Autor Wątek: Kolba, 2 grupy La Cimbali M39 - różnice w stopniu zmielenia kawy  (Przeczytany 1220 razy)

Offline Wiszczu

  • Wiadomości: 27
  • Ekspres: Ascaso Arc, V60, phin
  • Młynek: DF64 GEN 2, Timemore C3
Odp: Kolba, 2 grupy La Cimbali M39 - różnice w stopniu zmielenia kawy
« Odpowiedź #15 dnia: 09 Kwiecień 2024, 00:15:15 »
Tak totalnie bez sensu, ale się spytam: a sitko w grupie ma działające dziurki na środku?

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5314
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Kolba, 2 grupy La Cimbali M39 - różnice w stopniu zmielenia kawy
« Odpowiedź #16 dnia: 09 Kwiecień 2024, 05:55:09 »
Kolega napisał,  że tak samo się dzieje na obydwu grupach.
》tertium non datur《

Offline dareksto

  • Wiadomości: 10
  • Ekspres: La Cimbali M39 Dosatron
  • Młynek: La Cimbali Magnum Silver
Odp: Kolba, 2 grupy La Cimbali M39 - różnice w stopniu zmielenia kawy
« Odpowiedź #17 dnia: 09 Kwiecień 2024, 08:25:52 »
Zgadzam się z tym, że to bez sensu, ale niestety dzieje się. Ten sam problem na jednej, jak i drugiej grupie. Kolba podwójna, zarówno na jednej, jaki drugiej grupie, spisuje się bez zarzutu. Zapięta w to samo miejsca kolba pojedyncza sprawia wrażenie "zapchanej" Dopiero po przestawieniu młynka na grubsze mielenie uzyskuję właściwe espresso  :'( :'( :'(

Offline kafcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 692
  • Ekspres: LaMa Micra, Chemex, V60, Kalita, TCA-2, Gene Roaster
  • Młynek: Ceado E37S, Santos#4, C3, 1Zpresso K-max
Odp: Kolba, 2 grupy La Cimbali M39 - różnice w stopniu zmielenia kawy
« Odpowiedź #18 dnia: 09 Kwiecień 2024, 13:44:31 »
Pyli ci za bardzo ten młyneczek.

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2992
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Kolba, 2 grupy La Cimbali M39 - różnice w stopniu zmielenia kawy
« Odpowiedź #19 dnia: 09 Kwiecień 2024, 15:01:57 »
Nie mam w tej chwili, jak zrobić zdjęć, ale przesyłam fotki sitek, które kupiłem i to właśnie ich używam


Cos nie halo z ubiciem. Za mocno. Pylenie raczej nie; doppio także powinno kuleć.
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline dareksto

  • Wiadomości: 10
  • Ekspres: La Cimbali M39 Dosatron
  • Młynek: La Cimbali Magnum Silver
Odp: Kolba, 2 grupy La Cimbali M39 - różnice w stopniu zmielenia kawy
« Odpowiedź #20 dnia: 09 Kwiecień 2024, 15:13:10 »
Z ubiciem też już cudowałem :( Tak sobie myślę, że może czyta to jakiś mistrz z Gdańska. Chętnie zaproszę do testów, bo czuję się jak idiota z tym swoim problemem

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2992
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Kolba, 2 grupy La Cimbali M39 - różnice w stopniu zmielenia kawy
« Odpowiedź #21 dnia: 09 Kwiecień 2024, 17:21:03 »
Do domu to kupiłeś czy knajpa?
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline Tukidydes Mężczyzna

  • Wiadomości: 78
  • Ekspres: Lelit Grace PL81T; V60; Kalita 185
  • Młynek: DF64 Gen 2; Lelit Fred PL043MMI; Timemore Chestnut C2
Odp: Kolba, 2 grupy La Cimbali M39 - różnice w stopniu zmielenia kawy
« Odpowiedź #22 dnia: 09 Kwiecień 2024, 19:34:00 »
Co do zasady: młynek regulujemy indywidualnie pod każde sitko. Innymi słowy - grubość przemiału, która jest odpowiednia dla podwójnego sitka praktycznie nigdy nie jest właściwa pojedynczego. Fakt, że zazwyczaj problem jest odwrotny niż u Ciebie tzn. przy ustawieniu grubości mielenia pod podwójną dozę uzyskujemy zbyt wysoką ekstrakcję na sitku dla pojedynczej dozy, ale ja bym się nad tym za mocno nie pochylał, ponieważ istnieje prawdopodobieństwo, że sitko na pojedynczą dozę do tego ekspresu ma po prostu bardzo małą sumaryczna powierzchnię wszyskich otworów, co bardzo obniża wartość przepływu w trakcie ekstrakcji.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5314
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Kolba, 2 grupy La Cimbali M39 - różnice w stopniu zmielenia kawy
« Odpowiedź #23 dnia: 10 Kwiecień 2024, 06:41:18 »
Robisz wdt?
》tertium non datur《

Offline dareksto

  • Wiadomości: 10
  • Ekspres: La Cimbali M39 Dosatron
  • Młynek: La Cimbali Magnum Silver
Odp: Kolba, 2 grupy La Cimbali M39 - różnice w stopniu zmielenia kawy
« Odpowiedź #24 dnia: 10 Kwiecień 2024, 08:52:38 »
Ekspres ma być używany w małej kawiarence, która jest na etapie "tworzenia"

WDT nie robię. Nie doszedłem jeszcze do tego etapu zgłębiania sztuki parzenia kawy  ;)

Regulacja młynka pod każde sitko, to dla mnie trochę nowość, aczkolwiek brzmi sensownie. Męczy mnie jednak fakt, że kawa zmielona idealnie pod sitko podwójne, na pojedynczym przepuszcza 2-3 krople. W praktyce ta różnica to kilka poziomów na młynku. Zastanawiam się nad tym, co piszesz o różnicy w sumarycznej powierzchni wszystkich otworów pomiędzy sitkami. To chyba jest uzasadnienie dla mojego problemu.
Jedyne, co mnie wobec tego dziwi, to fakt, że większość osób na tym forum, która pracuje z różnymi ekspresami, sitkami jest zdziwiona moim "problemem". To może inaczej zapytam: jak się zachowywać, co robić, czego używać, żeby unikać przestawiania młynka za każdym razem? Tylko kolba podwójna i odpowiednio inne dawkowanie kawy do espresso i do doppio? 

Offline Tukidydes Mężczyzna

  • Wiadomości: 78
  • Ekspres: Lelit Grace PL81T; V60; Kalita 185
  • Młynek: DF64 Gen 2; Lelit Fred PL043MMI; Timemore Chestnut C2
Odp: Kolba, 2 grupy La Cimbali M39 - różnice w stopniu zmielenia kawy
« Odpowiedź #25 dnia: 10 Kwiecień 2024, 10:10:53 »
Jedyne, co mnie wobec tego dziwi, to fakt, że większość osób na tym forum, która pracuje z różnymi ekspresami, sitkami jest zdziwiona moim "problemem".

Ja też nie bardzo rozumiem zdziwienie  ;). Nawet w domowych warunkach da się zaobserwować ten problem - większość z nas używa cały czas podwójnego sitka lub korzysta z dwóch różnych młynków.
Aż z ciekawości odpaliłem anglojęzyczne fora: https://www.home-barista.com/espresso-machines/grinder-setting-for-single-baskets-and-double-baskets-t1650.html Zagwozdka, jak widać na załączonym przykładzie, nie tylko dla Ciebie :)

Są 3 opcje moim zdaniem:
1) Korzystasz z 2 młynków. Zawsze można kupić z drugiej ręki coś bardziej $ przystępnego. Jeden ustawiasz pod podwójną dozę, drugi pod pojedynczą.
2) Przygotowujesz zawsze podwójne espresso i akceptujesz to, że przy małym ruchu w kawiarni będziesz często połowę kawy wylewać do zlewu.
3) Kombinujesz i szukasz sitek, tak żeby dobrać 2, które przy takim samym ustawieniu młynka dadzą oczekiwany efekt zarówno dla pojedynczej, jak i podwójnej dozy. Nie mam doświadczenia w tym zakresie, ale można przeczytać w Internecie, że niektórym się udało (mi by się nie chciało, jeśli mam być szczery).

Offline dareksto

  • Wiadomości: 10
  • Ekspres: La Cimbali M39 Dosatron
  • Młynek: La Cimbali Magnum Silver
Odp: Kolba, 2 grupy La Cimbali M39 - różnice w stopniu zmielenia kawy
« Odpowiedź #26 dnia: 10 Kwiecień 2024, 12:50:19 »
@Tukidydes dziękuję bardzo. Temat wyjaśniony. Opcja 2 zapewne stanie się standardem. Ale przy sitkach, wcześniej czy później, zapewne pokombinuję. Dzięki!

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5314
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Kolba, 2 grupy La Cimbali M39 - różnice w stopniu zmielenia kawy
« Odpowiedź #27 dnia: 10 Kwiecień 2024, 17:17:55 »
Opcja 2 zapewne stanie się standardem.
I zyskasz tym uznanie  kawoszy, którzy przyszli napić się dobrego espresso. Dzisiaj udowodniłem właścicielowi sieci cukiernio-kawiarnii jak kiepskiej jakości ma napar z pojedynczego sitka. Zresztą z podwójnego też nie było wybitne, ale przynajmniej nie lało się jak z wiadra przy pojedynczym. Co ciekawe wszyscy jego pracownicy "bariści" byli szkoleni, jak twierdzi, przez baristę i przez niego były ustawiane młynki Fiorenzato f64 i dwugrupowe Faemy.
« Ostatnia zmiana: 10 Kwiecień 2024, 17:51:53 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline Wiszczu

  • Wiadomości: 27
  • Ekspres: Ascaso Arc, V60, phin
  • Młynek: DF64 GEN 2, Timemore C3
Odp: Kolba, 2 grupy La Cimbali M39 - różnice w stopniu zmielenia kawy
« Odpowiedź #28 dnia: 10 Kwiecień 2024, 18:40:08 »
Co ciekawe wszyscy jego pracownicy "bariści" byli szkoleni, jak twierdzi, przez baristę i przez niego były ustawiane młynki Fiorenzato f64 i dwugrupowe Faemy.
Możliwe że ustawił właśnie na podwójnym - ale wiesz, strata tych 7 gramów kawy za każdym razem mogła katastrofalnie wpływać na rentowność i właściciel postanowił zoptymalizować proces ;)

Offline Gmtb

    • ASCASO
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 284
  • Ekspres: Ascaso DUO PID
  • Młynek: G-iota
Odp: Kolba, 2 grupy La Cimbali M39 - różnice w stopniu zmielenia kawy
« Odpowiedź #29 dnia: 12 Kwiecień 2024, 21:45:55 »
Zazwyczaj do pojedynczego sita daje się kolo 60% tego co do podwójnego bez zmiany miałkości. Przykładowo 14g dla podwójnego, 9g dla pojedynczego

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi