Autor Wątek: Upgrade prysznica Ascaso Arc?  (Przeczytany 82461 razy)

Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Odp: Upgrade prysznica Ascaso Arc?
« Odpowiedź #90 dnia: 07 Styczeń 2017, 14:02:35 »
Jak kiedyś rozmawiałem z kimś z Coffedesku poradził mi zeby dołożyć do tej droższej wersji pokrytej teflonem. Podobno ma jeszcze lepszy przepływ i prysznic zawsze pozostaje czysty, nie wiem ile w tym prawdy. Najlepiej było by zakupić 2 prysznice, i zrobić porównanie. Poe, może to kolejny pomysł na artykuł na blogu :D

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3174
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Upgrade prysznica Ascaso Arc?
« Odpowiedź #91 dnia: 07 Styczeń 2017, 14:18:34 »
Tak to wygląda, przepływ też nie wygląda źle, ciastko nigdy nie wypada w całości.
Co to jest za element na trzecim zdjęciu?Ślepota - orygnialne sitko z wysunięrą do góry śrubą. Oryginalnie miałeś tam imbus, czy sam wymieniałeś?

W podkładce prysznica masz 6, a nie 4 lub 3 otwory jak w tańszych modelach Ascaso - to Ci daje już z urzędu lepszy rozpływ wody. Ponadto, masz w tym elemencie (z 6 otworkami) podfazowanie na środku, czyli WS ma rację, CI200 będą Ci również pasowały. Ja poszedłem po bandzie i kupiłem CI35 (ma znacznie drobniejsze otworki).
« Ostatnia zmiana: 07 Styczeń 2017, 14:21:23 wysłana przez Krakus »

Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Odp: Upgrade prysznica Ascaso Arc?
« Odpowiedź #92 dnia: 07 Styczeń 2017, 14:23:47 »
35 spowalnia przepływ i teraz kwestia tego czy jest to dobre dla smaku kawy? Czy nie. Odwieczna pogoń za króliczkiem...

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3174
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Upgrade prysznica Ascaso Arc?
« Odpowiedź #93 dnia: 07 Styczeń 2017, 14:27:39 »
35 spowalnia przepływ
CI200 też. Jak mi wróci ekspres z naprawy, pomierzę jaki jest przepływ bez sitka, z sitkiem oryginalnym i z CI35. Jestem pewien, że ciastko kawowe bardziej tłumi przepływ nić CI35, w związku z tym jego wpływ jest pomijalny.

Swoją drogą, ze względu na wspomnianą fazę, CI35 może u Ciebie nie bardzo pasować - będzie się bardzo wyginało przy dokręcaniu.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3174
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Upgrade prysznica Ascaso Arc?
« Odpowiedź #94 dnia: 08 Styczeń 2017, 01:36:20 »
35 spowalnia przepływ
CI200 też.
Otóż obaj nie mamy racji. W przypadku Ascaso Arc IWS CI 35 WM nie spowalnia przepływu ani o jotę. W 25 sekund wypływa w każdym przypadku (z oryginalnym sitkiem, z sitkiem IWS, bes sitka) 148g wody. Wypływ wody z sitkiem IMS wygląda o wiele dostojniej, ale to złudzenie - waga nie kłamie.
« Ostatnia zmiana: 08 Styczeń 2017, 01:47:16 wysłana przez Krakus »

Offline wushu81

  • Wiadomości: 166
  • Ekspres: Steel Uno Prof Pid, Mocamaster KBG 741, Bialetti Venus,
  • Młynek: Eureka Mignon, Concept 5120
Odp: Upgrade prysznica Ascaso Arc?
« Odpowiedź #95 dnia: 08 Styczeń 2017, 10:37:51 »
To jak nie spowalnia przepływu, to pewnie wpływa na ciśnienie z jakim woda się leje. Jeśli tak,  to jakie to różnice i jak to może (nie może?) wpłynąć na smak kawy? Ja na razie mam pełną okrągłą blaszkę pod prysznicem, która rozprasza te 3 strumienie. Najbardziej korci mnie rozwiercenie płytki grupy,  ale boję się, że nie będzie poprawy lub będzie gorzej. A taki element też pewnie trochę kosztuje.
« Ostatnia zmiana: 08 Styczeń 2017, 11:14:07 wysłana przez wushu81 »

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4977
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Upgrade prysznica Ascaso Arc?
« Odpowiedź #96 dnia: 08 Styczeń 2017, 11:00:45 »
Na ciśnienie wody opuszczającej ekspres, prysznic raczej nie będzie miał wpływu, większą barierę stanowi kawa. Ale może warto zmierzyć krążek dyspersyjny w tym modelu, może da się dobrać jakiś z większą ilością otworów.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3174
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Upgrade prysznica Ascaso Arc?
« Odpowiedź #97 dnia: 08 Styczeń 2017, 11:26:57 »
To jak nie spowalnia przepływu, to pewnie wpływa na ciśnienie z jakim woda się leje
Na ciśnienie, nie. Ma wpływ na prędkość przepływu, a tą z kolei wyrównujemy sitkiem.

Ale może warto zmierzyć krążek dyspersyjny w tym modelu, może da się dobrać jakiś z większą ilością otworów
Z nieznanych dla mnie powodów Ascaso w tańszych modelach ma krążki dyspersyjne z 4, a w nowszej wersji tylko z 3 otworami. Dopiero droższe modele mają 6 otworów. Mała ilość otworów jest podstawowym problemem z którym walczymy wymieniając sitka prysznica na drobniejsze.

Co co doboru, obawiam się, że się nie da, bo (pewnie z oszczędności) krążek dyspersyjny stał się jednocześnie mocowaniem dla sitka prysznica - popatrz:


Równocześnie, taka konstrukcja nie bardzo pozwala na wiercenie dodatkowych otworów.

Przy trzech otworach masz klasyczną maszynę do cięcia wodą (w tym wypadku wiercenia wodą).

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4977
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Upgrade prysznica Ascaso Arc?
« Odpowiedź #98 dnia: 08 Styczeń 2017, 11:42:27 »
Faktycznie dziwna konstrukcja, na diabła potrzebne mocowanie krążka do grupy trzema śrubami. Steel ma to już lepiej/normalnie rozwiązane. Może wywiercić nowe otwory między dotychczasowymi, a brzegami krążka.

Offline pawelradzio

  • Wiadomości: 101
  • Ekspres: Ascaso Dream, Bialetti Venus 4tz, Hario V60-02, Aero, Chemex
  • Młynek: Rhinowares, Baratza Vario
Odp: Upgrade prysznica Ascaso Arc?
« Odpowiedź #99 dnia: 08 Styczeń 2017, 11:56:54 »
A jakby przełożyć krążek grupy ze steela do dreama czy arc?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3174
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Upgrade prysznica Ascaso Arc?
« Odpowiedź #100 dnia: 08 Styczeń 2017, 12:01:41 »
Faktycznie dziwna konstrukcja
Pewnie tak było najtaniej.

na diabła potrzebne mocowanie krążka do grupy trzema śrubami.
Bo w środku jest zawór jednokierunkowy, to musieli mocować po bokach. Kiedyś to były dwa elementy (tyle, że u mnie z aluminium, więc się gwint wysypał).





A jakby przełożyć krążek grupy ze steela do dreama czy arc?
Ja mam stary model, teraz w Basicu i Arcu jest tak jak u Ciebie. A ze Steela może nie pasować.
« Ostatnia zmiana: 08 Styczeń 2017, 12:03:55 wysłana przez Krakus »

Offline wushu81

  • Wiadomości: 166
  • Ekspres: Steel Uno Prof Pid, Mocamaster KBG 741, Bialetti Venus,
  • Młynek: Eureka Mignon, Concept 5120
Odp: Upgrade prysznica Ascaso Arc?
« Odpowiedź #101 dnia: 09 Styczeń 2017, 14:44:03 »
Dzisiaj odebrałem opisywany wcześniej prysznic IMS. Pierwsze spostrzeżenia:
- potwierdzam, po puszczeniu wody lecą znowu trzy równe strugi, ale po zrobieniu kawy i odpięciu kolby staje się cud i żadnych wgłębień w ciastku nie widać  ;
- prysznic trochę bardziej odstaje od grupy (jest bardziej brzuchaty) i po wsypaniu dozy 15 g kawa dotyka prysznica. Ale to są pierwsze próby i niestety na nienajlepszej, ciemno palonej kawie;
- póki co, najbardziej cieszy mnie fakt, że nie ma tych trzech dołków i woda leci bardzo równo w dół nie obryzgując nic dookoła, co zdarzało się wcześniej.

Jak tam Twoje kolejne próby? Bo tak sobie myślałem, że brak trzech dołków mógł być spowodowany dotykaniem przez kawę prysznica, a nie koniecznie zmianą sitka prysznica.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3174
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Upgrade prysznica Ascaso Arc?
« Odpowiedź #102 dnia: 09 Styczeń 2017, 14:59:52 »
że brak trzech dołków mógł być spowodowany dotykaniem przez kawę prysznica
Niekoniecznie. CI 35 dość dobrze rozprasza wodę (choć blaszysko może być nieodzowne).

Offline pawelradzio

  • Wiadomości: 101
  • Ekspres: Ascaso Dream, Bialetti Venus 4tz, Hario V60-02, Aero, Chemex
  • Młynek: Rhinowares, Baratza Vario
Odp: Upgrade prysznica Ascaso Arc?
« Odpowiedź #103 dnia: 09 Styczeń 2017, 16:20:24 »
Zamontowałem nowe sitko. Woda rzeczywiście leci tak jak leciała 3 strugami. Zaraz będę sprawdzał jak z kawą.



edit.

Pierwsze spostrzeżenia.
Ekspres wygrzany, ok. 30-40 minut.

1. Nie sikało na boki! A przynajmniej te "siki", które zauważyłem były bardzo delikatne.
2. Zdecydowanie za dużo kawy nasypałem ;) - zwykle sypałem ok. 18 - 18.5 g, teraz nasypałem 17.5 g i sitko było całe uwalone.
3. Ciastko było zwarte nie było widać "kraterów" po 3 strugach wody
4. Ładnie wyskoczyło z kolby - na tyle ładnie, że nie udało mi się go złapać i wpadło do zlewu :P
5. Kawa mimo tych niedociągnięć smaczna, crema taka ło - była, ale bez tygrysów (choć to pewnie kwestia świeżości kawy - wypalona 22.11.2016)
« Ostatnia zmiana: 09 Styczeń 2017, 17:16:38 wysłana przez pawelradzio »

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3174
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Upgrade prysznica Ascaso Arc?
« Odpowiedź #104 dnia: 09 Styczeń 2017, 17:32:33 »
U mnie efektem jest spokojniejsza ekstrakcja. O smaku będziemy rozmawiali w następnym kroku. Czy u Ciebie też pompa zmienia dźwięk / ekstrakcja przyspiesza po ok. 14 sekundach.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi