Autor Wątek: Drip, czyli prosto i smacznie.  (Przeczytany 671390 razy)

Offline Stonish Mężczyzna

  • Wiadomości: 120
  • Ekspres: Bodum Chambord, Hario V60-02, Bonavita Kettle,
  • Młynek: Severin KM 3873
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #825 dnia: 07 Kwiecień 2016, 19:23:42 »
Na jakiej opcji z Severina mielicie pod dripa? Ja próbowałem 14 i próbowałem 10, z 14 chyba mi lepiej smakowała, ale ciężko mi stwierdzić.

Swoją drogą mam pytanka co do tego co youtuby mi pokazały.
1.
Wszystko wporządku do momentu jak zaczyna polewać - polewa na okrągło bez przerwy, tak długo aż wleje całą ilość potrzebnej wody, potem miesza drewnianą łyżką (!).
2.
Filmik o wadze Hario, ale co ciekawego znalazlem - po zalaniu wodą ziaren w celu bloomu, oni zerują wagę i wtedy dopiero odmierzają ilość wody. Rozumiem, że to aby wykluczyć wodę, która jakby nie patrzeć zostanie w kawie po ekstrakcji.

Ktoś coś?

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #826 dnia: 07 Kwiecień 2016, 19:30:44 »
6g na 100ml to jest wyjście. Do tego czas nie wiem powiedzmy 3 minuty. Smakuje to robisz tak non stop. Nie smakuje to zmienisz wagę kawy na więcej lub mniej. Zmienisz grubość mielenia. Ja generalnie na 300ml leje 300ml czasami 330ml. Przecież samo eksperymentowania to najprzyjemniejsza sprawa nie licząc degustacji.

Offline Felix Mężczyzna

  • Wiadomości: 288
  • Ekspres: Melitta Excellent 3.0, AeroPress, V60, Largo, Gabi, Wilfa Pour Over
  • Młynek: Feldgrind, Tchibo
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #827 dnia: 07 Kwiecień 2016, 20:19:31 »
Na jakiej opcji z Severina mielicie pod dripa? Ja próbowałem 14 i próbowałem 10, z 14 chyba mi lepiej smakowała, ale ciężko mi stwierdzić.
Odpowiedź brzmi: to zależy :) i chyba innej nie dostaniesz.
Zależy jak duży ten drip, jaka kawa, czy przesiewasz czy nie.
Ja poruszam się w zasadzie tylko w przedziale 10-14, ale nie robię mniejszych niż 500 ml. Spróbuj też zmielić i przesiać, potem stopień-dwa w górę i nie przesiewać.
W tym jest cała zabawa, a jak masz przyzwoitą kawę, to ciężko będzie zrobić coś zupełnie niepijalnego.
Życie to ciągła walka. Do obiadu z głodem, po obiedzie ze snem.

Offline Stonish Mężczyzna

  • Wiadomości: 120
  • Ekspres: Bodum Chambord, Hario V60-02, Bonavita Kettle,
  • Młynek: Severin KM 3873
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #828 dnia: 07 Kwiecień 2016, 20:31:22 »
Odpowiedź brzmi: to zależy :) i chyba innej nie dostaniesz.
Zależy jak duży ten drip, jaka kawa, czy przesiewasz czy nie.
Ja poruszam się w zasadzie tylko w przedziale 10-14, ale nie robię mniejszych niż 500 ml. Spróbuj też zmielić i przesiać, potem stopień-dwa w górę i nie przesiewać.
W tym jest cała zabawa, a jak masz przyzwoitą kawę, to ciężko będzie zrobić coś zupełnie niepijalnego.

No w tym cały myk, każda kawą którą robie mi smakuje... Jedna jest bardziej wyrazista, druga troche mniej, ale obie są dobre. Muszę chyba faktycznie na nowych kawach zrobić próbę w róznych temperaturach i przemiałach na kilka filiżanek w małych ilościach co będę wiedział jaka jest różnica bo takie picie 2 kaw dziennie, jedna rano druga wieczorem nic mi nie daje jak nie pamietam po całym dniu czy ta poprzednia była smaczenijsza czy nie :D

Offline tytoos Mężczyzna

  • Wiadomości: 598
  • Ekspres: Torre 2B, Rota v2
  • Młynek: Casadio, C40 IH, J-Max
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #829 dnia: 07 Kwiecień 2016, 23:24:31 »
Piszecie tu co jakis czas o przesiewaniu zmielonej kawy. Czym to się robi? Jakieś specjalne sitka?

Offline Deszcz

    • Czarny Deszcz
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 119
    • Czarny Deszcz
  • Ekspres: Nuova Simonelli Appia i inne
  • Młynek: Fiorenzato 64 evo
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #830 dnia: 07 Kwiecień 2016, 23:36:46 »
Shakerami do posypek/kakao itd. lub zwykłym sitkiem o drobnych oczkach.  :)
Czarny Deszcz pada od 2014 roku

Offline Felix Mężczyzna

  • Wiadomości: 288
  • Ekspres: Melitta Excellent 3.0, AeroPress, V60, Largo, Gabi, Wilfa Pour Over
  • Młynek: Feldgrind, Tchibo
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #831 dnia: 07 Kwiecień 2016, 23:48:07 »
Nie wiem, jak te droższe "pro" shakery, ale ja kupiłem kiedyś w empiku i słaby jest strasznie. Szybko się zatyka, a otwieranie jest niewygodne - trzeba się siłować i nie raz zdarzało mi się rozsypać przesianą kawę.
Sitka Fackelmann albo podobne znajdziesz pewnie w każdym większym markecie, a kosztuje to grosze: link
Życie to ciągła walka. Do obiadu z głodem, po obiedzie ze snem.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #832 dnia: 08 Kwiecień 2016, 01:35:25 »
Ktoś coś?
Po pierwsze, nie ufaj filmom, które nie są jednym ujęciem kręcone. Cięcia i przyśpieszenia zakłamują proces parzenia. Możesz się nimi inspirować, ale nie bierz ich wprost.

Grubość mielenia i ilość dolań musisz sobie dobrać sam do siebie i do czasu. Ja najczęściej zalewam na dwa razy + preinfuzja. Te z jednego ciężko mi opanować aby nie były niedoparzone. Te dolewane na wiele razy mają najczęściej fajną cielistość, ale gubię w nich lekkość i orzeźwienie. Wszystko zależy od tego co Ci smakuje i jaką masz kawę.

Mieszanie z jednej strony wzburza wszystko, z drugiej powoduje, że wszystko osadza się na dnie. Generalnie spowalnia proces i wzmaga ekstrakcję.

Tarowanie po pre, dla mnie bez sensu, ale tak, jeśli zrobić wstępne zalanie w punkt, to potem powinno być w serwerze to co dolane. Pytanie czy tu o coś chodziło, czy tylko o pokazanie, że tarować można jak się chce. Mimo wszystko to film o wadze.


Co do odsiewania, to warto się bliżej przyjrzeć sitku/oczkom. Za małe się zapchają, za duże za dużo odrzucą, do różnych grubości mielenie może się przydać inne sitko. No i pytanie czy chcemy odsiać tylko pył, czy pył z drobną frakcją, a może pył i zbyt grubą frakcję?

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #833 dnia: 08 Kwiecień 2016, 11:59:27 »
Gwoli przypomnienia, Zamek zajmował się przelewkami, gdy nikt z nas o tym nawet nie słyszał:

http://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=1655.msg44767#msg44767

Ta metoda Barismo jest świetna, ale jak tu ją zastosować, gdy musimy zaparzyć jednocześnie parę stożków?

Offline dopeman

  • Wiadomości: 1044
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #834 dnia: 08 Kwiecień 2016, 13:18:28 »


Cytat: donkiszot
Ja najczęściej zalewam na dwa razy + preinfuzja. Te z jednego ciężko mi opanować aby nie były niedoparzone. Te dolewane na wiele razy mają najczęściej fajną cielistość, ale gubię w nich lekkość i orzeźwienie.

Wynika z tego że dolewanie na raty zwiększa ekstrakcje, podczas gdy polewanie ciągiem może prowadzić do niedoparzenia?




Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #835 dnia: 08 Kwiecień 2016, 14:13:13 »
Zamek zajmował się przelewkami, gdy nikt z nas o tym nawet nie słyszał:
I dzięki niemu miałem się z czego uczyć.

Ta metoda Barismo jest świetna, ale jak tu ją zastosować, gdy musimy zaparzyć jednocześnie parę stożków?
Z której strony bym nie zaczął liczyć, to ręce dwie, czyli tylko parę stożków można na raz ;)

A metoda jest świetna, tylko potrafię nią zaparzyć wyłącznie duże objętości 400-600ml. Przy mniejszych, nie potrafię, albo ja, albo młynek.

Offline Stonish Mężczyzna

  • Wiadomości: 120
  • Ekspres: Bodum Chambord, Hario V60-02, Bonavita Kettle,
  • Młynek: Severin KM 3873
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #836 dnia: 08 Kwiecień 2016, 14:19:18 »


A metoda jest świetna, tylko potrafię nią zaparzyć wyłącznie duże objętości 400-600ml. Przy mniejszych, nie potrafię, albo ja, albo młynek.

Wlasnie obejrzałem filmik i zastanawiałem się czy dam radę tak sparzyć 250ml. To będzie nie lada wyzwanie.

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka


Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #837 dnia: 08 Kwiecień 2016, 14:23:06 »
Szczególnie w 02.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #838 dnia: 08 Kwiecień 2016, 17:19:29 »
Ta metoda Barismo jest świetna,

Ja parę  razy próbowałem i niezbyt ciekawie mi wyszła, ale robiłem tylko ok 250ml, muszę spróbować większą porcję.
Swoją drogą taka była tendencja kilka lat temu i ostatnio ta metoda nie jest zbyt popularna z tego co widziałem. Natomiast twierdzenie w opisie jakoby ekstrakcja miała następować w bok na przylepionej kawie do filtra jakoś nie koniecznie mnie przekonuje, gdyż jest w sprzeczności z moim pojęciem o fizyce. Dla mnie ta metoda to takie trochę przemieszanie niedoparzonych, szybko przestygniętych ziaren osadzonych na ściance i po trochu ściekających,  z przeparzonymi na dnie stożka. Co nie znaczy że efekt nie może być dobry :)



Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #839 dnia: 08 Kwiecień 2016, 17:22:43 »
Zamek zajmował się przelewkami, gdy nikt z nas o tym nawet nie słyszał:

Czyżby był znajomym Melitty Benz :)?

polewanie ciągiem może prowadzić do niedoparzenia?

Ciągłe polewanie pobudza przemiał i w ten sposób ułatwia zaparzenie wszystkich cząstek.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi