Autor Wątek: Arrarex Caravel  (Przeczytany 177171 razy)

Offline RufusTF

  • Wiadomości: 377
  • Ekspres: Bianca, NS Oscar, Kazak Rota
  • Młynek: Niche Zero, Mahlkonig Vario, Comandante
Odp: Arrarex Caravel
« Odpowiedź #525 dnia: 26 Październik 2020, 16:33:29 »
Zaskoczyłes mnie tym brakiem ubijanja kawy, jednak dla mnie w caravelce te espresso robi sie znacznie szybciej

Ale ty masz, zdaje się, zestaw full pro z npf i sitkami od brooksa. Może wtedy warunki się zmieniają. Do tego używasz sprzętu od dawna. Ja raptem parę tygodni i tylko oryginalnego zestawu, który jest w sumie bez sensu (podwójna wylewka na shoty po 16-18g?) Oryginalne podwójne sitko jest znośne, ale czuć, że może być dużo lepiej. Jak już postanowiłem, że chcę zatrzymać ten sprzęt, zorganizuję sobie obcięcie dna, albo poszperam za niedrogim npf.

Zdziwiło mnie, jak dużo grubiej mielę do Caravelki niż do Kazaka. Na NZ Kazak to u mnie normalnie jakieś 12-14. Na Caravelce cokolwiek poniżej 19 zmusza do wieszania się na dźwigni. Kwestia geometrii sitka, wymiaru otworów itp.

Ale duzo chetnych na te maszyny sie pojawilo 

Pandemia. Więcej czasu na czytanie forów i kawowe fomo.
« Ostatnia zmiana: 26 Październik 2020, 16:56:11 wysłana przez RufusTF »

Offline RufusTF

  • Wiadomości: 377
  • Ekspres: Bianca, NS Oscar, Kazak Rota
  • Młynek: Niche Zero, Mahlkonig Vario, Comandante
Odp: Arrarex Caravel
« Odpowiedź #526 dnia: 26 Październik 2020, 16:54:58 »
Z drugiej caravelka jest piękna, inna.. cięższa chyba do opanowania z powodu braku manometra.

Co ludzie mają teraz z tym manometrem?! Ani on nie ułatwia, ani nie utrudnia opanowania sprzętu. Chociaż z dwojga - jako dodatkowy odciągacz uwagi może raczej właśnie utrudnia. Ani Kazak ani Caravelka nie są trudne do opanowania, jeśli rozumiesz relację przemiał/doza/uzysk/czas i potrafisz diagnozować co się dzieje wg tego co wylatuje z pf. Początkujący nie rozumieją, więc dźwignia jest trudniejsza do opanowania, zwłaszcza bez sprężyny. Ale jak obsługujesz Rocketa, to na obu wyciśniesz smacznego shota w trzech próbach (albo wracasz na początek planszy :)

Ja bym wszystkich uczył robienia kawy na pierwszym Oscarze, bez bajania o pidach i manometrach.

Czy ktoś z was nie ma czasem caravelki na sprzedaż?

Mam wprawdzie chwilowy nadmiar, ale nie mam na razie planu sprzedawać. Najpierw trochę przypadkiem zrealizowałem plan B i wyremontowałem wersję 1.0, a teraz niespodziewanie szybko spełnił mi się plan A w postaci VAMa 1.1. Ale dopiero go rozkręcam, czyszczę i przekablowuję i nie wiem ile to potrwa. Znajduję w tym ZENiczną przyjemność, więc pewnie długo.

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2411
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Arrarex Caravel
« Odpowiedź #527 dnia: 28 Październik 2020, 19:20:27 »
Pytanie za 100 punktów  :cenzura: wróć, gramów kawy jak zewnętrznie nie widząc tłoka odróżnić v.2.0 od v.2.1 od v.2.2?

Offline RufusTF

  • Wiadomości: 377
  • Ekspres: Bianca, NS Oscar, Kazak Rota
  • Młynek: Niche Zero, Mahlkonig Vario, Comandante
Odp: Arrarex Caravel
« Odpowiedź #528 dnia: 28 Październik 2020, 19:56:27 »
Wydaje mi się, że nie ma takiej możliwości. Poszlaką jest tylko to, co widać u Francesco, czyli naklejka. W 2.1 i 2.2 była już na pewno ta duża, w 2.0 jeszcze raczej ta fajna wąska. O ile wiem, wszystkie wersje dwójki miały już zmodyfikowaną grupę (czyli górę tłoka też), plecy i srebrną ikonkę. Ale włoscy sprzedawcy na prośbę pokazują tłok, że się tak wyrażę. Wnioskuję, że trafiłeś na ten problem gdzie indziej.

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2411
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Arrarex Caravel
« Odpowiedź #529 dnia: 28 Październik 2020, 20:07:25 »
@ RufusTF co znaczy plecy? Jaka to ikonka ?

Offline pietro

  • Wiadomości: 676
  • Ekspres: La Spaziale Vivaldi II
  • Młynek: Mazzer mini
Odp: Arrarex Caravel
« Odpowiedź #530 dnia: 28 Październik 2020, 20:19:41 »
Też ostatnio szukałem odpowiedzi, ta stronka jest pomocna http://www.francescoceccarelli.eu/m_arrarex_eng.htm

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2411
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Arrarex Caravel
« Odpowiedź #531 dnia: 28 Październik 2020, 20:23:14 »
Wertuję tą stronkę ale nie widzę różnic pozwalających na zidentyfikowanie pacjenta stawiam na v.2.1 lub v.2.2 ;-)

Offline RufusTF

  • Wiadomości: 377
  • Ekspres: Bianca, NS Oscar, Kazak Rota
  • Młynek: Niche Zero, Mahlkonig Vario, Comandante
Odp: Arrarex Caravel
« Odpowiedź #532 dnia: 28 Październik 2020, 20:28:04 »
Plecy czyli tył po prostu. W wersji 1 prawie każdy podmodel miał inny tył. Zmieniano też odlew korpusu (początkowo używano tych zrobionych dla VAMa). Można je odróżnić na pierwszy rzut oka nawet na nieostrym zdjęciu. W wersji 2 wszystkie podmodele wyglądają już tak samo.

Ikonka, czyli znaczek karawelki. Ta jest srebrna. Ładny ten kolor korpusu. Dokładnie taki sam, jak u Francesca w przykładzie wersji 2.1. Ten egzemplarz, o którym myślisz, ma z jakiegoś powodu odwrotnie przykręconą podstawę (jest do góry nogami, czyli ktoś ją odkręcał) i ma chyba ślady kamienia w bojlerze dokładnie tam, gdzie przylega do niego od spodu grzałka (czyli ktoś na pewno gotował w nim wodę, mimo że opis mówi, że nie). Ale rzeczywiście poza tym wygląda na nóweczkę. Dla porządku i tak obejrzałbym tłok.

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2411
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Arrarex Caravel
« Odpowiedź #533 dnia: 28 Październik 2020, 20:33:35 »
Oooo ta podstawa to już mnie trochę zmartwiła bo może świadczyć o mało prawdziwym opisie, może bojler był też wymieniany lub kombinowany. Może jakiś składak z nowych albo prawie nowych części, tak czy inaczej dziękuję za cenne uwagi. 

Offline RufusTF

  • Wiadomości: 377
  • Ekspres: Bianca, NS Oscar, Kazak Rota
  • Młynek: Niche Zero, Mahlkonig Vario, Comandante
Odp: Arrarex Caravel
« Odpowiedź #534 dnia: 28 Październik 2020, 20:48:53 »
A może po prostu poproś o foto grzałki (trzeba zdjąć bojler) i wyjętego tłoka. To dla kogoś 30s pracy. Egzemplarz wygląda pięknie. Jest moim zdaniem drogi, ale wiesz za co płacisz premię (zwłaszcza jeśli to wersja 2.1). Na bojlerze nie widać żadnych rys, więc raczej też nikt go nie polerował. To, że ktoś zagotował parę razy wodę nic nie znaczy. Na upartego, możesz przecież poprosić też o odkręcenie podstawy i foto tego, co tam siedzi (ale to po prostu 6 kabelków).

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2411
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Arrarex Caravel
« Odpowiedź #535 dnia: 28 Październik 2020, 21:19:42 »
2.1 z uszczelkami, cena jak u Francesco w sumie

Offline RufusTF

  • Wiadomości: 377
  • Ekspres: Bianca, NS Oscar, Kazak Rota
  • Młynek: Niche Zero, Mahlkonig Vario, Comandante
Odp: Arrarex Caravel
« Odpowiedź #536 dnia: 28 Październik 2020, 22:31:21 »
W sumie prawda. I tak jak u niego, nie trzeba tu chyba nic samemu dłubać (chociaż ja akurat ostatnio lubię). Krytykowałem plastiki zamiast bakelitu, ale przy tym kolorze korpusu wyglądają nawet fajnie.

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2411
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Arrarex Caravel
« Odpowiedź #537 dnia: 28 Październik 2020, 23:09:36 »
Rozpiętość cenowa jest od 200 do 350 euro, w górnej granicy są VAM ale zazwyczaj nie grzeszą urodą ;-) Ponieważ i tak chyba będzie koniec świata to może nie warto się dłużej zastanawiać. Najgorzej z brakiem WAF ale pod chwilową nieobecność podchodzi stan działania w afekcie przecież ;-)  :blue: :mrgreen:

Offline RufusTF

  • Wiadomości: 377
  • Ekspres: Bianca, NS Oscar, Kazak Rota
  • Młynek: Niche Zero, Mahlkonig Vario, Comandante
Odp: Arrarex Caravel
« Odpowiedź #538 dnia: 29 Październik 2020, 08:30:56 »
Rozpiętość cenowa jest od 200 do 350 euro, w górnej granicy są VAM ale zazwyczaj nie grzeszą urodą

Mój brzydki VAM pozdrawia cię dźwignienką :)

vam.jpg

Ja w tym wypadku uznaję tylko pierwociny, czyli Caravelki 1.0 i VAM. Oba są piękne i kompletne. VAM wywołuje wrażenie ręcznie robionej maszyny, w której jest z cała seria malutkich zabiegów dizajnerskich, pokazujących, że ktoś włożył niesamowicie dużo wysiłku w to, żeby funkcjonalne było jednocześnie wygodne i eleganckie, nieważne czy trochę droższe w produkcji. Włoski duch par excellence. Caravelka 1.0 już od razu rezygnuje z wielu takich elementów i sprawia wrażenie seryjnie wyprodukowanego przemiotu. Nic w niej nie spieprzono, choć wiele uproszczono. Od modelu 1.1 zaczyna się dłubanie księgowych w dizajnie, typu "zamiast mosiądzu dajmy plastik".

W v.1.0 są nawet elementy, które rozwinięto/ulepszono: np. dolne pokrętło makro zmian dla termostatu, czy pomysł, żeby na froncie grupy był znak modelu.

Jeśli w ogóle jest szansa na WAF, to ten czerwony 2.1 jest chyba wysoko na liście potencjalnych akceptacji.

A jeśli nie, to mnie przekonuje argument o końcu świata. Not with a bang, but a ristretto. 
« Ostatnia zmiana: 29 Październik 2020, 08:33:44 wysłana przez RufusTF »

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2411
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Arrarex Caravel
« Odpowiedź #539 dnia: 29 Październik 2020, 08:52:19 »
Ortodoks jeden  :mrgreen: Ale w pozytywnym tego słowa znaczeniu  :brawa:
Jest VAM u Francesco ale szary i smutny za 345 euro plus pewnie przesyłka. Ja po komentarzach na temat stanu jego przesyłek tudzież niedoróbek w ekspresach uznaję, że jest drogi ale mało rzetelny i chyba nie skorzystam z jego usług.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi