Autor Wątek: Woda do kawy  (Przeczytany 251752 razy)

Offline Jenot Mężczyzna

  • Wiadomości: 57
  • Ekspres: Quick Mill Anita, Gaggia Classic, Flair 58
  • Młynek: Timemore Sculptor 064s, Pietro, Kinu Simplicity,
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1410 dnia: 29 Kwiecień 2024, 10:52:36 »
Ja kupiłem na jakiejś stronie (Prosto z Kranu, o ile dobrze pamiętam nazwę) zestaw filtrów - mechaniczny, wymiennik jonów/odkamieniający, węgiel, kapilara, za coś koło 450zł. Nie chciałem osmozy bo nie mam co zrobić z wodą "brudną", musiałbym do kanalizacji zrzucać. W moim zagłębiu kredowym zestaw się sprawdza, ze względu na twardość (550-570) i dość częste awarie wody, filtry mechaniczne i zmiękczające muszę wymieniać co miesiąc (ok. 25-35zł komplet), węgiel i kapilara co ok. 9 miesięcy (chyba ok. 150zł za oba). Demontowałem tydzień temu grupę w QuickMillu i kamienia brak po pół roku od poprzedniego "przeglądu".

Offline Marcin_D Mężczyzna

  • Wiadomości: 21
  • Ekspres: Jura E6 Piano White / Hario V60 / Frenchpress / Gabi / Clever Dripper / Espro
  • Młynek: Comandante MK3
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1411 dnia: 29 Kwiecień 2024, 12:46:36 »
Ja kupiłem na jakiejś stronie (Prosto z Kranu, o ile dobrze pamiętam nazwę) zestaw filtrów - mechaniczny, wymiennik jonów/odkamieniający, węgiel, kapilara, za coś koło 450zł. Nie chciałem osmozy bo nie mam co zrobić z wodą "brudną", musiałbym do kanalizacji zrzucać. W moim zagłębiu kredowym zestaw się sprawdza, ze względu na twardość (550-570) i dość częste awarie wody, filtry mechaniczne i zmiękczające muszę wymieniać co miesiąc (ok. 25-35zł komplet), węgiel i kapilara co ok. 9 miesięcy (chyba ok. 150zł za oba). Demontowałem tydzień temu grupę w QuickMillu i kamienia brak po pół roku od poprzedniego "przeglądu".


A mogę prosić o nazwę/model ?

Offline Jenot Mężczyzna

  • Wiadomości: 57
  • Ekspres: Quick Mill Anita, Gaggia Classic, Flair 58
  • Młynek: Timemore Sculptor 064s, Pietro, Kinu Simplicity,
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1412 dnia: 29 Kwiecień 2024, 12:57:20 »
"FitAqua 4-stopniowy system filtrujący wodę". Kranik to straszna tandeta, docelowo wymienię wylewkę w zlewie na trójdrożną, ale mam problem ze znalezieniem pasującego koloru. Filtry typowe, można kupić u innych sprzedawców, czy innych producentów.

Offline kfiatos

  • Wiadomości: 311
  • Ekspres: Linea Micra
  • Młynek: Eureka Mignon XL
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1413 dnia: 29 Kwiecień 2024, 13:51:26 »
@Jenot Możesz sprawdzić twardość wody przed filtrowaniem i po filtrowaniu (oczywiście takim prostym testem jak np Klarwood)? Ciekaw jestem jak sobie radzą takie filtry. U mnie BWT Bestmax zbija karnówkę z 15dH do 5-6dH. Kryształ Żywiecki testowany tym samym testem daje 3dH

Offline Jenot Mężczyzna

  • Wiadomości: 57
  • Ekspres: Quick Mill Anita, Gaggia Classic, Flair 58
  • Młynek: Timemore Sculptor 064s, Pietro, Kinu Simplicity,
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1414 dnia: 30 Kwiecień 2024, 09:08:55 »
Jak znajdę tester to przetestuję. Chociaż nie wiem czy czujnik mierzący przewodność pokaże różnicę. Filtr zmiękczający w tym zestawie to wymiennik jonów.

Offline Artisz Mężczyzna

  • Wiadomości: 579
  • Ekspres: VBM Super Electronic, Bellezza Bellona
  • Młynek: Fiorenzato Allground Sense, Eureka Zenith 75RS
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1415 dnia: 01 Maj 2024, 01:34:08 »
"FitAqua 4-stopniowy system filtrujący wodę". Kranik to straszna tandeta, docelowo wymienię wylewkę w zlewie na trójdrożną, ale mam problem ze znalezieniem pasującego koloru. Filtry typowe, można kupić u innych sprzedawców, czy innych producentów.
Ten filtr pod espresso się nie sprawdzi bo używa tylko kwaśną żywicę kationową, wymienia wapń i magnez na sód. TDS za bardzo się nie obniży, wapnia i magnezu będzie pewnie za mało a sodu zdecydowanie za dużo. Żeby obniżyć sód i TDS trzeba użyć wkład z mieszanką żywic kationowej i anionowej.
Przy twardej wodzie złoże będzie szybko się wyczerpywało i koszty użytkowania będą spore. Temat był omawiany już wcześniej, wystarczy cofnąć się parę stron do tyłu albo poczytać wątek o osmozie.

Offline korea83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1046
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: etzMAX Light T, Timemore Sculptor 078, Kinu M47, Comandante C40 MK4
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1416 dnia: 02 Maj 2024, 18:40:00 »
W Carrefour w CH Posnania ŻK oczywiście brak, ale za to w Selgros ŻK aktualnie w promocji, 3,99 netto 👍

Offline Marcin_D Mężczyzna

  • Wiadomości: 21
  • Ekspres: Jura E6 Piano White / Hario V60 / Frenchpress / Gabi / Clever Dripper / Espro
  • Młynek: Comandante MK3
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1417 dnia: 03 Maj 2024, 16:24:49 »
Panowie a mam pytanie czy ktoś ma takie coś AQUAPHOR RO-70S mam mało miejsca i szukam czegoś kompaktowego. Woda jest bardzo twarda według skali niemieckiej wychodzi 29.

Wysłane z mojego SM-G986B przy użyciu Tapatalka


Offline JohnnyB Mężczyzna

  • Wiadomości: 25
  • Ekspres: Delonghi Icona PID mod, Bezzera Aria MN TOP PID
  • Młynek: DF64
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1418 dnia: Dzisiaj o 07:32:11 »
Czy dodanie filtrów wstępnych przed britą C150 wydłuży jej żywotność?

Tj. 20um -> węgiel -> 5um -> C150

Czy taki zestaw będzie miał wystarczającą wydajność do bezpośredniego podłączenia ekspresu z pompą rotacyjną?

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5090
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1419 dnia: Dzisiaj o 08:28:40 »
2x tak ;)

Offline kfiatos

  • Wiadomości: 311
  • Ekspres: Linea Micra
  • Młynek: Eureka Mignon XL
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1420 dnia: Dzisiaj o 08:38:27 »
Czy dodanie filtrów wstępnych przed britą C150 wydłuży jej żywotność?

Tj. 20um -> węgiel -> 5um -> C150

Czy taki zestaw będzie miał wystarczającą wydajność do bezpośredniego podłączenia ekspresu z pompą rotacyjną?
Ja tak dałem 1um -> 0.5um -> kapilara 0.2um -> węgiel -> bestmax. Nie mam problemu z wydajnością ;)

Daj może węgiel bezpośrednio przed Britą, po tych mechanicznych. U mnie 0.5um na głównym przyłączu nic nie ogranicza jak coś

Offline JohnnyB Mężczyzna

  • Wiadomości: 25
  • Ekspres: Delonghi Icona PID mod, Bezzera Aria MN TOP PID
  • Młynek: DF64
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1421 dnia: Dzisiaj o 09:17:52 »
@siewcu świetnie  [emoji106]

@kfiatos nie spodziewałem się, że można zejść tak nisko z rozmiarami mechanicznych. Przy słabej przepustowości filtrów kawitacja zajedzie łopatki pompy. Jakie masz ciśnienie sieci?
A co do węglowego, to w którymś wątku o RO czytałem, że lubi puścić drobiny węgla i skrócić żywotność membrany, dlatego  chciałem dać mechaniczny między węglowy i britę.


Offline kfiatos

  • Wiadomości: 311
  • Ekspres: Linea Micra
  • Młynek: Eureka Mignon XL
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1422 dnia: Dzisiaj o 09:24:47 »
@siewcu świetnie  [emoji106]

@kfiatos nie spodziewałem się, że można zejść tak nisko z rozmiarami mechanicznych. Przy słabej przepustowości filtrów kawitacja zajedzie łopatki pompy. Jakie masz ciśnienie sieci?
A co do węglowego, to w którymś wątku o RO czytałem, że lubi puścić drobiny węgla i skrócić żywotność membrany, dlatego  chciałem dać mechaniczny między węglowy i britę.
Co do węglowego możesz mieć rację. Muszę to przemyśleć. Ciśnienie za reduktorem mam 5.5...

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5090
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1423 dnia: Dzisiaj o 11:22:51 »
A co do węglowego, to w którymś wątku o RO czytałem, że lubi puścić drobiny węgla i skrócić żywotność membrany, dlatego  chciałem dać mechaniczny między węglowy i britę.
Standardem jest węgiel między mechanicznymi. Pierwsze słyszę o montażu obu sedymentacyjnych przed węglem w filtrach wstępnych.

Offline JohnnyB Mężczyzna

  • Wiadomości: 25
  • Ekspres: Delonghi Icona PID mod, Bezzera Aria MN TOP PID
  • Młynek: DF64
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #1424 dnia: Dzisiaj o 12:20:24 »
Standardem jest węgiel między mechanicznymi. Pierwsze słyszę o montażu obu sedymentacyjnych przed węglem w filtrach wstępnych.

Dlatego chcę dać w kolejności jak napisałem wcześniej.

Natomiast zbierając informacje ze sklepów z aparaturą do RO odnoszę wrażenie, że specjalnie montują dwa filtry mechaniczne przed węglem chyba tylko po to żeby membrana szybciej zdechła i klient musiał kupić następną. Jak rozumieć takie schematy i zalecenia montażu?

osmoza_schemat.png

Drugi przykład z innego zestawu filtrów:

filtracja_etapy.png

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi