Autor Wątek: Rancilio Silvia  (Przeczytany 298128 razy)

Offline Lukhasz

    • -
  • Wiadomości: 142
  • Ekspres: V60 forever, Aeropress, Chemex, Kazak Rota
  • Młynek: Niche Zero, Timemore Chestnut Nano
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #690 dnia: 10 Listopad 2018, 23:48:33 »
Z mojego niewielkiego doświadczenia gramatura przewidziana przez producenta sitka jest zwykle zaniżona.

Wracając do wcześniejszego pytania - oczywiście, że jaśniejsze palenia mogą się dobrze łączyć z mlekiem. Czasem efekty bywają naprawdę ciekawe.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3166
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #691 dnia: 11 Listopad 2018, 00:23:17 »
Z mojego niewielkiego doświadczenia gramatura przewidziana przez producenta sitka jest zwykle zaniżona.
To, ile kawy mieści się w sitku jest podyktowane wysokością prysznica - nie jest ona jednakowa dla wszystkich ekspresów.

Offline Lukhasz

    • -
  • Wiadomości: 142
  • Ekspres: V60 forever, Aeropress, Chemex, Kazak Rota
  • Młynek: Niche Zero, Timemore Chestnut Nano
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #692 dnia: 11 Listopad 2018, 09:36:34 »
No właśnie, w RS widać jest niski. Przy wszystkich sitkach, które używałem faktyczna doza była 1-2g ponad nominalną.

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #693 dnia: 11 Listopad 2018, 21:11:05 »
Z mojego niewielkiego doświadczenia gramatura przewidziana przez producenta sitka jest zwykle zaniżona.
To, ile kawy mieści się w sitku jest podyktowane wysokością prysznica - nie jest ona jednakowa dla wszystkich ekspresów.
Od kilku dni pisze to samo w różnych wątkach to samo i jak bym był niewidzialny.

W sitku się mieści tyle ile się wsypie. Po tampowaniu ma być trochę poniżej prysznica. A ile wejdzie to zależy od kawy, stopnia palenia i stopnia mielenia.

To pytanie takie same jak ludzie od jakiegoś młynka pytają na jakim kliku mieli pod espresso.  Jedna odpowiedź ze na 4 kliku albo że 16 gr nie istnieje.

Offline Lukhasz

    • -
  • Wiadomości: 142
  • Ekspres: V60 forever, Aeropress, Chemex, Kazak Rota
  • Młynek: Niche Zero, Timemore Chestnut Nano
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #694 dnia: 11 Listopad 2018, 21:21:55 »
Zgadza się, bywają ziarna, że gramów jest wyraźnie więcej lub mniej. Ale nie pamiętam, żebym na RS kiedykolwiek zszedł z dozą poniżej nominalnej - czy to na standardowym siku, czy na IMS.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3166
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #695 dnia: 11 Listopad 2018, 22:00:05 »
być trochę poniżej prysznica.
Właśnie sprawdziłem, że w moim sitku IMS jest to około 4mm poniżej (nijak się to nie ma do testu monety) - i jest dobrze.

Halik

  • Gość
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #696 dnia: 12 Listopad 2018, 18:30:16 »
Dziękuję Wam za wszystkie porady i z zakupem czekam jeszcze, jak się rozwinie sytuacja z planowanym młynkiem Kazak.
Nie pali mi się i na razie cieszę się tym, co mam, ucząc się ekspresu. :)
Spienianie mleka to dla mnie na razie droga przez mękę i chyba faktycznie zacznę ćwiczyć na wodzie z płynem, bo poziom laktozy mi skoczył. :P

Offline k3lt Mężczyzna

  • Wiadomości: 584
  • Ekspres: G.A.T Lady 2tz, Phin, Hario Mizudashi, AeroPress, FrenchPress
  • Młynek: Nivona CafeGrano 130
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #697 dnia: 12 Listopad 2018, 19:07:04 »
Ubijaj mleko FP (polecam Ambition lub z Ikei.. koszt ok. 20 zł.) - latwiej, szybciej i wygodniej. Do tego temperatura ostatecznego napoju jest wyzsza bo mozesz to robic rownoczesnie z przygotowywaniem kawy, nie trzeba czekac tej minuty na wytworzenie pary, a pozniej bawic sie w spuszczanie wody do zbicia temperatury wody w boilerze.
« Ostatnia zmiana: 12 Listopad 2018, 19:14:26 wysłana przez k3lt »

Offline Bushman

  • Wiadomości: 107
  • Ekspres: Rancilio Silvia E V5 2018 + Auber PID black edition
  • Młynek: Rancilio Rocky SD
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #698 dnia: 12 Listopad 2018, 20:03:57 »
@Halik nie poddawaj się. Z płynem do naczyń próbowałem ale wychodziło jeszcze gorzej.

Zanurz dysze tak, by dolna cześć (od kreski do końca dyszy) była w połowie pod powierzchnia mleka, odkręc najpierw trochę a po 3-4 sek bardziej. Mleko samo zacznie wirować, po kilku próbach wyczujesz w którym miejscu zanurzyć by szybciej wirowało.

Po tygodniu robienia 2 kaw dziennie udało mi się coś takiego.


Offline Bushman

  • Wiadomości: 107
  • Ekspres: Rancilio Silvia E V5 2018 + Auber PID black edition
  • Młynek: Rancilio Rocky SD
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #699 dnia: 14 Listopad 2018, 13:14:28 »
Dzisiaj dałem sobie spokój z Latte w RS.

Za to poszło ok 200g Bazzary#12 na ćwiczenie espresso na Rancilio.

1) Temp Surfing

RS rozgrzany min 30 min. Kolba dobrze rozgrzana. Flush do rozpoczęcia podgrzewania.
Po nagrzaniu (dioda gaśnie), 30 sek & flush 6 sek by nie było pary. Następnie zapięta kolba i rozpoczęcie ekstrakcji.

2) W między czasie

16g mocniej ubitej kawy, po ubiciu jakieś 4-5mm do rantu kolby.
Po zrobieniu kawy ciastko ma nieco odciśniętą śrubę prysznica RS, ciastko suche bez widocznych kanałów.

3) Wynik

Po 25 sek od włączenia pompy wychodzą 2 shots z Ok 50ml kawy (mówię około bo zaznaczyłem kropka na każdej Filiżance poziom Ok 25ml. Crema fajna ale mała. Smak chyba Ok :)
Niestety waga wychodzi 40-50 gram :(

Jakieś sugestie? Próbować z 17g kawy czy może drobniej mielić i lżej ubić by wyszło 50ml oraz 35-40g?

Offline k3lt Mężczyzna

  • Wiadomości: 584
  • Ekspres: G.A.T Lady 2tz, Phin, Hario Mizudashi, AeroPress, FrenchPress
  • Młynek: Nivona CafeGrano 130
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #700 dnia: 14 Listopad 2018, 13:41:12 »
Staraj sie wyeliminowac jak najwiecej zmiennych, tzn. zawsze ubijaj z taka sama sila. Swoja droga przegladalem ostatnio test jaki wplyw ma sila ubijania na ekstrakcje, TDS byl praktycznie bez zmian zarowno przy nacisku 5, 10 i 25 kg. Takze nie wieszaj sie na kolbie, nacisk o sile 5 kg jest wystarczajacy. Kawy rowniez sypiesz zawsze tyle samo, test z moneta moze byc pomocny. Skup sie glownie na przemiale.
I nie zawracaj sobie glowy tak bardzo czasem, kieruj sie smakiem i konsystencja. Niektore kawy beda wymagac 25s ekstrakcji a inne 35s przy takiej samej ilosci koncowego naparu.


Edit:
Link do testu: http://socraticcoffee.com/2015/07/the-impact-of-tamping-pressure-on-espresso-extraction/
« Ostatnia zmiana: 14 Listopad 2018, 13:50:27 wysłana przez k3lt »

Online kawosz17

  • Wiadomości: 1594
  • Ekspres: Quick Mill Orione
  • Młynek: 1Zpresso J-Max S
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #701 dnia: 14 Listopad 2018, 13:47:15 »
Jak robisz pierwszy flush? Czy po trochu spuszczasz wodę, aż się zapali kontrolka czy od razu zalaczasz na kilka sekund?

Musisz kombinować. Zrób sobie np te 16g żeby wyszło 32ml w 25s albo 40ml w 25s albo 40ml w 30s. Aż najlepiej zasmakuje.

Offline Bushman

  • Wiadomości: 107
  • Ekspres: Rancilio Silvia E V5 2018 + Auber PID black edition
  • Młynek: Rancilio Rocky SD
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #702 dnia: 14 Listopad 2018, 14:06:52 »
Czy dobrze rozumiem - nie nastawiać się na 50ml a raczej zejść blizej do 40ml?
Sadze, waga będzie wtedy bliższa 1:2 ratio.

Zastanawiam się, co trzeba zrobić by zwiększyć objętość bez zwiększenia wagi.
Powinno to chyba tez smak poprawić?

A może wymagam za dużo od standardowego zestawu portafilter w RS?
Na YT widziałem dużo więcej crema z RS niż u mnie.

Offline k3lt Mężczyzna

  • Wiadomości: 584
  • Ekspres: G.A.T Lady 2tz, Phin, Hario Mizudashi, AeroPress, FrenchPress
  • Młynek: Nivona CafeGrano 130
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #703 dnia: 14 Listopad 2018, 14:14:48 »
Nie patrz na objetosc tylko na wage. Objetosc jest zalezna w duzej mierze od kawy, z robusta bedziesz otrzymywal wieksza objetosc z racji duzej ilosci cremy.

Offline Bushman

  • Wiadomości: 107
  • Ekspres: Rancilio Silvia E V5 2018 + Auber PID black edition
  • Młynek: Rancilio Rocky SD
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #704 dnia: 14 Listopad 2018, 15:17:41 »
Czy zwiększyć wobec tego wkład do 17g by ekstrakcja trwała dłużej czy już przejść do zmiany mielenia na drobniejsze?

Obawiam się, ze jeden skok będzie już za dużo :) i znowu próby od nowa zmniejszając wkład etc :)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi