Autor Wątek: Drip, czyli prosto i smacznie.  (Przeczytany 671123 razy)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #840 dnia: 08 Kwiecień 2016, 17:30:22 »
Natomiast twierdzenie w opisie jakoby ekstrakcja miała następować w bok na przylepionej kawie do filtra jakoś nie koniecznie mnie przekonuje, gdyż jest w sprzeczności z moim pojęciem o fizyce. Dla mnie ta metoda to takie trochę przemieszanie niedoparzonych, szybko przestygniętych ziaren osadzonych na ściance i po trochu ściekających,  z przeparzonymi na dnie stożka. Co nie znaczy że efekt nie może być dobry
Tak jest w chemexie, gdzie filtr lepi się do ścianek. Jeśli weźmiesz przeźroczyste V60 zobaczysz, że żeberkami też cieknie i to ciałkiem sprawnie. Ba jeśli filtr w chemexie złożysz na więcej razy, to też od razu widać, że szybciej, że boki pomagają.

No i trzeba pamiętać, że hario zaleca więcej kawy niż powszechne 6g/100ml. Z filmów wnioskuję, że nie jest to lekkie palenie, to wszystko przekłada się na obwite wykwity i ułatwia takie polewanie na raz.

Offline Stonish Mężczyzna

  • Wiadomości: 120
  • Ekspres: Bodum Chambord, Hario V60-02, Bonavita Kettle,
  • Młynek: Severin KM 3873
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #841 dnia: 08 Kwiecień 2016, 19:04:55 »
Szczególnie w 02.

15g kawy na 250g wody. Bloom 30s z 30g wody i potem ciaglym cienkim strumieniem polewałem, 250g mi pyklo na 2 minutach. Zdarzyly sie niestety kilka razy "ciurki" gdzie strumien przestawal byc ciagly, a lecial ciurkiem. Potem jeszcze 30s kawa splywala do kubka, ale zostawilem do 3 minuty zeby sie wykapało. Mysle, ze ktos bardziej doswiadczony dalby rade pociagnac ciagiem do 2:15, ale bylbym pod duuuuuuuuuuzym wrazeniem jakby dalo sie wolniej :D Kawka smaczna jak zawsze kawka

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #842 dnia: 08 Kwiecień 2016, 20:00:50 »
W przypomnianym przez Antonia filmie na oko 500ml w 2 minutach się zamknęło. :)

Jak zawsze smaczna? A może jednak inaczej smaczna? Spróbuj znaleźć różnice, albo zainwestuj w dwa V60 z tworzywa (tanie i równie dobre) i przelewaj jednocześnie dla porównania.

BTW, gratuluję dociekliwości :ok:

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #843 dnia: 08 Kwiecień 2016, 20:18:48 »
Mysle, ze ktos bardziej doswiadczony dalby rade pociagnac ciagiem do 2:15, ale bylbym pod duuuuuuuuuuzym wrazeniem jakby dalo sie wolniej

Ogranicznik przepływu w tym pomoże.

Offline Stonish Mężczyzna

  • Wiadomości: 120
  • Ekspres: Bodum Chambord, Hario V60-02, Bonavita Kettle,
  • Młynek: Severin KM 3873
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #844 dnia: 08 Kwiecień 2016, 20:47:56 »
Jak zawsze smaczna? A może jednak inaczej smaczna? Spróbuj znaleźć różnice, albo zainwestuj w dwa V60 z tworzywa (tanie i równie dobre) i przelewaj jednocześnie dla porównania.

Tak się składa, że jak kupowałem "drip zestaw" to kupiłem sobie szklany drip (bo w promocji był) i hario drip-in (bo dzbanka nie miałem) i w tym drip-inie jest plastikowy drip. Mam jeszcze jednego szklanego (czyli razem mam 2 szklane i 1 plastikowy) bo potrzebuje 1 do domu rodziców, 1 do mojego mieszkania i 1 do mieszkania jak jestem w delegacji. Póki co mam je jeszcze wszystkie u siebie więc można się bawić ;-) Jutro weekend zaczynam po pracy i napewno będę się bawił bo ciekawy jestem tego wszystkiego :D

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #845 dnia: 08 Kwiecień 2016, 21:03:46 »
hmm Stonish szybko Ci to przecieka. U mnie jak 15 g kawy zaleję bez przerwy 250 g wody w ok. 90 sek.,  to przeważnie ponad minutę ścieka. Jaką kawę masz na tapecie ?

Offline Stonish Mężczyzna

  • Wiadomości: 120
  • Ekspres: Bodum Chambord, Hario V60-02, Bonavita Kettle,
  • Młynek: Severin KM 3873
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #846 dnia: 08 Kwiecień 2016, 21:10:30 »
hmm Stonish szybko Ci to przecieka. U mnie jak 15 g kawy zaleję bez przerwy 250 g wody w ok. 90 sek.,  to przeważnie ponad minutę ścieka. Jaką kawę masz na tapecie ?

Tu akurat była ta:
http://www.coffeedesk.pl/product/2816/Coffeelab-Kostaryka-Zamorana

Mieliłem w Severinie na 10 żeby wolniej leciało (celem było przelewanie 250g jak najwolniej). Ale matematycznie się zgadza krystian:
0-30s Bloom 50g
30s-2min 200g (koniec polewania)
2 min 30s - woda zeszła z powierzchni, wyłoniła się kawa ale jeszcze delikatnie kapało
3 min - kapanie szło już wolniutko więc wyrzuciłem

Czyli raczej normalnie ;-)

Offline Stonish Mężczyzna

  • Wiadomości: 120
  • Ekspres: Bodum Chambord, Hario V60-02, Bonavita Kettle,
  • Młynek: Severin KM 3873
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #847 dnia: 09 Kwiecień 2016, 19:48:11 »
Zrobiłem małe porównanie sposobu zaparzania w dripie. Ta sama kawa parzona równolegle na dwa sposoby.

Zaparzanie - 9g kawy - 150g wody - Temp wody 90st:
Drip 1:
Zalałem 30g wody i poczekałem 30s, dolewałem ciągłym strumieniem, normalną prędkością aż do zalania 150g i odstawiłem delikatnie z wagi.

Odstawiłem Bonavitę na stojak i dogrzałem wodę spowrotem do 90st.

Drip 2:
Zalałem 30g wody i poczekałem 30s, dolewałem po 30g wolnym strumieniem. Po każdym kolejnym 30g odczekałem chwilę na opadnięcie poziomu wody i znowu dolewka 30g.
Mam wrażenie, że drip 2 zaparzał się wolniej, woda jakby wolniej przelatywała przez kawę.

Degustacja:
Drip 1:
Jakby płaska, bez rewelacji. Generalnie dobra, ale cięzko znaleźć coś ciekawego poza samą kawą. Mało mam na jej temat do powiedzenia.
Drip 2:
Słodka (!) super posmak, delikatny, dużo ciekawsza, smaczniejsza, sie człowiek napije to sie zastanawia "co ja kurcze zaparzyłem oO".

Werdykt:
Zdecydowanie smaczniejsza była ta zaparzana wolniej. Ci co mają możliwość, w szczególności Ci, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę, polecam zrobić sobie takie porównanie jakąkolwiek kawę nie macie. Pierwszy raz się bawiłem w coś takiego i jestem w szoku z rezultatu.

Takie porównania są genialne, już mi się podoba :D





...
PS. Zaszalałem  :taniec: :uklony:

Offline Deszcz

    • Czarny Deszcz
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 119
    • Czarny Deszcz
  • Ekspres: Nuova Simonelli Appia i inne
  • Młynek: Fiorenzato 64 evo
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #848 dnia: 09 Kwiecień 2016, 19:57:49 »
To nie do końca miarodajny test, ale eksperymentować zawsze warto, ba nawet trzeba.
Jedne kawy lubią zalewanie na kilka mniejszych zalań, inne np. tylko na dwa lub trzy zalania. Uważam że próbka 9g to za mała doza. Spróbuj zalewać 16 lub 18 g - zobaczysz jaką będziesz miał kontrolę nad procesem - polecam w ramach eksperymentu i docelowo.  :)
Jeszcze jedna rzecz - temperatura. Do dripów polecam zakres 92 - 96 stopni. W takiej temperaturze kawa będzie doparzona. Poniżej 92 st. często się nie zaparza i nie rozwija. Co innego w aeropressie - w tej metodzie niskie temperatury bywają bardzo dobre.  :szampan:
Czarny Deszcz pada od 2014 roku

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #849 dnia: 09 Kwiecień 2016, 20:03:57 »
Zrobiłem małe porównanie sposobu zaparzania w dripie. Ta sama kawa parzona równolegle na dwa sposoby.

Jak długo parzyły się oba dripy?

Offline Stonish Mężczyzna

  • Wiadomości: 120
  • Ekspres: Bodum Chambord, Hario V60-02, Bonavita Kettle,
  • Młynek: Severin KM 3873
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #850 dnia: 09 Kwiecień 2016, 20:22:39 »
Dzięki za podpowiedzi Deszczu, zaś się czegoś nauczyłem. Widzisz, żebym nie opisał swojego nieudolnego porównania to nie byłoby nowej wiedzy, a tak... ;-) Nie chciałem robić za dużo gramów bo już troche dzisiaj kawy wypiłem, a późno się robi :D

@WS Ta pierwsza przeleciała dosyć szybko, myślę, że pomiędzy 2 a 2:30 już było po wszystkim, ta druga niecałe 3 minutki.

Offline Deszcz

    • Czarny Deszcz
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 119
    • Czarny Deszcz
  • Ekspres: Nuova Simonelli Appia i inne
  • Młynek: Fiorenzato 64 evo
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #851 dnia: 09 Kwiecień 2016, 20:35:15 »
Nieudolne to złe określenie !
Doświadczenie, wyrobiony pogląd, a także powtarzalność przyjdzie z czasem. Najważniejsze że jest zajawka i że szukasz kawowego Graala.   :D
Czarny Deszcz pada od 2014 roku

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #852 dnia: 09 Kwiecień 2016, 21:34:08 »
pomiędzy 2 a 2:30 już było po wszystkim, ta druga niecałe 3 minutki.
Ano właśnie, aby porównać sposoby zalewania reszta zmiennych powinna być taka sama, a więc czas (który jest jednym z większych determinantów) również.

A czas możesz też na kilka sposobów. Albo prędkością polewania, albo mieleniem itd.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #853 dnia: 09 Kwiecień 2016, 21:47:19 »
Zbliżają się mistrzostwa Polski w tej dziedzinie. Celem zawodnika jest przygotowanie trzech jednakowych kaw w ciągu 10 chyba minut. Wydaje się to na pierwszy rzut oka łatwe, ale jednak nie jest łatwe. Z jedną kawą tyle mamy kłopotów i możliwości, a co dopiero z trzema symultanicznie? Ilość kombinacji parametrów procesu zaparzania jest chyba znacznie większa niż przy espresso. Dochodzi sposób dozowania wody... Czyli nieskończenie dużo sposobów ;).
« Ostatnia zmiana: 09 Kwiecień 2016, 21:49:22 wysłana przez Antonio »

Offline Stonish Mężczyzna

  • Wiadomości: 120
  • Ekspres: Bodum Chambord, Hario V60-02, Bonavita Kettle,
  • Młynek: Severin KM 3873
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #854 dnia: 09 Kwiecień 2016, 22:00:37 »
Ano właśnie, aby porównać sposoby zalewania reszta zmiennych powinna być taka sama, a więc czas (który jest jednym z większych determinantów) również.

A czas możesz też na kilka sposobów. Albo prędkością polewania, albo mieleniem itd.

Ale w takim wypadku aby i jedna i druga miały ten sam czas parzenia musiałbym zmienić grubośc mielenia na jednej chyba, a wtedy to sie mija z celem... Chciałem porównać prędkość polewania więc z góry zakładałem, że czas parzenia może się różnić i tak też wyszło. Bo inaczej chyba nie mam wpływu na to jak szybko woda przeleci przez kawę.

@Antonio A są może jakieś nagrania tego typu imprez na necie do obejrzenia? Z chęcią bym rzucił okiem, a nie wiem pod jaką nazwą tego szukać :)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi