Autor Wątek: Woda w kolbie-express Delonghi EC 221.BK  (Przeczytany 6454 razy)

Offline juja05

  • Wiadomości: 8
  • Ekspres: DELONGHI EC 221.BK
Woda w kolbie-express Delonghi EC 221.BK
« dnia: 30 Czerwiec 2018, 19:16:23 »
Witam,

Kupiłam kilka dni temu pierwszy express kolbowy marki Delonghi model EC 221.BK i jestem załamana  :(
Niezależnie od tego jak zmielona jest kawa po zaparzeniu w kolbie (w sitku) zostaje dosc sporo wody! Kawa wychodzi bardzo słaba-lura :-( :-( :-(
Na początku myślałam,ze wina sitka( mikro dziurki), testowałam kawę mocno,slabo i średnio zmieloną, mocno zawsze ubijałam, ale wody w sitku po zaparzeniu kawy jest pol na pol z kawą, jest nawet gorzej niż gdyby było  "błoto"Nigdy nie miałam z wczesniejszym expressem takich problemow, czy ktoś mogły cos doradzić? Nie wiem czy ten model jest wadliwy czy moj express ma jakąś usterkę.

Z góry dziękuję za wszelkie wskazówki.
Pozdrawiam  Justyna

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2395
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Woda w kolbie-express Delonghi EC 221.BK
« Odpowiedź #1 dnia: 30 Czerwiec 2018, 20:14:54 »
Jest pewien sprawdzony sposób, oddać to cudo do sklepu bo raczej nic innego nie poradzisz.

Offline juja05

  • Wiadomości: 8
  • Ekspres: DELONGHI EC 221.BK
Odp: Woda w kolbie-express Delonghi EC 221.BK
« Odpowiedź #2 dnia: 30 Czerwiec 2018, 20:58:34 »
Próbowałam, ale nie chcą przyjąć, bo express był używany, mogę tylko reklamować, ale pewnie niewiele to da :(

Offline heniekp Mężczyzna

  • Wiadomości: 225
  • Ekspres: NS Oscar, Gaggia Classic
  • Młynek: Mazzer SJ
Odp: Woda w kolbie-express Delonghi EC 221.BK
« Odpowiedź #3 dnia: 01 Lipiec 2018, 09:06:52 »
Jak zakładam pojedyncze sitko La Marzocco to też mam na powierzchni kawy dużo wody a ekstrakt wylatuje powoli i dobrze zaparzony więc to chyba nie jest problem. A ile gramów kawy sypiesz do sitka? Może za mało. I co to znaczy mocno zmielona, bo to pojęcie względne. Łatwiej byłoby ocenić po jakimś zdjęciu przemiału. Ile gramów w jakim czasie wychodzi ekstraktu?  Zdjęcie sitka z ubitą kawą też by mogło pomóc.

Offline juja05

  • Wiadomości: 8
  • Ekspres: DELONGHI EC 221.BK
Odp: Woda w kolbie-express Delonghi EC 221.BK
« Odpowiedź #4 dnia: 01 Lipiec 2018, 10:36:23 »
Kawy sypię dużo, pod pełno i do tego mocno ubijam.Jeśli chodzi o zmielenie to testowałam kawy mocnozmielone (w ogóle nie robi się kawa, wychodzi brudnawa woda), sredniozmielone i mocnozmielone. Za każdym razem wychodzi lura :(
Oddaje dziś ekspress do reklamacji, więc mam nadzieję, że po prostu jest jakaś usterka, a nie wada modelu. Czytałam na innym forum, że ktoś miał tez podobny problem z ekspesem tej firmy tylko miał inny model, ale też dużo wody było w kolbie po ekstrakcji i kawa słabiutka...
« Ostatnia zmiana: 01 Lipiec 2018, 12:28:17 wysłana przez fux »

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2395
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Woda w kolbie-express Delonghi EC 221.BK
« Odpowiedź #5 dnia: 01 Lipiec 2018, 10:51:36 »
Jeżeli kawa to marketowa mielonka spalona na węgiel i do tego zleżała to woda będzie przez nią przelatywała bez większego problemu więc tym samym napar będzie wodnisty i niedoparzony.

« Ostatnia zmiana: 01 Lipiec 2018, 12:28:53 wysłana przez fux »

Offline heniekp Mężczyzna

  • Wiadomości: 225
  • Ekspres: NS Oscar, Gaggia Classic
  • Młynek: Mazzer SJ
Odp: Woda w kolbie-express Delonghi EC 221.BK
« Odpowiedź #6 dnia: 01 Lipiec 2018, 13:07:44 »
Jeśli sama nie mielisz tylko używasz kupną kawę mieloną, a woda za szybko przelatuje to moim zdaniem nie trzyma zaworek tzw. Super Cream w kolbie, albo go tam w ogóle nie ma, albo się źle ułożył.

Offline juja05

  • Wiadomości: 8
  • Ekspres: DELONGHI EC 221.BK
Odp: Woda w kolbie-express Delonghi EC 221.BK
« Odpowiedź #7 dnia: 01 Lipiec 2018, 16:08:40 »
Jeśli sama nie mielisz tylko używasz kupną kawę mieloną, a woda za szybko przelatuje to moim zdaniem nie trzyma zaworek tzw. Super Cream w kolbie, albo go tam w ogóle nie ma, albo się źle ułożył.

Nie, sama mielę kawę w osobnym młynku. Kupuję wysokiej jakości kawę ziarnistą. Nie kupuję gotowej zmielonej. Coś jest nie tak z ekspresem.

Nie używam kupnej zmielonej, sama mielę w młynku. Dzięki, zlożylam już reklamację, ciekawe jaka będzie przyczyna.
« Ostatnia zmiana: 01 Lipiec 2018, 16:52:42 wysłana przez fux »

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2395
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Woda w kolbie-express Delonghi EC 221.BK
« Odpowiedź #8 dnia: 01 Lipiec 2018, 19:39:42 »
A młynek żarnowy czy też inny? Bo to może być wina przemiału, kawa wysokiej jakości czyli np?

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Woda w kolbie-express Delonghi EC 221.BK
« Odpowiedź #9 dnia: 01 Lipiec 2018, 22:29:41 »
Ekspres pewnie bez zaworu trójdrożnego a pewnie jeszcze z kolbą ze sprężynką. Wiec woda tam zawsze będzie.  Ale to akurat najmniejszy probLem tego ekspresu. W normalnym ekspresie powiedział bym ze o ile kawa smaczna to w kolbie i jezioro może być.

Offline juja05

  • Wiadomości: 8
  • Ekspres: DELONGHI EC 221.BK
Odp: Woda w kolbie-express Delonghi EC 221.BK
« Odpowiedź #10 dnia: 01 Lipiec 2018, 23:39:10 »
żarnowy
Młynek mam osobno kupiony bosh MKM 6003 , w innych expresach czy nawet zwykłych zaprzacz do kawy idealnie się sprawdza. Najczęściej używam ziarniste lavazza,  musetti. Ale to i tak nie ma znaczenia, każda wychodzi lura. Zwykły zaparzacz do kawy daje o niebo mocniejsza kawę.

Offline juja05

  • Wiadomości: 8
  • Ekspres: DELONGHI EC 221.BK
Odp: Woda w kolbie-express Delonghi EC 221.BK
« Odpowiedź #11 dnia: 01 Lipiec 2018, 23:46:12 »
żarnowy
Młynek mam osobno kupiony bosh MKM 6003 , w innych expresach czy nawet zwykłych zaprzacz do kawy idealnie się sprawdza. Najczęściej używam ziarniste lavazza,  musetti. Ale to i tak nie ma znaczenia, każda wychodzi lura. Zwykły zaparzacz do kawy daje o niebo mocniejsza kawę.

Aż tak się nie znam, Nie zauważyłam sprzężyki, za to dziurki na sitku są prawie niewidoczne. Oddałam do reklamacji i zrobilam dziś kawę w zwykłym zaparzaczu, w którym dziurki na sitku są o wiele większe i kawa w miarę ok. Mam nadzieję, że w ekspresie uda się znaleźć usterkę. Nie mam pomysłu czemu wychodzi taka lura bez smaku i czemu tule wisi zostaje po ekstrakcji w kolbie...

Offline juja05

  • Wiadomości: 8
  • Ekspres: DELONGHI EC 221.BK
Odp: Woda w kolbie-express Delonghi EC 221.BK
« Odpowiedź #12 dnia: 01 Lipiec 2018, 23:47:29 »
*tyle wody

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2395
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Woda w kolbie-express Delonghi EC 221.BK
« Odpowiedź #13 dnia: 02 Lipiec 2018, 07:59:46 »
Masz mega budżetowy ekspres a do tego nożowy młynek który nie ma prawa dać poprawnego przemiału bez pyłu i jednorodnej grubości, używasz ziarna które jest kiepsko palone i zazwyczaj stare więc to nie ma prawa się udać  :nienie:  Do tego jak twierdzisz kawa jest "wysokiej jakości" a młynek się sprawdza a to twierdzenia mocno wątpliwe, poczytaj to forum godzinę lub dwie i myślę że zrozumiesz gdzie jest problem. Są chociażby trzy lub dwa artykuły pisane przez siewca traktujące o ziarnie, młynkach i ekspresach. Założę się że winny nie jest ekspres a to co reklamujesz jako wadę jest jego cechą, zmieniając młynek i kawę możesz zbliżyć się do oczekiwanego poziomu ale o powtarzalne espresso będzie trudno, zawsze też konsystencja naparu i crema będą dalekie od ideału bo rozwiązania zastosowane w D EC to jeden wielki kompromis pomiędzy ceną a jakością.

Kawa to w tym przypadku 4 czynniki: młynek, ziarno, wiedza, ekspres i każdy z nich w tym przypadku jest najsłabszym ogniwem.
« Ostatnia zmiana: 02 Lipiec 2018, 08:06:18 wysłana przez mlopus »

Offline juja05

  • Wiadomości: 8
  • Ekspres: DELONGHI EC 221.BK
Odp: Woda w kolbie-express Delonghi EC 221.BK
« Odpowiedź #14 dnia: 02 Lipiec 2018, 15:31:26 »
hmm zobaczymy. Tę samą kawę piłam z lepszego ekspresu i bez porównania, nie wychodziła lura tylko dobra kawa. Nie chodzi o jakieś cuda, tylko o normalną, mocna kawę, a nie brudną wodę. Już przy reklamacji osoba, która przyjmowała zgłoszenie stwierdziła, że nie jest normalne, żeby w kolbie po ekstrakcji zostało pol na pol wody i kawy, coś jest nie tak
 Teraz na czas naprawy używam zwykłego zaparzacza i kawa wychodzi mocna, prawidłowo zapatrzona.  Nie chodzi o jakieś cuda za tę cenę ekspresu, tylko mocną kawę.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi