Autor Wątek: Rancilio Silvia  (Przeczytany 300469 razy)

Halik

  • Gość
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #675 dnia: 10 Listopad 2018, 15:00:24 »
Paaanyy, dzięki za wskazówki.
O jaka piękna dramaturgia wydarzeń - wczoraj z 16 gramów otrzymałem ledwie 20, dziś leciutko rozkręciłem młynek, tak dosłownie "ciutkę", żeby nieco grubiej zmielić i jest rzeźnia. Nie uwierzyłbym, ale to siedziało w mojej kuchni! Po tej akcji ubiłem, jak wcześniej i co się stało? Kawa chlapała jak szalona, ale trzymałem bieg wydarzeń do końca, żeby zobaczyć efekt - po 30 sekundach 186 gramów lurska! :wow2:
Poszło do zlewu, ale młynka nie ruszałem, tylko stwierdziłem, że ubiję bardzo mocno (na ile ten plastikowy tamper pozwoli) i co?
DramaT! :(
Już po 20 sekundach miałem 68 gramów naparu! :lol2:
Na dzisiaj wystarczy tych nieszczęść - musiałem wszystko posprzątać, po tym sikaniu węża strażackiego.
Znowu minimalnie skręciłem młynek i jutro będę walczył. Myślę, że w końcu znajdę odpowiednie ustawienie młynka oraz docisku, tylko mam obawy, że przy zmianie kawy zabawa zacznie się na nowo.
Na prawdę nie sądziłem, że takie drobniutkie nastawy młynka będą miały tak olbrzymi wpływ na ekstrakcję. :o
Przynajmniej z ilością trafiam już odpowiednią - pełne sitko to 15 gramów. Po ekstrakcji widzę w ciastku lekko odciśniętą śrubę, więc dzień nie tak całkiem zmarnowany. :D
Tylko jeszcze tamper mnie martwi, bo Metiu się nie odzywa. W ostateczności zamówię jakiegoś gotowca. :/

Edytka - minutę po tym poście Metiu napisał, że ma odpowiedni tamper! :D
« Ostatnia zmiana: 10 Listopad 2018, 15:07:05 wysłana przez Halik »

Offline Lukhasz

    • -
  • Wiadomości: 142
  • Ekspres: V60 forever, Aeropress, Chemex, Kazak Rota
  • Młynek: Niche Zero, Timemore Chestnut Nano
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #676 dnia: 10 Listopad 2018, 15:09:16 »
Jak planujesz kiedyś zmienić sitko z fabrycznego na precyzyjne (IMS / VST) to chyba szkoda kasy na dopasowany tamper - z nowym sitkiem nie będzie już dopasowany ;-) Kup zwykły 58mm.

A co do młynka, już kilka razy powtarzałem - szkoda nerwów na ceramiczne żarna, na taką konstrukcję.
W moim młynku 1 stopień na skali zmienia ekstrakcję o może 5 sekund, a skala jest bezstopniowa, tj. można ustawić dowolną pozycję pomiędzy stopniami. Młynki przeznaczone do espresso maja oczywiście podobnie. Regulacja pozwala na bardzo precyzyjne zmiany.

Halik

  • Gość
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #677 dnia: 10 Listopad 2018, 15:13:00 »
Dzięki Lukhasz. Jeszcze się wstrzymuję z zakupem, czekając, co Valerii skonstruuje.
A w ogóle mówi Ci coś "Pogoń Grodzisk", bo nick jakiś taki znajomy. :)

Offline Lukhasz

    • -
  • Wiadomości: 142
  • Ekspres: V60 forever, Aeropress, Chemex, Kazak Rota
  • Młynek: Niche Zero, Timemore Chestnut Nano
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #678 dnia: 10 Listopad 2018, 15:21:12 »
Mówi, mówi. A Tobie Zemsta Elżbiety De? Pozdrawiam serdecznie ;-)

Nie przekonuję Cię do zmiany młynka teraz. Ale nie spodziewaj się, że uda Ci się coś sensownego osiągnąć. Sam przez dwa lata robiłem espro na Severinie i dużo się z nim męczyłem. Rezultaty były najwyżej przeciętne. A to młynek klasę wyżej od Skertona - ma stalowe żarna.

Halik

  • Gość
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #679 dnia: 10 Listopad 2018, 16:16:11 »
Heh, jakie te internety małe! :P

Pieniądze na młynek czekają cierpliwie, ale nie wykluczam też zakupu używanego, jeśli akurat coś interesującego się pojawi. Tylko za wysoki nie może być.
Niche Zero mi pasuje, bo jest mały i zgrabny, w sam raz na moje dwie kawy dziennie, tylko serwisowanie go mnie zastanawia. No i ta dziwna forma zamawiania - poprzez indiegogo.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #680 dnia: 10 Listopad 2018, 16:18:38 »
Na ustawieniu gdzie masz uzysk 20 gram wystarczy że zejdziesz trochę z dozą.
I pamiętaj uzysk jest ważniejszy niz czas, nikt Ci nie każe kończyć ekstrakcji bo upłynęło 25 sekund.
Koniec porad, dopóki nie kupisz młynka. Teraz lejesz ropę do samochodu na benzynę, daleko nie zajedziesz.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3168
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #681 dnia: 10 Listopad 2018, 17:03:37 »
bo jest mały i zgrabny,
Zależy z czym porównujesz. Jak z F64, to rzeczywiście, jak z Macapem M2M - to jest tej samej wielkości.


tylko serwisowanie go mnie zastanawia.
Nie rozbierałem, to nie wiem, co jest do serwisowania, ale nie sądzę, żeby to był problem.


No i ta dziwna forma zamawiania - poprzez indiegogo.
Na razie tak jest, wszyscy tak kupiliśmy młynki i nikt z tym nie miał problemów.

Ja osobiście Niche bardzo Ci polecam.

Offline Lukhasz

    • -
  • Wiadomości: 142
  • Ekspres: V60 forever, Aeropress, Chemex, Kazak Rota
  • Młynek: Niche Zero, Timemore Chestnut Nano
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #682 dnia: 10 Listopad 2018, 17:29:21 »
Ja też polecam. Ale płaskie żarna też są kuszące. Chodzi mi o inny profil smakowy.

@Halik - młynki takie jak F64 czy większe Eureki maja ponad 60cm ze standardowym hopperem. Ale ten można zmienić na mniejszy i wejdzie pod szafkę.

Offline Bushman

  • Wiadomości: 107
  • Ekspres: Rancilio Silvia E V5 2018 + Auber PID black edition
  • Młynek: Rancilio Rocky SD
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #683 dnia: 10 Listopad 2018, 17:36:45 »
W moim Rocky SD ustawienie mieleniA jest na 11-12.

Zastanawiam się z jakiej kawy ludzie mielą na 7-8, u mnie nic nie leci wtedy.
Ale może tzw „0” jest inaczej skalibrowane?

Kawa do nauki na razie Kimbo Gold, wcześniej Pellini Espresso Bar

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #684 dnia: 10 Listopad 2018, 17:47:29 »
W moim Rocky SD ustawienie mieleniA jest na 11-12.

Zastanawiam się z jakiej kawy ludzie mielą na 7-8, u mnie nic nie leci wtedy.
Ale może tzw „0” jest inaczej skalibrowane?

Kawa do nauki na razie Kimbo Gold, wcześniej Pellini Espresso Bar

Widać mają inne kawy. Te, które podałeś, są niezbyt wymagające pod względem młynka.

Offline Bushman

  • Wiadomości: 107
  • Ekspres: Rancilio Silvia E V5 2018 + Auber PID black edition
  • Młynek: Rancilio Rocky SD
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #685 dnia: 10 Listopad 2018, 18:47:53 »

[/quote]

Widać mają inne kawy. Te, które podałeś, są niezbyt wymagające pod względem młynka.
[/quote]

Niezbyt wymagające względem młynka - czyli, ze mozna mielic grubo i mocniej ubijac?

W kolejce czeka Bazzaria 12 oraz Caffe New York Extra

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #686 dnia: 10 Listopad 2018, 19:41:20 »
Trzeba mielić grubiej, a ubijać z taką samą siłą. Spróbuj jakiejś kawy jaśniej palonej, to sam się o tym przekonasz.

Offline Bushman

  • Wiadomości: 107
  • Ekspres: Rancilio Silvia E V5 2018 + Auber PID black edition
  • Młynek: Rancilio Rocky SD
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #687 dnia: 10 Listopad 2018, 21:22:09 »
Dzięki, spróbuję. Ale czy jasno palone kawy nadają się do latte/cappuccino?

Chciałbym jeszcze Was zapytać, czy ktoś mieli jedynie 14g kawy
Do standardowego portafilter RS?

Zauważyłem, ze kawa jest powtarzalna w smaku i konsystencji jak po lekkim ubicu kawy jest akurat tyle, ze dosięga do wewn rantu. Wychodzi jej wtedy Ok 14-15g.

Jak sypie 16-17 wychodzi gorzej...

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #688 dnia: 10 Listopad 2018, 21:35:19 »
Znowu minimalnie skręciłem młynek i jutro będę walczył. Myślę, że w końcu znajdę odpowiednie ustawienie młynka oraz docisku, tylko mam obawy, że przy zmianie kawy zabawa zacznie się na nowo.
Na prawdę nie sądziłem, że takie drobniutkie nastawy młynka będą miały tak olbrzymi wpływ na ekstrakcję. :o
Przynajmniej z ilością trafiam już odgtpowiednią - pełne sitko to 15 gramów. Po ekstrakcji widzę w ciastku lekko odciśniętą śrubę, więc dzień nie tak całkiem zmarnowany. :D
Tylko jeszcze tamper mnie martwi, bo Metiu się nie odzywa. W ostateczności zamówię jakiegoś gotowca. :/

Edytka - minutę po tym poście Metiu napisał, że ma odpowiedni tamper! :D
Nie znajdziesz bo zmienisz kawę lub ta którą masz trochę zwietrzeje i znowu będą potrzebne korekty. To proces ciągłych zmian.
Jak dla mnie to śruba powinna być odcienieta na sucho, już przed ekstrakcją a nie po.
A jeżeli tak mała zmiana ustawień młynka daje tak ogromne różnice to Twój młynek ma za duży skok regulacji. Dlatego właśnie do espresso Tak ważny jest odpowiedni młynek. Bo inaczej jest ciągła frustracja i losowe rezultaty.
« Ostatnia zmiana: 10 Listopad 2018, 21:40:56 wysłana przez Bacek »

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Rancilio Silvia
« Odpowiedź #689 dnia: 10 Listopad 2018, 21:44:21 »
Chciałbym jeszcze Was zapytać, czy ktoś mieli jedynie 14g kawy
Do standardowego portafilter RS?
Nie ma jednej dobrej wagi bo jedna kawa będzie miała jedna objętość a inna inna. Sugerował bym się raczej ilością kawy po tampingu i smakiem oczywiscie

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi