Autor Wątek: Porlex dla minimalisty?  (Przeczytany 6688 razy)

Offline uke7

  • Wiadomości: 97
  • Ekspres: Ascaso Dream i trochę alternatywy
  • Młynek: Aergrind, na celowniku coś do espresso
Porlex dla minimalisty?
« dnia: 01 Lipiec 2018, 21:52:52 »
Trochę wątków już na forum przeczytałem, opinii przyswoiłem i obejrzałem filmów, ale chciałbym żebyście mi pomogli w pewnej kwestii. Jestem wprawdzie zdeklarowanym użytkownikiem herbaty, ale raz spróbowane espresso wprowadziło do mojego światopoglądu spory ferment i nowe uzależnienie : )) W związku z tym postanowiłem mieć w domu skromny kącik produkcji kawowej esencji. Sytuacja jest taka, że oprócz mnie nikt z domowników nie tyka kawy więc odpada kupno kosztownego ekspresu ciśnieniowego, za to bardzo mi odpowiada idea kawiarki. Tak, wiem, że nie nadaje się do produkcji espresso, ale będę w stanie wytworzyć namiastkę ulubionej esencji. W dodatku będe mógł eksperymentować z różnymi gatunkami jakościowej kawy, co też bardzo mi się podoba. Do konkretów. Wybrałem sobie kawiarkę Bialetti Brikka, czyli z dodatkową dyszą do tworzenia "czegoś na ksztalt cremy" i jedynym problemem technicznym jest dla mnie młynek. Wydaje mi się, że bezcelowe byłoby inwestowanie w kosztowny młynek elektryczny w celu mielenia kawy na 1-2 mikrofiliżanki dziennie dla jednej osoby więc pomyślałem o Porlexie. Czy to będzie dobra opcja? Zmielę na tyle drobno, żeby uzyskać namiastkę takiego np. ristretto w kawiarce?

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6160
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Porlex dla minimalisty?
« Odpowiedź #1 dnia: 01 Lipiec 2018, 22:20:01 »
Gratuluję odkrycia dobrej kawy. Kawiarki to bardzo fajne urządzenia. Niestety żeby uzyskać espresso trzeba mieć dość dobry sprzęt w postaci ekspresu ciśnieniowego i młynka z prawdziwego zdarzenia. Wszystkie inne kawy będą bardziej lub mniej przypominały espresso, ale nim nie będą. Dobrze zdawać sobie z tego sprawę.

Nie mniej jest wiele możliwości uzyskania bardzo smacznej i skoncentrowanej kawy. Teoretycznie do tego co chesz uzyskać może się nadać Porlex i Brikka. Będzie to jednak dość czaso- i pracochłonne zajęcie, aby zmielić te kilkanaście gramów kawy, w miarę drobno.  Im bardziej esencjonalną kawę będziesz chciał uzyskać, tym drobniej musisz mielić. Wbrew pozorom w kawiarce też można zaparzyć kawę na wiele sposobów. Jeśli chcesz w miarę skoncentrowaną kawę,  najlepszym rozwiązaniem jest młynek, który zmieli w miarę równo na grubość bliską przemiałowi do espresso. Najtańsza opcja to elektryczna Nivona Cafe Grano 130 okolice 300 zł. Z ręcznych Knock Aergrind okolice 400 zł. Możesz szukać też używanych młynków.

Smaczną, skoncentrowaną kawę dość zbliżoną w charakterze do espresso zrobisz również w Aeropressie z dodatkiem prismo. Jednak tak jak we wcześniejszym przypadku potrzeba młynka, który bardzo drobno zmieli kawę.  Ponadto aeropress to proste i przenośne urządzenie, pozwalające na bardzo dużą ilość eksperymentów kawowych.

Polecałbym pogadać z kimś doświadczonym z forum, kto mieszka w Twojej okolicy i posiada taki sprzęt. Spróbować się umówić na przetestowanie z kimś posiadającym już takie sprzęty jakie by Cię interesowały. Będziesz mógł sprawdzić jak to się robi i jak się ma do Twoich oczekiwań.
« Ostatnia zmiana: 01 Lipiec 2018, 22:42:02 wysłana przez krystians »

Offline uke7

  • Wiadomości: 97
  • Ekspres: Ascaso Dream i trochę alternatywy
  • Młynek: Aergrind, na celowniku coś do espresso
Odp: Porlex dla minimalisty?
« Odpowiedź #2 dnia: 06 Lipiec 2018, 10:17:28 »
Dzięki. Celowałem w ręczny z powodu znikomej ilości codziennego mielenia. Nie powiem, skoro w cenie przyzwoitego młynka ręcznego można mieć wolnoobrotowy elektryczny ze stalowymi żarnami to ok, ale czy młynek elektryczny do 1 kawy dziennie to nie będzie jednak przerost formy nad treścią?

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Porlex dla minimalisty?
« Odpowiedź #3 dnia: 06 Lipiec 2018, 10:24:30 »
Jakościowo będzie przeskok, moim zdaniem warto. Albo kupić lepszy ręczny, tyle że to te 400 zł trzeba wydać, żeby była różnica... A będzie duża.

Offline sverige2

  • Wiadomości: 40
  • Ekspres: Gaggia Classic
  • Młynek: TCM, Rancilio Rocky Doser, Baratza Virtuosso, Wilfa WSCG-2
Odp: Porlex dla minimalisty?
« Odpowiedź #4 dnia: 06 Lipiec 2018, 11:50:34 »
Po przeczytaniu wielu różnych teorii jestem coraz bardziej "głupi". Czy np. młynek któregoś ze znanych producentów, młynek z płaskimi żarnami, o średnicy co najmniej 50 mm. będzie dawał gorszej jakości przemiał np. do espresso niż nawet najlepszej klasy młynek ręczny ???
Pozdrawiam Jarek

Online tom517

  • Wiadomości: 1787
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Porlex dla minimalisty?
« Odpowiedź #5 dnia: 06 Lipiec 2018, 12:06:23 »
Ja swego czasu mieliłem porlexem do espresso i dało się. Fakt że było to coś koło 2 kliku. Jak kupiłem timemore to wygoda mielenia i szybkość wzrosła kilkukrotnie. Może poszukaj trochę ciut lepszego ręcznego, to na dłużej z Tobą zostanie (Timemore, Kazak, Aergrind). Według mnie ręczny do kawiarki to dobry pomysł, bo grubiej i przez to lżej mielesz niż do espresso. Według mnie takim ręcznym za ok 500zł lepiej zmielesz do espresso niż elektrycznym do 1500zł. Tylko jeśli codziennie rano komuś wyjdzie kręcić na espresso to może wybrać wygodniejszą opcję elektrycznego mielenia z ciut gorszym wynikiem.
« Ostatnia zmiana: 06 Lipiec 2018, 12:11:36 wysłana przez tom517 »

Offline sverige2

  • Wiadomości: 40
  • Ekspres: Gaggia Classic
  • Młynek: TCM, Rancilio Rocky Doser, Baratza Virtuosso, Wilfa WSCG-2
Odp: Porlex dla minimalisty?
« Odpowiedź #6 dnia: 06 Lipiec 2018, 12:22:25 »
Według mnie takim ręcznym za ok 500zł lepiej zmielesz do espresso niż elektrycznym do 1500zł

I właśnie takich odpowiedzi i tego typu wyjaśnień, najbardziej nie rozumiem .
Pozdrawiam Jarek

Online tom517

  • Wiadomości: 1787
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Porlex dla minimalisty?
« Odpowiedź #7 dnia: 06 Lipiec 2018, 12:40:47 »
Pomijając to co czytałem używałem z elektrycznych i2 mini i Fiorenzato F4 z tego co leciało do filiżanki, to wiem że Timemore (ręczny młynek) dawał zawsze powtarzalne espresso, czego nie powiem o wcześniej wymienionych. Teraz mam to dopiero w Eurece, ale to już duży młyn. Też ma znaczenie że do ręcznego wsypujesz zawsze świeżą kawę o podobnym współczynniku wilgotności, jak postoi w zasobniku to się zmieniają jej właściwości. Robisz 1 kawę dziennie, to z elektryka dziś wyleci połowa tego co zmieliłeś wczoraj :) Z ręcznym wybrałbym coś ze stajni Timemore/Knock/Kazak, na  dłużej mógłby zostać. A widzę że espresso spróbowałeś, także może szukaj czegoś bardziej do espresso (tani/używany ekspres Ascaso Basic, Gaggia Classic, Rancilio Silva) ewentualnie Aeropress, ja po espresso próbowałem alternatyw ale to nie moja bajka. Tej esencji espresso nie dorównują dla mnie inne typy przygotowywania kawy.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Porlex dla minimalisty?
« Odpowiedź #8 dnia: 06 Lipiec 2018, 13:22:48 »
Robisz 1 kawę dziennie, to z elektryka dziś wyleci połowa tego co zmieliłeś wczoraj

A co to za bzdury :picardpalm:?

Online tom517

  • Wiadomości: 1787
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Porlex dla minimalisty?
« Odpowiedź #9 dnia: 06 Lipiec 2018, 13:43:08 »
No może przesadziłem x gram niech będzie, ale jak robię pierwszą w danym dniu to z reguły idzie dla kogoś do cappuccino, jak ma być czyste espresso, to czuję różnicę (pierwsze gorsze od drugiego). Może nie cała kawa nowa wypycha całą zalegającą kawę z poprzedniego mielenia, ale trochę się uzbiera.
Bardziej poprawnie politycznie: ma większą retencję.
« Ostatnia zmiana: 06 Lipiec 2018, 13:46:46 wysłana przez tom517 »

Offline sverige2

  • Wiadomości: 40
  • Ekspres: Gaggia Classic
  • Młynek: TCM, Rancilio Rocky Doser, Baratza Virtuosso, Wilfa WSCG-2
Odp: Porlex dla minimalisty?
« Odpowiedź #10 dnia: 06 Lipiec 2018, 13:45:12 »
Robię 1-2 kawy dziennie, za każdym razem wsypuję do młynka tylko na jedno aktualne parzenie. Nigdy nie mielę kawy na zapas. Otrzymuję tyle ile wsypałem, no może jakieś tam 10-ki  grama mniej, ponieważ od lat mam wagę jubilerską z dokładnością do 1/10 grama na której ważę również przyprawy do wędlin, gdyż zajmuję się wyrobami wędlin na swoje potrzeby. Żadnych więc znaczących strat w przemiale nie ma, i zawsze czyszczę młynek do zera po zmieleniu, i tak jak pisze WS to zwyczajna nieprawda, więc stąd moje dociekania. Mam również dwa ręczne stare młynki do kawy, jak to drzewiej bywało. Jeden polski i drugi nieomal identyczny szwedzki.
Ps. Kawy różne różniste piję od kilkudziesięciu lat, (na dalekim świecie też  :D)
« Ostatnia zmiana: 06 Lipiec 2018, 13:48:47 wysłana przez sverige2 »
Pozdrawiam Jarek

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3166
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Porlex dla minimalisty?
« Odpowiedź #11 dnia: 06 Lipiec 2018, 13:45:36 »
A co to za bzdury ?
A dlaczego bzdury? Mało który młynek elektryczny ma małą retencję, więc właśnie tak jest.

A to, że z młynka wypada mniej więcej tyle samo, co weszło ziaren, nie znaczy, że to te same ziarna. Takie FIFO.

Offline sverige2

  • Wiadomości: 40
  • Ekspres: Gaggia Classic
  • Młynek: TCM, Rancilio Rocky Doser, Baratza Virtuosso, Wilfa WSCG-2
Odp: Porlex dla minimalisty?
« Odpowiedź #12 dnia: 06 Lipiec 2018, 13:53:01 »
Sprawdzam młynek każdorazowo i nie pozostawiam nigdy w młynku aktualnie zmielonej kawy, więc również uważam że takie stwierdzenie o gorszej jakości, to sorry very. ale z prawdą wspólnego ma niewiele  :-D.
Pozdrawiam Jarek

Online tom517

  • Wiadomości: 1787
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Porlex dla minimalisty?
« Odpowiedź #13 dnia: 06 Lipiec 2018, 13:55:43 »
Swergie2, jak wyjmiesz żarna, wyczyścisz, to raczej sporo mniej wyleci przy pierwszym mieleniu niż dziesiąta grama. Chyba że młynek klasy Ceado E37S.
To co piszesz to prawda, tylko ile wypada wczorajszej kawy ciężko zmierzyć.

Offline sverige2

  • Wiadomości: 40
  • Ekspres: Gaggia Classic
  • Młynek: TCM, Rancilio Rocky Doser, Baratza Virtuosso, Wilfa WSCG-2
Odp: Porlex dla minimalisty?
« Odpowiedź #14 dnia: 06 Lipiec 2018, 14:04:11 »
I tu zgoda, ale młynek sprawdzam zawsze parokrotnie, często sprężonym powietrzem przedmuchuję i opukuję żarna etc.  taki jestem trochę "dziwak", przesadnie dokładny perfekcjonista we wszystkim co robię w życiu, tzw. "trudny charakter" jestem, więc najróżniejszego rodzaju pokrętne wyjaśnienia, czy jak mówią "bicie piany", jest dla mnie najzwyczajniej nie do przyjęcia. Tylko fakty poparte realnym i rzetelnym doświadczeniem, tak już mam  :-D
« Ostatnia zmiana: 06 Lipiec 2018, 14:18:24 wysłana przez sverige2 »
Pozdrawiam Jarek

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi