Autor Wątek: Mastro Antonio  (Przeczytany 1524883 razy)

Offline ziarenko

  • Wiadomości: 929
  • Ekspres: Ascaso Dream Electronic, Kitty 6tz, Bialetti Mukka Express, drip Tiamo, Coffee Press Tiamo, Chemex
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose, i-2 mini, Comandante MK3
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #1080 dnia: 17 Kwiecień 2015, 12:19:38 »
Kiedyś mieliście pyszne, słodkie etiopie (oprócz sidamo nie pamiętam jakie jeszcze). Pytam bo zachwyciła mnie ostatnio Etiopia Tade z Solberg&Hansen. Macie coś podobnego ?

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10556
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #1081 dnia: 17 Kwiecień 2015, 13:02:08 »
Teraz mamy pyszną i słodką Rocko ;). Nie można mieć wszystkiego...  :kwiat:

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10556
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #1082 dnia: 17 Kwiecień 2015, 18:53:14 »
Etiopia Tade z Solberg&Hansen
Właśnie odkryłem ile to kosztuje: 280zł/kg. Dziękuję, chyba niektórym ludziom w tym biznesie odbija... Jeśli byłbyś skłonny Ty i inni nasi klienci płacić nam tyle za nasz wkład w przetworzenie surowego ziarna w piękne aromaty, to stać nas byłoby na wszystko: przestronną siedzibę, najlepsze kawy z najlepszych plantacji, na wielotygodniowe wyjazdy na plantacje, na wielkie kontrakty i na tuzin bystrych pracowników.

Tymczasem w ciągu paru minionych dni sporo nowości wyszło z piecyka. Wszystko przed chwilą poukładałem w sklepie. Próbowałem "moich" wczorajszych: Kenii i Rwandy. Kenię nawet zaparzyłem, używając do tego moki z zacnej firmy ANCAP. Zarówno espresso i moka były świetne. Odrobina goryczki ledwo wyczuwalna w espresso, w moce o dziwo mniejsza. Rwanda słodka jak zwykle... Ela zaś zrobiła niezwykle jasną wersję Sulawesi Tana Toraja AA. Wielkie ziarna, próbowane tuż po wyjściu z pieca były miękkie i słodkie jako espresso; dzisiaj pojawiła się już wyraźna i wibrująca kwaskowatość :). Nowością są wciąż Eli blendy: Urodzinowy i przeze mnie dziś prawem kaduka nazwany mianem CIOCCOLATO. Ten ostatni ma tylko ziarna z suchej obróbki, daje więc gęste i lepkie ale też i bardzo pachnące samymi pozytywami espresso.

Dziś w związku z dowcipną sztuką epistolograficzną wspomnianego wcześniej sąsiada (ukłony i uściski, jeśli nas tutaj czytuje), odwiedził nas ekspert i rzeczoznawca od spraw instalacji gazowych. Jak było do przewidzenia, jego pomiary nie wykazały żadnej nieszczelności naszej skromnej instalacji LPG... Jak to jest, że ludzie dzielą się na otwartych i bogatych umysłowo oraz na zamkniętych i umysłowo próżnych? Inżynier od instalacji i budownictwa okazał się pomimo swego podeszłego wieku człowiekiem niezwykle kulturalnym, ciepłym i obytym w świecie. Sąsiad przeciwnie, popija kawę od Zeptera... ;)

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #1083 dnia: 17 Kwiecień 2015, 20:01:52 »
Była u Was kiedyś Afryka o monstrualnie wielkich ziarnach. Nie wiem, rok-dwa temu? Dobrze kojarzę że to Geisha była taka ogromna? Tak mnie jakoś naszło na wspominki.

Offline ziarenko

  • Wiadomości: 929
  • Ekspres: Ascaso Dream Electronic, Kitty 6tz, Bialetti Mukka Express, drip Tiamo, Coffee Press Tiamo, Chemex
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose, i-2 mini, Comandante MK3
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #1084 dnia: 17 Kwiecień 2015, 20:12:54 »
Właśnie odkryłem ile to kosztuje: 280zł/kg.
Podajesz cenę kawy, która przeszła chyba przez kilku pośredników. Ja kupowałem u źródła i wyszło taniej niż Twoje niektóre wypieki przed przeceną  :jezyk:

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10556
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #1085 dnia: 17 Kwiecień 2015, 20:55:55 »
Nie wierzę ;).
A cena jest z polskiego sklepu.
Piotrze, to było chyba 5 lat temu :).
« Ostatnia zmiana: 17 Kwiecień 2015, 20:59:35 wysłana przez Antonio »

Offline zamek Mężczyzna

  • Wiadomości: 177
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #1086 dnia: 22 Kwiecień 2015, 12:30:57 »
Czy planujecie dostawy i palenie kawy panamskiej?

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10556
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #1087 dnia: 22 Kwiecień 2015, 12:38:38 »
Masz jakieś sugestie Piotrze? :)

Offline zamek Mężczyzna

  • Wiadomości: 177
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #1088 dnia: 22 Kwiecień 2015, 13:00:36 »
Nie. Ale bym się napił dobrej panamskiej kawusi kawka....niekoniecznie gesha ;D.

Offline Elka Kobieta

  • Wiadomości: 1281
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: GW15
  • Młynek: Probat-100g (1973)
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #1089 dnia: 23 Kwiecień 2015, 10:44:03 »
Nie. Ale bym się napił dobrej panamskiej kawusi kawka....niekoniecznie gesha ;D.

Piotrze, też bym się chętnie napiła ciekawej panamskiej kawusi, niekoniecznie Geshy. Z kawami z Panamy mieliśmy do czynienia jako roasterzy dwa razy: w roku 2010 kupiliśmy Panamę Carmen, ale jeszcze w tamtym okresie nie paliliśmy kaw do dripa. Potem kupowaliśmy tzw. Panamę Electa. Nie był to sztandarowy produkt tego kraju i używaliśmy tych ziaren do aromatyzacji niektórych blendów, żeby wnieść w nie garść aromatów kwiatowych. Biorąc pod uwagę realia cenowe w Panamie, skreśliłam tamtejsze loty/mikroloty z moich osobistych planów zakupowych. Doskonale wiesz, że za kilogram surowej (!) Geshy z Panamy zapłacić musiałabym około 100 Euro i około 50 Euro za "pośledniejsze" loty/mikroloty.

Raz zdarzyło mi się palić na samplerze..60 g Geshy z Columbii: Granja Esperanza. Ziarno było świetne, ale kosztowało około 40 Euro/kg. Dla mnie były to aromaty kwiatów i owoców pomarańczy, ale chłopak przygotowywany przeze mnie do Mistrzostw Polski Cup Tastingu..odkrył w naparze z jasno palonej mytej Geshy  "aromaty zupy fasolowej":-( .

Chętnie kupiłabym z Granja Esperanza chociażby ziarna typu Pacamara. Osobiście chciałabym poeksperymentować z ziarnami tej odmiany botanicznej i niewątpliwie znajdę takie w najbliższej przyszłości. Może to będzie Columbia, może Nicaragua a może Salwador. Będziemy też poszukiwać szczególnie ciekawych lotów/mikrolotów etiopskich, gdyż do portów docierają właśnie nowe zbiory. Jak można się spodziewać, jakość jest dodatnio skorelowana z ceną. Osobiście wolałabym na cenie ziarna nie oszczędzać, ale musimy chyba sondować rynek stopniowo. Jeśli znajdę Geshę z Etiopii, to takiego "świętego Graala" kupię :-).

Jeśli chodzi o profile "kwiatowe", zblendowałam właśnie jasno paloną Sulawesi Toraja AA z Kolumbią Villa Esperanza i otrzymałam oszałamiająco kwiatowe, słodko-kwaskowate espresso, kojarzące się z aromatami wiosny, której pełno wokół  :kwiat:.  Na półkach sklepu pojawi się dzisiaj "Blend wiosenny". Chciałabym jedynie przeprosić za jego zapakowanie..w czarne torebki bez zaworka. Nasz nowy sympatyczny pracownik zapakował ten specjalny blend jak "Reda" czy Ariadnę, kierując się gramaturą (500g).  Na drugi raz ten błąd się nie powtórzy.

Ostatnio palone Kenie (Mutitu-Ela) i Karatu (Andrzej) są też ciemniejsze niż palenia z 29.03 i do espresso powinny się nadawać. Andrzejowa Karatu ma troszkę goryczki. .
« Ostatnia zmiana: 23 Kwiecień 2015, 10:46:12 wysłana przez Elka »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10556
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #1090 dnia: 01 Maj 2015, 11:35:32 »
Zanim nie wyjedziemy na majówkę, parę słów napiszę. Kiedyś na początku naszej kawowej drogi sporo eksperymentowaliśmy z ziarnami z ogromnej brazylijskiej firmy Daterra. Potem była dość długa przerwa na rzecz zachwytów nad ziarnami z innych plantacji; wciąż mamy w magazynie kilka różnych i mniej lub bardziej świetnych Brazylii. Kilka dni temu wróciliśmy do Daterry. Zawiera te genialne ziarna nasza mieszanka Espresso #7. Przed chwilą wypiłem 2 x espresso. Gęstość miodu i czekolady po prostu. Polecam  :szampan:.

W sklepie znajdziecie trochę specjalnych cen i obniżek na bardzo fajne kawy. Np. jest bardzo jasna a co za tym idzie pachnąca Kolumbia w cenie 25zł/250g. Bardzo polecam Blend Wiosenny w stylu Synestezji :). Jasny, piękny, zwiewny, świetny jako espresso i drip. Ale to zupełnie inna para butów niż Espresso #7. Nie wiem szczerze co mi bardziej odpowiada. Jedno i drugie daje sporo przyjemności.

Offline rolcyng Mężczyzna

  • Wiadomości: 119
  • Ekspres: Hario V60, FP, Phin
  • Młynek: Zassenhaus Record
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #1091 dnia: 01 Maj 2015, 12:59:11 »
Ta Kolumbia jest genialna. Jak ktoś nie pił to polecam. Co prawda ja mam poprzednie palenie, ale w dripie i w phinie wychodzi świetnie.  kawka

Offline mr_j

  • Wiadomości: 597
  • Ekspres: Arrarex Caravel, Giotto, Chemex, Hario V60-02, Aeropress, Phin, Kawiarka
  • Młynek: Ascaso i-mini, K6 Compak, Hario Slim, C40, Kuma 83mm
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #1092 dnia: 01 Maj 2015, 18:27:24 »
Zanim nie wyjedziemy na majówkę, parę słów napiszę. Kiedyś na początku naszej kawowej drogi sporo eksperymentowaliśmy z ziarnami z ogromnej brazylijskiej firmy Daterra. Potem była dość długa przerwa na rzecz zachwytów nad ziarnami z innych plantacji; wciąż mamy w magazynie kilka różnych i mniej lub bardziej świetnych Brazylii. Kilka dni temu wróciliśmy do Daterry. Zawiera te genialne ziarna nasza mieszanka Espresso #7. Przed chwilą wypiłem 2 x espresso. Gęstość miodu i czekolady po prostu. Polecam  :szampan:.

W sklepie znajdziecie trochę specjalnych cen i obniżek na bardzo fajne kawy. Np. jest bardzo jasna a co za tym idzie pachnąca Kolumbia w cenie 25zł/250g. Bardzo polecam Blend Wiosenny w stylu Synestezji :). Jasny, piękny, zwiewny, świetny jako espresso i drip. Ale to zupełnie inna para butów niż Espresso #7. Nie wiem szczerze co mi bardziej odpowiada. Jedno i drugie daje sporo przyjemności.


Coś nie widzę tej 7 ...

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10556
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #1093 dnia: 01 Maj 2015, 23:17:41 »
Dzięki :).

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10556
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #1094 dnia: 10 Maj 2015, 16:34:24 »
Hej, wróciliśmy z urlopu. Pod Czarną Górą, niedaleko Kletna w okolicach masywu Śnieżnika znaleźliśmy dwoje sierot:



Młode, ładne, ale zupełnie nieudomowione, półdzikie psiaki są teraz z nami w Kołobrzegu. W chwili pierwszego z nimi spotkania, pożarły nam pół plecaka wędlin i obiady. I tak przez parę dni rano, wieczorem pożerały góry jedzenia, były potwornie głodne. Dały się jakoś oswoić i zapakować do auta; była w tym bardzo pomocna nasza córka. Psy dołączyły do dwojga naszych "starych" 4-nogów. Nie było wielkich awantur; obserwacje psich rytuałów wciągają niesamowicie. Ale co będzie dalej? Mam nadzieję, że nie będzie wielkiego, wspólnego ujadania na przechodniów :-\.

Przed chwilą spróbowaliśmy naszych Kenii, Peru i Tana-Toraja. Ta ostatnia obłędnie pachnąca, genialna, najlepsza. Zdecydowanie kawy z tej Indonezyjskiej plantacji objęły prowadzenie w naszej kolekcji. Zaraz potem jest cudownie słodkie Peru. Kenie też dobre, ale jak to Kenie, ostre jak brzytwa, głębokie jak studnia, kwaśne jak kwaśne jabłka ;).

Z najświeższych paleń jest Cioccolato. Polecam też poprzednie, przedurlopowe blendy: Urodzinowy i Wiosenny. Ten pierwszy konkretny, pachnący, solidny; ten drugi zwiewny, delikatny, słodki :).
« Ostatnia zmiana: 10 Maj 2015, 16:39:07 wysłana przez Antonio »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi