Autor Wątek: Wymiana pompy wibracyjnej na nieco cichszą.  (Przeczytany 29509 razy)

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3166
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Wymiana pompy wibracyjnej na nieco cichszą.
« Odpowiedź #30 dnia: 03 Lipiec 2017, 20:20:33 »
a cena
W Aswo kosztuje 63,55 zł. Trochę taniej, niż na Allegro.

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Wymiana pompy wibracyjnej na nieco cichszą.
« Odpowiedź #31 dnia: 07 Lipiec 2017, 21:20:51 »
W akcie desperacji postanowiłem założyć ten tłumik drgań pompy o którym pisałem wcześniej. Połączenie z pompą jest proste, gwinty pasują idealnie. Gorzej z połączeniem wyjścia tego tłumika. Dopracowałem jakoś połączenie wyjścia tłumika z resztą ekspresu. Pora na załączenie. Nic nie cieknie, woda płynie tam gdzie ma płynąć ale dźwięk jaki wydobywa się z ekspresu jest o wiele cichszy. Właściwie to słychać niewielkie buczenie a w porównaniu z tym jak warczała ULKA to jak startujący F-16 do samochodu. Moim zdanie warto włożyć te pieniądze dla efektu jaki jest po tej modernizacji. Pompa INVENSYS taka jak ja mam (70W CP04) ma nieco mniejszy przepływ niż ULKA ale to nie przeszkadza. Przepływ jest i tak większy niż potrzeba. Ciśnienie po modernizacji mierzone na kolbie nie zmieniło się.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3166
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Wymiana pompy wibracyjnej na nieco cichszą.
« Odpowiedź #32 dnia: 07 Lipiec 2017, 21:26:16 »
W akcie desperacji postanowiłem założyć ten tłumik drgań pompy o którym pisałem wcześniej.
Wrzucisz fotkę, co i jak połączyłeś? Zostawiłeś może zawór odpowietrzający (self priming valve), czy też go wywaliłeś?

Ciśnienie po modernizacji mierzone na kolbie nie zmieniło się.
Na ślepym sitku nie ma prawa się zmienić, pytanie co podczas przepływu - jeśli maleje, to o ile.

Co miało większy wpływ Twoim zdaniem na uciszenie ekspresu - wymiana pompy, czy dołożenie tłumika?

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Wymiana pompy wibracyjnej na nieco cichszą.
« Odpowiedź #33 dnia: 07 Lipiec 2017, 21:55:42 »
Chyba dołożenie tłumika zmniejszyło drastycznie siłę dźwięku. Zmiana pompy spowodowała obniżenie siły dźwięku, jednak głównie zmienił się sam dźwięk, jak napisałem we wcześniejszym poście, dźwięk stał się przyjemniejszy dla ucha. Ale siła dźwięku to sprawa subiektywna, bo obniżenie poziomu dźwięku o jakąś niewielką (chyba 3dB) wartość powoduje wrażenie zmniejszenia siły dźwięku o połowę. Fotek nie zrobiłem, teraz też nie zrobię, bo dotarcie do pompy nie jest proste, trzeba wypatroszyć ekspres a na to się teraz nie piszę. Dorobiłem na tokarce dobrze dopasowaną baryłkę na rurkę teflonową, do środka rurki teflonowej wbiłem rurkę mosiężną z kołnierzem (też dorobiona na tokarce). Do środka tłumika dopasowałem uszczelkę silikonową a całość zablokowałem stalowym sztyftem wygiętym w kształcie litery U. W oryginale jest rurka fi 4mm i dość gruba baryłka. Ja zastosowałem rurkę fi 6mm (taką miałem w ekspresie na połączeniu pompy z resztą ekspresu)  i baryłka musiała być siłą rzeczy cieńsza. Zobaczymy, jak to się będzie spisywać na dłuższą metę. Powrót do poprzedniego stanu jest łatwiejszy niż przeróbka, jednak wolałbym zostać przy tym co jest teraz.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3166
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Wymiana pompy wibracyjnej na nieco cichszą.
« Odpowiedź #34 dnia: 07 Lipiec 2017, 22:39:28 »
W oryginale jest rurka fi 4mm i dość gruba baryłka. Ja zastosowałem rurkę fi 6mm
Moim zdaniem, problem nie w baryłce - problem w o-ringu, który ten cały kram uszczelnia. Ale jak Ci się wszystko zmieściło i nic nie cieknie, to jest OK.

Co zrobiłeś z self priming valve? Zostawiłeś, zdemontowałeś, czy go nie było?

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Wymiana pompy wibracyjnej na nieco cichszą.
« Odpowiedź #35 dnia: 07 Lipiec 2017, 22:40:17 »
Nie było. To stary ekspres.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3166
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Wymiana pompy wibracyjnej na nieco cichszą.
« Odpowiedź #36 dnia: 07 Lipiec 2017, 22:44:53 »
Nie było. To stary ekspres.
No właśnie to nie bardzo zależy od wieku - Jura na ten przykład w ogóle ich nie montuje, za to montuje tłumik.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3166
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Wymiana pompy wibracyjnej na nieco cichszą.
« Odpowiedź #37 dnia: 24 Lipiec 2017, 00:02:30 »
Nic za darmo.
   Założyłem pompę Invensysa w miejsce Ulki. Jest ewidentnie cichsza (choć w decybelach wychodzi prawie na jedno), ale ... jest mniej wydajna (co zresztą widać na wykresach).
Przy ślepym sitku mam OPV ustawiony na 9,8 bara. Przy przepływie 50ml w 20 sekund (zakładając, że kawa pojawia się w 5 sekund od włączenia pompy, a cała ekstrakcja ma trwać 25s otrzymujemy właśnie 50ml/20s) Ulka EP5 daje 8,0 barów, a Invensys (a właściwie ARS) CP4SP PLUS daje 7,2 bara. Jakieś 0,8 bara różnicy.

Zobaczymy, co da założenie tłumika wibracji do Ulki - wtedy też umieszczę pliki z nagranym dżwiękiem.

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Wymiana pompy wibracyjnej na nieco cichszą.
« Odpowiedź #38 dnia: 24 Lipiec 2017, 08:38:29 »
Hmm, to ciekawe. Mierzyłem ciśnienie manometrem założonym na wyjściu z kolby przed modyfikacjami, po zmianie pompy i po założeniu tłumika. Różnicy w ciśnieniu nie ma żadnej. Być może, a właściwie na pewno jest różnica w ilości przepompowanej wody w czasie. Uważam jednak, że pompa Inwensys ma i tak spory zapas, żeby nie miało to większego znaczenia. JA nie zauważyłem różnicy w filiżance a jedynie mam błogą ciszę. Chcę zaznaczyć, że jest to moje subiektywne odczucie nie poparte żadnymi pomiarami. Dla mnie (dla mojej frau również) jest zdecydowanie ciszej niż przed modyfikacją i kawa jest taka sama. To oczywiście może być tak samo jak z trzmielami. Mają za małe skrzydełka, żeby latać, ale o tym nie wiedzą i latają.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3166
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Wymiana pompy wibracyjnej na nieco cichszą.
« Odpowiedź #39 dnia: 24 Lipiec 2017, 09:40:11 »
Mierzyłem ciśnienie manometrem założonym na wyjściu z kolby
Ale pewnie mierzyłeś statycznie, czyli na ślepym sitku? Wtedy oczywiście wszystko się zgadza, ciśnienie przed i po wymianie pompy jest takie samo. Ja pisałem o pomiarze z przepływem (mam na końcu kolby koło manometru regulowany zaworek).

pompa Inwensys ma i tak spory zapas
Ma, ale już była na ten temat dyskusja - zawór OPV nie działa zero-jedynkowo - przy mniejszym przezeń przepływie jest na nim mniejsze ciśnienie, stąd różnica.

a jedynie mam błogą ciszę.
Spróbuję założyć tłumik razem z Ulką i zobaczymy, jakie będą rezultaty.

Off-Topic:
mojej frau
I to jest najpiękniejsze w języku niemieckim - żona i kobieta to to samo słowo. U tych porządnych i zorganizowanych Niemców można spokojnie się nie przyznawać, że żyje się na kocią łapę (przynajmniej językowo) :mrgreen:

Offline KiT

  • Wiadomości: 586
  • Ekspres: BZ10 najczęściej
  • Młynek: F64Evo i jakieś tam inne
Odp: Wymiana pompy wibracyjnej na nieco cichszą.
« Odpowiedź #40 dnia: 24 Lipiec 2017, 10:21:14 »
ten tłumik to nie tylko drgania izoluje, ale także uśrednia  drgania ciśnienia pompy wibracyjnej.

Swoją drogą najchętniej to bym wstawił pompę rotacyjną tylko, że się nie zmieści.

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2366
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Wymiana pompy wibracyjnej na nieco cichszą.
« Odpowiedź #41 dnia: 24 Lipiec 2017, 10:48:35 »
Zmieści się do szafki pod ekspresem, będzie jeszcze ciszej.

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Wymiana pompy wibracyjnej na nieco cichszą.
« Odpowiedź #42 dnia: 24 Lipiec 2017, 10:53:54 »
najchętniej to bym wstawił pompę rotacyjną tylko, że się nie zmieści.
powinna się zmieścić, tylko nie będziesz mieć wówczas zbiornika na wodę. Albo skombinujesz mniejszy, ale to ryzykowne, można zniszczyć pompę jak wody zabraknie.

dla mojej frau również
Jak chcę dogryźć swojej połowicy, to w momencie jakichś pretensji mówię "jawohl mein führer" To wytrąca jej argumenty z ręki. Stąd ta "frau".
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3166
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Wymiana pompy wibracyjnej na nieco cichszą.
« Odpowiedź #43 dnia: 24 Lipiec 2017, 11:13:50 »
także uśrednia  drgania ciśnienia pompy wibracyjnej.
I to jest piękne. Podejrzewam, że OPV wibruje razem z ciśnieniem, co jeszcze podnosi hałas.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3166
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Wymiana pompy wibracyjnej na nieco cichszą.
« Odpowiedź #44 dnia: 30 Lipiec 2017, 23:30:45 »
Dołożyłem tłumik do Ulki EP-5. Zero części własnej produkcji - wszystko elementy standardowe. Koszt poniżej 65 zł. Ekspres chodzi cichutko jak myszka - prawdopodobnie po wymianie pompy byłby bezszelestny.

Zdjęcia jutro.

PS. Wymiana Ulki EP-5 na Invensysa CP4SP Plus wydaje się w takich warunkach niepotrzebna - nie zauważyłem większej różnicy w głośności ekspresu.
« Ostatnia zmiana: 31 Lipiec 2017, 00:59:23 wysłana przez Krakus »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi