Autor Wątek: Kompleksowa pomoc przy wyborze ekspresu  (Przeczytany 13722 razy)

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4829
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Kompleksowa pomoc przy wyborze ekspresu
« Odpowiedź #15 dnia: 17 Wrzesień 2018, 12:57:29 »
Przychylam się do tej opinii. Jeśli jest tak duża przewaga kaw mlecznych to albo HX albo 2B albo 2 x termoblok. No i DUO PROF Black będzie sporo tańszy - jak do Ciebie będzie to ok. 3900 PLN. Resztę możesz przeznaczyć na dobry filtr zmiękczający wodę lub odwróconą osmozę.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline burlap

  • Wiadomości: 103
  • Ekspres: DB, AP
  • Młynek: Specialita
Odp: Kompleksowa pomoc przy wyborze ekspresu
« Odpowiedź #16 dnia: 17 Wrzesień 2018, 13:08:07 »
W Twoim budżecie nie znajdziesz solidnego DB (PL92T - to 300 ml, mało).
Dlaczego za mało? Pod względem stabilności temperatury? Czy dla tempa robienia kolejnych kaw?

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Kompleksowa pomoc przy wyborze ekspresu
« Odpowiedź #17 dnia: 17 Wrzesień 2018, 13:25:43 »
Janusz, dlaczego bez PID?

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Kompleksowa pomoc przy wyborze ekspresu
« Odpowiedź #18 dnia: 17 Wrzesień 2018, 13:47:08 »
Budżet.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4829
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Kompleksowa pomoc przy wyborze ekspresu
« Odpowiedź #19 dnia: 17 Wrzesień 2018, 14:01:13 »
Budżet to raz a dwa to fakt że mleko dość skutecznie niweluje smak kawy i nie sądzę aby zabawa ustawieniami ciśnienia, preinfuzji i temperatury miała w tym przypadku zdecydowanie poprawić smak cappuccino czy latte. Raczej się tych niuansów nie wyczuje w kawie z mlekiem. Oczywiście mile widziałbym sprzedaż ekspresu DUO PID PROF ale nie należę do tych co na siłę chcą klienta uszczęśliwić czymś co nie jest mu koniecznie potrzebne.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Kompleksowa pomoc przy wyborze ekspresu
« Odpowiedź #20 dnia: 17 Wrzesień 2018, 15:01:27 »
Kwestia miedzi, mosiądzu, kadmu, ołowiu, aluminium, chromu i innych ciekawych metali jest ważna, ale od tych metali tak do końca uciec się nie da. Ekspres to nie tylko bojler (termoblok) to również kolanka, trójniki, prysznic, grupa, rurki, złącza no i kolba. Kolby wykonane ze stali nierdzewnej są pierońsko drogie. Jeśli kogoś stać i nie chce "zjeść" chromu i mosiądzu z kolby czy wylewki, oczywiście można iść tą drogą. Myślę, że drążenie tematu i wchodzenie coraz głębiej w to, czy jakiś metal wypłukiwany z elementów ekspresu będzie szkodliwy dla zdrowia, spowoduje eskalację paranoi. Nie dajmy się zwariować. Instalacja RO jest wykonana z tworzywa, wkłady filtrów mają obudowy z tworzywa. Czy ktoś jest w stanie zagwarantować neutralność wobec organizmu tych tworzyw? Elementy metalowe takich instalacji są wykonane z mosiądzu chromowanego lub w rzadszych przypadkach z nierdzewki. ZAWSZE będzie element ryzyka. Rozejrzyjcie się wokół. Co widzicie? Wszystko co nas otacza jakoś na nas działa. Meble macie wykonane z drewna lasów nieskażonych cywilizacją, materace z trawy morskiej czystych arktycznych mórz, ubrania z ekologicznych materiałów, Jeśli macie jakiekolwiek urządzenie elektroniczne, macie w domu sieć elektryczną, to jesteście narażeni cały czas na zanieczyszczenia, promieniowanie elektromagnetyczne i inne ciekawe rzeczy. Jak została wyhodowana kawa którą mielicie? Jak wypalona, jak pakowana i transportowana? Podobne obawy i śmieszne dyskusje toczą się na forach sprzętu RTV. Tam wprawdzie chodzi o coś innego niż tutaj, ale cel jest dokładnie taki sam. 
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline burlap

  • Wiadomości: 103
  • Ekspres: DB, AP
  • Młynek: Specialita
Odp: Kompleksowa pomoc przy wyborze ekspresu
« Odpowiedź #21 dnia: 17 Wrzesień 2018, 15:14:22 »
To jest normalne, że jak się planuje wydać sporą kwotę, to robi się research. Jednemu wystarczy jeden parametr, inny podchodzi do sprawy kompleksowo.

Spędziłem trochę czasu czytając o ołowiu w ekspresach i kawie (np. duńskie badanie z 2015) i rzeczywiście dałem spokój - przestałem się przejmować, z czego są zrobione elementy ekspresu i skupiam się na innych cechach.

Offline MSL

  • Wiadomości: 699
  • Ekspres: Decent, ECM Technika IV Profi, Orchestrale Nota
  • Młynek: Ceado E37S, Ceado E37J, Ceado E6P, Compak K3
Odp: Kompleksowa pomoc przy wyborze ekspresu
« Odpowiedź #22 dnia: 17 Wrzesień 2018, 19:56:20 »
A) Woda - twardość/kamień - rozwiązania

- przeczytałem ponad 30 stronnicowy temat na forum o wodzie i szczerze mówiąc trudno z niego wywnioskować, która/jaka najlepsza. Z butelkowych jedna jest polecana, ale nie wydaje mi się praktycznym rozwiązaniem. W marketach u mnie jej nie ma, a kupowanie na Allegro, gdzie sama wysyłka kosztuje 120 zł wydaje się średnim pomysłem.

Logicznym pomysłem wydaje się zrobienie czegoś z domowa / kranową. Moja jest bardzo twarda, nie sprawdziłem tego w jakiś naukowy sposób, ale ilość kamienia w czajniku pomimo używania dzbanka z filtrem (według testów wybrany filtr najskuteczniej zmniejsza jego ilość) jest duża i szybko rośnie.

Jednym z pomysłów, prostszych w wykonaniu jaki padł we wspomnianym temacie jest filtr przepływowy/system nanofiltrujący i tak sprawdzałem dostępność tych rozwiązań - całkiem przyzwoita, wybór jest, ceny rozsądne. Pytanie jak ze skutecznością pod kątem kamienia?

Generalnie producenci obecnie odchodzą od zalecania odkamieniania na rzecz zalecenia dostarczenia wody miękkiej. Zakładam, że wynika to z wielu czynników.

Hej,

U mnie też woda jest dosyć twarda. Poszedłem w rozwiązanie bezpośredniego podłączenia wody z użyciem filtra Britta, opisane tutaj:
https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=3674.0

U mnie woda ma takie parametry (test kropelkowy): twardość wody 24 fH, 13.5 dH (twarda), za Brita Purity C150 - 7fH = 3,92 dH (bardzo miękka). Kupiłem filtr ze stałą głowicą 30% bypass (był w promocji).

Niestety, żeby takie podłączenie zrobić, potrzebujesz pompę rotacyjną - niestety, bo to zwiększa koszty (cena maszyny wzrasta o około 1000PLN). Poza tym taka pompa ma same plusy. Z mojej skromnej perspektywy:
- wspomniane filtrowanie bezpośrednio z sieci (w praktyce wymieniasz filtr w domu raz do roku - wg. instrukcji Britty i szacowanego zużycia)
- pompa jest cichsza niż wibracyjna (tu koledzy, którzy zaprojektowali fajne tłumiki do Ulki pewnie się nie zgodzą)
- pompa rota i bezpośrednie połączenie daje ci możliwość robienia preinfuzji o dowolnej długości - takiej mechanicznej - ciśnieniem z sieci bez włączonej pompy (bypass) - w tym aspekcie dla cytowanych kandydatów u każdego widziałeś ograniczenia

Ja mam taki setup i jestem z niego bardzo zadowolony. Uważam, że warto takie rozwiązanie rozważyć.


I to jest bardzo dobra myśl, rozważam nawet ten wariant o pojemniejszej wersji CT300, cena rozsądna. Jeśli dobrze zrozumiałem wcale nie potrzebuję do tego pompy rota / podłączać bezpośrednio pod ekspres? Choć z drugiej strony taki ze mnie hydraulik jak i golfista... ;)

głównie do kaw mlecznych (95% Cappucino), minimum 4 w jednym rzucie (rodzina), espresso czasem też wypiję, ale to tylko ja. Dlatego na polu bitwy są tylko rozwiązania z wymiennikiem ciepła lub 2B/2TB.

U Ciebie największy wpływ na smak kawy będzie miało użyte... mleko.

Moim zdaniem idealnie sprawdzi się u Ciebie najprostszy HX typu Oscar lub podwójny TB typu ASCASO DUO PROF (jeżeli naprawdę myślisz, że konstrukcja HX z miedzianym bojlerem może Ci zaszkodzić).

Jeżeli chcesz/możesz wydać więcej, wtedy coś w oparciu o e61/pompę rota i bezpośrednie podłączenie do wody (preinfuzja, ale takie niuanse stracisz w mleku)  lub DUO PID (znowu jeżeli boisz się HX z miedzianym bojlerem i chcesz mieć komputer na pokładzie do zabawy w niuanse, raczej zbędne w kawach mlecznych).

W Twoim budżecie nie znajdziesz solidnego DB (PL92T - to 300 ml, mało).

Twarda woda jest zła dla ekspresu. Tyle. RO i mineralizator lub nanofiltracja (ale nie u każdego się sprawdza jak wiemy z innego wątku). Niczego innego bym nie szukał.

Reasumując: Jeżeli jesteś pewien, że zostajesz przy mlecznych kawach, bierz najprostszy HX. Jeżeli myślisz, że z czasem pokochasz jedynie słuszna kawę, czyli czyste espresso, warto zainwestować ciut więcej w coś co da Ci się z czasem pobawić temperaturą i preinfuzją. Albo czarne kawy, zaczniesz robić metodami alternatywnymi, też warte grzechu. Warto filtrować wodę dobrze. Lepiej zapobiegać awarii niż ją potem naprawiać.

Z tym młynkiem każdy z wyborów sprawi, że będziesz zadowolonym kawoszem :)


PS.
Miedź i woda. Na Twoim miejscu bym się nie martwił. Ale jak się martwisz, musisz iść w termoblok ze stali nierdzewnej. DB z SS - za drogi.

Dlatego rozważam coś lepszego niż HX, z uwagi na fakt, że może za miesiąc, a może za rok przyjdzie czas na zabawy z espresso i raczej nie będę wtedy wymieniał ekspresu. Więc jak już kupić to niech ma więcej niż potrzeba na już. Ja wiem, że to nie jest minimalistyczne podejście, może nawet nie do końca racjonalne, ale wychodzę z założenia, że lepiej raz, a dobrze niż "na raty".

Rozwiń proszę myśl w odniesieniu do PL92T / 300 ml - mało aby co? Zrobić 4 kawy po kolei? Temperatura będzie latać, jak do bojlera nastąpi dolewanie w trakcie? Czy co miałeś dokładnie na myśli?

To jest normalne, że jak się planuje wydać sporą kwotę, to robi się research. Jednemu wystarczy jeden parametr, inny podchodzi do sprawy kompleksowo.

Spędziłem trochę czasu czytając o ołowiu w ekspresach i kawie (duńskie badanie z 2015) i rzeczywiście dałem spokój - przestałem się przejmować, z czego są zrobione elementy ekspresu i skupiam się na innych cechach.

Dokładnie tak, lubię zgłębiać temat. Natomiast dochodzę powoli do tego, co Ty doszedłeś, że to chyba nie ma większego sensu. Ot należy zadbać o wodę bez kamienia, a resztą się nie przejmować.

Przychylam się do tej opinii. Jeśli jest tak duża przewaga kaw mlecznych to albo HX albo 2B albo 2 x termoblok. No i DUO PROF Black będzie sporo tańszy - jak do Ciebie będzie to ok. 3900 PLN. Resztę możesz przeznaczyć na dobry filtr zmiękczający wodę lub odwróconą osmozę.

Ja nie mam absolutnie nic przeciwko Ascaso i zupełnie poważnie rozważam DUO PROF PID, pomimo, że przekracza on mój budżet bowiem jak napisałem - tak dziś jest to tylko Cappucino, ale może za miesiąc, rok przyjdzie czas na espresso i przecież nie będę wtedy wymieniał ekspresu. Więc jestem skłonny to poważnie rozważyć. Z tym ekspresem konkretnie jak i ogólnie mam dwa pytania, które pozostają bez odpowiedzi, a zadałem je na samym początku.

- jaka jest zakładana żywotność termobloka przy powiedzmy średnim użytkowaniu (pojęcie względne wiem, ale trzeba od jakiegoś założenia wyjść), we wszystkich artykułach jakie do tej pory znalazłem "bojler vs termoblok" jest wyraźnie napisane, że wadą termobloku jest właśnie oczekiwana żywotność na poziomie zaledwie 3 do 5 lat.

- jak to jest z uzyskaniem stałej temperatury widziałem tutaj na forum pomiary Krakusa oraz tematy innych użytkowników dotyczących kłopotu w tej kwestii w przypadku termobloku / Ascaso. Dlatego też mnie to zastanawia.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Kompleksowa pomoc przy wyborze ekspresu
« Odpowiedź #23 dnia: 17 Wrzesień 2018, 21:20:07 »
Te testy dotyczyły wersji PID? Nie jestem pewny czy dobrze pamiętam ale wydaje mi się, że chodziło o podstawową wersję, bez jakichkolwiek regulacji.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Kompleksowa pomoc przy wyborze ekspresu
« Odpowiedź #24 dnia: 17 Wrzesień 2018, 21:23:37 »
Aby bawić się w espresso wcale nie trzeba profilować ciśnienia, czy grzebać co chwila w temperaturze. Kawa, uzysk, czas dają wystarczające pole do zabawy.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Kompleksowa pomoc przy wyborze ekspresu
« Odpowiedź #25 dnia: 17 Wrzesień 2018, 21:27:06 »
Żeby bawić się z espresso to się przyda, nie przyda się jeśli po prostu robi się espresso :) Nie jest to wymagane, ale jak ktoś chce się bawić to im więcej zmiennych tym lepiej... O ile potrafi się rozsądnie bawić tymi ustawieniami, no i oczywiście są do tego chęci. Ja ekspres z takimi możliwościami chciałbym właśnie dla zabawy ;) Da to świetny pogląd na to jak się zmienia kawa w zależności od konkretnego czynnika, ale odsetek ludzi chcących się w to bawić jest mały. Fajnie jest jak ekspres to umożliwia, ale konieczne to nie jest - choć jak kolega nie jest pewny i rozważa możliwość "przerzucenia się" na espresso w przyszłości i jest możliwość to dlaczego by nie kupić sprzętu z zapasem?

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4829
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Kompleksowa pomoc przy wyborze ekspresu
« Odpowiedź #26 dnia: 17 Wrzesień 2018, 21:28:53 »
Jeśli chodzi o żywotność termobloku to są one w sprzedaży od 2012 roku i nie wymienialiśmy jeszcze żadnego z nich. W żadnym nie uległa spaleniu grzałka. Nie wiem też dlaczego żywotność miałaby być w jakiś sposób ograniczona. Możesz wyjaśnić skąd się wzięło to pojęcie "oczekiwanej żywotności" ? Kto coś takiego napisał ? Na jakiej podstawie ? Ja się z czymś takim nie spotkałem. Tym bardziej, że termobloki są także montowane w ekspresach gastronomicznych (modele BAR, BARISTA T oraz BARISTA T PLUS).

Jeśli natomiast chodzi o stabilność temperaturową to chyba coś źle doczytałeś. To ja wrzucałem wyniki testów prowadzonych metodą WBC na termoblokach ASCASO wyposażonych w PID i nie kojarzę aby ktokolwiek inny taki sam test stabilności (i do tego z lepszym wynikiem) prowadzony tą samą metodą wstawił. Póki co stabilność termobloku jest na poziomie +/- 1,5 st. C a przy modelu BARISTA T osiąga nawet 0,5 st. C.
« Ostatnia zmiana: 17 Wrzesień 2018, 22:50:01 wysłana przez Janusz »
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Kompleksowa pomoc przy wyborze ekspresu
« Odpowiedź #27 dnia: 17 Wrzesień 2018, 22:01:16 »
Rozwiń proszę myśl w odniesieniu do PL92T / 300 ml - mało aby co? Zrobić 4 kawy po kolei? Temperatura będzie latać, jak do bojlera nastąpi dolewanie w trakcie? Czy co miałeś dokładnie na myśli?
Wszystko po trochu. Oczywiście zweryfikuj tą opinię, bo moje doświadczenia z małym bojlerem są krótkie, gościnne:na RS oraz jeszcze jakimś modelu którego nazwy już nie pamiętam. Ale zakładając, że robisz espresso i potem krótki "flush" tylko żeby przeczyścić prysznic, to już tracisz około 100 ml, czyli 1/3 pojemności bojlera. Na to miejsce wchodzi zimna woda. Parę doświadczonych osób z którymi rozmawiałem, twierdziło, że optymalna wielkość bojlera to coś koło 0,8l. Wtedy faktycznie przy dobrze wykonanym ekspresie możemy mówić o bardzo dobrej stabilności temperatur w konstrukcji DB. Może akurat w Lelit zrobili to jakoś super mądrze i 0,3l wystarczy. Chociaż ja wybrałbym HX/termoblok w tym przypadku.
« Ostatnia zmiana: 17 Wrzesień 2018, 22:23:54 wysłana przez pj.w »

Offline burlap

  • Wiadomości: 103
  • Ekspres: DB, AP
  • Młynek: Specialita
Odp: Kompleksowa pomoc przy wyborze ekspresu
« Odpowiedź #28 dnia: 17 Wrzesień 2018, 23:44:51 »
Na Pro 300 (bojler 325 ml), po ekstrakcji temperatura na PID zwykle rośnie o 1-2 stopnie, krótki flush obniża ją poniżej zadanej, a po przygotowaniu nowej porcji kawy temperatura jest znów odpowiednia. W przypadku robienia kaw mlecznych w ogóle takiego problemu nie ma - czas między kolejnymi kawami jest jeszcze dłuższy, temperatura w bojlerze zdąży się wyrównać. Bojler pary też nadąża.

Lelity widziałem tylko na filmikach na YT i wyglądało to podobnie.

Offline MSL

  • Wiadomości: 699
  • Ekspres: Decent, ECM Technika IV Profi, Orchestrale Nota
  • Młynek: Ceado E37S, Ceado E37J, Ceado E6P, Compak K3
Odp: Kompleksowa pomoc przy wyborze ekspresu
« Odpowiedź #29 dnia: 17 Wrzesień 2018, 23:53:20 »
Te testy dotyczyły wersji PID? Nie jestem pewny czy dobrze pamiętam ale wydaje mi się, że chodziło o podstawową wersję, bez jakichkolwiek regulacji.

Nie mogę przebić się w wyszukiwarce przez te wszystkie tematy w tym momencie aby znaleźć ten jeden konkretny, ale przypuszczam, że masz rację. Dodatkowo jest to już bez większego znaczenia, bowiem patrząc na igły prawie wpadłem na widły. Inaczej mówiąc przeoczyłem inny temat, do którego Janusz nawiązał, a był on kluczowy w tej kwestii "ASCASO termoblok stabilność temperatury, jest ona, czy jej kompletnie nie ma".

Jeśli chodzi o żywotność termobloku to są one w sprzedaży od 2012 roku i nie wymienialiśmy jeszcze żadnego z nich. W żadnym nie uległa spaleniu grzałka. Nie wiem też dlaczego żywotność miałaby być w jakiś sposób ograniczona. Możesz wyjaśnić skąd się wzięło to pojęcie "oczekiwanej żywotności" ? Kto coś takiego napisał ? Na jakiej podstawie ? Ja się z czymś takim nie spotkałem. Tym bardziej, że termobloki są także montowane w ekspresach gastronomicznych (modele BAR, BARISTA T oraz BARISTA T PLUS).

Jeśli natomiast chodzi o stabilność temperaturową to chyba coś źle doczytałeś. To ja wrzucałem wyniki testów prowadzonych metodą WBC na termoblokach ASCASO wyposażonych w PID i nie kojarzę aby ktokolwiek inny taki sam test stabilności (i do tego z lepszym wynikiem) prowadzony tą samą metodą wstawił. Póki co stabilność termobloku jest na poziomie +/- 1,5 st. C a przy modelu BARISTA T osiąga nawet 0,5 st. C.

Tak jak napisałem powyżej, masz 100% rację z pomiarami / tabelką, nie mam bladego pojęcia jak mogłem pominąć / nie zauważyć wspomnianego tematu. Przepraszam. Jeśli natomiast chodzi o wytrzymałość termobloku to z pewnością również wiesz lepiej, wszak siedzisz w tym konkretnie od lat i skoro od 2012 nie było ani jednej (zgłoszonej) awarii na lokalnym rynku to nic tylko pogratulować i się cieszyć.

Powiedz mi proszę, bo zapewne wiesz i masz odniesienie do innych ekspresów - jak z parą w tym DUO PID względem HX/2B? Szybko spienia / wolno / podobnie do innych rozwiązań, bo zakładam, że jakoś pewnie porównywalna?

Ogólnie... wbrew pozorom wcale mi nie ułatwiłeś wyboru. :)

Rozwiń proszę myśl w odniesieniu do PL92T / 300 ml - mało aby co? Zrobić 4 kawy po kolei? Temperatura będzie latać, jak do bojlera nastąpi dolewanie w trakcie? Czy co miałeś dokładnie na myśli?
Wszystko po trochu. Oczywiście zweryfikuj tą opinię, bo moje doświadczenia z małym bojlerem są krótkie, gościnne:na RS oraz jeszcze jakimś modelu którego nazwy już nie pamiętam. Ale zakładając, że robisz espresso i potem krótki "flush" tylko żeby przeczyścić prysznic, to już tracisz około 100 ml, czyli 1/3 pojemności bojlera. Na to miejsce wchodzi zimna woda. Parę doświadczonych osób z którymi rozmawiałem, twierdziło, że optymalna wielkość bojlera to coś koło 0,8l. Wtedy faktycznie przy dobrze wykonanym ekspresie możemy mówić o bardzo dobrej stabilności temperatur w konstrukcji DB. Może akurat w Lelit zrobili to jakoś super mądrze i 0,3l wystarczy. Chociaż ja wybrałbym HX/termoblok w tym przypadku.

Rozumiem, dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.

Na Pro 300 (bojler 325 ml), po ekstrakcji temperatura na PID zwykle rośnie o 1-2 stopnie, krótki flush obniża ją poniżej zadanej, a po przygotowaniu nowej porcji kawy temperatura jest znów odpowiednia. W przypadku robienia kaw mlecznych w ogóle takiego problemu nie ma - czas między kolejnymi kawami jest jeszcze dłuższy, temperatura w bojlerze zdąży się wyrównać. Bojler pary też nadąża.

Lelity widziałem tylko na filmikach na YT i wyglądało to podobnie.

O, to ciekawa informacja, dzięki piękne.

Wszystko to, co napisaliście skłania mnie aby porzucić temat HX i wybierać pomiędzy "tańszymi" 2B, a 2TB od Ascaso.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi