Autor Wątek: Elektryfikacja młynka ręcznego  (Przeczytany 25662 razy)

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Elektryfikacja młynka ręcznego
« Odpowiedź #45 dnia: 08 Wrzesień 2017, 14:24:21 »
Marku!
Moment to siła razy ramię. Im dłuższe ramię przy stałej sile tym większy moment. Dając przekładnię o jakiej mówisz, zmniejszasz prędkość obrotową, a zwiększasz moment.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Elektryfikacja młynka ręcznego
« Odpowiedź #46 dnia: 08 Wrzesień 2017, 15:36:16 »
Dobra, przepraszam, Prześledziłem sobie dyskusję i rzeczywiście, długość ramienia była brana pod uwagę. Spróbuję w wolnej chwili pobawić się sketchup'em i coś zaprojektować. Myślę o kupnie jakiejś taniej marketowej wkrętarki akumulatorowej, one mają w miarę ciche silniki. Konstrukcję mogę wykonać z drewna/sklejki tylko takie mam możliwości. Koła zębate ze sklejki coś jak te w 2:30 filmu


Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Elektryfikacja młynka ręcznego
« Odpowiedź #47 dnia: 08 Wrzesień 2017, 16:22:44 »
Poszukaj wśród tanich wkrętarek. Niektóre mają dość pokaźny moment - może przekładnia nie będzie Ci potrzebna.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Elektryfikacja młynka ręcznego
« Odpowiedź #48 dnia: 08 Wrzesień 2017, 16:39:05 »
Ale trzeba zwrócić uwagę na jeszcze jedną ważną rzecz. Cena... Ja mógłbym to w czynie społecznym po kosztach składać - ale jak już to robić to tak, żeby cena nie zabijała.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Elektryfikacja młynka ręcznego
« Odpowiedź #49 dnia: 08 Wrzesień 2017, 17:31:04 »
Patrzyłem na stronie Boscha i wychodzi na to, że mają około 10 Nm.

Marek.
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Elektryfikacja młynka ręcznego
« Odpowiedź #50 dnia: 11 Wrzesień 2017, 10:53:30 »
Sprawdziłem napęd od młynka do przypraw, który wcześniej wrzuciłem, prędkość ok 1 obrót/ 3 sekundy. Silniczek nieduży, ale przez przekładnie ma sporą moc, chwyciłem od dołu i po skręceniu się na max jakby nie to, że to chwilowy włącznik, to  chyba palce by mi pogruchotało :)

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Elektryfikacja młynka ręcznego
« Odpowiedź #51 dnia: 20 Czerwiec 2018, 20:42:10 »
Ok pomysł jest mniej więcej taki jak na rysunku. Napęd kołami zębatymi wyciętymi ze sklejki. Napędza stara ruska wiertarka, która leży w piwnicy i się kurzy, bo jeszcze ojcu jak byłem szczeniakiem zepsuł się udar. Koło nad młynkiem ma mieć otwór do sypania kawy, będzie trzeba zamontować na jakimś łożysku zewnętrznym. Pomysł jest taki, żeby młynek można było łatwo wyjąć z uchwytu i używać ręcznie. Jakieś sugestie, pomysły?



Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Elektryfikacja młynka ręcznego
« Odpowiedź #52 dnia: 20 Czerwiec 2018, 20:48:21 »
Musiałbyś chyba zdemontować rączkę i użyć czegoś zamiast niej(lub ją zostawić), żeby przełożyć przez tulejkę zrobioną w tym plastiku do zasypywania i ośkę młynka, a przynajmniej ja bym tak zrobił.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Elektryfikacja młynka ręcznego
« Odpowiedź #53 dnia: 20 Czerwiec 2018, 20:49:28 »
Nie bardzo rozumiem, jakim plastiku?

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Elektryfikacja młynka ręcznego
« Odpowiedź #54 dnia: 20 Czerwiec 2018, 20:50:29 »
W CADzie tego nie narysuję :D W tym dużym nad młynkiem rura w dół, w niej otwór w poprzek i przez niego przełożyć rączkę lub coś zamiast niej, żeby czymś obracać ośkę.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Elektryfikacja młynka ręcznego
« Odpowiedź #55 dnia: 20 Czerwiec 2018, 20:52:42 »
Rozumiem, nie będzie żadnego kanału, jeśli będzie taka potrzeba to zrobię ten otwór wystarczająco szeroki, żeby dostać się od góry jak najbliżej młynka, tak, żeby nasypać kawę bezpośrednio do młynka.
Ewentualnie jakiś tunel, ale wkładany od góry, tak, żeby łatwo było wkładać młynek pod to koło zębate.

Marek.
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Elektryfikacja młynka ręcznego
« Odpowiedź #56 dnia: 20 Czerwiec 2018, 21:07:12 »
No to o taki tunel chodzi. Tak jakbyś między młynek a to koło wsadził rolkę np po papierze toaletowym :D

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Elektryfikacja młynka ręcznego
« Odpowiedź #57 dnia: 20 Czerwiec 2018, 21:20:14 »
No tak, to już dopieszczenie detali. Na razie rozpatruję ogólne założenia. Czy wiertarka to dobry pomysł, na pewno mega głośna, ale jak dom będzie spał to sobie zmielę ręcznie. Czy koła zębate ze sklejki to dobry pomysł? Chcę użyć jako ośki w kole przy wiertarce czegoś o mniejszej wytrzymałości niż ośka młynka czy ramię korby. Może drewniany kołek?

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Elektryfikacja młynka ręcznego
« Odpowiedź #58 dnia: 20 Czerwiec 2018, 22:39:47 »
Jakieś sugestie, pomysły?
Takie koła zębate jak na filmie, są raczej dość słabe, szybko się wytrą, poza tym wykonanie to wyższa szkoła jazdy i trzeba mieć niezły sprzęt. Jednak gdy masz możliwości i CHĘCI stworzyć taką przekładnię, to nasuwa mi się jedno pytanie, jak potężna to będzie konstrukcja. Biorąc też pod uwagę, że wiertarka ma załóżmy 800 obr/min koła mają przekładnię 1:2 (przynajmniej te na rysunku) to 400 obr/min na tym młynku zrobi duże wrażenie. Zamiast takiej przekładni zastosuj przekładnię ślimakową. Można czasem coś ciekawego znaleźć w używkach choćby takie coś jak stary mikser Zelmera, który można znaleźć za kilkanaście zł, a przekładnię ma niezłą. Ja jednak byłbym ostrożny w zakładaniu na ten młynek jakiejś machikuły. Obroty rzędu 100/min na młynku to chyba już aż nadto. Zauważ jaka jest przekładnia np w młynkach I-Mini. chyba 1/15.
« Ostatnia zmiana: 20 Czerwiec 2018, 22:45:24 wysłana przez Jeżyk »
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline pytlakos

  • Wiadomości: 330
  • Ekspres: Isomac Tea II
  • Młynek: Mazzer SJ, Kinu M47 Phoenix
Odp: Elektryfikacja młynka ręcznego
« Odpowiedź #59 dnia: 20 Czerwiec 2018, 23:03:55 »
Zrezygnować z wiertarki, użyć najtańszej wkrętarki i podłączyć bezpośrednio od góry.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi