Autor Wątek: Drip, czyli prosto i smacznie.  (Przeczytany 671237 razy)

Offline arob

  • Wiadomości: 385
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Comandante C40 NB
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2700 dnia: 24 Kwiecień 2021, 17:22:35 »
Ciekawe. Pozwala zaparzyć kawę na 3 sposoby. Dobre dla kogoś, kto nie lubi trzymać dużo kawowych gratów. Gdyby ta nakładka pasowała jeszcze do starego v60... inaczej po zakupie w zasadzie będzie nadawał się na śmietnik, a szkoda. Sama nakładka wygląda na trochę małą, co będzie wymuszało wielokrotne polewanie. Jednak ostatnio trend zmienia się z jednego zalania na dwa, więc powinno wystarczyć.
« Ostatnia zmiana: 24 Kwiecień 2021, 17:28:24 wysłana przez arob »

Offline Miro Miro Mężczyzna

  • Wiadomości: 402
  • Ekspres: Kozak Rota 2, kawiarka Giannini Giannina, FP Giannini Infusiera, V60
  • Młynek: Kinu M47 Classic, Comandante MK4
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2701 dnia: 25 Kwiecień 2021, 15:58:47 »
Przeprowadziłem mały eksperyment. 4 naczynia o podobnych kształtach i zbliżonym otworze górnym. Kształty filiżankopodobne. Różne grubości.

1. Stal nierdzewna - grubość bardzo zbliżona do stalowych dripperów.
2. Szkło - grubość zbliżona do szklanych dripperów.
3. Porcelana - grubość itd.
4. Ceramika - grubość itd.
5. Plastik - poliester - grubość itd.

Zalałem każdy wrzątkiem o tej samej pojemności. Pomiary wody precyzyjnym termometrem, po 2, 3 i 4 minutach.

Nie będę podawał szczegółów, bo jeszcze to powtórzę kilka razy w najbliższych dniach dla miarodajności.

Co wyszło?

1. W stali ciepło trzymane najlepiej.
2. W plastiku woda chłodniejsza o ok. 1 stopień.
3. W szkle jeszcze chłodniejsza o ok. 0.5-1 stopień.
4. W ceramice, porcelanie jeszcze chłodniejsza o kolejne ok. 1.5-2 stopnie, w ceramice bardziej chłodna.

Liczby bardzo zgrubne, przeprowadziłem tylko 2 próby, a naczynia nie miały identycznego kształtu. Ale wynik sugeruje, że ceramika odstaje wyraźnie na minus od reszty stawki, a stal wygrywa.

Teraz dane - parametry  przewodnictwa cieplnego wg tabel fachowych - są między tabelami różnice, ale nieznaczne.

Miedź - 380.
Stal - 70.
Szkło - 0.8-09
Poliestry, poliamidy - 0.2.
Ceramiki - 2.5.

Powietrze - 0,025

Do tego trzeba nade wszystko uwzględnić grubości danych naczyń oraz pojemności cieplne poszczególnych materiałów - zazwyczaj przewodnictwo jest dość w miarę skorelowane z pojemnością cieplną. Nie będę wchodził w szczegóły, bo to jeszcze będę sobie liczył i mierzył.

Ważne - mierzyłem bez wstępnego rozgrzania naczyń. Zatem mowa tu o dripperze, którego wstępnie NIE przelaliśmy wrzątkiem. Metal błyskawicznie pobiera ciepło z wody, ale cienkie ścianki nie pobierają go wiele. Porcelana pobiera to ciepło wolniej - ale w ciągu dwóch-trzech minut przelewania ochłodzi wodę - mówimy o całej porcji wody - bardziej niż metal, bo jest gruba i więcej energii odbierze wodzie.

Metalowy dripper nagrzeje się na maksa zaraz na początku przelewu i potem już ciepła nie będzie pobierał. Ceramika, porcelana odbierają ciepło wolniej, ale dłużej. Poliester odbiera bardzo wolno i ma dość słabą pojemność cieplną, ale ścianki plastikowego drippera są znacznie grubsze niż stalowego, więc w sumie odbierze wodzie więcej ciepła niż stalowy.

Jeszcze to obadam przy naczyniach wcześniej rozgrzanych wrzątkiem.

Ale już wstępnie wnioski:

Najlepszy dripper to stalowy - jeśli go wcześniej rozgrzać.
Porcelanowy, ceramiczny będzie stabilnie trzymał ciepło - czyli też super, pod warunkiem, że będzie wstępnie bardzo długo rozgrzewany, bo do pełna "nasycił" sie ciepłem - energią. Czyli bardzo wymagający.
Plastikowy mało wymagający - trzeba go też rozgrzać, by stał się stabilny termicznie, podobnie jak ceramikę - bo choć wolniej od ceramiki gromadzi ciepło, to jest znacznie cieńszy - nawet nierozgrzany nie obniży mocno temperatury wody, zwłaszcza, że ma niewielką pojemność cieplną, jest uznawany za izolator.

Różnice nie są wielkie, ale mogą być jakoś tam istotne przy bardzo małych przelewach, szczególnie w wypadku użycie nierozgrzanej ceramiki/porcelany - wtedy mała porcja wody zostanie zauważalnie wychłodzona przez masywną ceramikę/porcelanę. Dla kawoszy perfekcjonistów mogę się liczyć te, dajmy na to, dwa stopnie.

Z drugiej strony, jeśli robimy bardzo małego drippa, to najlepiej użyć stali czy jeszcze lepiej miedzi - szybkie przelanie wrzątkiem w parę sekund dripper nagrzeje i dalej temperatura już się będzie trzymać na stałym poziomie.

A jeśli ktoś parzy bez ceregieli, nie ma czasu rozgrzewać itd. - to plastik.

Amen. C.d.n. [emoji3]

PS. Zalałem wodą 90 stopni naczynie stalowe i plastikowe - grubości bardzo zbliżone do analogicznych dripperów, czyli stal znacznie cieńsza. Po 3 minutach wylałem. Ścianki plastikowe po kilkunastu sekundach mocno letnie, stalowe dopiero po kilkudziesięciu sekundach - różnica o rząd wielkości prawie. Czyli jak mówiłem - mała pojemność cieplna plastiku: mało energii odbierze wodzie i długo to potrwa, jednak, co co odbierze, natychmiast odda na zewnątrz - ale nie odda tego wiele - izolator. Być może całościowy bilans nie jest zły - woda w sumie dużo energii nie straci? Potrzebne by tu były skomplikowane pomiary i obliczenia.
Za to w wypadku metalu sprawa jest jasna - odbierze szybko dużo ciepła wodzie, lecz na zewnątrz będzie go oddawał wolno - zatem, jak mówiłem, metalowy dripper wystarczy wstępnie krótko przelać wrzątkiem - i mamy gwarancję stabilności termicznej podczas parzenia.

PS 2.
Porównałem teraz trzymanie ciepła stali i ceramiki - po dobrym rozgrzaniu i wylaniu wody - po paru minutach stal ma temperaturę pokojową, a ceramika ceramika gorąca.

Pytanie - jak to będzie działa w praktyce? Załóżmy, że przelejemy dripper stalowy i ceramiczny/porcelanowy bardzo krótko. Stal zdąży w pełni się rozgrzać, ceramika tylko w, powiedzmy, 1/3-1/2. Moje naczynia były wielkości drippera i używałem 120 g wody, a naczynia ważyły ok. 150 g. Woda w stali bez przelania była cieplejsza o ok. 4 stopnie od wody w ceramice bez przelania po 2 minutach. Przyjmijmy, że po krótkim przelaniu byłaby chłodniejsza o ok. 2 stopnie. Jeśli zrobimy drippa z 200-250 ml - to będzie chłodniejsza o 1 stopień - bo podwoi się stosunek masy wody. Oczywiście energia nie gromadzi się w materiale wg funkcji liniowej, stosunek masy wody do masy drippera też się dokladnie nie podwoi, tylko część wody wystarczająco długo dotyka ścianek drippera itd. - ale upraszczam to maksymalnie na chłopski rozum.
Czyli przelewamy drippery stalowy i ceramiczny/porcelanowy bardzo krótko, by tylko przepłukać i przykleić filtr - no i mamy różnicę rzędu 1 stopnia naparu w serwerze. A różnice między metalem i plastikiem czy szkłem i plastikiem będą jeszcze mniejsze, przy dużych pojemnościach zaniedbywalne.

Wnioski można sobie wyciągnąć indywidualnie i z odpowiednio patrzeć na reklamy i czary mary na YT, gdzie to "wtajemniczeni bariści" przekonują nas do niezwykłych właściwości termicznych poszczególnych gadżetów...

« Ostatnia zmiana: 25 Kwiecień 2021, 17:23:41 wysłana przez Miro Miro »
"Kawa to kawa, powinna być czarna i gorzka jak smar do czołgu".

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2702 dnia: 18 Maj 2021, 09:14:58 »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2703 dnia: 18 Maj 2021, 12:16:45 »
Ostatnio papierki od Hario są jak białe kruki, więc wyciągnąłem z zanadrza metalowy filtr E&B Lab (IMS). Ależ się zdumiałem, że woda przelatuje przezeń bardzo szybko. Niby to nic dziwnego, ale po latach doświadczeń z papierkami było to szokujące. Parę razy zaparzyliśmy różne kawy i efekty okazały się bardzo smaczne -- faktycznie jest to super konkurencja dla papierków.



Jedyny mankament jest taki, że trzeba się pofatygować i umyć to urządzenie.
« Ostatnia zmiana: 18 Maj 2021, 12:18:50 wysłana przez Antonio »

Offline Miro Miro Mężczyzna

  • Wiadomości: 402
  • Ekspres: Kozak Rota 2, kawiarka Giannini Giannina, FP Giannini Infusiera, V60
  • Młynek: Kinu M47 Classic, Comandante MK4
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2704 dnia: 18 Maj 2021, 12:47:29 »
W tym nowym przelewaczu ciekawe jest dla mnie to sitko polimerowe, bo będzie dawać głębszy/bogatszy w body napar niż V60. Ciekawe byłoby porównanie ze "skarpetą" Hario, która u mnie prawie całkowicie wyeliminowała V60 z papierkami - bo daje właśnie głębszy i bardziej olejkowaty napar - także z jasnych ziaren.
"Kawa to kawa, powinna być czarna i gorzka jak smar do czołgu".

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2705 dnia: 18 Maj 2021, 13:45:22 »
 :spam:@Miro Miro z podobnego względu coraz częściej przelew mam w postaci V60 aniżeli Chemex. Grubość filtra jest znacząca. Przelewy zwykle robię w pracy, wiec nie mam warunków na skarpetę. Już i tak większość ludzi chodzi do automatu, a ja polewam jakiś wazon konewką [emoji38]

EDIT: z nowości jest jeszcze https://global.hario.com/drip-assist.html
« Ostatnia zmiana: 18 Maj 2021, 13:47:51 wysłana przez Koziołek »

Offline jakub_stanecki Mężczyzna

  • Wiadomości: 818
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Arco
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2706 dnia: 18 Maj 2021, 14:47:51 »
EDIT: z nowości jest jeszcze https://global.hario.com/drip-assist.html

Gdzieś już coś takiego widziałem - czyż nie w Gabi Mater ;)
Never Give UP †

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2707 dnia: 18 Maj 2021, 15:49:19 »
Ale to Hario, japońckie ;) i we współpracy z .... a Ty tu jakieś faux pas z Gabi, Mellita czy inny Chemex [emoji12]

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2708 dnia: 18 Maj 2021, 18:56:15 »
wyciągnąłem z zanadrza metalowy filtr E&B Lab (IMS). Ależ się zdumiałem, że woda przelatuje przezeń bardzo szybko.

Pytania o konstrukcję tego filtra. Ścianki są jednowarstwowe? W dnie jest jeden otwór czy więcej? Pytam, bo mam metalowy filtr z Duki, który spowalnia ekstrakcję.

Offline korea83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1034
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: etzMAX Light T, Timemore Sculptor 078, Kinu M47, Comandante C40 MK4
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2709 dnia: 18 Maj 2021, 19:51:57 »
Dużo "syfu" przepuszcza do naparu taki metalowy filtr? Klarowności z papierowego filtra na pewno nie zapewni, ale gdyby różnica nie była dużo to w sumie fajna opcja.

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2710 dnia: 18 Maj 2021, 21:48:34 »
Ostatnio eksprerymentuje z... podwójną preinfuzją ;)
20g/340ml
21 klik Comandante
Woda 99-100 stopni
0:00-0:30 - 50ml
0:30-1:00 kolejne 50ml (100ml total)
1:00-1:30 120ml (220 total)
1:30 - kolejne 120ml (340 total)
Czas w zależności od kawy 2:30 (anaerobic natural Etiopia, srednio palona) do 3:10 myta Kolumbia.
Rezultaty bardzo mnie zadowalają, dodatkowo „podkręcam” smak przez zakołysanie dripperem po każdym dolaniu. Jest słodko i owocowo z wysoką ekstrakcją
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2711 dnia: 19 Maj 2021, 10:29:51 »
Pytania o konstrukcję tego filtra. Ścianki są jednowarstwowe? W dnie jest jeden otwór czy więcej? Pytam, bo mam metalowy filtr z Duki, który spowalnia ekstrakcję.

Tak, jest to po prostu metalowa blacha, oczywiście nawiercona stosownie w IMS. W dnie nie ma otworu, jest coś odwrotnego: zaślepka. Woda przelewa się przez ten stożek bez większego oporu. Na dnie pozostawionych na dłużej naczyń nie ma kawowego pyłu lub są może śladowe ilości. Napar jest być może trochę ciemniejszy niż z papierka.
« Ostatnia zmiana: 19 Maj 2021, 10:31:55 wysłana przez Antonio »

Offline Miro Miro Mężczyzna

  • Wiadomości: 402
  • Ekspres: Kozak Rota 2, kawiarka Giannini Giannina, FP Giannini Infusiera, V60
  • Młynek: Kinu M47 Classic, Comandante MK4
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2712 dnia: 19 Maj 2021, 10:58:01 »
Antonio, jakiej średnicy masz otworki w tym metalowym? Ile mikronów?
Całkiem możliwe, że ten metalowy daje podobny napar do skarpety, bo też przepuszcza olejki, tempo ekstrakcji też jest szybsze w porównaniu do papierowego. Skarpeta też na moje oko daje nieco ciemniejszy napar - ale tak na oko.
Być może zamiast skarpety mogłem kupić metalowy - taniej i wygodniej mimo wszystko.
Czasem ludzie piszą, że metalowe filtry dają posmak. Wg mnie to jest urojenie, autosugestia i miejski mit. Stal nierdzewna jest wyjątkowo niereaktywna, kawiarki są stalowe, sitka ekspresów są stalowe [napar przez nie płynie pod wysokim ciśnieniem, a nikt  nic nie czuje], spieniacze do kawy są stalowe, powszechnie się używa garnków stalowych, w których potrawy siedzą godzinami. Jedynie słabe stopy stali nierdzewnej w długim kontakcie z kwaśnymi potrawami i napojami mogą nieco wpływać na smak. A kawa w porównaniu z np. kapuśniakiem ma zerową kwasowość i nie ma opcji, by filtry IMS były z lichego stopu.
« Ostatnia zmiana: 19 Maj 2021, 11:04:59 wysłana przez Miro Miro »
"Kawa to kawa, powinna być czarna i gorzka jak smar do czołgu".

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2713 dnia: 19 Maj 2021, 11:50:48 »
0:00-0:30 - 50ml
0:30-1:00 kolejne 50ml (100ml total)
@Szczympek w jakim czasie woda się przelewa, a w jakim kawa "odgazowuje"/pęcznieje? Pytam w kierunku czy nie powoduje to, że woda szybciej przelewa się po tym drugim namoczeniu i nie powoduje że kolejne zalania też są już inne niż przy tylko 1 namoczeniu.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2714 dnia: 19 Maj 2021, 13:14:06 »
Ostatnio eksprerymentuje z... podwójną preinfuzją
Czyli tak naprawdę obniżasz temperaturę ekstrakcji, gratuluję, czyli jednak kawa nie musi być w jak najwyższej temperaturze zaparzana :)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi