Autor Wątek: Z nieogara do baristy...  (Przeczytany 4965 razy)

Offline Toxek Mężczyzna

  • Wiadomości: 63
  • Ekspres: Ascaso ARC / Jura E8
  • Młynek: Niche Zero / 1ZPresso Q2
Z nieogara do baristy...
« dnia: 21 Luty 2019, 20:13:56 »
Cześć,
jakiś czas temu zanabyłem Ascaso ARC i i2 mini. Od tego czasu leżą i czekają aż w końcu się nimi zajmę. W związku z powyższym - chciałem poprosić was o pomoc w uruchomieniu tego sprzętu i to uruchomieniu go tak, żebym przestał przepuszczać kasę na kawiarnie.
Przed rozpoczęciem prób i błędów potrzebuję jeszcze dokupić parę gratów. I tutaj mam prośbę o zerknięcie i podpowiedź, czy czymś jeszcze powinienem się zainteresować, czy może coś powinienem z wybranego zestawu wymienić na lepsze/inne?

1. Termometr - sonda, okrągły, analogowy
2. Szczotka do czyszczenia grupy Filter Logic CFL-695M    
3. Dzbanek Latte Art do spieniania mleka 0,6l - tutaj od razu pytanie - czy nie lepiej 0,35? 0,6 nie będzie za duży do spieniacza z ARC?   
4. Mata tampingowa Filter Logic CFL-645      
5. Szklaneczka do wody lub kawy espresso z logo Bazzara 80ml   
6. Kawa ziarnista Lavazza Qualita Rossa 1kg - mieszanka może nie najwyższych lotów, ale obawiam się, że zanim poprawnie ustawię młynek, minie trochę czasu i gramów kawy...

Po zakupie zabiorę się do dalszych pytań...

PS: Wybaczcie możliwe powielanie pytań, ale liczba odpowiedzi i niuansów jest tak ogromna, że przyprawia mnie o mdłości, mimo, że na czytanie forum poświęciłem już dobre parędziesiąt godzin.

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1484
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Z nieogara do baristy...
« Odpowiedź #1 dnia: 21 Luty 2019, 20:32:39 »
1. Do czego termometr? Mierzenia temperatury mleka, wody?
3. Mniejszy lepszy
5. Jeśli to ma służyć ocenie uzysku, to lepiej chińską jubilerską wagę.
6. Nie no, proszę... Weź coś z polecanych na forum palarni...

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Z nieogara do baristy...
« Odpowiedź #2 dnia: 21 Luty 2019, 21:04:01 »
Cześć,
jakiś czas temu zanabyłem Ascaso ARC i i2 mini. Od tego czasu leżą i czekają aż w końcu się nimi zajmę. W związku z powyższym - chciałem poprosić was o pomoc w uruchomieniu tego sprzętu i to uruchomieniu go tak, żebym przestał przepuszczać kasę na kawiarnie.
Przed rozpoczęciem prób i błędów potrzebuję jeszcze dokupić parę gratów. I tutaj mam prośbę o zerknięcie i podpowiedź, czy czymś jeszcze powinienem się zainteresować, czy może coś powinienem z wybranego zestawu wymienić na lepsze/inne?

1. Termometr - sonda, okrągły, analogowy

Jeśli do mleka to bardzo prostym sposobem na ocenę „czy już?” jest trzymanie jedną ręką za spod dzbanka - jak zaczyna parzyć to już (za późno).

Cytuj (zaznaczone)
2. Szczotka do czyszczenia grupy Filter Logic CFL-695M

Główka szczotki sie zużywa dosyć szybko. Nie znam tego modelu ale warto zadbać o możliwość wymiany główki - ja osobiście używam Pallo, która jest bardzo dobra.

Cytuj (zaznaczone)
3. Dzbanek Latte Art do spieniania mleka 0,6l - tutaj od razu pytanie - czy nie lepiej 0,35? 0,6 nie będzie za duży do spieniacza z ARC?   
4. Mata tampingowa Filter Logic CFL-645
5. Szklaneczka do wody lub kawy espresso z logo Bazzara 80ml
6. Kawa ziarnista Lavazza Qualita Rossa 1kg - mieszanka może nie najwyższych lotów, ale obawiam się, że zanim poprawnie ustawię młynek, minie trochę czasu i gramów kawy...
Jak ustawisz młynek pod tą Lavazzę, która raczej będzie leciwa, to potem kupisz świeże porządne ziarna i zaś będziesz ustawiał - bo stare ziarna zachowują się inaczej niż świeże. Lepiej ustawiać na docelowych kawach, najlepiej takich prostych w obsłudze  (z perspektywy nauki) - polecam Espresso Mujeres lub Ariadnę. Szybko się ich nauczysz i są do tego bardzo klasyczne i dobre w smaku. Poza tym są w przystępnej cenie a jakościowo w stosunku do tej Lavazzy to przepaść.

Offline Toxek Mężczyzna

  • Wiadomości: 63
  • Ekspres: Ascaso ARC / Jura E8
  • Młynek: Niche Zero / 1ZPresso Q2
Odp: Z nieogara do baristy...
« Odpowiedź #3 dnia: 21 Luty 2019, 21:44:00 »
 
1. Do czego termometr? Mierzenia temperatury mleka, wody? - tak, dokładnie do mierzenia temperatury mleka. Z Waszych opinii wnioskuję jednak, że nie ma on sensu.
3. Mniejszy lepszy - ok.
5. Jeśli to ma służyć ocenie uzysku, to lepiej chińską jubilerską wagę. - waga kuchenna z dokładnością do 1g będzie ok?
6. Nie no, proszę... Weź coś z polecanych na forum palarni... - Mujeres, to mówicie o tym od Gorana? :-)

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1484
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Z nieogara do baristy...
« Odpowiedź #4 dnia: 22 Luty 2019, 09:06:52 »
1. Do czego termometr? Mierzenia temperatury mleka, wody? - tak, dokładnie do mierzenia temperatury mleka. Z Waszych opinii wnioskuję jednak, że nie ma on sensu.
5. Jeśli to ma służyć ocenie uzysku, to lepiej chińską jubilerską wagę. - waga kuchenna z dokładnością do 1g będzie ok?
6. Nie no, proszę... Weź coś z polecanych na forum palarni... - Mujeres, to mówicie o tym od Gorana? :-)
1. Tak, dasz radę bez termometru.
5.  Tak, z dokładnością do 1g będzie ok. Weź tylko pod uwagę rozmiar (czy zmieści się na tacce ociekowej) pod kolbą.
6. Mujeres od Gorana, Ariadna od mastroantonio itd

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Z nieogara do baristy...
« Odpowiedź #5 dnia: 22 Luty 2019, 09:25:40 »
Tak, z dokładnością do 1g będzie ok

Dla mnie nie będzie ok, bo to za duży rozrzut, powinna mieć dokładność do 0,1 g.

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1484
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Z nieogara do baristy...
« Odpowiedź #6 dnia: 22 Luty 2019, 09:30:17 »
Tak, z dokładnością do 1g będzie ok
Dla mnie nie będzie ok, bo to za duży rozrzut, powinna mieć dokładność do 0,1 g.
Do ważenia naparu 1g wystarczy. Do ważenia zmielonej kawy w PF masz rację, lepsza 0,1g. Więc jak WS pisze, przyszłościowo lepiej 0,1g.

Offline Toxek Mężczyzna

  • Wiadomości: 63
  • Ekspres: Ascaso ARC / Jura E8
  • Młynek: Niche Zero / 1ZPresso Q2
Odp: Z nieogara do baristy...
« Odpowiedź #7 dnia: 26 Luty 2019, 14:51:25 »
Pytałem o wagę z dokładnością do 1g, bo mam kuchenną, więc na tą chwilę ograniczę się do niej.
Zamówiłem Mujeresa od Gorana.

Teraz pytanie - co jeszcze potrzebuję do ekspresu, z takich rzeczy absolutnie wymaganych? Chciałbym to kupić za jedną wysyłką.
Ustaliliśmy, że potrzebuję:
- dzbanka do spieniania mleka 0,35
- mata tampingowa
- szczotka do czyszczenia - zostawię narazie tą, później ewentualnie wymienię na coś lepszego

Co jeszcze?
Tabletki do odkamieniania? Urnex Cafiza da radę?

Offline orangina

  • Wiadomości: 121
  • Ekspres: Bezzera Magica S PID, Chemex, Bialetti, V60, Kalita Wave, Aeropress
  • Młynek: Ascaso i-2 mini, Comandante, Niche Zero
Z nieogara do baristy...
« Odpowiedź #8 dnia: 26 Luty 2019, 15:12:47 »
Cafiza służy do usuwania osadu kawowego. Powinieneś ją mieć. Odkamienić możesz roztworem kwasku cytrynowego lub octem.
Dobrze jest mieć odbijak do ciastek kawowych.
« Ostatnia zmiana: 26 Luty 2019, 15:15:43 wysłana przez orangina »

Offline Toxek Mężczyzna

  • Wiadomości: 63
  • Ekspres: Ascaso ARC / Jura E8
  • Młynek: Niche Zero / 1ZPresso Q2
Odp: Z nieogara do baristy...
« Odpowiedź #9 dnia: 01 Marzec 2019, 20:53:28 »
Bardzo Wam wszystkim dziękuję za odpowiedzi. Zdaje się, że mam już wszystko, co potrzebuję, żeby zacząć.
Czy jest jakiś dobry sposób, żeby odpowiednio ustawić stopień mielenia, tak, żebym nie przepuścił przez młynek całego Mujeresa, bez otrzymania poprawnego efektu?
Wiem, że powinienem przed używaniem ekspresu wcześniej go załączyć, żeby termoblok zdążył się nagrzać. Czas ekstrakcji espresso powinien być koło 27 sekund, z czego po około 10 sekundach od uruchomienia pompy kawa powinna zacząć się sączyć. Uzysk z tego co wiem, powinien być na poziomie 35 ml po tych 27 sekundach.
Ubicie kawy przez tamper - jakieś zasady? Porady?
Sitka - podwójne? Pojedyncze? z podwójnym dnem? O co tutaj dokładnie chodzi?

Co jeszcze powinienem wiedzieć, aby uzyskać poprawne espresso?

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Z nieogara do baristy...
« Odpowiedź #10 dnia: 01 Marzec 2019, 21:45:25 »
Wiem, że searcha używa się trudno w piątkowy wieczór to trochę pomogę ;).

Tamping - obejrzyj sobie to i nie rób od razu doktoratu z tej dziedziny, to bardzo prosta czynność:


35 g bardziej niż ml przy podwójnym sitku.

A o sitkach to już sam poczytaj. Tylko ci powiem - jak chcesz dążyć do prawdziwego espresso , to na sitku z podwójnym dnem (znanym rownież jako super crema) się nie da.

Offline Toxek Mężczyzna

  • Wiadomości: 63
  • Ekspres: Ascaso ARC / Jura E8
  • Młynek: Niche Zero / 1ZPresso Q2
Odp: Z nieogara do baristy...
« Odpowiedź #11 dnia: 03 Marzec 2019, 15:18:00 »
To nie kwestia searcha, tylko kwestia przekopania się przez mnogość tematów i wariantów odpowiedzi. Spędziłem już na tym kilka dobrych godzin i dalej nic nie wiem...

Offline Cinello

  • Wiadomości: 424
  • Ekspres: V60
  • Młynek: Kinu M47

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Z nieogara do baristy...
« Odpowiedź #13 dnia: 04 Marzec 2019, 12:49:37 »
To nie kwestia searcha, tylko kwestia przekopania się przez mnogość tematów i wariantów odpowiedzi. Spędziłem już na tym kilka dobrych godzin i dalej nic nie wiem...

Zanim zadałem pierwsze pytanie na forum przeczytałem je od deski do deski, włącznie z tematami z 2013 roku. Zajęło mi to cały urlop, swoją drogą ciekawa odprężająca lektura na błogie lenistwo na plaży :)
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Toxek Mężczyzna

  • Wiadomości: 63
  • Ekspres: Ascaso ARC / Jura E8
  • Młynek: Niche Zero / 1ZPresso Q2
Odp: Z nieogara do baristy...
« Odpowiedź #14 dnia: 15 Marzec 2019, 12:08:11 »
To nie kwestia searcha, tylko kwestia przekopania się przez mnogość tematów i wariantów odpowiedzi. Spędziłem już na tym kilka dobrych godzin i dalej nic nie wiem...

Zanim zadałem pierwsze pytanie na forum przeczytałem je od deski do deski, włącznie z tematami z 2013 roku. Zajęło mi to cały urlop, swoją drogą ciekawa odprężająca lektura na błogie lenistwo na plaży :)

Nie chcę się czepiać, ale zapytałem tutaj o praktyczne porady, które pomogą mi w końcu uruchomić ekspres i zrobić poprawną kawę. Nie chcę czytać forum od deski do deski, bo nie mam tyle czasu, poza tym spora część dywagacji tutaj jest na poziomie mentalnego wtajemniczenia, do którego ja jeszcze nie doszedłem i nie wiem czy kiedykolwiek dojdę, ani czy dojść bym chciał.
Opisanie komuś, kto ogarnia temat procesu od uruchomienia ekspresu, przez ustawienie grubości mielenia, kwestie takie jak czy przepłukiwać prysznic czy nie + spienianie mleka, zajmie może z 10 minut. I dokładnie o to proszę.
Mi szukanie odpowiedzi na poszczególne pytania zajęło tutaj na forum tyle czasu, że mam ochotę sprzedać ekspres i napić się herbaty...

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi