Autor Wątek: Honduras Rosalina - palarnia kawy Euro Cafe  (Przeczytany 1678 razy)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Honduras Rosalina - palarnia kawy Euro Cafe
« dnia: 19 Kwiecień 2016, 21:52:51 »
Honduras Rosalina - palarnia kawy Euro Cafe

Arabika, sposób obróbki mokry, sądząc po wyglądzie. Ziarenka przeważnie spore, dosyć jasno palone, z przeznaczeniem do alternatywnych metod parzenia kawy. Mają miły zapach, kojarzący się z cukierkami toffi. Aromat przemiału jest owocowo - czekoladowy.
Sposób parzenia: dripper V60 - 01, białe filtry Hario i młynek Fiorenzato F6 Drogheria. Przemiał musiał być trochę drobniejszy niż przy innych ziarenkach, żeby ekstrakcja nie przebiegała zbyt szybko. Po honduraskiej Rosalinie spodziewałem się znacznej kwaskowatości, więc żeby zrównoważyć napar, w pierwszym dripie sporo mieszałem. Zarówno przemiał po zalaniu, jak i zawiesinę w czasie ekstrakcji. No i trochę „namieszałem”, bo pierwsze parzenie nie bardzo mi się udało. Były ciekawe cytrusowe akcenty, ale były też słabsze strony w postaci nut nieciekawie herbacianych (w odróżnieniu od nut ciekawie herbacianych :) ). Żeby spowolnić i uspokoić ekstrakcję, zmieniłem dripper na wolniejszy, czyli Tiamo na Hario.  Przelewanie bez ingerencji w przemiał, starym sposobem, popularnym w początkach V60. Czas parzenia poniżej trzech minut, temperatura wody 90 - 92°C, doza standardowa - 6 g kawy na 100 ml wody. Temperatura wody nie mogła być zbyt wysoka, bo w naparze pojawiały się nuty nieciekawie herbaciane. Po preinfuzji na przemiał szła 1/3 wody, pozostałe mniejsze porcje trafiały w utworzony krater. Aromat był słodko - owocowy, z dominacją mlecznych cukierków. A sam drip intensywnie cytrusowy, soczysty, rześki i orzeźwiający, lekko cierpki. Posmak trwały i przyjemny, z nutą cytrusowej goryczki.
Lubię kwaskowate kawy, więc dla mnie honduraska Rosalina okazała się jak najbardziej ok. To dobry wybór, zwłaszcza na cieplejsze dni, także na dripy na lodzie.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi