Autor Wątek: Arrarex Caravel  (Przeczytany 176699 razy)

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2397
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Arrarex Caravel
« Odpowiedź #660 dnia: 05 Maj 2021, 09:52:47 »
Nie mogę już edytować ale żeby nie wprowadzać zamieszania dodam, że to był błąd poprawili opisy na stronie www. 

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2397
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Arrarex Caravel
« Odpowiedź #661 dnia: 03 Czerwiec 2021, 21:53:45 »
To chyba zaczyna być mój wątek, dopiero teraz doszedłem do ładu z AC. Uszczelki nieużywane ale upływ czasu jednak zrobił swoje, ze stojącego caravela schodziła woda, grupa również potrafiła puścić wodę bokiem. Zamówiłem uszczelki od Francesco i trzy z nich były dobre, czwarta ta największa od grupy to porażka. Amatorsko docinana z resztkami strzępiącej się gumy, grubość 3,6mm zamiast 4mm. Przy pierwszym strzale odkręciło mi kolbę  :cenzura: Zamówiłem nowe w łódzkiej uszczelce, ponieważ kolba dokręcała się mocno na prawo i zdarzało się że ciśnienie szło bokiem dodałem milimetr grubości. Uszczelki tym razem profesjonalnie wycięte, grube na 5mm i dość sztywne, montaż trudniejszy ale lekkie smarowanie pozwala go wykonać. Efekt to dobrze doszczelniona  zablokowana kolba, dopiero teraz widzę jak gęsta i intensywna jest kawa z tego malucha. Nie mam problemu z przytykaniem się caravelki, tlok chodzi lekko i precyzyjnie. Kolejny raz przekonałem się, że w tym sporcie każdy detal ma znaczenie.

Offline Miro Miro Mężczyzna

  • Wiadomości: 402
  • Ekspres: Kozak Rota 2, kawiarka Giannini Giannina, FP Giannini Infusiera, V60
  • Młynek: Kinu M47 Classic, Comandante MK4
Odp: Arrarex Caravel
« Odpowiedź #662 dnia: 03 Czerwiec 2021, 22:26:47 »
Z zainteresowaniem czytam Twoją opowieść :) Tak, w takich manualach każdy drobiazg ma znaczenie - i na tym polega na zabawa :taktak: Kiedyś miałem motocykl i czyszczenie, regulacje dawały mi co najmniej tyle samo uciechy co sama jazda. Jazda to była tylko kropka nad "i" - teraz podobnie mam z Rotą. Przypuszczam, że np. w łowieniu ryb niektórym o coś podobnego chodzi.

Może kiedyś też kupię taki stary -dziesiat lat ekspres i będę grzebał w nim w ramach medytacji swoistej :)
"Kawa to kawa, powinna być czarna i gorzka jak smar do czołgu".

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2397
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Arrarex Caravel
« Odpowiedź #663 dnia: 03 Czerwiec 2021, 22:49:52 »
Tam nie ma co grzebać, konstrukcja prosta jak długopis ;-) Zachwyca mobilność, szybkość gotowości, efekt w filiżance i wygląd ;-)

Offline Miro Miro Mężczyzna

  • Wiadomości: 402
  • Ekspres: Kozak Rota 2, kawiarka Giannini Giannina, FP Giannini Infusiera, V60
  • Młynek: Kinu M47 Classic, Comandante MK4
Odp: Arrarex Caravel
« Odpowiedź #664 dnia: 03 Czerwiec 2021, 22:57:10 »
No ale samo doprowadzenie go do stanu używalności trochę starań wymagało. :)

No i lepiej, że konstrukcja prosta jak cep, bo gdybym kiedyś podobny reanimował - to dałbym radę ze swoimi marnymi umiejętnościami. :)

A jak się ma efekt w filiżance z tej maszynki do efektu z Twojego drugiego ekspresu podanego w stopce? Co to w ogóle jest za maszyna, bo po wpisaniu pełnej nazwy w Google wyskakują mi różne modele.
« Ostatnia zmiana: 03 Czerwiec 2021, 23:01:47 wysłana przez Miro Miro »
"Kawa to kawa, powinna być czarna i gorzka jak smar do czołgu".

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2397
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Arrarex Caravel
« Odpowiedź #665 dnia: 04 Czerwiec 2021, 10:05:46 »
@ Miro Miro właśnie pracy nie było i nie miało być dużo, ale opanowanie sytuacji mimo wszystko wymagało trochę wysiłku. Postanowiłem nie odpuścić.  Na testy porównawcze dopiero teraz będę mógł sobie pozwolić, wcześniejsze próby były mało udane i jakoś podświadomie czułem, że coś jest nie tak. Brakowało powtarzalności, jeden shot był świetny, drugi szedł do zlewu. Do tego malutkiego sitka, w co ciężko początkowo było mi uwierzyć wchodzi 14-15g kawy, w porównaniu do HX jest bardziej kwaskowo, intensywnie ale gorsza crema. Teraz nawet ciastko z caravela było suche więc zakładam, że jeszcze dzień lub dwa i na nowej kawie zrobię ponownie testy porównawcze. Mój Gricmac to klasyczny HX starej daty, bez PID i lubi dać wysoka temperaturę wody na grupę.

Offline Miro Miro Mężczyzna

  • Wiadomości: 402
  • Ekspres: Kozak Rota 2, kawiarka Giannini Giannina, FP Giannini Infusiera, V60
  • Młynek: Kinu M47 Classic, Comandante MK4
Odp: Arrarex Caravel
« Odpowiedź #666 dnia: 04 Czerwiec 2021, 11:28:42 »
Potem napisz, jak wypadły testy.

Super to wygląda - bardzo mi się podoba taki oszczędny, stonowany, jednolity design, a szczególnie w stali nierdzewnej, ewentualnie miedzi czy brązie :taktak:
"Kawa to kawa, powinna być czarna i gorzka jak smar do czołgu".

Offline RufusTF

  • Wiadomości: 377
  • Ekspres: Bianca, NS Oscar, Kazak Rota
  • Młynek: Niche Zero, Mahlkonig Vario, Comandante
Odp: Arrarex Caravel
« Odpowiedź #667 dnia: 04 Czerwiec 2021, 11:47:13 »
w porównaniu do HX jest bardziej kwaskowo,

Nie powinno być. Sprawdź jeszcze jak wygląda kwestia przy różnych temperaturach. Używam w swoim VAMie zewnętrznej sondy, która mierzę temperaturę wody (wyjmuję przed samym wyciskaniem). Dzięki temu między jaśniejszymi i ciemniejszymi paleniami można w miarę dobrze wysterować tę potrzebną różnicę np. 2 stopni. (No i offset - wydaje mi się, że między zbiornikiem a grupą woda traci jeszcze jakieś 1,5-2C).

intensywnie ale gorsza crema

Na to chyba nie ma ratunku innego niż urżnięcie dna i praca z NPF.

Rzadko wspominany element to satysfakcja z procesu. Dla mnie w pracy z manualną dźwignią jest coś magicznego. Nawet jeśli shoty z VAMa, Roty czy Creminy wychodzą mniej równe, mózg wypełnia braki dopaminą :)

Offline Miro Miro Mężczyzna

  • Wiadomości: 402
  • Ekspres: Kozak Rota 2, kawiarka Giannini Giannina, FP Giannini Infusiera, V60
  • Młynek: Kinu M47 Classic, Comandante MK4
Odp: Arrarex Caravel
« Odpowiedź #668 dnia: 04 Czerwiec 2021, 11:58:26 »
@RufusTF - właśnie: satysfakcja z procesu :) Gdyby tego elementu (oprócz procesu modyfikacji itd.) nie było - to bym chyba Roty nie kupił.

Co do równości strzałów - mnie już wychodzą w 80% w miarę równe, a ten element nierówności też ma swój smaczek, taki element niepowtarzalności i konieczności niejako rzemieślniczego szlifowania każdego strzału. Nigdy mnie nie pociągała automatyczna identyczność za naciśnięciem guzika. :lol2:

"Kawa to kawa, powinna być czarna i gorzka jak smar do czołgu".

Offline Bartolomeu

  • Wiadomości: 17
  • Ekspres: Rota, Arrarex Caravel, V60, kawiarka, phin
  • Młynek: Q2, JE
Odp: Arrarex Caravel
« Odpowiedź #669 dnia: 04 Wrzesień 2021, 19:05:02 »
Dzień dobry.
Wymieniłem wczoraj uszczelki w moim Caravelu i przy pełnym zbiorniku na wodę cieknie po kropelce przez prysznic. Dzisiaj je ściągnąłem, jeszcze raz nasmarowalem molycote, założyłem i dalej kapie(kropla raz na kilkanaście/kilkadziesiąt sekund). Uszczelki od Brooks. Macie jakiś pomysł co zrobić? Ułożą się? Te kropelki jak tortury :Bicz:
« Ostatnia zmiana: 04 Wrzesień 2021, 19:10:04 wysłana przez Bartolomeu »

Offline RufusTF

  • Wiadomości: 377
  • Ekspres: Bianca, NS Oscar, Kazak Rota
  • Młynek: Niche Zero, Mahlkonig Vario, Comandante
Odp: Arrarex Caravel
« Odpowiedź #670 dnia: 05 Wrzesień 2021, 21:22:00 »
A uzyskujesz odpowiednie ciśnienie przy shotach, czy masz wrażenie, że coś nie gra?

Offline Bartolomeu

  • Wiadomości: 17
  • Ekspres: Rota, Arrarex Caravel, V60, kawiarka, phin
  • Młynek: Q2, JE
Odp: Arrarex Caravel
« Odpowiedź #671 dnia: 05 Wrzesień 2021, 22:10:02 »
Czułem pod ręką, że ciśnienie zdecydowanie mniejsze. Myślałem, że może przy wsadzaniu tłoka uszczelka się podwinęła ale nie. Zostawiłem nową uszczelkę na górze tłoka, dolna zmieniłem na starą i jest ok. Może jeszcze te nowe zamienię miejscami. Miał ktoś z Was taki problem z uszczelkami brooksa? Chciałem od nich zamówić ale chyba dorobię bo znalazłem we Wrocławiu firmę, ew. kupię u Francesco.

Offline Bartolomeu

  • Wiadomości: 17
  • Ekspres: Rota, Arrarex Caravel, V60, kawiarka, phin
  • Młynek: Q2, JE
Odp: Arrarex Caravel
« Odpowiedź #672 dnia: 06 Wrzesień 2021, 16:16:26 »
Odpowiem sam sobie.
Zamieniłem uszczelki miejscami i nic nie cieknie. Tłok chodzi natomiast na tyle lekko, że muszę drobniej mielić żeby uzyskać 'odpowiednie' ciśnienie. Jestem w fazie testów. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Szczerze powiem, że czasem jestem już zmęczony nieregularnością tej maszyny. Z drugiej strony nadal zafascynowany ;)

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2397
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Arrarex Caravel
« Odpowiedź #673 dnia: 06 Wrzesień 2021, 19:31:03 »
Francesco część uszczelek ma żenującej jakości, ta grupy wyglądała jak postrzępiona tępym nożem, uszczelka w Łodzi dorabia i te polecam, ja zauważyłem że jak zmielę zbyt drobno kawę to kolba puszcza wodę bokami ot taka uroda tych caravelek że zawsze zaskakują ;-)

Offline Bartolomeu

  • Wiadomości: 17
  • Ekspres: Rota, Arrarex Caravel, V60, kawiarka, phin
  • Młynek: Q2, JE
Odp: Arrarex Caravel
« Odpowiedź #674 dnia: 06 Wrzesień 2021, 22:45:00 »
No to nie zacheciłeś  ;) dzięki za cynk.
Czy u Was też tak jest po zakończeniu szota, dźwignia na samym dole, odkręcacie pf i wylewa się woda? I to całkiem sporo Jakby nie cała, zaczerpnięta woda została przepchnięta przez kawę. O suchym ciastku nawet nie marzę.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi