Autor Wątek: Problem z kawiarką - potrzebna diagnoza  (Przeczytany 2478 razy)

Offline kozgi

  • Wiadomości: 3
Problem z kawiarką - potrzebna diagnoza
« dnia: 16 Czerwiec 2022, 15:16:44 »
Na wstępie chcę się przywitać wszystkich jako nowy użytkownik!

Już od ponad dwóch lat posiadam kawiarkę stalową Florina 6TZ z którą nigdy nie miałem żadnych problemów. W ostatni weekend podczas urlopu kawiarka dwa razy w ciągu dwóch dni przewróciła mi się na kuchence (brak odpowiedniej podstawki), ale później normalnie parzyłem i kawa wychodziła jak zawsze. Jeszcze wczoraj rano parzenie przebiegało jak zawsze, ale przy południowej kawie zaczęły się problemy polegające na tym, że:
- woda zaczyna gotować się w zbiorniczku,
- para zaczyna uciekać przez zaworek,
- kawa bardzo niechętnie płynie do górnej części i jest jej mniej niż zawsze
Ogólnie kawa zaczyna wypływać powoli dopiero po jakimś czasie od momentu, kiedy para zaczyna uciekać zaworkiem więc teraz udaje mi się zgromadzić max połowę zwykłej objętości, natomiast na dłuższą metę jest to ryzykowne, z uwagi na możliwość kawowego wybuchu.

Wygląda więc na to, że problem jest skutkiem tego, że ciśnienie nie wypycha kawy do góry i albo częściowo uchodzi gdzieś po drodze, albo w całości przez zaworek. Jest to dziwne o tyle, że używam tej samej kawy co zawsze, zmielonej jak zawsze i nasypanej w takiej samej ilości jak zawsze. Wody też leję tyle samo co zawsze, a pomimo to kawiarka nagle przestała działać. Zastanawiam się więc jaka może być przyczyna i pomyślałem od razu o tych weekendowych upadkach, ale z drugiej strony później kawa przez jakiś czas parzyła się normalnie. Tak czy inaczej coś musiało zmienić się w samej kawiarce, a zanim pomyślę o nowej chciałbym spróbować uratować tę, bo do tej pory byłem z niej bardzo zadowolony. Moje podejrzenia to:
- niesprawna uszczelka - ale z tego co czytam to objawem są raczej fusy w kawie a nie brak ciśnienia
- uszkodzony lejek - ale nie widzę na nim żadnych uszkodzeń
- uszkodzony zawór - być może jest teraz ciągle w pozycji otwartej
- coś innego, np nieszczelność w rurce w górnej części

Czy komuś z Was doświadczeni kawosze przychodzi na myśl co może być przyczyną powyższego? :)
« Ostatnia zmiana: 16 Czerwiec 2022, 21:13:26 wysłana przez Fux »

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6160
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Problem z kawiarką - potrzebna diagnoza
« Odpowiedź #1 dnia: 17 Czerwiec 2022, 00:50:23 »
To wygląda jakby sie przytykała.  Zacząłbym od dokladnego wyczyszczenia wszystkich elementów. Jeśli jest stalowa, to można w zmywarce wymyć poza uszczelką.

Offline kozgi

  • Wiadomości: 3
Odp: Problem z kawiarką - potrzebna diagnoza
« Odpowiedź #2 dnia: 17 Czerwiec 2022, 13:58:22 »
Dzięki za odpowiedź.

Już ją czyściłem i nie wydaje mi się żeby to było przyczyną, bo woda leci zarówno przez lejek, sitko jak i przez górną część (kiedy ją odwracam i wlewam wodę, to woda normalnie leci rurką z której zwykle wychodzi kawa.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5219
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: Problem z kawiarką - potrzebna diagnoza
« Odpowiedź #3 dnia: 17 Czerwiec 2022, 17:08:09 »
W tym sitku, które podaje wodę do góry, wszystkie dziurki masz drożne?
》tertium non datur《

Dawid1144

  • Gość
Odp: Problem z kawiarką - potrzebna diagnoza
« Odpowiedź #4 dnia: 17 Czerwiec 2022, 19:51:07 »
Raz do roku w kawiarce powinno się wymienić uszczelkę oraz te sitko które przy niej jest. Zgaduje ze nie było wymieniane i może to być powodem.

Offline kozgi

  • Wiadomości: 3
Odp: Problem z kawiarką - potrzebna diagnoza
« Odpowiedź #5 dnia: 18 Czerwiec 2022, 10:53:00 »
W tym sitku, które podaje wodę do góry, wszystkie dziurki masz drożne?

Tak, wszystko jest drożne. To chyba problem z zaworkiem bo za szybko wypuszcza ciśnienie przez co woda gotuje się na dole i nie idzie w górę.

Dawid1144

  • Gość
Odp: Problem z kawiarką - potrzebna diagnoza
« Odpowiedź #6 dnia: 18 Czerwiec 2022, 19:53:20 »
W tym sitku, które podaje wodę do góry, wszystkie dziurki masz drożne?

Tak, wszystko jest drożne. To chyba problem z zaworkiem bo za szybko wypuszcza ciśnienie przez co woda gotuje się na dole i nie idzie w górę.

Może spróbuj chwycić za końcówkę zaworki i poruszać w tą i z powrotem, może nie odbił do końca

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6160
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Problem z kawiarką - potrzebna diagnoza
« Odpowiedź #7 dnia: 20 Czerwiec 2022, 13:18:06 »
Jeśli wszystko jest drożne, to tylko jeszcze kawa może być zmienną, bo tak naprawdę nie ma czegoś takiego jak ta sama kawa, chyba że ta sama paczka w zamrażarce cały czas jest. Spróbuj może jeszcze innej kawy. Może po prostu pora zmienić urządzenie? Ewentualnie wymienić zaworek, koszt to jakieś 9 zł za sam zaworek. Jednak jeśli Florina nie oferuje części zamiennych do kawiarki, to osobiście kupiłbym jakieś inne/nowe urządzenie.
« Ostatnia zmiana: 20 Czerwiec 2022, 13:21:56 wysłana przez krystians »

Offline fresh Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Kazak Rota,Expobar Megacrem Mini Control
  • Młynek: Mahlkonig Guatemala, Nuova Simonelli MDX, Kazak Tura 3
Odp: Problem z kawiarką - potrzebna diagnoza
« Odpowiedź #8 dnia: 29 Czerwiec 2022, 16:58:36 »
Ewentualnie jeżeli bardzo Ci zależy na obecnej kawiarce to można dopasować z innej marki znając wymiary

Offline MateuszOdKawy

    • Caffe Cannizzaro / caffegusto.pl
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 30
    • caffegusto.pl
Odp: Problem z kawiarką - potrzebna diagnoza
« Odpowiedź #9 dnia: 30 Czerwiec 2022, 09:42:28 »
Moje podejrzenia to:
- niesprawna uszczelka - ale z tego co czytam to objawem są raczej fusy w kawie a nie brak ciśnienia
- uszkodzony lejek - ale nie widzę na nim żadnych uszkodzeń
- uszkodzony zawór - być może jest teraz ciągle w pozycji otwartej
- coś innego, np nieszczelność w rurce w górnej części

Również według mnie to może być problem z zaworkiem. Tym bardziej skoro wspomniałeś, że kawiarka Ci upadła kilka razy. Spróbuj z tym podziałać ;)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi