Autor Wątek: La Pa europiccola pierwsze wrażenia  (Przeczytany 9558 razy)

Offline jancewicz

  • Wiadomości: 395
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Aeropress, Phin, French Press, V60, Brewista Hourglass Brewer
  • Młynek: Eureka Olympus 75, Tchibo "Melitta Calibra", 1Zpresso Q (MYM54)
Odp: La Pa europiccola pierwsze wrażenia
« Odpowiedź #15 dnia: 25 Czerwiec 2019, 09:44:51 »
No to ekspres do naprawy. Albo zawór bezpieczeństwa do wymiany, albo ciśnienie w bojlerze za wysokie.
Nic z tych rzeczy. Wszystko zgodnie ze sztuką. "Gwizdanie", "syczenie" jak zwał tak zwał, to zawór bezpieczeństwa utrzymujący właściwe ciśnienie. A odkręcając zawór spieniacza pozbywam się powietrza, które dostało się do bojlera podczas wlewania do niego wody. Wersja premillennium, lekko zmodyfikowana przez Francesca.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: La Pa europiccola pierwsze wrażenia
« Odpowiedź #16 dnia: 25 Czerwiec 2019, 11:03:33 »
Ja mam wersję z presostatem, to dlatego u mnie to inaczej działa. Fajna sprawa, pstryk i się nie przejmuję... Włączam, siadam do filmu i jak sobie przypomnę tak działam :)

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: La Pa europiccola pierwsze wrażenia
« Odpowiedź #17 dnia: 25 Czerwiec 2019, 14:23:59 »
Nic z tych rzeczy. Wszystko zgodnie ze sztuką.
Hmm, być może. Ja bym skorzystał jednak z TEJ STRONY i opisu w niej zawartego. Jakoś nie mam przekonania do wykorzystania zaworu bezpieczeństwa do pilnowania właściwego ciśnienia. Nie rozumiem też jednej sprawy, mianowicie spuszczania pary z bojlera. Może chodzi o "odpowietrzenie" grupy przez podniesienie dźwigni na moment. To mogę zrozumieć.

Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline jancewicz

  • Wiadomości: 395
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Aeropress, Phin, French Press, V60, Brewista Hourglass Brewer
  • Młynek: Eureka Olympus 75, Tchibo "Melitta Calibra", 1Zpresso Q (MYM54)
Odp: La Pa europiccola pierwsze wrażenia
« Odpowiedź #18 dnia: 25 Czerwiec 2019, 21:32:51 »
Jakoś nie mam przekonania do wykorzystania zaworu bezpieczeństwa do pilnowania właściwego ciśnienia

Cytat z instrukcji ze strony Francesca: jak tylko para ucieka przez zawór bezpieczeństwa oznacza to, że woda zaczęła wrzeć, niech pogwiżdże 60 sekund...

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: La Pa europiccola pierwsze wrażenia
« Odpowiedź #19 dnia: 26 Czerwiec 2019, 10:40:20 »
Ja to wszystko wiem i rozumiem. Jednak moim zdaniem warto zmodyfikować układ sterowania grzałką. Jeśli to co masz Ci wystarcza, zostań przy tym.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline kanofu Mężczyzna

  • Wiadomości: 116
  • Ekspres: Silvia, ROK, Alessi, FÓBE V60, AP
  • Młynek: Quamar, ARCO
Odp: La Pa europiccola pierwsze wrażenia
« Odpowiedź #20 dnia: 26 Czerwiec 2019, 16:05:54 »
Podepnę się pod wątek.
Dostałem dziś Europiccole którą kupiłem okazyjnie. Egzemplarz z około 2014 roku- jak deklaruje sprzedawca.
W stanie takim że odstawił ją trzy lata temu na strych i chyba nawet od tego czasu leży tam na dnie trochę wody która wyleciała z prysznica jak podniosłem i opuściłem dźwignię.
Chciałbym zapytać bardziej doświadczonych dźwigniowców na jakie elementy zwrócić uwagę przed odpaleniem żeby nic się z nią nie stało.
Czym najlepiej doczyścić bojler i kolbę żeby nie przewróciły/ odrzuciły  mnie pierwsze szoty.
N o i na jakie uszczelnienia najlepiej zwrócić uwagę? powiem że pomimo tej szklanki dowy która była w środku, opakowanie i kartony były bardzo suche :)

Pozdrawiam ;)

Offline jancewicz

  • Wiadomości: 395
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Aeropress, Phin, French Press, V60, Brewista Hourglass Brewer
  • Młynek: Eureka Olympus 75, Tchibo "Melitta Calibra", 1Zpresso Q (MYM54)
Odp: La Pa europiccola pierwsze wrażenia
« Odpowiedź #21 dnia: 26 Czerwiec 2019, 21:11:30 »
Przepłucz bojler i zrób kawę. Skoro jest prawie nowy to nic nie kombinuj.

Offline kanofu Mężczyzna

  • Wiadomości: 116
  • Ekspres: Silvia, ROK, Alessi, FÓBE V60, AP
  • Młynek: Quamar, ARCO
Odp: La Pa europiccola pierwsze wrażenia
« Odpowiedź #22 dnia: 26 Czerwiec 2019, 22:35:38 »
Edit: sprzedawca deklarował że jest z 2004 roku, źle napisałem, a pod podstawą jest naklejka dicembre 02 więc podejrzewam że ma już 17 lat.

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: La Pa europiccola pierwsze wrażenia
« Odpowiedź #23 dnia: 26 Czerwiec 2019, 22:47:10 »
No to ma swoje lata. Obejrzyj sworznie przy dźwigni, uszczelkę grupy. Uszczelki tłoka można zobaczyć jak się wyjmie tłok z grupy. Można je sprawdzić czy trzymają szczelność. Przy OPUSZCZONEJ dźwigni załącz ekspres i jak się nagrzeje, do sitka wsyp drobno zmieloną kawę i dobrze ubij. Podnieś dźwignię i po paru sekundach opuść naciskając na nią. Jak będzie szło w dół z trudem, można przyjąć że uszczelki tłoka  są w porządku, a bojler nie jest wytarty od środka. W normalnej eksploatacji dźwignia naciskana z odpowiednią siłą powinna schodzić w dół około 25 sekund. Poza tym zobacz czy nie ma ognisk korozji zwłaszcza podstawy. Zwróć uwagę, czy nakrętka mocująca bojler do podstawy jest z mosiądzu czy z tworzywa. Jak z tworzywa, to się z nią obchodź delikatnie.
« Ostatnia zmiana: 26 Czerwiec 2019, 22:50:07 wysłana przez Jeżyk »
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline kanofu Mężczyzna

  • Wiadomości: 116
  • Ekspres: Silvia, ROK, Alessi, FÓBE V60, AP
  • Młynek: Quamar, ARCO
Odp: La Pa europiccola pierwsze wrażenia
« Odpowiedź #24 dnia: 27 Czerwiec 2019, 09:33:18 »
Dzięki @Jeżyk za podpowiedź.
Postanowiłem go przede wszystkim oczyścić po poprzedniku gdyź wyglądał na opuszczony.
Rozebrałem całą grupę, wyczyściłem prysznic, cylinder, tłok, sworznie i całość porządnie dwa razy odkamieniłem bo na grzałce i rurce doprowadzającej wodę do grupy było tyle kamienia że można było młotkiem ostukiwać (pochodzę z miejsca gdzie czajnik po trzech latach bez odkamieniacza wygląda jak nowy, więc musiałem się doszkolić w kwestii odkamieniania)

Wlałem roztwór kwasku cytrynowego 50g na 800ml wody i zagotowałem wodę w bojlerze przy otwartym korku, zostawiłem  do ostygnięcia na 25 minut i przepłukałem dokładnie cała La Pave pare razy.

Zastanawia mnie tylko bulgocząca woda w bojlerze po około trzech minutach, czy to jest normalne?
Świeci dalej zielona kontrolka a woda w bojlerze bulgocze, czy to nie wybuchnie?
Nie wiem w jakim jest stanie zawór bezpieczeństwa po tylu latach i czy mi nie wywali dziury w ścianie jak sobie zrobię małą czarną :P

Zaraz po nocnych czyszczeniach wyjdę chyba do ogrodu na testy :P

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: La Pa europiccola pierwsze wrażenia
« Odpowiedź #25 dnia: 27 Czerwiec 2019, 11:41:46 »
Zdejmij pokrywę dolną i zrób zdjęcie ekspresu wewnątrz pod spodem.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline kanofu Mężczyzna

  • Wiadomości: 116
  • Ekspres: Silvia, ROK, Alessi, FÓBE V60, AP
  • Młynek: Quamar, ARCO
Odp: La Pa europiccola pierwsze wrażenia
« Odpowiedź #26 dnia: 27 Czerwiec 2019, 17:28:17 »
Po czwartym razie chyba udało mi się ukręcić niezłego szota.
W porównaniu do ROK Presso z którym miałem wcześniej doczynienia, kawa musi być zmieloną o wiele bardziej i wychodzi niesamowita crema.
Jeszcze jedno pytanie, jak wleje 800 ml wody i rozgrzewam ekspres, dźwignia skierowana w dół, to zanim dojdzie odpowiednią temperatura wylatuje mi przez prysznic ok pół filiżanki wody.
Czy to oznacza że w bojlerze jest za dużo wody czy któraś z uszczelek do wymiany?
@Jeżyk zdjęcie od zadu ;)

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: La Pa europiccola pierwsze wrażenia
« Odpowiedź #27 dnia: 27 Czerwiec 2019, 17:47:14 »
Wody wlewaj tyle, żeby jej poziom był widoczny w rurce wskaźnika poziomu. Nie więcej. To jest poniżej wylotu z bojlera do grupy. Woda do grupy "wchodzi" przez wygiętą w dół rurkę. Uszczelki na tłoku zapobiegają niekontrolowanemu wypływowi wody z grupy. Uszczelki na tłoku są dwie i zamontowane "przeciwstawnie". Jedna pilnuje szczelności na tłoku z bojlera, druga szczelności ekstrakcji. Ja nigdy nie mierzyłem ilości wlanej wody. Wlewam tyle, żeby widać było poziom.
Co do zdjęcia, masz wersję z presostatem. To dobrze. Zamontuj manometr. Ja pomimo wielu lat używania LP, nie potrafiłbym się już obejść bez manometru. Będziesz miał pewność jakie panuje ciśnienie w bojlerze, czyli jak jest ustawiony presostat. Poza tym manometr pomaga w określeniu momentu rozpoczęcia spieniania mleka. Otwiera się zawór pary tuż przed osiągnięciem ciśnienia, co skutkuje tym, że grzałka cały czas podgrzewa wodę i para jest wówczas najmocniejsza. Co do wyłącznika, to ja zmieniłem jego okablowanie w ten sposób, że lampka czerwona sygnalizuje załączenie ekspresu, a zielona załączenie grzałki. Nie wiem jak jest to u Ciebie, ale ja miałem czynną tylko kontrolkę zieloną albo czerwoną, już nie pamiętam. Od nowości nie było jednego połączenia.
« Ostatnia zmiana: 27 Czerwiec 2019, 17:51:51 wysłana przez Jeżyk »
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline kanofu Mężczyzna

  • Wiadomości: 116
  • Ekspres: Silvia, ROK, Alessi, FÓBE V60, AP
  • Młynek: Quamar, ARCO
Odp: La Pa europiccola pierwsze wrażenia
« Odpowiedź #28 dnia: 28 Czerwiec 2019, 00:17:09 »
Już po rozebraniu grupy poznałem się z uszczelkami w mojej Picoli ;)
Przy kalibrowaniu młynka zrobiłem parę szotów i już się z nią trochę zżyłem.
Poziom wody co prawda był zawsze widoczny na szklanej rurce z boku i przed rozgrzaniem (tzn. przed wyłączeniem się zielonej lampki) wylatuje mi pół szklanki wody.
Do tego jak już jestem mniej więcej w 3/4 głębokości tłoka, w czasie wyciskania szota słychać dziwny stukot z wnętrza cylindra (?).
Może to też być przeskakiwanie któryś z czpieni dźwigni bo wyglądały na zajechane -.-
Udało mi się to nawet nagrać ( h ttps://www.youtube.com/watch?v=B-bkb20TE-k ) <-spacja między h ttps
Wszystkie uszczelki natarłem przy ponownym składaniu delikatnie wazeliną żęby wszystko wskakiwało na swoje miejsce, lecz podejrzewam że na pewno przyda się nowy komplet jeśli mam zamiar się bawić tą maszyną.
Co do manometru to wydaje mi się być dobrym rozwiązaniem, myślałem żeby sprawić taki i jeszcze dodatkowy na grupę, czy jest taka skarbnica gdzie mógłbym zamówić te zabawki razem z kompletem uszczelek?
A sprawa lampek i okablowania zdaje się działać podobnie jak opisujesz. Przy wlączeniu ekspresu, zapala się czerwona i zielona lampka, kiedy woda w bojlerze się nagrzeje zielona gaśnie a czerwona dalej świeci. Kiedy temperatura spadnie i grzałka się włącza, równocześnie zapala się zielone światło ;)


Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: La Pa europiccola pierwsze wrażenia
« Odpowiedź #29 dnia: 28 Czerwiec 2019, 12:35:09 »
Lampki u Ciebie działają jak najbardziej OK. To ja miałem jakiś brak w okablowaniu. Tak było od początku. Skoro trzpienie są wyrobione, warto je wymienić, a przy okazji trzeba obejrzeć czy otwory w dźwigni nie są już owalne. Jeśli są już bardzo wyrobione, można je rozwiercić i wstawić tuleje. Manometr na wskaźniku poziomu wody, jak napisałem wcześniej, jest bardzo przydatny. TUTAJ jest mój opis jak ja sobie z tym poradziłem. Co do wypływania wody z grupy przy opuszczonej dźwigni, to coś mi tutaj nie pasuje. Gdyby uszczelka odpowiedzialna za uszczelnienie tłoka od strony bojlera była uszkodzona, woda płynęłaby raczej cały czas. Tutaj nie mam pomysłu co z tym zrobić. Czy tak się dzieje za każdym razem bez względu na poziom wody w bojlerze, czy tylko gdy bojler jest zalany do max poziomu? Jeśli chodzi o te stuki, to może ta rurka przymocowana do grupy, przez którą woda jest zasysana z bojlera jest luźna czy uszkodzona? Trzeba odkręcić 2 wkręty mocujące grupę do bojlera i to obejrzeć. Może trzpień do którego przykręcony jest tłok jest luźny i trzeba go dokręcić? Co do manometru pokazującego ciśnienie w grupie, moim zdaniem jest zbędny. Konstrukcja jest wówczas osłabiona i nie wiadomo ile taki gadżet wytrzyma. Ja takiego czegoś nigdy bym nie założył. Podobnie jak radiatora na grupę. Moim zdaniem to są "ulepszenia" całkowicie zbędne. Jest to wyłącznie moje zdanie i nikt nie musi się z tym zgadzać.  TUTAJ jest jeden ze sklepów gdzie mają cześci do tego ekspresu, poza tym pozostaje jeszcze FRANCESCO
Być może są jeszcze inne miejsca z częściami do tego modelu.
« Ostatnia zmiana: 28 Czerwiec 2019, 12:37:15 wysłana przez Jeżyk »
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi