Autor Wątek: Woda do kawy  (Przeczytany 247497 razy)

Offline Marx

  • Wiadomości: 196
  • Ekspres: Giaggia Classic, Aeropress
  • Młynek: Baratza Sette 30 AP
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #375 dnia: 19 Marzec 2018, 13:00:20 »
Można po prostu zmieszać w odpowiednich proporcjach wodę po RO I kranówkę, i tym sposobem uzyskać dowolny stopień mineralizacji

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #376 dnia: 19 Marzec 2018, 13:24:50 »
W sumie tak, ale w konkretnych minerałach nie.

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #377 dnia: 19 Marzec 2018, 13:44:06 »
SCA mówi, że cudownie byłoby zalewać przemiał 150ppm. Żywieckie kryształy mają 76ppm - właściwie na granicy używalności (75-250ppm) w kawie.
Przeczytaj jeszcze wytyczne SCA w regulaminie Brewers Cup. A na krysztale spróbuj zaparzyć inaczej, lżej, krócej.
Rzeczywiście w regulaminie Brewers Cup TDS: 85mg/l (50-125 mg/l). Ok czyli ja muszę kombinować. Dzięki za podpowiedź.

Jak sprawdzane, bo jezeli TDS to niewiarygodne, a jak twardosc to zakres 17 - 85.

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #378 dnia: 19 Marzec 2018, 14:18:18 »
To jest suma. Tak jest w regulaminie. Sam podejrzyj.

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #379 dnia: 19 Marzec 2018, 14:52:36 »
Teraz coś mi się przypomniało. Piszecie koledzy o stosowaniu wody o jakiejś zawartości minerałów. Tylko, że w momencie uzyskania 93st.C wszystkie te związki mineralne wytrącają się, kamień i inne zanieczyszczenia. Więc jaki jest sens stosowania wody o określonej zawartości....

Offline Bartus_M Mężczyzna

  • Wiadomości: 268
  • Ekspres: Aeropress, Hario V60-02, Kalita Wave 155, French Press, Hario Mizudashi, Kawiarki: G.A.T 2tz, Alza 6tz, Gabi Master A, Phin 340ml, Melitta 101
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade, Hario Skerton, Knock Aergrind
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #380 dnia: 19 Marzec 2018, 15:01:00 »
Tylko, że w momencie uzyskania 93st.C wszystkie te związki mineralne wytrącają się

A jakie to związki mineralne się wytrącają? I jeśli się wytrącają to jakiś jest fizyczny objaw tego wytrącania w wodzie?
-------
pozdrawiam,
Bart :)
Kawę traktuję jako hobby i dobrą zabawę. Ciągle szukam swojego smaku i sposobu, a wyrażane przeze mnie opinie nie powinny być traktowane bezwzględnie jako źródło wiedzy.

https://www.instagram.com/bartmaliszewski/

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #381 dnia: 19 Marzec 2018, 15:04:08 »
To ciekawa sprawa. Mógłby ktoś to rozwinąć? Jak to jest rozwiązane na Brewers Cupach?

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #382 dnia: 19 Marzec 2018, 15:12:07 »
Kwaśny węglan wapnia i magnez, które to wytrącają się podczas gotowania, tworząc wspomniany kamień kotłowy. Woda po przegotowaniu jest dużo bardziej “miękka”. To samo uzyskujemy podczas stosowania osmozy. Nie wiem jak jest z zmiękczaczami wody na bazie żywic i węgla aktywowanego.

Jedna z rad jaką pamiętam z okresu szukania rozwiązania dla wody w domu, to to, że nie ma sensu stosowanie wody RO mineralizowane do gotowaniaj, bo i tak się wygotują minerały. 

Dodatkowo, przy jednobojlerowcach, stężenie zanieczyszczeń w bojlerze wzrasta. Para do spieniania jest wolna od zanieczyszczeń, a zanieczyszczenia wzrastają. Podczas parzenie pobieramy jakąś część wody o np. 160ppm do wody mocniej zanieczyszczonej w bojlerze. Należało by sprawdzić po kilku parzeniach, jakie stężenie jest w takim bojlerze....   
« Ostatnia zmiana: 19 Marzec 2018, 15:19:31 wysłana przez hi_aro »

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #383 dnia: 19 Marzec 2018, 15:18:58 »
Za duży to skrót. W postaci kamienia kotłowego wytrącają się węglany wapnia i magnezu, ale to nie są jedyne minerały, które są w wodzie i wpływają na smak, to raz. Dwa inne minerały nie tak szybko się wytrącają -- woda gotowana to nie jest woda destylowana.

Mineralizowanie ma sens, bo wody nie musisz wygotowywać do destylatu. A sprawdzamy głównie właśnie owe węglany wapnia i magnezu, aby nam się w postaci kamienia kotłowego na sprzęcie nie osadzały. Sprawdzamy tez ogólny ppm, aby było miejsce dla rozpuszczanych z ziaren substancji -- tak powstaje napar -- bo im więcej w wodzie minerałów, tym mniej miejsca na kawę. Nie może być też tak, że nie ma minerałów wcale, bo niektóre są potrzebne dla balansu naparu.

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #384 dnia: 19 Marzec 2018, 15:26:23 »
Ok, więc nasuwa się kilka wniosków,
- pisanie o łącznej zawartości zanieczyszczeń typu ppm, jest błędem
- jakie związki pozytywnie pływają na balans naparu
- jakie rodzaj wkładów są stosowane w profesjonalnych filtrach do kawy, czy są to złoża węglowo-żywiczne?

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #385 dnia: 19 Marzec 2018, 15:32:00 »
Ogólny ppm nie jest błędem tylko informacją przybliżoną, taki ogólny kierunkowskaz.

Odrobina magnezu potrafi podbić słodycz np. Polecam zestaw minerałów akvo do zabawy -- wszystko sprawdzisz po kolei.

Jeśli przez profesjonalne rozumiesz kolumny gastro, to od razu powiem, że to nie jest podejście przez pryzmat smaku (niestety) ale jest to kompromis smaku, wygody, ceny, ale przede wszystkim utrzymania sprzętu w kondycji. Tak czy siak są tam wkłady węglowe i żywice jonowymienne, do tego filtry fizyczne (siateczki itp.).
Profi podejście przez smak, to szczegółowa analiza wody i dobór filtrów tak aby na wyjściu było to co chcemy. Lub RO + mineralizatory, którymi dodatkowo możemy sterować. W Kafo (o ile się nie mylę) mają 3 krany -- do kawy, do picia i do herbaty, ale mogłem coś pomieszać, a i remont mieli ostatnio.

Offline Bartus_M Mężczyzna

  • Wiadomości: 268
  • Ekspres: Aeropress, Hario V60-02, Kalita Wave 155, French Press, Hario Mizudashi, Kawiarki: G.A.T 2tz, Alza 6tz, Gabi Master A, Phin 340ml, Melitta 101
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade, Hario Skerton, Knock Aergrind
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #386 dnia: 19 Marzec 2018, 15:36:50 »
Polecam zestaw minerałów akvo do zabawy -- wszystko sprawdzisz po kolei.

Miałeś przyjemność już pobawić się rzeczonym zestawem? ;)
-------
pozdrawiam,
Bart :)
Kawę traktuję jako hobby i dobrą zabawę. Ciągle szukam swojego smaku i sposobu, a wyrażane przeze mnie opinie nie powinny być traktowane bezwzględnie jako źródło wiedzy.

https://www.instagram.com/bartmaliszewski/

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #387 dnia: 19 Marzec 2018, 15:44:00 »
Czyli jednak osmoza + mineralizowanie, ponieważ łatwiej kontrolować parametry.

Woda kranowa mieści się w jakiś widełkach. W wodzie stojącej zwiększa się ilość bakterii. U mnie np. mam ciągły pomiar ppm na wejściu i wyjściu. W pierwszej fazie, kiedy RO zaczyna działać woda ma 260-280ppm, po upływie 5-10 min wartość spada do 160ppm.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #388 dnia: 19 Marzec 2018, 18:01:43 »

Miałeś przyjemność już pobawić się rzeczonym zestawem? ;)
Czeka od ponad roku w szafce, nie mam czasu rozpuścić. Ale byłem na cuppingu z ich udziałem.

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #389 dnia: 19 Marzec 2018, 18:36:44 »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi