Autor Wątek: Problem z temperaturą parzenia  (Przeczytany 520 razy)

Offline patryk5510

  • Wiadomości: 77
Problem z temperaturą parzenia
« dnia: 05 Styczeń 2024, 08:29:52 »
Chciałbym puruszyć ta kwestię jako nowy wątek :
czy po użyciu spieniacza mleka przez około 40 sek i wyłączeniu od razu tej opcji przyciskiem funkcji spieniania, ekspres jakby miał problem z powróceniem do temperatury podgrzania wody do 92 st. i tak jakby cały czas grzał i pasek temperatury na wyświetlaczu nie dobija do końca i nie wskazuje że temp. jest gotowa do parzenia kawy. Czy to normalnem czy ekspres po spienianu mleka potrzebuje czasu aby nieco ostygnąć lub coś innego ...?

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Problem z temperaturą parzenia
« Odpowiedź #1 dnia: 05 Styczeń 2024, 08:57:40 »
Wiele wyjaśniłoby podanie modelu ekspresu.
Na trzy ekspresy które miałem/mam nie spotkałem się z takim problemem.
I oczywiście, czy po spienianiu ekspres został schłodzony zrzutem wody przez dyszę pary? Doczytałem ostatnie zdanie i wygląda, że tak nie robisz, a jest to wymóg, opisany nawet w instrukcji.
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline patryk5510

  • Wiadomości: 77
Odp: Problem z temperaturą parzenia
« Odpowiedź #2 dnia: 05 Styczeń 2024, 10:31:49 »
Wiele wyjaśniłoby podanie modelu ekspresu.
Na trzy ekspresy które miałem/mam nie spotkałem się z takim problemem.
I oczywiście, czy po spienianiu ekspres został schłodzony zrzutem wody przez dyszę pary?
Przepraszam faktycznie. Model to Lelit Grace PL81T.
Zrzut wody przez dysze pary? Nie wiem czy dobrze rozumiem ale zakręcam zawór , wyjmuje dyszę z mleka i umieszczam ją nad ociekaczem i odkręcam ponownie zawór pary na chwilę, aby wyrzucił resztę zassanego mleka. Tak jak opisane w instrukcji...

Offline patryk5510

  • Wiadomości: 77
Odp: Problem z temperaturą parzenia
« Odpowiedź #3 dnia: 05 Styczeń 2024, 12:22:04 »
Załączam fotki wyświetlacza co wskazuje po wyłączeniu funkcji pary.
Pompa pracuje przez jakiś czas uzupełniając pewnie wodę w bojlerze, w tym czasie temperatura wody na pasku temperatury nieco rośnie a wartość 95 cały czas flashuje (miga) , pompa wyłacza sie a woda jest nadal podgrzewana lecz wartość temperatury w pasku zatrzymajuje gdzieś w okolicach 3/4 i dalej już nie dociąga do 100%. Fotka nr.1 .
Po wyłączeniu na chwilę  ekspresu i ponownym go włączeniu,  wyświetlacz wskazuje 100% zapełniony pasek temperatury oraz napis "OK" fot. 2
 a następnie wyświetla sie wartość temp. czyli 95 i bez flasha, ekspres gotowy do zaparzania kawy według wskaznika...? fot 3
Czy coś jest nie tak?  Dlaczego tepmeratura  do parzenia kawy nie może zostać osiagnięta po wyłączeniu funkcji pary, tylko dopiero po ponownym właczeniu ekspresu czyli coś jakby resetu ?

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Problem z temperaturą parzenia
« Odpowiedź #4 dnia: 05 Styczeń 2024, 13:38:26 »
Lelit Grace

Rzeczywiście instrukcja pominęła ten ważny punkt programu: https://www.konesso.pl/data/include/cms/poradniki/Instrukcja_obsugi_ekspresow_kolbowych_Lelit.pdf.
Procedura w niej opisana odnosi się do HX i dwubojlerowców. Wtedy można sobie pozwolić na zaledwie zrzucenie pary tylko w celu oczyszczenia dyszy z mleka, ponieważ za jej produkcję odpowiadają osobne obwody.

Standardową procedurą w jednobojlerowcach, czyli w Grace, Annie, Kate itd., po spienianiu mleka, jest schłodzenie bojlera. W tym celu dyszą pary spuszcza się wodę (punkt 4 na stronie 6 instrukcji) do momentu włączenia grzałki albo wyświetlenia temperatury poniżej wartości ustawionej, w przypadku PID czy LCC jak w Grace. Ekspres po stosunkowo krótkim czasie ustabilizuje temperaturą na zdatną do parzenia kolejnej kawy. Ekspresy mają możliwość tylko aktywnego podnoszenia temperatury, a nie schładzania. W związku z tym trzeba im pomóc zrzutem wody. Lub poczekać z pół godziny aż bojler sam schłodzi się z ok. 140*C do ok 106*C (biorąc pod uwagę offset).

Sprawdź tą metodę, która jest tak stara jak ekspresy z jednym bojlerem, służącym do parzenia kawy a po podniesieniu temperatury za generowanie pary do spieniania.

Tutaj jest to ładnie pokazane - zrzut wody aż na ekranie LCC pojawi się napis OK. Co prawda to Kate, ale elementy w środku i sterowanie to samo.

« Ostatnia zmiana: 05 Styczeń 2024, 13:47:31 wysłana przez Kekacz »
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline patryk5510

  • Wiadomości: 77
Odp: Problem z temperaturą parzenia
« Odpowiedź #5 dnia: 05 Styczeń 2024, 14:20:27 »
Sprawdź tą metodę, która jest tak stara jak ekspresy z jednym bojlerem, służącym do parzenia kawy a po podniesieniu temperatury za generowanie pary do spieniania.

Tutaj jest to ładnie pokazane - zrzut wody aż na ekranie LCC pojawi się napis OK. Co prawda to Kate, ale elementy w środku i sterowanie to samo.
Kekacz, serdeczne dzięki za filmik. Faktycznie nie wiedziałem tego.  Teraz ok. Generalnie problem uznaję za rozwiązany.
Pozostaje ostatnia kwestia, która mnie nurtuje choć może powinienem zapytać w nowym wątku ale spytam tu przy okazji bo sprawa też dotyczy funkcji spieniania, a mianowicie:
co robie nie tak że podczas spieniania jest ten przeraźliwy jazgot z dyszy przez prawie cały czas spieniania mleka. Rano wszstkich tym budzę a po południu żona wychodzi z kuchni jak spieniam mleka bo twierdzi że jest to dźwięk (jazgot, gwizd) bardzo niemiły dla uszu.
Na filmikach widzę że taki moment dzięku pojawia sie tylko na chwilkę na początku i zaraz milknie a u mnie tragedia jakbym uruchamił szlifierkę w kuchni ... :-)

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Problem z temperaturą parzenia
« Odpowiedź #6 dnia: 05 Styczeń 2024, 14:26:58 »
Dźwięk dartej szmaty z piskiem?
Wysuń lekko i na ułamek sekundy dyszę ku powierzchni mleka. Powinno ustać.
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline patryk5510

  • Wiadomości: 77
Odp: Problem z temperaturą parzenia
« Odpowiedź #7 dnia: 05 Styczeń 2024, 15:24:53 »
Dźwięk dartej szmaty z piskiem?
dokładnie tak, ale ten pisk jest taki jazgotliwy, że aż kłuje w uszy i  budzi rano rodzinkę

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi