Autor Wątek: Drip, czyli prosto i smacznie.  (Przeczytany 671134 razy)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #285 dnia: 10 Sierpień 2014, 22:26:12 »
Na próbę możesz kupić plastikowego Fackelmanna, przecież jest on wzorowany na dripperowym pierwowzorze Melitty. Ważne, żeby filtry były dobrej jakości, to znaczy Technivorm lub Melitta, bo z tańszymi to różnie bywa.
A co do kawy, to przy marketowych tylko się zniechęcisz do metody. Jakiś czas temu kupiłem MK Cafe Brazylię do ustawienia ekspresu. Z ciekawości zaparzyłem w aeropressie, ale nie dałem rady wypić.

Offline kano Mężczyzna

  • Wiadomości: 92
  • Ekspres: AeroPress, Dripper Hario, Clever Dripper, FrenchPress, Kawiarka, Fellow Prismo
  • Młynek: Porlex Mini
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #286 dnia: 10 Sierpień 2014, 22:32:28 »
Niskobudżetowy - hario i tiamo kosztują poniżej 30zł (plastiki) - w porównaniu do np ceramicznych/szklanych/stalowych 2-3x droższych.
Podobnie kosztują filtry. Czyli zestaw za 60zł.
(kality plastikowej nie widać)

Jeszcze konewka/dzbanek JOJO i już jest full wypas ;-)

Chciałbym spróbować, a nie wpędzać się specjalnie w koszty..

To który lepszy - hario czy tiamo ??

Hario ma 100 filtrów za podobną cenę co tiamo 40-50szt..
Obstawiłbym hario.

Co do młynków - na razie bawię się czasem mielenia w boschu. Na ręczny może kiedyś się zdecyduję, ale to już bym pytał w osobnym wątku :-)

Kawa - miałem na myśli kawę zmieloną kupioną w zwykłym sklepie - koncernówkę, a nie kawę zmieloną w palarni :-)

Dziękuję za sugestie!
Przynajmniej wiem na co składać kasę!


@WS
MK CAFFE BRAZYLIA (i GWATEMALA) to wypiłem po paczce (promocja w biedronce była!).
Wypiłem też paczkę ASTRY - ETHIOPIA - smakowała!
Właśnie z aeropressa korzstałem.

Potem kupiłem już świeżo paloną kawę i zacząłem nieco czytać (bo mi lepiej te sklepowe wychodziły); no i zainteresowałem się dripperami..

Ogólnie, to droga zabawa z tą kawą..

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #287 dnia: 10 Sierpień 2014, 23:12:03 »
Hario z tworzywa masz za ~20zł, czyli tyle co paczka filtrów doń. Jeśli nadal za drogo, to możesz użyć filtrów wspomnianych przez WS (Malitta, Technivorm), mają nieco wolniejszy przepływ, no i trzeba złożyć w V, ale idzie to ogarnąć.

Z tym młynkiem to loteria w przemiale, polecam zaopatrzyć się w dość drobne sitko i chodziarz najdrobniejszy pył odsiać (~1-2g na porcję).

Z tanich kaw możesz do Żabki/Fresh zajrzeć po ich kawę (Gwatemala najbardziej owocowa, Brazylia najbardziej bezpieczna), tylko się datom palenia przyjrzyj dokładnie -- chociaż w porównaniu do Jacobsa, to i tak mniej ważne. ;)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #288 dnia: 10 Sierpień 2014, 23:13:48 »
Fajny zestaw startowy kupisz w Coffeedesk.pl, są także z odpowiednią kawą:Zestaw Hario.
Z filtrów zdecydowanie wolę Hario, nie tylko ze względu na cenę.
A o żarnowym młynku, to musisz koniecznie pomyśleć, termometr także jest niezbędny.

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #289 dnia: 11 Sierpień 2014, 10:42:23 »
Tu mogę podrzucić Ci porównanie hario i tiamo, które robiłem.

W skrócie - sama konkstrukcja drippera tiamo-hario jest niemalże identyczna i nie ma właściwie wpływu na smak. Filtry mają spore znaczenie i te z hario dają, moim zdaniem, lepsze efekty.

Jeśli chodzi o tworzywo, z którego dripper jest wykonany, to rożnica jest po prostu w utrzymaniu temperatury. Ceramiczny lepiej, dłużej trzyma temperaturę niż plastik, który szybciej oddaje ciepło do otoczenia, co ma w pewnym stopniu wpływ na smak kawy.

Co do kosztów filtra. Wydatek 20-30zł raz na kilka miesięcy, to nie jest jednak duży wydatek ;)

No i lepiej kupić wersję plastikową i młynek niż dokładać do ceramicznego drippera i nie mieć młynka, choćby ręcznego.

Podobnie jak z zaopatrywaniem się w kawę. W sklepach po prostu nie znajdziesz dobrej kawy. Taki mamy klimat.

Offline kano Mężczyzna

  • Wiadomości: 92
  • Ekspres: AeroPress, Dripper Hario, Clever Dripper, FrenchPress, Kawiarka, Fellow Prismo
  • Młynek: Porlex Mini
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #290 dnia: 11 Sierpień 2014, 12:25:28 »
Ten ZESTAW HARIO by mi właśnie odpowiadał :-)

Dzięki za linki!

Przeczytam też porównanie, ale nastawiam się na hario - w niedalekiej przyszłości!

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #291 dnia: 11 Sierpień 2014, 12:30:53 »
To pisz do Deskowego  :)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #292 dnia: 11 Sierpień 2014, 12:49:25 »
Dripper z zestawu trochę przyduży moim zdaniem, ale w zestawie nie ma co wybrzydzać.

Offline kano Mężczyzna

  • Wiadomości: 92
  • Ekspres: AeroPress, Dripper Hario, Clever Dripper, FrenchPress, Kawiarka, Fellow Prismo
  • Młynek: Porlex Mini
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #293 dnia: 11 Sierpień 2014, 15:48:51 »
Co znaczy DUŻY??

Jaką pojemność ma ten dripper?

Widzę, że są takie V01 i V02.

Pijam kawę tak 200-250ml zazwyczaj, to jaki byłby lepszy??

60zł - za dripper i filtry też prawie tyle zapłacę, a w zestawie jest jeszcze dzbanek. Fakt - spore to trochę, ale..

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #294 dnia: 11 Sierpień 2014, 15:59:02 »
Po prostu na pojedynczy kubek mniej wygodnie się polewa w V02 (choć sam mam taki i da się).

Offline kano Mężczyzna

  • Wiadomości: 92
  • Ekspres: AeroPress, Dripper Hario, Clever Dripper, FrenchPress, Kawiarka, Fellow Prismo
  • Młynek: Porlex Mini
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #295 dnia: 11 Sierpień 2014, 16:02:43 »
Nie mogę znaleźć zdjęcia porównującego oba modele..
Może ktoś zrobić fotkę drippera razem z kubkiem arcoroca, czy z pudełkiem zapałek - żebym wiedział jaki jest duzy?
Albo jakiś link poproszę.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #296 dnia: 11 Sierpień 2014, 16:09:50 »
V01 ma pojemność 150 ml, V02 - 240 ml. Porównawcze zdjęcie tych dripperów znajdziesz w wątku o Kalicie.

Offline kano Mężczyzna

  • Wiadomości: 92
  • Ekspres: AeroPress, Dripper Hario, Clever Dripper, FrenchPress, Kawiarka, Fellow Prismo
  • Młynek: Porlex Mini
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #297 dnia: 12 Sierpień 2014, 18:23:28 »
Nie ma tych zestawów - może i dobrze..
Wziąłem Hario V60-01 przezroczysty, filtry i kawę..

Teraz tylko przeczytać ten wątek od początku do końca, żeby wiedzieć co i jak ;-)

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #298 dnia: 13 Sierpień 2014, 08:36:03 »
10 gr znienawidzonej Brazylii i 200ml wody i czy ja czasem nie chwyciłem pewnego gościa za nogi? To mnie zadziwia że wódka to zawsze ma ten sam smak natomiast kawę i jej smaki odkrywam codziennie na nowo.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #299 dnia: 13 Sierpień 2014, 09:26:42 »
W tym cały urok kawy -- trudno się znudzić ;)

A ta doza to wypraktykowana? Czemu nie 12g? Tak lepiej czy tak wyszło?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi