Autor Wątek: Sklep: TYLKO ŚWIEŻA KAWA  (Przeczytany 10950 razy)

RadoGost

  • Gość
Sklep: TYLKO ŚWIEŻA KAWA
« dnia: 08 Czerwiec 2019, 06:52:00 »
Witam Kawoszy!

Jak tydzień temu wrzuciłem luźniejszy temat, tak i na ten weekend, choć jak najbardziej „pieniężny”. Proszę o wybaczenie :kwiat:

Ludzie w Polsce coraz więcej piją wartościowej kawy i to ziarnistej oraz jej poszukują, zaś mielona marketowa tylko po otwarciu opakowania pachnie, dlatego konsumenci powoli od niej odchodzą. Kupują lub wymieniają na lepsze młynki i ekspresy kolbowe, ewentualnie wyższej klasy automaty oraz do alternatywnych metod zaparzania. To oni dziś wyznaczają standardy jakościowe kawy poprzez popyt, nawet ci co piją z kafieterki, french pressa lub tzw zalewajkę. Teraz kawowi konsumenci nie chcą pić byle czego, szczególnie że można kupić dobre i świeże ziarno już od 60zł/kg. Dzięki takim pozytywnym nawykom Polek i Polaków następują kilkuprocentowe stabilne roczne przyrosty sprzedaży kawy między Odrą a Bugiem i morzem a górami. Chciałoby się powiedzieć: NARESZCIE i LEPEJ PÓŹNIEJ NIŻ WCALE!!!

Po co ten wstęp? A mianowicie: któregoś razu miałem do zrobienia ponad 400km, a że miałem długie przejazdy między poszczególnymi klientami słuchając audycji, snułem pewne rozważania na temat małego interesu związanego ze sprzedażą kawy (popularyzacja i krzewienie kultury picia świeżo palonych kaw) oraz sprzętu i akcesoriów kawowych pod nazwą:

TYLKO  ŚWIEŻA  KAWA:  ZIARNISTA  i  MIELONA

Niektóre aspekty prowadzonego sklepu:

1. Umiejscowienie stoiska:
na terenie centrum handlowego w tzw alejkach, nie wydzielonych sklepach (taniej i nie zawsze klient chce wejść do sklepu), duży ruch klientów, którzy i tak muszą chodzić ciągami pieszymi, a przestrzeń roznoszącego się zapachu mielonej kawy, przyjemnie docierającego do nosa jest nieograniczona.

2. Nieduży asortyment:
a. Kawa ziarnista około 10 rodzajów, co jakiś czas zmiana na inne palarnie (cena od 60zł/kg) dostarczana z polskiej palarnii pod brandem sklepu, na bieżąco, zawsze świeża!
b. Młynki w trzech kategoriach cenowych, np: MACAP M2M, Fiorenzato F4 E nano, Ceado E37J oraz  do użytku wewnętrznego, mielenie pod klienta Ceado E37SD plus dodatkowo hopper.
c. Ekspres w trzech kategoriach, np: SB: Rancilio Silvia, ECM Casa V, Vibiemme Domobar, Bezzera Unica PID, HX: Nuova Simonelli Oscar II, Rocket Appartamento, DB: Profitec PRO 300, MB: Expobar Brewtus IV Leva
d. Trochę akcesoriów, chemii.
e. Waga i torebki do pakowania.

3. Obsługa: dwóch pracowników plus właściciel.

4. Regały: niewielki koszt ze względu na małą powierzchnię (ja już posiadam drewniano-stalowe z poprzedniej działalności!)

Oczywiście rozwiązania mogą ewoluować, ale generalnie ma być prosto, niedużo, a najważniejsze ze świeżą kawą, która ma systematycznie przynosić dochód przy jak najmniejszym finansowym starcie. Co o tym myślicie? Czy taki interes mógłby być dochodowy? Proszę o merytoryczne komentarze, te krytyczne, jak i entuzjastyczne :)

PS1
Na alternatywach kompletnie się nie znam, ale i to można by było wcisnąć, z zależności  od skali potrzeb na danych terenie, tyle że espresso  :kawa: ma większą „siłę rażenia”

PS2
Prawa autorskie niezastrzeżone :D

Smacznej kawka
« Ostatnia zmiana: 08 Czerwiec 2019, 07:42:21 wysłana przez RadoGost »

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Sklep: TYLKO ŚWIEŻA KAWA
« Odpowiedź #1 dnia: 08 Czerwiec 2019, 08:21:31 »
Szczerze? Nie wyjdzie. Dlaczego? Koszty ogromne a potencjalna klientela malutka w porównaniu ze sprawdzonymi sieciówkami - typowy klient sięgnie raczej po znaną markę lub kawę przy okazji kupna np ciacha w cukierni, nawet jeśli jest gorsza jakościowo. Świeża kawa? To pojęcie względne. Kawa po miesiącu od palenia jest dalej pełnowartościowa a klienta do tego nie przekonasz - jak już pada hasło świeża kawa to ludzie oczekują raczej czegoś palonego najlepiej codziennie na stoisku ;) Niestety z sieciówkami nie wygrasz jeśli chodzi o ceny. Zbyt wysokie koszty... Kilku pracowników, koszty eksploatacji sprzętu, jego zakupu(mówimy tu o grubych dziesiątkach tysięcy), najem miejsca... Ok, rozumiem, kawa musi być ciut droższa niż w sieciówkach ale przy zbyt dużej dysproporcji cen(a nawet ich zrównaniu) między malutką wysepką a dużą kawiarnią z miejscami siedzącymi, no cóż. Niestety, pomimo porządnego podejścia(a nawet przekraczającego granice sensu, bo po co komu do sprawdzenia kilka młynków i rodzai ekspresów? Nawet większa część z nas nie zauważy różnicy w smaku kawy) niestety nie spodziewam się ilości klientów pozwalającej chociaż na finansowy bilans w okolicy zera, o zarobku jedynie marząc... Idea fajna, bo to promocja porządnej kawy, ale w naszych warunkach totalnie nierealna. Lepiej otworzyć małą kawiarnkę z małą ilością sprzętu(jeden ekspres, dwa młynki - przelew i espresso+zmielone paczki) i niekoniecznie przesadnie dużą ilością kawa i zrobienie tego klimatycznym miejscem niż wpychanie się w przemiał, niestety ale niekoniecznie wygodne warunki pracy(np pilnowanie ilości wody w zbiornikach ekspresów, organizowanie dużej ilości miejsca na ścieki) i pakowanie się w ciąg pieszych nie wróży niczego dobrego. Niestety...

RadoGost

  • Gość
Odp: Sklep: TYLKO ŚWIEŻA KAWA
« Odpowiedź #2 dnia: 08 Czerwiec 2019, 08:31:55 »
Wielkie dzięki @siewcu za wyczerpującą odpowiedź  :ok:

O kawiarni też myślałem, ale te kontrole Sanepidu, sam wiesz,  >:(

Mentalność naszego społeczeństwa odnośnie świeżo palonych ziaren kawy w Polsce się szybko zmienia! Może istnieje powyższa nisza, która jeszcze bardziej przyspieszy właściwą percepcję kawową obywateli RP.

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2372
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Sklep: TYLKO ŚWIEŻA KAWA
« Odpowiedź #3 dnia: 08 Czerwiec 2019, 08:41:07 »
Nisza?
Już od dawna są w centrach handlowych wysepki ze świeżą kawą itp., w moim regionie prowadzi to np. palarnia Lafaye.
Abstrahując od faktu, że w każdym centrum handlowym zawsze jest już kilka kawiarni...

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Sklep: TYLKO ŚWIEŻA KAWA
« Odpowiedź #4 dnia: 08 Czerwiec 2019, 09:01:35 »
Kontrole sanepidu dotyczą wszystkich, więc i w takim miejscu będą one obowiązkowe(i mogą bardzo utrudnić funkcjonowanie miejsca).

RadoGost

  • Gość
Odp: Sklep: TYLKO ŚWIEŻA KAWA
« Odpowiedź #5 dnia: 08 Czerwiec 2019, 09:16:51 »
@pafcio0 u mnie w tym większym CH są dwie kawiarnie sieciowe z lodami. Jakbym zainstalował takie stoisko od strony Tesco (największy ruch), to może coś by z tego wyszło!

@siewcu do powyższej struktury handlowej (tylko mielenie ziaren) może by tak się nie czepiali  >:(

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Sklep: TYLKO ŚWIEŻA KAWA
« Odpowiedź #6 dnia: 08 Czerwiec 2019, 09:49:54 »
Mogliby się czepiać bardziej z powodu sprawdzania skąd bierzesz wodę i co to jest... A musi to być woda z fabrycznie zamkniętych opakować, więc zostają baniaki eden lub coś podobnego.

RadoGost

  • Gość
Odp: Sklep: TYLKO ŚWIEŻA KAWA
« Odpowiedź #7 dnia: 08 Czerwiec 2019, 10:00:48 »
Mogliby się czepiać bardziej z powodu sprawdzania skąd bierzesz wodę i co to jest...

Nie pomyślałem, tzn musiałbym mieć na takim mini stoisku kran i zlew do mycia rąk?

Offline rafal_ski Mężczyzna

  • Wiadomości: 105
  • Ekspres: Lelit Mara X
  • Młynek: F4 nano
Odp: Sklep: TYLKO ŚWIEŻA KAWA
« Odpowiedź #8 dnia: 08 Czerwiec 2019, 10:02:39 »
W zeszlym tygodniu spotkala mnie niemila przygoda. Trafilem do szpitala, po operacji dwa dni w lóżku. Na trzeci dzien  poczulem braki kofeiny w moim organizmie i tu wlasnie brakowalo mi mobilnego ekspresu oraz recznego mlynka. Na szczescie moglem juz powoli sie przemieszczac wiec udalem sie aby uzupelnic braki kofeiny. Wszedzie tylko automaty. W koncu dostrzeglem kawiarnie. Jest kawa, jest kolejka, jest mlynek, jest ekspres gastronomiczny. Espresso pojedyncze 9 zl, podwojne 11 zl. Capu 400 ml-12 zl. Ceny jak na lotnisku, i tu sie zgadza bo odlot mialem najpierw od znieczulenia a potem od tych cen.
Wiec moze pomyśl o czymś takim. A wysepki z kawa oraz drobnym sprzętem  bynajmniej Warszawę opanowały już dawno.
Oszczędzaj wodę, pij wino

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Sklep: TYLKO ŚWIEŻA KAWA
« Odpowiedź #9 dnia: 08 Czerwiec 2019, 10:08:40 »
12 zł za duże cappu to dużo? Ile byś chciał płacić, 5 zł?

Offline rafal_ski Mężczyzna

  • Wiadomości: 105
  • Ekspres: Lelit Mara X
  • Młynek: F4 nano
Odp: Sklep: TYLKO ŚWIEŻA KAWA
« Odpowiedź #10 dnia: 08 Czerwiec 2019, 10:11:42 »
No napewno nie 12, biorac pod uwage jakość.
Oszczędzaj wodę, pij wino

Offline jancewicz

  • Wiadomości: 395
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Aeropress, Phin, French Press, V60, Brewista Hourglass Brewer
  • Młynek: Eureka Olympus 75, Tchibo "Melitta Calibra", 1Zpresso Q (MYM54)
Odp: Sklep: TYLKO ŚWIEŻA KAWA
« Odpowiedź #11 dnia: 08 Czerwiec 2019, 10:23:42 »
@Piszę bzdury A co z kawami smakowymi zalewanymi aromatyzowanymi syropami? Posypki? Ciastka? Lody? Gorąca czekolada? Sorry ale statystyczny klient centrum handlowego z dzieciakami wpada do kawiarni na słodycze, wyroby kawopodobne i lody z kolorową posypką. Co masz do zaoferowania? "Tylko" dobrą kawę. A gdzie otoczka? Miłe wnętrze, miła muzyka, delikatne oświetlenie? Mam więc wątpliwości... :)

Offline rafal_ski Mężczyzna

  • Wiadomości: 105
  • Ekspres: Lelit Mara X
  • Młynek: F4 nano
Odp: Sklep: TYLKO ŚWIEŻA KAWA
« Odpowiedź #12 dnia: 08 Czerwiec 2019, 10:33:36 »
12 zł za duże cappu to dużo? Ile byś chciał płacić, 5 zł?
Żona skorygowala 400 ml 13,50
Oszczędzaj wodę, pij wino

RadoGost

  • Gość
Odp: Sklep: TYLKO ŚWIEŻA KAWA
« Odpowiedź #13 dnia: 08 Czerwiec 2019, 11:55:53 »
@Piszę bzdury A co z kawami smakowymi zalewanymi aromatyzowanymi syropami? Posypki? Ciastka? Lody? Gorąca czekolada? Sorry ale statystyczny klient centrum handlowego z dzieciakami wpada do kawiarni na słodycze, wyroby kawopodobne i lody z kolorową posypką. Co masz do zaoferowania? "Tylko" dobrą kawę. A gdzie otoczka? Miłe wnętrze, miła muzyka, delikatne oświetlenie? Mam więc wątpliwości... :)

Moja koncepcja dotyczyłaby świeżej kawy, bez konkurowania z kawiarniami, plus niewielka sprzedaż młynów, kolb i akcesoriów. Taki kawowy minimalizm. Po pracy jeden klient wpada do mnie, by szybko kupić świeże ziarno, a drugi po kilka porcji lub kilkadziesiąt gramów świeżo zmielonej kawki. Ja tak to widzę. Oparcie biznesu na notorycznych klientach i pozyskiwaniu nowych, dla których świeżość kawy jest na pierwszym miejscu. Już widzę oczyma wyobraźni  tę kolejkę klientów zwabinych obezwładniającym aromatem ciągle mielonej kawki [emoji38]

PS
Kiedyś myślałem o kawiarni, więc wykorzystałem szyld dopisując: "ZAWSZE ŚWIEŻA"
« Ostatnia zmiana: 08 Czerwiec 2019, 13:58:15 wysłana przez RadoGost »

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Sklep: TYLKO ŚWIEŻA KAWA
« Odpowiedź #14 dnia: 09 Czerwiec 2019, 14:34:06 »
Kilkadziesiąt gram stanowi już problem. Dlaczego? Zostajesz z otwartymi paczkami lub przepakowujesz do swoich, więc nie sprzedajesz już "fabrycznie" zamkniętych opakowań. Albo dogadujesz się z palarnią, która spakuje według Twoich wymagań - ale koszty rosną. Bardzo.

Moim zdaniem taka próba to będzie strata nie dość, że czasu to jeszcze ogromnej ilości pieniędzy, niestety. Sprzęt szybko straci na wartości, zbyt na młynki i ekspresy z takiej półki nie jest zbyt duży więc zostajesz ze sprzętem za - lekką ręką - 50 tysięcy i czekasz aż się sprzeda. To też musisz uwzględnić przy kalkulacjach. Opcja pesymistyczna ale taką też trzeba uwzględnić...

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi