Autor Wątek: Mały DB - Profitec Pro 300  (Przeczytany 26964 razy)

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Mały DB - Profitec Pro 300
« dnia: 21 Styczeń 2016, 10:59:37 »
Może to nie nowość bo ekspres od kilku miesięcy jest na rynku, ale jakoś w naszym kraju cicho o nim, a chyba warto co nieco więcej o nim powiedzieć.

Zacznijmy od rzeczy najciekawszych - cena to około 5600 PLN. Za maszynę dwu bojlerową, z PIDem na pokładzie  wydaje się to bardzo atrakcyjne. Jednak jak w temacie wątku - jest to mały DB, Mały wymiarami i bojlerami. Ten kawowy ma 325ml, ten od part 750 ml. Patrząc tylko na możliwość przygotowania espresso - to jest to dokładna kopia parametrów Ascaso Steel PID, z tym że wspomniane Ascaso będzie kosztować nas około 3200 PLN. (*) nie bawię się w rabaty jakie można tu i tam uzyskać, to już każdy sobie sam oceni, ale z obu cen pewnie 10% można negocjować.

Wracamy do maszyny - drugi bojler do pary mamy w cenie 2400 ;) trochę drogo. Co jeszcze przychodzi w pudełku? PID ma wbudowany stoper - tzn. w momencie startu ekstrakcji zaczyna się odliczanie i widać kiedy mamy magiczne 25 sekund. Bojelry można załączać niezależnie. Dostajemy dwa PFy, jeden z podwójną, drugi z pojedynczą wylewką. Zbiornik wody ma 3 litry - chyba aż nadto pojemny jak na małą maszynę. Wymiary – 255 x 475 x 385 (szer. x głęb. x wys.), waga 18kg. Grzałka w każdym z bojlerów ma moc 1200W.

Czego nie wiem o maszynie? Czy ma OPV - nie znalazłem takiej informacji, ale zdziwiłbym się gdyby nie było. Na bojlerze pary nie ma (chyba) zaworu anty próżniowego, więc podczas nagrzewania manometr pokazuje że jest ciśnienie a w rzeczywistości pary nie ma. Trzeba zawór pary odkręcić, spuścić oszukańcze ciśnienie i poczekać chwilkę na parę. Ale to tylko zaraz po włączeniu. Coś jak w pierwszej wersji NS Oskar.

Mnie osobiście zastanawia droga wody ze zbiornika do bojlera kawowego - ciekawe czy przechodzi ona przez bojler parowy czy idzie bezpośrednio.



O wyglądzie nie będziemy dyskutować - bo to sprawa indywidualna. Stylistyka jak u Sylwi czy Steela.

Filmik reklamowy


Tak wygląda - nieco flegmatyczne - używanie tej maszyny w praktyce, ekstrakcja koło 10 minuty  :diabelek:


Jak się wam podoba
LMWDP #469

Offline roger

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 902
Odp: Mały DB - Profitec Pro 300
« Odpowiedź #1 dnia: 21 Styczeń 2016, 11:14:05 »
Czego nie wiem o maszynie? Czy ma OPV - nie znalazłem takiej informacji, ale zdziwiłbym się gdyby nie było
teraz standardem są już chyba dwa :)
www.akcesoriabaristy.pl
kawa / herbata / ekspresy / młynki / akcesoria
Rabat forumowy wynosi -10% / kod rabatowy: WOK10

ROCKET ESPRESSO - Autoryzowany dystrybutor w PL

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 857
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Mały DB - Profitec Pro 300
« Odpowiedź #2 dnia: 21 Styczeń 2016, 12:10:31 »
Odniosę się tylko do drugiego filmu, bo maszyna jaka jest każdy widzi.

Takie wideo powinny być kasowane z yt jako wysoce szkodliwe a ich autorzy nawiedzeni przez kawową inkwizycję. Pomijam kwestię działań, które nazywam alchemicznymi, jak gmyranie wykałaczką w zmielonej kawie. Pomijam stopień zmielenia, zdarza się, ale z drugiej strony jak ktoś tworzy film powinien lepiej się przygotować. Ale zapięcie PFa z kawą i odczekanie 1,5 minuty z uruchomieniem ekstrakcji to koszmar. Kilka sekund zwlekania za długo z uruchomieniem pompy po zapięciu kolby to proszenie się o spaleniznę w smaku, co dopiero 90 sekund.
Druga sprawa, po co takiemu człowiekowi dwa bojlery, skoro nie spienia i nie dokonuje ekstrakcji jednocześnie? Dla pokazu? Przyzwyczajenia z jednobojlerowca? Dyletanctwo? Czy może Profitec nie umie takich rzeczy, w co nie wierzę.

Właśnie wypiłem ostatni łyk z aeropressa i trochę mnie nakręciło ;)
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline maxwell

  • Wiadomości: 128
  • Ekspres: Isomac Amica, Arrarex Caravel
  • Młynek: Astoria Beretta, Mahlkönig Vario
Odp: Mały DB - Profitec Pro 300
« Odpowiedź #3 dnia: 21 Styczeń 2016, 12:26:21 »
Jak się wam podoba
Osobiście wybrałbym chyba QM Silvano - wyjdzie taniej - chociaż tam na pokładzie termoblok do pary. Kiedyś zresztą polecałeś mi go  [emoji38].

po co takiemu człowiekowi dwa bojlery, skoro nie spienia i nie dokonuje ekstrakcji jednocześnie?

Wiesz przecież, że faceci są jednowątkowi [emoji38].

Offline slusar_o2 Mężczyzna

  • Wiadomości: 530
  • Ekspres: Dream PID, La Peppina, v60, FP, moka, etc.
  • Młynek: Niche, C40, Rhino
Odp: Mały DB - Profitec Pro 300
« Odpowiedź #4 dnia: 21 Styczeń 2016, 12:29:18 »
Cała wygoda db, czy HX polega nie na tym, że spieniasz jednocześnie, a ze mozna spieniac NIEZWŁOCZNIE. Nie trzeba kombinować z temperatura, chłodzić boilera, czarować. Można jednocześnie, ale do tego trzeba praktyki, której normalny "homebarista" nie ma nabyć.

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 857
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Mały DB - Profitec Pro 300
« Odpowiedź #5 dnia: 21 Styczeń 2016, 12:51:25 »
Można jednocześnie, ale do tego trzeba praktyki, której normalny "homebarista" nie ma nabyć.

I po świecie krąży CBS (Centralne Biuro Spieniania), którego zadaniem jest dopilnowanie, aby nikt z domowych nie ważył się tak robić? Idąc dalej tym tropem domowy barista nie powinien próbować latte art, skoro nawet w kawiarniach tego nie umieją? Ten argument prawie mnie przewrócił, na szczęście mam stabilny fotel.
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Mały DB - Profitec Pro 300
« Odpowiedź #6 dnia: 21 Styczeń 2016, 12:53:32 »
Wracając do tematu - obejrzałem instrukcje obsługi od tej 300-ki. Ciekawe są zdjęcia wymiany uszczelki w grupie. Ciekaw bo przypominają moją byłą  :diabelek: maszynę - właśnie Steela.

Znalazłem bebechy - od 2:35


Bojlerki mają izolację, jest OPV :P rurki ciśnieniowe są miedziane. Anti-vac'a na bojlerze pary nie widzę.

A Bojler kawy wygląda faktycznie na taki jak w Steel'u - w wyjście pary chyba czujnik PID włożono. Czyżby kooperatywa się jakaś zawiązała.
LMWDP #469

Offline slusar_o2 Mężczyzna

  • Wiadomości: 530
  • Ekspres: Dream PID, La Peppina, v60, FP, moka, etc.
  • Młynek: Niche, C40, Rhino
Odp: Mały DB - Profitec Pro 300
« Odpowiedź #7 dnia: 21 Styczeń 2016, 12:57:26 »
Czy ja napisałem, że zabraniam "homebariscie" ćwiczenia i doskonalenia?
« Ostatnia zmiana: 21 Styczeń 2016, 13:00:12 wysłana przez slusar_o2 »

Offline Argot Mężczyzna

  • Wiadomości: 68
  • Ekspres: Grimac la uno
  • Młynek: Kazak tura espresso
Odp: Mały DB - Profitec Pro 300
« Odpowiedź #8 dnia: 29 Grudzień 2018, 21:28:22 »
Trochę czasu minęło (prawie 3 lata) od ostatniego wpisu, czy może ktoś zakupił ten ekspres i podzieliłby się wrażeniami z użytkowania?
« Ostatnia zmiana: 29 Grudzień 2018, 21:58:36 wysłana przez Argot »

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2372
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Mały DB - Profitec Pro 300
« Odpowiedź #9 dnia: 22 Maj 2019, 10:40:24 »
Nie ma chyba tu wielu posiadaczy Profiteca Pro 300.
A to bardzo fajna maszynka.
Podzielę się zatem pierwszymi spostrzeżeniami z punktu widzenia nowego właściciela i absolutnie początkującego amatora w temacie pompy 58mm.

Cel zakupu - przede wszystkim maszyna do dwóch porannych cappuccini, szybkich, sprawnych, wysokojakościowych, powtarzalnych.
Od święta więcej kaw, a może i się jeszcze wkręcę w espresso - naked jest, a jakże.
(nie, nie pozbywam się caravela :P)

Z założenia zatem miał być mały DB bez E61 (względy nagrzewaniowe, ale też estetyczne - preferuję minimal, a "narządy" e61 nie grzeszą wstrzemięźliwością wizualną). Spośród niewielkiej konkurencji (Lelit Elisabeth i Ascaso Duo Prof PID) wybór padł na sprawdzoną i docenioną na zagranicznych forach konstrukcję Profiteca.
Brak regulowanej preinfuzji jakoś mnie nie boli, ot jedna zmienna do zmartwienia mniej - a pompa i tak startuje bardzo wolno i łagodnie, wręcz preinfuzyjnie. ;)

Egzemplarz z białymi boczkami sprowadzony przez Coffeesite, bardzo dobry kontakt ze sklepem, polecam.



Przesiadka z ręcznej dźwigni - no niełatwa.
Szok polega na tym, że mielenie musi być w punkt, po prostu musi. Nie ma że profilowanie ciśnienia mięśniami, zwalnianie ekstrakcji przy grubszym przemiale... Ma być w punkt.
Zwłaszcza że NPF z sitkiem VST 20g nie wybacza nic.
W kwestii młynków (Fiorek F6 zasypany mieszanką "codzienną", Niche single dosing) - oba radzą sobie świetnie, a pierwsze wrażenia mam takie, że znalezienie odpowiedniego przemiału w Niche jest szybsze i pewniejsze, a i ekstrakcje są tak jakby ciut kulturalniejsze (mniej psiukania na początku). Będę to jeszcze weryfikował, mało ekstrakcji różnych kaw za mną, mało danych do wniosków.

Na razie do dystrybucji używam "dzwoneczka" - blind shakera z aliexpress oraz do tampingu przycisk od Valeriego. Wiem, że kubełek z Niche świetnie nadaje się do bezpośredniego napełniania sitka, ale jeszcze nie udało mi się zrobić tego pewnie, równo i powtarzalnie.
Progres w każdym razie jest, ale czasem ekstrakcja potrafi jeszcze zaskoczyć.
No i podwójna wylewka "poranna" potrafi więcej wybaczyć względem nakeda - przynajmniej obudowa niezapryskana :)





Przykładowe, jedno z pierwszych doppio, poprzedzone niezgrabnym przygotowaniem:



Wreszcie też podjąłem pierwsze w życiu latteartowe próby, tutaj też widzę potencjał do rozwoju :D na bank będę niedługo się śmiał z tej techniki. Najwyżej podmienię filmik :)





Mleko spienia się błyskawicznie, a przy tym zaskakująco łatwo i skutecznie (a tyle się człowiek naczytał na forach jaka to czarna magia...).

No i móc rano nastawić budzik te 6 minut później niż do tej pory (gotowanie wody na caravela, ręczne grzanie i spienianie mleka, itp.) bezcenne :P
Teraz maszynka wygrzana (gniazdko wifi), więc jak się jeszcze wyrobię, to poranne zupki mleczne i w minutę wykręcę.




« Ostatnia zmiana: 22 Maj 2019, 11:21:53 wysłana przez pafcio0 »

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2390
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Mały DB - Profitec Pro 300
« Odpowiedź #10 dnia: 22 Maj 2019, 11:13:15 »
Pawcio przyczepię się odrobinę do ergonomii, czy gmeranie koło nagrzanej dyszy do mleka i kolby celem zmiany ustawie lub dostępu do przełączników nie jest bolesne?  Jakoś miejsce ich usytuowania koło kapiącej wody itd mnie nie przekonuje, wygląd piękny, parametry doskonałe ale ergonomia? Nie ma idealnych rozwiązań, pewnie gabaryty zadecydowały o rozmieszczeniu.

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2372
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Mały DB - Profitec Pro 300
« Odpowiedź #11 dnia: 22 Maj 2019, 11:18:41 »
gmeranie koło nagrzanej dyszy do mleka i kolby celem zmiany ustawie lub dostępu do przełączników nie jest bolesne? 
Hmm, nie myślałem o tym...
Może dlatego, że przełączniki są non stop włączone (ekspres on/off gniazdkiem) a dostęp do ekranika potrzebny jest od wielkiego święta.
No i dyszę zawsze można odgiąć na maksa w lewo.

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2390
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Mały DB - Profitec Pro 300
« Odpowiedź #12 dnia: 22 Maj 2019, 11:30:54 »
Masz pewnie rację, na wcześniejszym filmie wyglądało że jest raczej mało miejsca.

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Mały DB - Profitec Pro 300
« Odpowiedź #13 dnia: 22 Maj 2019, 12:16:31 »
Fajna maszynka. Jedna z dwóch czy trzech jedynie słusznych koncepcji konstrukcyjnych.

Wg mnie, przemiał jest jeszcze nie dopasowany. Na NPF wszystko widać i wszystko wychodzi. Strumień naparu za długo jest rozproszony. Jak widać dopiero pod koniec łączy się w jeden. A powinien być pojedynczy po kilku sekundach od rozpoczęcia ekstrakcji.

Musisz potestować jeszcze stopień przemiału i ilość.   

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2390
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Mały DB - Profitec Pro 300
« Odpowiedź #14 dnia: 22 Maj 2019, 12:24:19 »
Pawcio a na ten dzwonek od narzędzia do dystrybucji nie schodzą się sąsiedzi na kawę ? ;-) Wybacz ale jak podczas liturgii mi to wygląda ;-) Jeszcze raz przepraszam za moje uwagi, mam chyba dzisiaj taki dzień  :picardpalm:

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi