Autor Wątek: Drip, czyli prosto i smacznie.  (Przeczytany 670870 razy)

Offline slusar_o2 Mężczyzna

  • Wiadomości: 530
  • Ekspres: Dream PID, La Peppina, v60, FP, moka, etc.
  • Młynek: Niche, C40, Rhino
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1050 dnia: 20 Listopad 2016, 13:47:28 »
Przesiewać nie próbowałem, w sumie mogę sprawdzić. Dzięki wszystkim za rady:)

Offline lucasville

  • Wiadomości: 62
  • Ekspres: przelew Philips HD5405, Mr Clever Dripper, Aeropress, kawiarka Bialetti
  • Młynek: Wilfa WSCG-2, Graef CM702
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1051 dnia: 23 Listopad 2016, 14:03:28 »
Obecnie w pracy korzystam z AP. Minusem jest przygotowywanie tylko jednego pełnego kubka naparu (nie chcę rozcieńczać zrobionych z podwójnej ilości kawy).
Mam w związku z tym pytanie czy na filtrach do Hario V60-02 mogę zaparzyć zarówno jeden kubek kawy (200-250 ml) jak i dwa? Pijam dużą czarną bez mleka i bez cukru. :) Dripa planuje kupić Clever Dripper z uwagi na to, że nie dysponuję konewkami itp., a zwykłym czajnikiem do gotowania wody.

Myślałem jeszcze nad jakimś ekspresem przelewowym, dosyć tanim, ale polecanym na forum. Jednak głównie będę robić jedną kawę naraz. Dwie kawy jednocześnie sporządzane będą może raz na tydzień czy dwa. Stąd zasadność całego ekspresu przelewowego mija się chyba z celem.

Offline Shaggy_Paw Mężczyzna

  • Wiadomości: 261
  • Ekspres: Bialetti Preziosa FP, Bialetti Moka Express 3tz, Hario V60, Aeropress, Phin, Chemex, Kalita 185
  • Młynek: Comandante MK3
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1052 dnia: 23 Listopad 2016, 14:22:25 »
Tak, możesz. W cleverze tym bardziej, gdyż kawa nie będzie od razu przepływać lecz macerować dopóki nie umieścisz go na kubku.
Odnośnie rozcieńczania podwójnej porcji z aeropressu - nie widzę w tym żadnych przeszkód. Nawet producent zaleca przygotowanie esencji w mniejszej ilości wody i dolanie z czajnika reszty

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1053 dnia: 23 Listopad 2016, 14:39:50 »
Mówimy o filtrach V60-02 założonych do clevera? To nie. Cały, duży clever pozawala na zalanie poniżej 0,5L wody, czyli naparu będzie ze 400ml, ale nie o tym. Żeby zalać cały clever po brzegi potrzeba większego filtra. Dwójka od hario się nada do clevera, ale na jedną kawę, nie na full. Do pełna potrzeba dedykowanych filtrów (od technivorma albo melitty), może 03 od hario się nada, ale nie sprawdzałem.

Z konewką to bez przesady, można sobie radzić bez, kalita np. aż takiej precyzji nie potrzebuje, a dobrym dzbankiem do mleka można spokojnie pour overy na v60 czynić.

Offline lucasville

  • Wiadomości: 62
  • Ekspres: przelew Philips HD5405, Mr Clever Dripper, Aeropress, kawiarka Bialetti
  • Młynek: Wilfa WSCG-2, Graef CM702
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1054 dnia: 23 Listopad 2016, 14:45:59 »
Tak, o filtrach dokładnie model VCF-02-100W. To mi wprowadza trochę zamieszania. :) Bo myślałem, że spokojnie te 400-500 ml sobie na Cleverze zrobię. Bo są dwa rozmiary. Do mniejszego pasują filtry V60-01, a do tego większego V60-02, stąd moja myśl, że w większym Cleverze i filtrami V60-02 zrobię dwa kubki kawy.

Zakup Kality tak jak piszesz @donkiszot z kolei wiąże się z zakupem dzbanka do mleka. :) I to w dodatku "dobrego" dzbanka do mleka.

PS choć jak tak patrzę na Melittę to zamiast VCF-02-100W Melitta może spełni swoje zadanie. VCF-02-100W są chwalone tu na forum stąd na nich się skupiłem.
Podsumowując, z Melittą nie będę mieć problemów by zaparzyć dwa kubki kawy w Mr Clever Dripper?
« Ostatnia zmiana: 23 Listopad 2016, 14:52:30 wysłana przez lucasville »

Offline krychu Mężczyzna

  • Wiadomości: 35
  • Ekspres: Hario v60,aeropress,bialetti kitty
  • Młynek: Baratza Virtuoso
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1055 dnia: 23 Listopad 2016, 15:42:16 »
Witam,
Dopiero zaczynam przygodę z "prawdziwą"kawą.Posiadam hario v60-02,filtry hario(te dobre),młynek nivona 130,wagę,termometr i pseudo konewkę.Najczęściej zaparzam 24g kawy(400 ml wody).Polewam powoli,małymi partiami,po 50-80ml z małymi przerwami.Temperatura 94-95 stopni.Czas łącznie z preinfuzją to około 3min 15s.Napar jak dla mnie smaczny i bez goryczy.Jednak nie wiem,czy nie mielę zbyt grubo(pierwsza kreska na coarse).Ktoś w wątku o młynku nivona pisał,że na takie ilości kawy,mieli na 1-2 kreska medium.Co myślicie o takim przemiale?

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1056 dnia: 23 Listopad 2016, 16:21:02 »
skoro masz dobry czas ekstrakcji i dobry smak, to nie ma co się temu przemiałowi przypatrywać specjalnie. myślę że wygląda ok. Jak chcesz spróbować innego przepisu to spróbuj, nikt Ci nie powie czy Tobie będzie smakować bardziej tak czy innaczej ;)

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1057 dnia: 23 Listopad 2016, 17:58:31 »
Napar jak dla mnie smaczny i bez goryczy.

I to jest najważniejsze - co z tego, że ktoś poda ci złoty przepis który tobie nie podejdzie.
Eksperymentuj, kombinuj - czasem zmień jeden składnik, zmiel grubiej lub drobniej. Zobacz jak zmieni się smak. W następnym kroku użyj innej temperatury wody. Porównuj i zapisuj.

p.s. Jak dla mnie przemiał za gruby :P ale mój obecny młynek mieli chyba równiej niż Nivona, jest u mnie mniej pyłu. U ciebie pył spowalnia przepływ :)

LMWDP #469

Offline Shaggy_Paw Mężczyzna

  • Wiadomości: 261
  • Ekspres: Bialetti Preziosa FP, Bialetti Moka Express 3tz, Hario V60, Aeropress, Phin, Chemex, Kalita 185
  • Młynek: Comandante MK3
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1058 dnia: 23 Listopad 2016, 19:00:59 »
 Ostatnio testując przepis Matta Pergera zauważyłem, że sposób dozowania wody ma ogromny wpływ na szybkość przepływu przy tej samej grubości mielenia - dlatego eksperymentuj - możesz polewać w sposób ciągły, by w 2:00 wlać całość, możesz podzielić zalania na 4, 3 lub jak w przypadku Pergera 2 zalania (nie licząc preinfuzji),  możesz zostać przy 3 zalaniach lecz zmienić proporcje (np. pierwsze zalanie zrobić większe od pozostałych). No i wreszcie możesz spłukiwać ziarna z boku filtra lub delikatnie zamieszać driperem między zalaniami.

Także jeśli zmienisz drobniej i ekstrakcja będzie trwać za długo - spróbuj zalewać większymi porcjami wody.

Jutro będę robić 400ml dripa to wrzucę poglądowo zdjęcie przemiału. W międzyczasie wrzuć może zdjęcie dripa po zakończonej ekstrakcji, by było widać jaki był maksymalny poziom wody w nim.

Offline krychu Mężczyzna

  • Wiadomości: 35
  • Ekspres: Hario v60,aeropress,bialetti kitty
  • Młynek: Baratza Virtuoso
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1059 dnia: 23 Listopad 2016, 19:07:40 »
Jutro będę robił dripa to wrzucę fotki

Wysłane z mojego SM-N910C przy użyciu Tapatalka


Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1060 dnia: 23 Listopad 2016, 20:09:48 »
Tak, o filtrach dokładnie model VCF-02-100W.
Weź pod uwagę, że V60 ma kształt V, a clever ma kształt \_/ -- dlatego aby filtry od hario pasowały do clevera trzeba je zagiąć od dołu, i na tym traci się rozmiar. Dlatego w V60-02 spokojnie zaparzysz 0,5L, ale aby nalać tyle po zagięciu dołu to potrzeba większy rozmiar, może te do V60-03 wystarczą, nie wiem, nie sprawdzałem.


Cytuj (zaznaczone)
Zakup Kality tak jak piszesz @donkiszot z kolei wiąże się z zakupem dzbanka do mleka. :) I to w dodatku "dobrego" dzbanka do mleka.
Nie, kalitę spokojnie zalejesz wprost z czajnika (oczywiście, że fajniej z konewki, ale umniejszając do kategorii poprawnych naparów można bez obaw), z dobrym dzbankiem do mleka można startować (tak było) na mistrzostwach świata Brewers Cup z V60! Do domowego zalewania dripperów wszelakich nie trzeba od razu mieć konewki. French pressy mają ładny dzióbek, dzbanek do mleka z ikei też się nada, to koszty typu 20zł. Z metodą pałeczkową przetrwałem ponad rok. Z konewką jest tylko wygodniej. Nie ma co popadać w paranoje sprzętowe ;)



Cytuj (zaznaczone)
Podsumowując, z Melittą nie będę mieć problemów by zaparzyć dwa kubki kawy w Mr Clever Dripper?
Tak, ~400ml naparu powinno się udać. Generalnie dedykowane filtry to wszystkie standardowe filtry do domowych ekspresów przelewowych w rozmiarze 4. Niemniej z tych dobrych, to własnie albo Melitta, albo Technivorm. Wszelkie jany niezbędne i podobne wynalazki pasują, ale napar z nich nieciekawy, o bogatym aromacie kartonu i przydługich czasach, bo zatykają się w mig.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1061 dnia: 23 Listopad 2016, 22:46:16 »
Ostatnio testując przepis Matta Pergera
Nie wiem jak to wygląda przy innych młynkach, ale u mnie w przepisie M.P. (tym z jakiejś imprezy - targów czy czegoś takiego) najbardziej spowalnia wymieszanie kawy. U niego na nagraniu jeszcze sporo spowolniły przelew użyte filtry :).

Offline krychu Mężczyzna

  • Wiadomości: 35
  • Ekspres: Hario v60,aeropress,bialetti kitty
  • Młynek: Baratza Virtuoso
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1062 dnia: 24 Listopad 2016, 08:40:16 »
Dzisiaj zmieniłem sposób polewania.Kawa 24g.Preinfuzja 30s-50ml wody.Resztę wody podzieliłem na trzy części(około 115 ml).Ostatnia partia wlana przed upływem dwóch minut,po czym lekko zamieszałem całym dripperem.Łączny czas 2:30.Kawa wyszła smaczna:)Następny razem,będę zmniejszał przemiał tak,aby czas wyniósł 3 min(może uda wyciągnąć się z kawy więcej).

Offline krychu Mężczyzna

  • Wiadomości: 35
  • Ekspres: Hario v60,aeropress,bialetti kitty
  • Młynek: Baratza Virtuoso
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1063 dnia: 24 Listopad 2016, 12:51:59 »
Poszedłem za ciosem i przygotowałem kolejnego drippa.Paremetry takie same jak ostatnio,ale przemiał znacznie drobniejszy.Dolewanie wody ponownie rozłożone na trzy tury,ale strumień bardziej zdecydowany.Czas łączny to 2:45.Kawa wyszła nieprzyjemnie gorzka.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1064 dnia: 24 Listopad 2016, 13:08:17 »
 :ok: i już wiesz że dla ciebie za drobno nie jest dobrze. Teraz wróć na 2:30 i kombinuj z temperaturami ;)
LMWDP #469

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi