Autor Wątek: Incontro – palarnia kawy Mastro Antonio  (Przeczytany 12651 razy)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Incontro – palarnia kawy Mastro Antonio
« dnia: 10 Styczeń 2015, 13:52:25 »
Incontro – palarnia kawy Mastro Antonio

Mieszanka espresso składająca się z arabik: Brazylia Bob-o-link Pulped Natural, Rwanda Gisuma Red Bourbon Fully Washed i Etiopia YirgaCheffe Kochere Natural Dry. Ziarenka różnej wielkości, całe i nieuszkodzone, równo palone. Stopień palenia, jak na espresso, dosyć jasny. Zapach ziarenek bardzo intensywny, owocowo-czekoladowy. Kawa dosyć świeża, pita trochę ponad miesiąc po paleniu. W aromacie przemiału wyraźne nuty owocowe i kwiatowe.
Sposób przygotowania: ekspres Nuova Simonelli Musica i młynek Mahlkönig K30 ES. Espresso było robione jako połowa uzysku z podwójnego sitka, czas ekstrakcji 30 sekund. Ekspres musiał być dobrze rozgrzany, wtedy słodyczy w espresso było więcej. Aromat złożony, przyrumienione pieczywo, owoce i czekolada. Crema niezbyt ciemna, ale wizualnie ładna i dosyć trwała. W espresso dominują owoce, trudno wskazać jakie konkretnie. Taka owocowa mozaika, bez goryczki, z niewielkimi kwaskami, trochę czekolady, słodka. Dla mnie było to ciekawe i smaczne espresso, dobrze zrównoważone. Posmak głównie owocowy, długi i trwały, z akcentem niewielkiej owocowej goryczki, po jakimś czasie czekoladowy. Łączyć z mlekiem, jako cappuccino, nie próbowałem.
Sposób przygotowania: aeropress i młynek Mahlkönig Vario Home. Metoda odwrócona, doza 8 g kawy na 100 ml wody, temperatura 85°C, preinfuzja 30 sekund, łączny czas parzenia z preinfuzją 90 sekund, przemiał niezbyt drobny, prawie dripowy. Napar bardzo ciekawy, owocowy z czekoladowym tłem, z przewagą jagodowych akcentów. Dosyć słodki, słodycz narasta w miarę picia, im bliżej dna filiżanki. Napar zdecydowanie smaczny, nie kwaśny i nie gorzki. Posmak przyjemny, z czasem przechodzący w czekoladowy.
Sposób przygotowania: dripper Hario V60-01, białe filtry Hario i młynek Fiorenzato F6 Drogheria. Doza 6 g kawy na 100 ml wody, temperatura 85°C, preinfuzja 30 sekund, łączny czas parzenia, razem z preinfuzją, do trzech minut, przemiał dripowy. Drip całkiem fajny, ale wolałem tę mieszankę przyrządzoną w aeropressie ze względu na wyraźne jagodowe akcenty. W dripie były kwaski, była i czekolada. Body większe niż zwykle w takim naparze, to zasługa trochę mocniejszego palenia. Dlatego napar był trochę mocniejszy, dobrze zbalansowany, smaczny.
Czas na podsumowanie. Nazwa tej mieszanki - „Incontro” - oznacza spotkanie. Bardzo trafnie w tym przypadku, bo z tą kawą na pewno warto się spotkać i to w różnych urządzeniach.

http://images66.fotosik.pl/506/69c84bbfb3123089.jpg
Incontro – palarnia kawy Mastro Antonio

Offline KiT

  • Wiadomości: 587
  • Ekspres: BZ10 najczęściej
  • Młynek: F64Evo i jakieś tam inne
Odp: Incontro – palarnia kawy Mastro Antonio
« Odpowiedź #1 dnia: 27 Styczeń 2015, 09:44:37 »
Ja ją dziś piłem. Ziarna spore, stopień palenia faktycznie jasny.
Młynek Fiorenzato Evo64, doza 12,8g, wilgotność 40%, czas mienia 4.4s.
Ekspres Bezzera BZ10, podwójne sitko, czas ekstrakcji 22-23 sekundy, doza 45ml - 50ml. Bez preinfuzji. Na NFP ładna praca cała powierzchnią, inicjowana 3-4 pojedynczymi strumieniami, by płynnie przejść w stabilny, tłustawy, pojedynczy.
Trzy kawy poddane ocenie: Doppio 50ml, Americano z doppio 55ml +100ml, cappu 45ml + 120ml mleka 3.3% nie UHT.

Zapach ziaren, ciemny, kawa, czekolada z nutką dymną. Crema się zgadza, delikatna słodycz także, kwaskowatość owocowa też, jak opisane powyżej, ale posmak jest kwaskowo-słonawy raczej słony rogalik, niż ciemne pieczywo. Pierwszy raz coś takiego spotkałem w kawie. Długi, trwały, niezależny od rodzaju przyrządzonej kawy na bazie espresso.  Całkowicie odmienny od innych blendów od Antionio (Ariadna, Ciocolato, Espresso #2, punkt odniesienia z trzech ostatnich dni).
Dominujący, szczególnie w ogonie. Wyjątkowo wszyscy próbujący byli zgodni co do posmaku.

Aż podejrzewałem naczynia, ale filiżanki czyste, myte ręcznie nie w zmywarce :). Woda osmoza, mineralizator niskosodowy, ok. 30mg/l. Ekspress czyszczony chemią w sobotę wieczorem, wczoraj na koniec dnia backflush.

EDIT 17:54 2015-1-27
Po południowy obiecany update posta:
Kawa skład: Brazylia Pocos de Caldas Fazenda Santa Maria Natural Dry, Peru Churupampa Chirinos  Fully Washed Organic.
250g  18/01/2015
gramatury poprawka w dawkowaniu 14,1g przy 33%, chyba rano tarowałem i odjąłem wagę kubeczka, stąd  ok. 1g różnicy.
Doza 43g, czyli w miarę poprawnie. Mniejsza crema niż rano. Podtrzymuje wrażenia organoleptyczne, ciut może słodsze. Reszta się zgadza.
« Ostatnia zmiana: 27 Styczeń 2015, 17:54:46 wysłana przez KiT »

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Incontro – palarnia kawy Mastro Antonio
« Odpowiedź #2 dnia: 27 Styczeń 2015, 10:02:02 »
No to kolega rozłożył na łopatki kawusie która w prezencie wygrałem.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Incontro – palarnia kawy Mastro Antonio
« Odpowiedź #3 dnia: 27 Styczeń 2015, 10:15:00 »
@KiT a przy tej prawie 13g ilości kawy i 45ml w filiżance - ile waży to co otrzymałeś? Bo jak dla mnie pod mój smak jest zbyt dużo wody.
Ta kawa potrafi syropowato płynąć do filiżanki. Jest słodka i gęsta.
LMWDP #469

Offline tomazo1974

  • Wiadomości: 174
  • Ekspres: Rocket Giotto, Bialetti Venus
  • Młynek: Wega 5.8 Instant (alias Compak K3 Touch), Porlex Mini
Odp: Incontro – palarnia kawy Mastro Antonio
« Odpowiedź #4 dnia: 27 Styczeń 2015, 10:26:22 »
KiT: jaka data palenia? Piłem Incontro ponad miesiąc od (aczkolwiek nie wiem, czy były w niej te same ziarna co w Twojej) i byłem pod ogromnym wrażeniem. Kawa była przepyszna, masakrycznie słodka. Zero słoności.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Incontro – palarnia kawy Mastro Antonio
« Odpowiedź #5 dnia: 27 Styczeń 2015, 10:50:29 »
Skład Incontro nie jest stały, wersje mogą się od siebie różnić. Prawdopodobnie miałem ten sam blend co @Manfred z Etiopią Kochere, owocowy i słodki.

Offline KiT

  • Wiadomości: 587
  • Ekspres: BZ10 najczęściej
  • Młynek: F64Evo i jakieś tam inne
Odp: Incontro – palarnia kawy Mastro Antonio
« Odpowiedź #6 dnia: 27 Styczeń 2015, 11:32:42 »
@ tomato1974
Z głowy nie powiem ale ostatnie palenie , przyjechała do mnie w zeszłym tygodniu od Antonio.  Sprawdzę i dopiszę.

@DrUsagi
Strumień faktycznie jest taki, tłusto-bogaty. Niemniej wolniejsza ekstrakcja uwalnia jej kwaskawą postać, więc u mnie płynie pewnie szybciej niż u Ciebie.
Waży na pewno mniej, spodziewałem się nawet tego pytania, bo objętość zwłaszcza z cremą, to myląca sprawa.  Co ja na to poradzę, przy takich proporcjach ma najlepszy balans. Ciocolatto miało przy 15.0g i 40 ml. Grupa mojego ekspresu nie lubi większych porcji co jest zasługą nisko zawieszonego prysznica.  15.5g to wszystko co tam wchodzi tak by był odstęp. C. Ciocolatto miało właściwy smak przy 15.0g i 40 ml. 

Przez moment podejrzewałem jeszcze łyżeczkę do próbowania spod cremy, ale tej używałem tylko ja. Tamper stalowy.  Ale na tyle mnie to zaintrygowało, że wieczorem jeszcze raz podejdę do tematu.
« Ostatnia zmiana: 27 Styczeń 2015, 12:04:43 wysłana przez KiT »

Offline tomazo1974

  • Wiadomości: 174
  • Ekspres: Rocket Giotto, Bialetti Venus
  • Młynek: Wega 5.8 Instant (alias Compak K3 Touch), Porlex Mini
Odp: Incontro – palarnia kawy Mastro Antonio
« Odpowiedź #7 dnia: 27 Styczeń 2015, 11:37:18 »

Skład Incontro nie jest stały, wersje mogą się od siebie różnić. Prawdopodobnie miałem ten sam blend co @Manfred z Etiopią Kochere, owocowy i słodki.
To tak jak ja. Wczoraj zamawiałem ten blend i z tego co pamiętam skład był inny (brak Etiopii?).
Zobaczymy, niemniej i tak dam jej dojść jeszcze trochę.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Incontro – palarnia kawy Mastro Antonio
« Odpowiedź #8 dnia: 27 Styczeń 2015, 11:56:41 »
Tak, konkursowe Incontro było bogatsze i inne. Ostatnie dwa palenia to dość konkretnie palona Brazylia Santa Maria i Peru, wszystko organiczne. Słony smak można pewnie poczuć z wielu powodów. Warto porównać ze smakiem soli... ;) Czasem wrażenia nas mamią.

Offline tomazo1974

  • Wiadomości: 174
  • Ekspres: Rocket Giotto, Bialetti Venus
  • Młynek: Wega 5.8 Instant (alias Compak K3 Touch), Porlex Mini
Odp: Incontro – palarnia kawy Mastro Antonio
« Odpowiedź #9 dnia: 27 Styczeń 2015, 13:33:53 »
Antonio: rozumiem, że cukier dosypujecie - wasze kawy są słodkie, że hej - ale żeby sól ;)?

Offline KiT

  • Wiadomości: 587
  • Ekspres: BZ10 najczęściej
  • Młynek: F64Evo i jakieś tam inne
Odp: Incontro – palarnia kawy Mastro Antonio
« Odpowiedź #10 dnia: 27 Styczeń 2015, 14:01:10 »
pomylili :)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Incontro – palarnia kawy Mastro Antonio
« Odpowiedź #11 dnia: 27 Styczeń 2015, 14:10:40 »
Eee.. KiT, zrób jakiś słaby roztwór soli, tak na granicy percepcji. Proporcje znajdziesz gdzieś albo wypróbujesz. Wtedy dopiero coś o soli możesz powiedzieć ;).

Offline KiT

  • Wiadomości: 587
  • Ekspres: BZ10 najczęściej
  • Młynek: F64Evo i jakieś tam inne
Odp: Incontro – palarnia kawy Mastro Antonio
« Odpowiedź #12 dnia: 27 Styczeń 2015, 14:23:26 »
Już to zrobiłem, to jest mono-smak, a tamto było bardziej złożone, a wspomniałem, że kiperów był dwoje? Ciekawe jakby to zostało rozpoznane w ślepym teście jako dodatek do kawy... .
 Przecież tak na serio to nie podejrzewam, że sypiesz sól lub cukier do kawy.

Co nie zmienia faktu, że dzisiejsza poranna kawa, jak zwykle, pita po porcji nie słodzonej i nie solonej owsianki, miała posmak taki jak napisałem. I nie jest to regułą Twoich blendów, wiem co mówię, bo mam wszystkie oprócz jednego, a jak do tej pory to doświadczenie było jednostkowe.

Z drugiej strony jak za każdym razem gdy napiszę opinię odbiegającą od ideału i będę musiał się tłumaczyć, że odróżniam smaki, to strach pisać recenzje, prawda? Nie spodoba się i trzeba będzie udowadniać, że nie jest się garbatym.  :chory2:

Jest szansa, że coś się jeszcze w tej kawie zmieliło.... nie dawniej jak dwa dni temu jakiś kawałek upalonego patyka z kawy wyjmowałem... z Santosa jak dobrze pamiętam.
« Ostatnia zmiana: 27 Styczeń 2015, 14:26:38 wysłana przez KiT »

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Incontro – palarnia kawy Mastro Antonio
« Odpowiedź #13 dnia: 27 Styczeń 2015, 14:25:48 »
KiT a pisz recenzję bo niektóre tu napisane nijak się mają do tego co ja wyczuwam:-)

Offline KiT

  • Wiadomości: 587
  • Ekspres: BZ10 najczęściej
  • Młynek: F64Evo i jakieś tam inne
Odp: Incontro – palarnia kawy Mastro Antonio
« Odpowiedź #14 dnia: 27 Styczeń 2015, 14:30:46 »
KiT a pisz recenzję bo niektóre tu napisane nijak się mają do tego co ja wyczuwam:-)
A to jeszcze inne pytanie, na ile używane tutaj słownictwo do opisywania smaku odpowiada gradacji z koła smaków, a na ile jest związane  pamięcią konkretnego smaku... . Ale to ciekawa rozmowa na inny wątek, tutaj  oceniamy jak nam smakuje Incontro.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi