ) , ale czy poza tym to jest takie skomplikowane ? Dzisiaj znowu ciastko kawowe przywarło mi do ekspresu po wyjęciu kolby.   

Online Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 857
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Problem z pierwszym parzeniem w danym dniu
« Odpowiedź #16 dnia: 27 Lipiec 2018, 11:17:58 »
Nano jest prościutki do czyszczenia.

Masz filmową instrukcje do F64, ale czynności są te same. Po rosyjsku ale to bez znaczenia. Jak ktoś nie lubi słuchac to i bez dźwięku zrozumie o co chodzi.


Oznacz sobie tylko wcześniej, np. strzałeczkami z taśmy klejącej, jak na filmie, jakie masz obecnie ustawienia. Przy skręcaniu wkręć żarna na maksa i wycofaj do zrobionego indeksu. Postaraj się też aby sprężynki wróciły do tych samych dziur oraz opierające się o nie wypustki. Zwiększysz szanse, że po czyszczeniu ustawienie nie będzie wymagało większej korekty.
« Ostatnia zmiana: 27 Lipiec 2018, 11:20:49 wysłana przez Kekacz »
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline domaraj

  • Wiadomości: 24
Odp: Problem z pierwszym parzeniem w danym dniu
« Odpowiedź #17 dnia: 27 Lipiec 2018, 11:31:05 »
Dziękuję !

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Problem z pierwszym parzeniem w danym dniu
« Odpowiedź #18 dnia: 27 Lipiec 2018, 21:25:12 »
Czy naprawdę macie wagę ? Czy nie można ustawić porcjowania przez młynek ? Sprzęt kupiłem wg wskazań , więc miałem nadzieję , że uprości mi to przygotowanie kawy
Waga się przydaje, ale można żyć bez niej. Młynek czyścić trzeba (w domowych warunkach) okazjonalnie, nie codziennie. W zależności od spożycia oraz od warunków klimatycznych w mieszkaniu.

PS
Przyklejaj proszę interpunkcję (bez spacji przed). :kwiat:

Offline domaraj

  • Wiadomości: 24
Odp: Problem z pierwszym parzeniem w danym dniu
« Odpowiedź #19 dnia: 31 Lipiec 2018, 11:53:17 »
I przeczyściłem młynek! I nic! Żadnej poprawy! Podejrzewam, że głównym powodem jest nie wystarczająco gorąca woda w przewodach. Problem dotyczy tylko pierwszej kawy która idzie na śmietnik. Druga jest lepsza, a trzecia i następne są już super. Co o tym myślicie ?   

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Problem z pierwszym parzeniem w danym dniu
« Odpowiedź #20 dnia: 31 Lipiec 2018, 13:34:02 »
Wracamy do początku wątku. Oczywiście że czyszczenie młynka ani ekspresu nic nie mogło dać na sytuację że pierwsza kawa jest kiepska a kolejne dobre.

Tak jak było na początku,

1. Albo w młynku jest zwietrzała kawa z dnia poprzedniego i każdego dnia będzie bez względu na jednorazowy proces czyszczenia. No chyba że przeczyściłeś i z rana mieliłeś czyściutkim młynkiem i było kiepsko ale wtedy pytanie czy był dobrze ustawiony, grubość/doza (czyli te powiedzmy 25/50 ml kawy przeszło w 25-30 sek). Jedyny sposób żeby sprawdzić na pewno czy to jest wina zwietrzałej kawy to jak ktoś pisał zmielić z rana jakieś 10g wyrzucić, i dopiero następna porcja do kolby. Nie to że codziennie ale chociaż raz dla testu. I jeżeli tak to pozostaje Ci przejść na single dosing. Ale ten efekt może dotyczyć też tylko aktualnej kawy bo jedna może szybciej wietrzeć od innej

2. Niedogrzany ekspres. Poczekać aż się lepiej wygrzeje, zrobić w między czasie jeden czy dwa flushe żeby szybciej rozgrzać grupę i kolbę.

No i oczywiście może być to złożenie obydwu powyższych.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Problem z pierwszym parzeniem w danym dniu
« Odpowiedź #21 dnia: 31 Lipiec 2018, 13:55:27 »
A ja tam powtórzę się po raz enty ;). Niektóre ekspresy tak mają, że trzeba zrobić pierwszą kawę i wylać. Moja pamiętna i wielce "zacna" LaMarzocco FB/70 tak miała. W jej konstrukcji *zawsze* woda wychładzała się w rurkach na zewnątrz "nasyconego" układu bojler-grupa. Wystarczyło pół godziny i znowu było to samo -- zawsze druga kawa była lepsza niż pierwsza.

Offline raf77 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1418
  • Ekspres: rancilio epoca
  • Młynek: fiorenzato f64 evo
Odp: Problem z pierwszym parzeniem w danym dniu
« Odpowiedź #22 dnia: 31 Lipiec 2018, 14:48:15 »
Wcale mnie nie dziwi, że czyszczenie młyna nic nie dało. Bo to była bardzo bzdurna porada.
rancilio epoca & fiorenzato f64 evo

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Problem z pierwszym parzeniem w danym dniu
« Odpowiedź #23 dnia: 31 Lipiec 2018, 15:43:44 »
Czy naprawdę macie wagę ?

Za wszystkich się nie wypowiem ale ja zdecydowanie mam. Nie to żebym jej za każdym razem używał bo na razie z F4 staram się dojść do ładu bez niej.
Ale z poprzednim młynkiem zawsze ważyłem ziarna przed wsypaniem do młynka i potem całość do kolby i to zdecydowanie było powtarzalne.

Żaden młynek bez wbudowanej wagi nie zapewni Ci tej samej dozy po zmieleniu jeżeli zmienisz grubość mielenia lub kawa się zestarzeje lub ....
Są młynki z timerami które same próbują lekko zmieniać czas po zmianie grubości mielenia ale to i tak jest ustawienie na oko.

Jak dla mnie jak nie jedzie się na wagę to trzeba jechać na zapełnienie portafiltra. Sam timer w oderwaniu od reszty się raczej nie sprawdzi.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Problem z pierwszym parzeniem w danym dniu
« Odpowiedź #24 dnia: 31 Lipiec 2018, 16:56:49 »
jechać na zapełnienie portafiltra
To jest podstawa. Waga jest wtórną wartością.

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Problem z pierwszym parzeniem w danym dniu
« Odpowiedź #25 dnia: 01 Sierpień 2018, 09:07:15 »
I tak i nie. Jasne nie dobiera się na wagę a na to żeby dobre espresso wyszło co najwyżej ratio potem na wagę można ustalić z automatu. Ale jednak przy single dosing i tej samej torebce kawy, kiedy już trafimy w punkt to waga łatwo zapewnia powtarzalność.

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Problem z pierwszym parzeniem w danym dniu
« Odpowiedź #26 dnia: 01 Sierpień 2018, 09:25:59 »
waga łatwo zapewnia powtarzalność
Tak, zapewnia powtarzalność właściwego wypełnienia portafiltra.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Problem z pierwszym parzeniem w danym dniu
« Odpowiedź #27 dnia: 01 Sierpień 2018, 16:57:30 »
Nie. Powtarzalność ratio, a zatem smaku.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Problem z pierwszym parzeniem w danym dniu
« Odpowiedź #28 dnia: 02 Sierpień 2018, 07:33:21 »
To też wydaje mi się wtórne ;). Jeśli w sitku będzie za mało lub za dużo kawy, to źle... Najpierw więc dobieramy grubość kawowego ciastka w sitku (eksperymentalnie), a dopiero potem ważymy, mierzymy i powtarzamy... ;) W tym pierwszym etapie dostrajania ilości kawy w sitku, moim zdaniem waga tylko przeszkadza, bo gęstość kawy jest jakoś skorelowana ze stopniem zmielenia. Ta sama masa kawy wygląda inaczej w postaci ciastka w sitku dla różnych stopni zmielenia. Trzymając się ściśle jakiejś zadanej masy i zmieniając stopień zmielenia, trudniej będzie nam znaleźć optymalną ilość kawy ;).

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Problem z pierwszym parzeniem w danym dniu
« Odpowiedź #29 dnia: 02 Sierpień 2018, 08:30:47 »
Dokładnie o tym myślałem ale tak przejrzyście nie ubrałem tego w słowa.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi