Autor Wątek: Doppio, lura po ekstrakcji kawy  (Przeczytany 9925 razy)

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2411
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Doppio, lura po ekstrakcji kawy
« Odpowiedź #15 dnia: 31 Sierpień 2017, 09:43:35 »
Taki eksperyment przeprowadziła na mnie nie dalej jak we wtorek miła pani ze stacji benzynowej na Słowenii, zobaczyłem młynek i duże 3 grupowe Rancilio więc pomyślałem kawa ;-) Zamówiliśmy doppio i cappuccino  więc pani nabiła kolbę i do dwóch filiżanek (po mojej błagalnej interwencji o porzucenie zamiaru napełnienia tekturowych kubków) zrobiła to co uważała za dwie kawy w tym jedną mleczną. Ręce opadły mi tak nisko że nawet nie próbowałem tego komentować. Nie to ładne co ładne ale co się komu podoba tyle że kawa w smaku okropna, aromatu brak, zostało poczucie rozczarowania i niesmak w sercu oraz ustach. Tak przyznaję się piłem lurę i to nie moja bajka, nie widzę też sensu przedłużania ekstrakcji i żadnych korzyści z tego płynących, co więcej taką kawę kiedyś pijałem i nazywałem espresso i tego się wstydzę   :picardpalm:

Offline flexooo

  • Wiadomości: 556
  • Ekspres: Rocket R58, La Peppina, La Pavoni Europiccola, Syfon Hario TCA 5, Kalita, V60, Aeropress
  • Młynek: Mahlkoenig EK43, Comandante Iron Heart
Odp: Doppio, lura po ekstrakcji kawy
« Odpowiedź #16 dnia: 31 Sierpień 2017, 09:46:06 »
Ja mam do kolegi @Tedi propozycje. Smak kawy jest częściowo odczuciem subiektywnym, a bez potwierdzenia w parametrach, czy innego punktu widzenia trudno jest ocenić co dla Ciebie jest dobre a co dla nas. Chciałbym zorganizować spotkanie, na którym porównamy to co Ty nazywasz dobrym, a co np. ja. Przyjdziesz na takie?

Goszcząc raz znajomego ten skosztował kawę, którą przeznaczyłem do wylania, twierdząc, że nigdy nie pił czegoś tak dobrego...
Mam nieodparte wrażenie, że tylko Ty w większości tematów z Twoim udziałem wiesz co piszesz...

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5094
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Doppio, lura po ekstrakcji kawy
« Odpowiedź #17 dnia: 31 Sierpień 2017, 10:11:37 »
Mam też dziwne wrażenie, że nikt w porządnej kawiarni nie da do porównania takiej lury... Bo zrobić to to żaden problem, tylko kto będzie chciał robić niepoprawną kawę?

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Doppio, lura po ekstrakcji kawy
« Odpowiedź #18 dnia: 31 Sierpień 2017, 10:11:37 »
Ja to spaczony jestem poprawnością i normami, ale zrobiłem - co mi tam - test espresso i tedipresso. Dałem do wypicia osobie pijącej kawę i poprosiłem o wskazanie tej smaczniejszej. Wskazanie było jednoznaczne na korzyść espresso. Tedipresso wedle słów testera było gorzkie i wodniste. Jedna opinia to mało, więc kolejnego testera zaprosiłem do degustacji. Wynik jednoznacznie wskazywał znów na espresso wskazane jako słodkie, orzechowe. Tedipresso określono jako goryczkowate.

Co dziwne pokrywa się to z moimi osobistymi odczuciami i iluś tam letnim doświadczeniem. Pokrywa się to tez z praktyką w dobrych kawiarniach, gdzie kawa nie trzymająca parametrów trafia do zlewu a nie do klienta. Pokrywa się to z wiedzą kawowych guru, do których poziomu i praktyki ja nie śmiem nawet aspirować. Mając na uwadze powyższe uważam że Twoja wizja nadaje się tylko i wyłącznie na śmietnik.

@Tedi twoja alternatywna wizja pokrywa się niestety z makaronową sarkastyczną propozycją @Szczympek. Też się pewnie parę osób znajdzie, którym rozgotowane kluchy będą smakować bardziej niż poprawny makaron spaghetti. Na szczęście nie znaczy to, że ma być to nowy standard.

Ja osobiście nie zgadzam się na promocję bylejakości jaką @Tedi głosi. Ja chcę aby to forum promowało jakość a nie pospolitość.

To, że ja mam często inne zdanie od Was w tej lub innej materii, nie znaczy, nie dowodzi, że nie mam racji.
Racja po mojej stronie jest dla mnie mniej ważna niż poznanie prawdy.

I tutaj sam siebie podsumowałeś. Ty twierdzisz że masz racje i nic nie obchodzi cię że prawda jest inna.
Cytuj (zaznaczone)
Moja jest tylko racja i to święta racja. Bo nawet jak jest twoja, to moja jest mojsza niż twojsza. Że właśnie moja racja jest racja najmojsza!
LMWDP #469

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5094
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Doppio, lura po ekstrakcji kawy
« Odpowiedź #19 dnia: 31 Sierpień 2017, 10:15:52 »
Aż kur.. wyjmę dziś ekspres i celowo zużyję bezsensownie trochę singla palonego pod przelewy. I nagram wszystko kamerą.

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Doppio, lura po ekstrakcji kawy
« Odpowiedź #20 dnia: 31 Sierpień 2017, 10:25:23 »
@mlopus. Mówię o kawie dobrej smakowo, zgodniej w czasie itp. Możesz swoją ulubioną kawę np. doppio zrobić w czasie np.25 sek. i odstawić filiżankę na bok, by później nie wyciągając kolby ponowić ekstrakcję do nowej filiżanki. Wtedy ją oceń pod kątem skrzywienia smakowego.

Ja mam do kolegi @Tedi propozycje. Smak kawy jest częściowo odczuciem subiektywnym, a bez potwierdzenia w parametrach, czy innego punktu widzenia trudno jest ocenić co dla Ciebie jest dobre a co dla nas. Chciałbym zorganizować spotkanie, na którym porównamy to co Ty nazywasz dobrym, a co np. ja. Przyjdziesz na takie?


Powiem szczerze, z ogromną przyjemnością z mojej strony. Myślałem o ostatnim w Łodzi. Lecz nic z tego nie wyszło. Był tam super sprzęt gastro. Ekspres  za grubą kasę, to pół biedy.  ;) Ale przemiał z młynka za 10 tys.   :wow2:


Mam nieodparte wrażenie, że tylko Ty w większości tematów z Twoim udziałem wiesz co piszesz...

Cóż począć. Chodź ten ostatni z timerem po moich słowach  był tak zrozumiały w pozytywnym słowa znaczeniu, że aż cicho się w temacie zrobiło. ;)
Od razu inny punt widzenia na ten parametr "zagościł" w umysłach  u tych co ten temat czytali.  :)
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4977
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Doppio, lura po ekstrakcji kawy
« Odpowiedź #21 dnia: 31 Sierpień 2017, 10:38:15 »
Chodź ten ostatni z timerem po moich słowach  był tak zrozumiały w pozytywnym słowa znaczeniu, że aż cicho się w temacie zrobiło.

Zejdź na ziemię. Nie bierzesz pod uwagę, że nikt z Tobą nie dyskutuje, bo forumowicze mają Twoje wymysły w odpowiednim miejscu. Zgodnie z porzekadłem, że "głupszym się ustępuje".
No i "chodź", nie  znaczy "choć"  :picardpalm:, choć świadczy o Twoim poziomie.

Offline JanekdF Mężczyzna

  • Wiadomości: 711
  • Ekspres: Expobar Office Control, Cafelat Robot, alternatywy
  • Młynek: Aergrind, Hiku, projekt własny, stare stożki
Odp: Doppio, lura po ekstrakcji kawy
« Odpowiedź #22 dnia: 31 Sierpień 2017, 10:48:41 »
Ta "lura" jest podawana u nas w kawiarniach, w Chorwacji, we Włoszech pewnie też. Jest zachwalana na tym forum. To jest kawa którą nazywasz lurą.
Na pewno jest zachwalana na tym forum? Ja to mały pikuś jestem, ale użytkownicy z dłuższym stażem chyba mogą się obrazić...

Jako, że po ekstrakcji zawsze podstawiam filiżankę, bo tacki ociekowej mój ekspres nie posiada, to nie raz próbowałem tego, co nakapie na końcu, już po zabraniu filiżanki z espresso. Gorzka woda to odpowiednie określenie. Smak zależy oczywiście od tego, jaka kawa była danego dnia w młynku, ale ogólnie to nic smacznego.
Who ever would call a machine in Italy "Cappuccino Amore"? - F.C.

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Doppio, lura po ekstrakcji kawy
« Odpowiedź #23 dnia: 31 Sierpień 2017, 10:56:13 »
Co dziwne pokrywa się to z moimi osobistymi odczuciami i iluś tam letnim doświadczeniem. Pokrywa się to tez z praktyką w dobrych kawiarniach, gdzie kawa nie trzymająca parametrów trafia do zlewu a nie do klienta. Pokrywa się to z wiedzą kawowych guru, do których poziomu i praktyki ja nie śmiem nawet aspirować. Mając na uwadze powyższe uważam że Twoja wizja nadaje się tylko i wyłącznie na śmietnik.

@Tedi twoja alternatywna wizja pokrywa się niestety z makaronową sarkastyczną propozycją @Szczympek. Też się pewnie parę osób znajdzie, którym rozgotowane kluchy będą smakować bardziej niż poprawny makaron spaghetti. Na szczęście nie znaczy to, że ma być to nowy standard.

Ja osobiście nie zgadzam się na promocję bylejakości jaką @Tedi głosi. Ja chcę aby to forum promowało jakość a nie pospolitość.

Bez urazy. Wiesz co to jest "skrzywienie smakowe"?  Nie. Bo porównujesz co jest lepsze w smaku do tego co jest mniej intensywne. A to jest dla wszystkich oczywiste. Przynajmniej dla mnie.
Parametr, co smak pogarsza lub nie, czyli bezpośrednie oddziaływanie czegoś na coś, pomijasz nieustannie. A to jest najważniejsze by dojść do prawdy. Jak to się uda, w co coraz bardziej wątpię, może poznamy co za to jest odpowiedzialne. A jest tego sporu. Z budową ekspresu włącznie.

 



Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5094
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Doppio, lura po ekstrakcji kawy
« Odpowiedź #24 dnia: 31 Sierpień 2017, 10:59:31 »
JanekdF, chodźmy do Małej Czarnej. Siądziemy, pogadamy z Kacprem, on jest bardzo dobry w sensoryce - poprosimy, żeby zrobił normalne, świetne espresso na jego singlu i do tego bezsensowną lurę. 3 osoby do porównania bezpośredniego, można kogoś jeszcze poprosić, jeśli ktoś ze znajomych będzie - klientowi ni cholery nikt nic takiego nie poda.

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Doppio, lura po ekstrakcji kawy
« Odpowiedź #25 dnia: 31 Sierpień 2017, 11:03:49 »
Zejdź na ziemię. Nie bierzesz pod uwagę, że nikt z Tobą nie dyskutuje, bo forumowicze mają Twoje wymysły w odpowiednim miejscu. Zgodnie z porzekadłem, że "głupszym się ustępuje".

Poczekamy zobaczymy. Teraz na siłę temat wprowadzasz na manowce.
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Doppio, lura po ekstrakcji kawy
« Odpowiedź #26 dnia: 31 Sierpień 2017, 11:11:59 »
Smak zależy oczywiście od tego, jaka kawa była danego dnia w młynku, ale ogólnie to nic smacznego.

Czy Twoje odczucia mogę określić, mało intensywna lura?
Pytanie jeszcze jedno. Czy porównywałeś tą po ekstrakcyjną "lurę" z czystą wodą jaka wylatuje z Twojego ekspresu?
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4977
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Doppio, lura po ekstrakcji kawy
« Odpowiedź #27 dnia: 31 Sierpień 2017, 11:15:19 »
Naprawdę nie nasuwa Ci się refleksja, nie przychodzi otrzeźwienie, że jak zwykle jesteś sam przeciw wszystkim, to może inni mają rację.

A to jest najważniejsze by dojść do prawdy. Jak to się uda, w co coraz bardziej wątpię, może poznamy co za to jest odpowiedzialne.

Jak na miesięcznicy :).


Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Doppio, lura po ekstrakcji kawy
« Odpowiedź #28 dnia: 31 Sierpień 2017, 11:20:45 »
Cytuj (zaznaczone)
Moja jest tylko racja i to święta racja. Bo nawet jak jest twoja, to moja jest mojsza niż twojsza. Że właśnie moja racja jest racja najmojsza!

Cytuj (zaznaczone)
Są trzy prawdy: świento prawda, tys prawda i gówno prawda.
LMWDP #469

Offline Edwin Jagger Mężczyzna

  • Wiadomości: 597
  • Ekspres: Alternatywy
Odp: Doppio, lura po ekstrakcji kawy
« Odpowiedź #29 dnia: 31 Sierpień 2017, 11:41:41 »
@flexooo piszę się na to spotkanie  [emoji38]
@DrUsagi myślę, że nazwa Tedipresso na stałe zagości w forumowym słowniku  :evil:


 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi