Autor Wątek: Ethiopia Zege Tana Lake Natural – palarnia kawy Euro Cafe  (Przeczytany 3712 razy)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Ethiopia Zege Tana Lake Natural – palarnia kawy Euro Cafe

Etiopska arabika, sposób obróbki naturalny, palenie jasne z przeznaczeniem do alternatywnych metod parzenia kawy. Ziarenka mają miły, przy tym intensywny aromat słodkiej czekolady i whisky, w przemiale dochodzą jeszcze nuty cytrusów. Cena 25 zł za 250 g.
Sposób przygotowania: dripper Tiamo V60 - 01, białe filtry Hario i młynek Fiorenzato F6 Drogheria. Doza standardowa - 6 g kawy na 100 ml wody, temperatura wody około 92°C, czas parzenia nieco poniżej trzech  minut, preinfuzja 30 sekund, przemiał po zalaniu nie był mieszany. W aromacie dripa jest mleczna czekolada i whisky/brandy, w smaku dochodzi jeszcze cytrusowy akcent. Połączenie ciekawe, smak jest przez to bardzo fajny. Przy tym bogaty, złożony i odpowiednio intensywny. Także dosyć słodki, nie kwaśny i nie gorzki. Posmak podobny, trwały i przyjemny, z czasem przechodzący w czekoladowy. Spróbowałem tych ziarenek także w Kalicie Wave. Po wcześniejszej smakowej charakterystyce, nie spodziewałem się poprawy. No i rzeczywiście napar wyszedł cięższy niż z V60, przez to mniej smaczny. Za to bardzo ciekawie Zege Tana Lake wypadła w Chemexie. Smakowo podobnie jak w V60, ale z dodatkową wiśniową nutą, obiecywaną przez palarnię w opisie na stronie internetowej. 
Ethiopia Zege Tana Lake Natural z palarni Euro Cafe to dobre przelewowe ziarenka, godne polecenia. Mają ciekawy profil smakowy, gwarantujący miłe wspomnienia.

Offline Koper

  • Wiadomości: 18
Odp: Ethiopia Zege Tana Lake Natural – palarnia kawy Euro Cafe
« Odpowiedź #1 dnia: 13 Luty 2017, 23:08:59 »
Z racji tego, że moje kubki smakowe przez lata poniewierałem fajkami i słodzoną kawą parszywej jakości, to mój zmysł smaku jest znacząco upośledzony. Jednak w przypadku tej Ethiopii, klnę się na co najmniej kilku bogów, czuję to co opisuje profil smakowy. Jest whiskey, a może bardziej jakiś likier na rudej bazie, są cytrusy, nawet nuty wiśniowe wyczuwam. Parzone w V60 i AP w standardowych dozach i temperaturach 90-94.
W tym momencie mój dripowy nr 1.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Ethiopia Zege Tana Lake Natural – palarnia kawy Euro Cafe
« Odpowiedź #2 dnia: 14 Luty 2017, 09:18:32 »
Ja nie wiem czy te alko smaki to nie jest coś w stylu wiórów z beczek po szkockiej czy brandy. Tak mi trochę bliżej do tego.
LMWDP #469

Offline korea83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1034
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: etzMAX Light T, Timemore Sculptor 078, Kinu M47, Comandante C40 MK4
Odp: Ethiopia Zege Tana Lake Natural – palarnia kawy Euro Cafe
« Odpowiedź #3 dnia: 14 Luty 2017, 11:31:20 »
Nie wiedziałem jak sobie ten posmaczek nazwać, ale faktycznie można by to podciągnąć pod beczkę po alkoholu. Ja to odbierałem początkowo jako taką drzewno/papierową "szorstkość", ale z każdą kolejną kawą ten smak nabierał rumieńców i ta przykra papierowość przechodziła w coś nieco bardziej pikantnego jakby  :mhh:

W mojej ocenie ta kawa najlepsza z syfonu. Po przestudzeniu smaki najbardziej wyraziste/pełne.

Offline dziewiecset Mężczyzna

  • Wiadomości: 463
  • Ekspres: Kalita Wave 185, V60-01, Bialetti, Chemex, AP, December Dripper
  • Młynek: Baratza Sette 270W, Aergrind, 1zpresso K-Ultra
Odp: Ethiopia Zege Tana Lake Natural – palarnia kawy Euro Cafe
« Odpowiedź #4 dnia: 14 Luty 2017, 12:24:24 »
Chwaliliście tą kawę w innym wątku, zachwyciłem się jej nutami smakowymi z Waszych opisów a zapomniałem jej zamówić przy okazji składania zamówienia w Eurocafe  :doh:

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Ethiopia Zege Tana Lake Natural – palarnia kawy Euro Cafe
« Odpowiedź #5 dnia: 14 Luty 2017, 17:30:17 »
delikatna ekonomiczna smaczna, niestety cena swoje robi. Nie znalazłem w niej tej intensywności smaku jaką miały droższe ziarenka z tego samego regionu. Nie chodzi tylko o tą jedną odmianę ale ogólnie takie mam wrażenie porównując ziarna znacznie różniące się ceną, z różnych palarni.
« Ostatnia zmiana: 14 Luty 2017, 18:16:45 wysłana przez grex »

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Ethiopia Zege Tana Lake Natural – palarnia kawy Euro Cafe
« Odpowiedź #6 dnia: 14 Luty 2017, 18:32:51 »
Oceniasz smak po cenie? To placebo :).

Offline krzyyh

  • Wiadomości: 35
Odp: Ethiopia Zege Tana Lake Natural – palarnia kawy Euro Cafe
« Odpowiedź #7 dnia: 21 Marzec 2017, 10:22:09 »
Piłem tą kawę z Augustowskiej palarni Lakafo no i bardzo mi smakowała. Koniecznie muszę spróbować z Euro Cafe, ciekawe czy smakuje tak samo bo opisy różne.

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Ethiopia Zege Tana Lake Natural – palarnia kawy Euro Cafe
« Odpowiedź #8 dnia: 21 Marzec 2017, 10:56:53 »
Piłem tą kawę z Augustowskiej palarni Lakafo no i bardzo mi smakowała. Koniecznie muszę spróbować z Euro Cafe, ciekawe czy smakuje tak samo bo opisy różne.
Antonio kiedyś pisał, że ziarenka o tej samej nazwie są sprzedawane w różnych segmentach cenowych, np. za  5, 10 i 20 euro. Ktoś pewnie segreguje je wedle jakichś walorów smakowych i potem sprzedaje zależnie od przyporządkowania do danej kategorii, toteż pewnie może się zdarzyć że kawa nabyta w różnych cenach i różnych miejscach będzie smakować inaczej, mimo tej samej nazwy.

To samo jest z herbatą, zielony Yunan za 15zł/100g smakuje inaczej niż zielony Yunan za 25zł/100g. Sporo zależy też od dostawcy, niektórzy mają jakieś lepsze źródło zaopatrzenia niż inni.
« Ostatnia zmiana: 21 Marzec 2017, 11:00:24 wysłana przez grex »

Offline krzyyh

  • Wiadomości: 35
Odp: Ethiopia Zege Tana Lake Natural – palarnia kawy Euro Cafe
« Odpowiedź #9 dnia: 21 Marzec 2017, 11:06:32 »
Cena podobna w obu palarniach.

Offline Federerer Mężczyzna

  • Wiadomości: 57
  • Ekspres: Astoria CKE, La Pavoni Europiccola, Bialetti Brikka
  • Młynek: Eureka Mignon
Odp: Ethiopia Zege Tana Lake Natural – palarnia kawy Euro Cafe
« Odpowiedź #10 dnia: 23 Marzec 2017, 20:00:54 »
U mnie skończyła się pierwsza z całej dostawy. Z phina była bardzo smaczna, a nie bawiłem się zbytnio w ważenie i termometry.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Ethiopia Zege Tana Lake Natural – palarnia kawy Euro Cafe
« Odpowiedź #11 dnia: 04 Kwiecień 2017, 07:06:15 »
Kawka gości od kilku dni w moim młynku i sprawdza się wyśmienicie w espresso. Świetne owocowe espresso, ale jak na tą owocowość zaskakująco mało kwasków, nawet pod koniec filiżanki kiedy espresso trochę wystygnie. W aromacie rzeczywiście pojawia się wiśnia ale nie kwaskowa świeża tylko raczej taka koktajlowa słodka.

Kawa w weekend wylądowała również w V60. Myślę, że śmiało można polecić ją osobom nie tolerującym kwasowości w dripach, jest jej podobnie jak w espresso niewiele w stosunku do owocowej słodyczy. Po wypiciu pozostaje czekoladowy aftertaste.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Ethiopia Zege Tana Lake Natural – palarnia kawy Euro Cafe
« Odpowiedź #12 dnia: 07 Kwiecień 2017, 09:22:21 »
W espresso znowu aftertaste jest przyjemnie maślany, albo śmietankowy, pierwsze skojarzenie z maślaną bułeczką.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi