Autor Wątek: Mleko do latte art z automatycznego ekspresu  (Przeczytany 2711 razy)

Offline andi16

  • Wiadomości: 6
  • Ekspres: Jura F50 (II gen.)
Mleko do latte art z automatycznego ekspresu
« dnia: 29 Marzec 2019, 10:44:47 »
Witam
Jestem nowy na forum i zakładam wątek, bo nie znalazłem nigdzie takiego tematu.
Czy ktoś wie, lub tak przygotowuje mleko do latte art ze spieniacza "wbudowanego" w ekspres? Mam Jurę F50, przystawkę spieniającą: profi cappuccinatore i... ładnie spienia mleko, ale piana jest sztywna i nie da się "malować" nią. Próbowałem regulacji przystawką... ale chyba mam za mało cierplowości i doświadczenia (i wiedzy pewnie też)...

Offline k3lt Mężczyzna

  • Wiadomości: 584
  • Ekspres: G.A.T Lady 2tz, Phin, Hario Mizudashi, AeroPress, FrenchPress
  • Młynek: Nivona CafeGrano 130
Odp: Mleko do latte art z automatycznego ekspresu
« Odpowiedź #1 dnia: 29 Marzec 2019, 13:32:16 »
Nie ma szans. Jak chcesz konsystencje do Latte Art to skorzystaj np. z French Pressa, podgrzewasz mleko do 55-60C, ubijasz z 30sek. i możesz siekać wzorki.

Offline andi16

  • Wiadomości: 6
  • Ekspres: Jura F50 (II gen.)
Odp: Mleko do latte art z automatycznego ekspresu
« Odpowiedź #2 dnia: 29 Marzec 2019, 13:47:30 »
No właśnie czy na pewno się nie da?
Znalazłem kiedyś film, na którym człowiek spienił mleko w Jurze do latte art (tylko nie można wklejać linków, więc napiszę, że to na yt na kanale filtreo) i pomijając początek filmu gdzie jest "śmieszna" próba spieniania, w drugiej części tym mlekiem zrobiono proste serce.
Tylko mam inny rodzaj dyszy i w moim nie wiem jak ustawić (chyba, że popełniam błąd)

Offline Cob Mężczyzna

    • Brak
  • Wiadomości: 350
  • Ekspres: Do wyboru do koloru ;)
  • Młynek: Też już kilka jest ;)
Odp: Mleko do latte art z automatycznego ekspresu
« Odpowiedź #3 dnia: 29 Marzec 2019, 14:12:04 »
Pytanie czy masz regulację stopnia spienienia, ja mam stary kapsułkowy express nespresso de longhi ze spieniaczem  i na minimalnym spienieniu po kilkukrotnym zakręceniu w dzbanku nawet cośtam przypomina, ważne żeby mleko z lodówki było

Offline andi16

  • Wiadomości: 6
  • Ekspres: Jura F50 (II gen.)
Odp: Mleko do latte art z automatycznego ekspresu
« Odpowiedź #4 dnia: 29 Marzec 2019, 15:26:19 »
Mam regulacje stopnia spieniania. Ale jakoś nie mogę dojść do tego jak ustawić „żeby było dobrze”

Offline k3lt Mężczyzna

  • Wiadomości: 584
  • Ekspres: G.A.T Lady 2tz, Phin, Hario Mizudashi, AeroPress, FrenchPress
  • Młynek: Nivona CafeGrano 130
Odp: Mleko do latte art z automatycznego ekspresu
« Odpowiedź #5 dnia: 29 Marzec 2019, 16:22:38 »
Nic dziwnego że nie możesz dojść bo automaty się do tego nie nadają. FP za 10 zł. ubije mleko pod latte art lepiej od twojego ekspresu za 4k.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Mleko do latte art z automatycznego ekspresu
« Odpowiedź #6 dnia: 29 Marzec 2019, 18:08:54 »
Nie wiem jak w Jurze, ale generalnie się da. Raczej będzie to minimalne spienianie. Mleko koniecznie zimne. Staraj się aby mleko płynęło po ściance dzbanka. Koniecznie trzeba potem zakręcić dzbankiem aby mleko było szkliste. Może będzie trzeba zrzucić nadmiar piany.

Wiedza się przydaje aby obejść ograniczenia sprzętu.

Offline Michał Mężczyzna

    • Konesso.pl
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1062
    • Konesso.pl
  • Ekspres: La Marzocco linea classic, Lelit Victoria, Faema Enova, Ascaso Dream, Jura, Nivona, Aeropress, V60, Chemex, French Press, Moccamaster
  • Młynek: Nuova Simonelli Mythos One, Lelit William, Ascaso, Casadio enea, Hario, Rhinowares
Odp: Mleko do latte art z automatycznego ekspresu
« Odpowiedź #7 dnia: 31 Marzec 2019, 11:32:55 »
Oczywiście że się da  :D @donkiszot dał bardzo dobre wskazówki i jeśli się zastosujesz to powinno się udać. Teraz tylko kwestia dojścia do wprawy i treningi.
Dla niedowiarków proszę zerknąć:
http://www.konesso.pl - Sklep z kawą, herbatą i ekspresami & Serwis ekspresów do kawy
wok - kod na 7% rabatu na kawy i akcesoria
wysylkawok - kod na darmową dostawę

RABAT na ekspresy i młynki przydzielam indywidualnie w zależności od modelu i marki.

Offline k3lt Mężczyzna

  • Wiadomości: 584
  • Ekspres: G.A.T Lady 2tz, Phin, Hario Mizudashi, AeroPress, FrenchPress
  • Młynek: Nivona CafeGrano 130
Odp: Mleko do latte art z automatycznego ekspresu
« Odpowiedź #8 dnia: 31 Marzec 2019, 13:28:45 »
Nie żeby się czepiać ale filmik zaczyna się w momencie jak mleko już jest gotowe.  :mrgreen:

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent

Offline k3lt Mężczyzna

  • Wiadomości: 584
  • Ekspres: G.A.T Lady 2tz, Phin, Hario Mizudashi, AeroPress, FrenchPress
  • Młynek: Nivona CafeGrano 130
Odp: Mleko do latte art z automatycznego ekspresu
« Odpowiedź #10 dnia: 31 Marzec 2019, 16:50:03 »
Ciekawe jaki będzie koszt (zakupu i eksploatacji) tego wynalazku, bo zakładam że będzie wymagał czyszczenia za pomocą płynu do czyszczenia spieniaczy mleka po każdym użyciu.  [emoji12]
Ja tam się nie dam przekonać do przejścia z FP, zbyt dobrze to działa nie wymaga dodatkowego zasilania a i czyszczenie ogranicza się do przepłukania wodą, nie wspominając że kosztuje pare zł.  [emoji106]
« Ostatnia zmiana: 31 Marzec 2019, 16:59:33 wysłana przez k3lt »


Offline k3lt Mężczyzna

  • Wiadomości: 584
  • Ekspres: G.A.T Lady 2tz, Phin, Hario Mizudashi, AeroPress, FrenchPress
  • Młynek: Nivona CafeGrano 130
Odp: Mleko do latte art z automatycznego ekspresu
« Odpowiedź #12 dnia: 31 Marzec 2019, 17:03:13 »
Ze strony którą zalinkowałeś:

Cytuj (zaznaczone)
The Ubermilk is very good at doing one kind of milk texture, but is a little cumbersome when changing foam levels. The technology is not yet to the point where it can distinguish between latte and cappuccino foam levels, despite the unit having specific menu items for these textures.

We found that the foam level dispensed was identical on both latte and cappuccino settings, even after multiple purges, as shown in Figure 3.

Identyczna pianka zarówno przy programie na Cappucino i Latte  :mrgreen: i do tego nie każde mleko się nada:

Cytuj (zaznaczone)
Another consideration is that one Ubermilk unit can only do one milk type – in our case, full-cream milk. So skim milk or soy would either require their own Ubermilk units or a barista manually steaming milk. We found that we were able to use the Ubermilk exclusively for 65-75% of our milk-based coffees, with the remainder either being ‘finished’ appropriately with a steam arm, or using only a steam arm.

Another issue was preparing milk for people who wanted ‘extra hot’ lattes. The unit can only heat milk to a maximum of 68 degrees Celsius, so there were problems there, but it wasn’t hard to overcome. We first frothed on the Ubermilk and simply made the milk hotter using the espresso machine steam arm.

Czyli wcale nie jest tak różowo jak by sie wydawało. ;)

Edit:
Ten spieniacz kosztuje 30.000 zł:picardpalm:
« Ostatnia zmiana: 31 Marzec 2019, 17:13:20 wysłana przez k3lt »

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Mleko do latte art z automatycznego ekspresu
« Odpowiedź #13 dnia: 31 Marzec 2019, 17:15:02 »
Zanim rozpętamy dyskusję na temat wyższości człowieka nad maszyną (którą i tak stworzył człowiek), przypomnę pytanie: czy automat może w latte arty? Tak, może :)


Oczywiście, że taki ubermilk ma swoje wady, ale ma też mnóstwo zalet, a wszystko wynika ze specyfikacji, nie z ułomności.
Paradoksalnie, w prostszych automatach te zmiany stopnia spieniania, czy kartonów z mlekiem są znacznie prostsze.

Offline andi16

  • Wiadomości: 6
  • Ekspres: Jura F50 (II gen.)
Odp: Mleko do latte art z automatycznego ekspresu
« Odpowiedź #14 dnia: 31 Marzec 2019, 18:35:51 »
Oczywiście że się da  :D @donkiszot dał bardzo dobre wskazówki i jeśli się zastosujesz to powinno się udać. Teraz tylko kwestia dojścia do wprawy i treningi.

No właśnie tylko, że ustawienie na najmniejsze spienianie nie pomaga (albo ja nie umiem), nie wiem jak jest w Z6, czy tam jest jakaś możliwość ustwienia? I zastanawiam się czy nie spieniam za mało mleka, tzn. zazwyczaj tak ok 100 ml..

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi