Autor Wątek: Problem z pierwszym parzeniem w danym dniu  (Przeczytany 6615 razy)

Offline domaraj

  • Wiadomości: 24
Problem z pierwszym parzeniem w danym dniu
« dnia: 24 Lipiec 2018, 10:02:46 »
Dzień dobry!
Dzięki Wam , drogie forum , po dłuższym użytkowaniu ekspresów automatycznych kupiłem i używam ekspresu kolbowego ( wszystko wg zaleceń - przyzwoity ekspres , dobry młynek). Jestem z tego powodu b.zadowolony . Piję praktycznie tylko espresso . Testuję różne kawy . Mam jednak problem z pierwszym parzeniem rano . Pierwsza ,druga kawa rano nie daje wcale cremy , więc pierwsze kawy ida do zlewu ( woda jest nagrzana , bojlery pracują min 30 min!) . Co robię żle ? Parametry zostały ustawione przez znajomego który profesjonalnie kiedyś  pracował w kawiarni . Zbieram doświadczenie i nie wiem co jest nie tak . Druga sprawa to  , że normalnie po zrobieniu kawy w kolbie jest na powierzchni nieco wody ( próbowałem zmieniać gęstość mielenia) , natomiast po porannym przygotowaniu zawartość kolby jest suchy , a dzisiąj nawet przykleiła się do ekspresu . 
Z góry dziękuję za odpowiedż i dziękuję Wam za przekonanie mnie do zakupu kolby .

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Problem z pierwszym parzeniem w danym dniu
« Odpowiedź #1 dnia: 24 Lipiec 2018, 10:26:23 »
Jaki masz młynek? Jak mielesz (SD czy z hoppera)? Może być tak że pozostałości kawy w młynku zwietrzeją trochę do następnego dnia i zanim świeża kawa wymiecie starą trochę mija.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Problem z pierwszym parzeniem w danym dniu
« Odpowiedź #2 dnia: 24 Lipiec 2018, 10:26:53 »
Przyczyny mogą być dwie. Pierwsza to częściowo przemielone ziarno z poprzedniego dnia, gorszej jakości niż świeży przemiał. Druga, to nie do końca rozgrzany ekspres. Po prostu niektóre modele, po dłuższym postoju,  potrzebują do rozgrzania ekstrakcji, nie wystarczy przepuszczenie przez grupę gorącej wody. 

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Problem z pierwszym parzeniem w danym dniu
« Odpowiedź #3 dnia: 24 Lipiec 2018, 10:33:08 »
Druga sprawa to  , że normalnie po zrobieniu kawy w kolbie jest na powierzchni nieco wody ( próbowałem zmieniać gęstość mielenia) , natomiast po porannym przygotowaniu zawartość kolby jest suchy , a dzisiąj nawet przykleiła się do ekspresu . 
Może zależećod kilku czynników. Pierwsze ekspres, czy ma zawór trójdrożny. Drugie ile kawy w sitku, jak będzie mało to woda może zostać nawet mimo zaworu trójdrożnego. "Grubość" mielenia tez może mieć wpływ ale tu czasem w zależności od dwóch poprzednich różne sytuacje się klarują.

Jak określasz ilość kawy? Ważysz przed mieleniem, po mieleniu, bazujesz na jakichś timerach?

Co do temperatury ekspresu i braku cremy to nie wiem. Stawiał bym że będzie ciemniejsza lub jaśniejsza, ale u mnie nie da się zrobić ekstrakcji w zasadzie poniżej 86 stopni więc nie wiem czy przy niższych temperaturach może jej w ogóle brakować.


Offline domaraj

  • Wiadomości: 24
Odp: Problem z pierwszym parzeniem w danym dniu
« Odpowiedź #4 dnia: 24 Lipiec 2018, 10:34:22 »
Młynek Fiorenzato nano . Pytanie jak mielę ??? z hoopera??? Ekspres Simonelli nuova II .

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Problem z pierwszym parzeniem w danym dniu
« Odpowiedź #5 dnia: 24 Lipiec 2018, 10:37:58 »
stara kawa w mlynku na 90%
test pierwsze (i drugie) mielenia do kubka, drugie/ trzecie do kolby i zobacz wtedy

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Problem z pierwszym parzeniem w danym dniu
« Odpowiedź #6 dnia: 24 Lipiec 2018, 10:38:03 »
To u mnie z rana na Nano creamy nie brakuje ale mam go od kilku dni więc większych wniosków nie będę wyciągał. Rozumiem że przy takim zestawie kawa nie jest sklepowa tylko coś świeżego?
A ile ekspres nagrzewasz? Jeżeli krótko to może kilka minut przez ekstrakcją przepuść trochę wody przez grupę (i nawet kolbę) żeby szybciej całość dogrzać.

Młynek Fiorenzato nano . Pytanie jak mielę ??? z hoopera???
Ale na timerach, na oko czy na wagę? Czas ekstrakcji tych pierwszych dwóch jest poprawny (25-30 sek)?
« Ostatnia zmiana: 24 Lipiec 2018, 10:41:49 wysłana przez Bacek »

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Problem z pierwszym parzeniem w danym dniu
« Odpowiedź #7 dnia: 24 Lipiec 2018, 10:46:03 »
Lepiej ustaw sam młynek. To, że znajomy kiedyś pracował w kawiarni wcale nie znaczy, że potrafi to ustawić tak jak należy. Ale zanim to zrobisz musisz poczytać o tym jak się robi espresso - dobranie ilości kawy do sitka, potem grubość przemiału, tamping... I przede wszystkim waga. Bez niej nie masz co próbować, bo efekty będą za każdym razem losowe.

Używasz pojedynczego czy podwójnego sitka?

Offline tytoos Mężczyzna

  • Wiadomości: 597
  • Ekspres: Torre 2B, Rota v2
  • Młynek: Casadio, C40 IH, J-Max
Odp: Problem z pierwszym parzeniem w danym dniu
« Odpowiedź #8 dnia: 24 Lipiec 2018, 10:54:33 »
A moze opisz @domaraj dokładnie co i jak robisz i na jakiej kawie. Z hoperem chodzi o to czy mas zasypany hoper kawą, czy naspujesz tylko tyle ile mielisz do kolby.

Offline domaraj

  • Wiadomości: 24
Odp: Problem z pierwszym parzeniem w danym dniu
« Odpowiedź #9 dnia: 24 Lipiec 2018, 11:08:34 »
Super pomysł z opisem jak robie ! Jak wrócę do domu to opiszę . Hoper mam zasypany cały czas kawą . Btw - czy o młynek trzeba w jakiś specjalny sposób dbać ? Czyścić ? Serwisować ? Wiem , że dla Was pytania śmieszne ale dla neofity to czarna magia ( ekspres oczywiście czyszczę )

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Problem z pierwszym parzeniem w danym dniu
« Odpowiedź #10 dnia: 24 Lipiec 2018, 11:11:16 »
Są takie miejsca w młynku gdzie kawa wpada i już z nich nie wychodzi. Po pewnym czasie się starzeje, jełczeje i wydaje dziwne zapachy. Więc jak najbardziej co jakiś czas trzeba by młynek wyczyścić z tych osadów.

Ogólnie nie ma czegoś takiego jak jednorazowe ustawienie młynka i ekspresu. Nawet jak na dany moment było dobre to za chwilę nie jest z powodu różnych czynników. Także wiedzę co i jak z espresso musisz opanować albo nie będziesz zadowolony z wyników.

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2390
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Problem z pierwszym parzeniem w danym dniu
« Odpowiedź #11 dnia: 24 Lipiec 2018, 11:14:09 »
Oj czyścić, czyścić  :taktak: Dobrze jest pozbywać się z młynka jełczejącej starej kawy, pozostałości olejków kawowych i pyłu. Można
 czyścić ryżem lub dedykowanymi preparatami, ja raczej mechanicznie czyszczę wszystko do czego jest dostęp po rozkręceniu żaren. 

Offline domaraj

  • Wiadomości: 24
Odp: Problem z pierwszym parzeniem w danym dniu
« Odpowiedź #12 dnia: 24 Lipiec 2018, 11:31:07 »
Czyli zaczynamy od kultury obsługi młynka ;-) Serio , najpierw odrobię tą lekcje , szukałem czegoś na forum na ten temat , jeszcze nie znalazłem

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Problem z pierwszym parzeniem w danym dniu
« Odpowiedź #13 dnia: 24 Lipiec 2018, 13:44:06 »
Bez pośpiechu ;) Szukaj pod hasłem retencja, to powinno Ci rozjaśnić temat - w skrócie kawa zbiera się w wylocie i chodzi o wyczyszczenie tego, jedni to robią pędzelkiem, inni wykałaczką, kolejni odkurzaczem... ;)

Offline raf77 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1418
  • Ekspres: rancilio epoca
  • Młynek: fiorenzato f64 evo
Odp: Problem z pierwszym parzeniem w danym dniu
« Odpowiedź #14 dnia: 24 Lipiec 2018, 13:56:20 »
Albo nie robią wcale, tylko piją kawę ☺
rancilio epoca & fiorenzato f64 evo

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi