Autor Wątek: Chleb i sprzęt...  (Przeczytany 99534 razy)

Offline Heniutek Mężczyzna

  • Wiadomości: 1151
  • Ekspres: Robot, V60_02 ,Gabi A+ B, FP, AP (Prismo + RGB), Cafflano® Kompresso , Mok 4tz , Mizudashi , Barista , Kalita, Origami, Kinto..
  • Młynek: Wscg-2, Macap MX, Jx-Pro, C2, ODE, MK4
Odp: Chleb i sprzęt...
« Odpowiedź #360 dnia: 09 Luty 2022, 08:42:23 »
Oprócz porowatości i umiejętności chłonięcia wilgoci to kamień posiada jeszcze tzw akumulację ciepła.
Mam w tej chwili 3 kamienie : szamot gr.3 cm, granit ok 2cm i kordieryt niecałe 1 cm, i na każdym z nich wychodzi inna pizza.
Zatem każdy kamień w inny sposób sie nagrzewa i w inny sposób oddaje te ciepło+ opcja chłonięcia wilgoci - zgadzam się.
Druga sprawa kordieryt potrafi się nagrzać do 290-300 stopni mimo że na papierze piekarnik ma tylko 250 stopni, w teorii myślę że może max 270 stopni, miałem 2 termometry piekarnik-owe, ale oba b.szybko się popsuły i zaprzestałem używania.

Jak zatem mierzę kamień, pirometrem tak jak kolega @korea83, no przecież nie ręką  :hihihi:

Witam, witam i o zdrowie pytam!

Offline Heniutek Mężczyzna

  • Wiadomości: 1151
  • Ekspres: Robot, V60_02 ,Gabi A+ B, FP, AP (Prismo + RGB), Cafflano® Kompresso , Mok 4tz , Mizudashi , Barista , Kalita, Origami, Kinto..
  • Młynek: Wscg-2, Macap MX, Jx-Pro, C2, ODE, MK4
Odp: Chleb i sprzęt...
« Odpowiedź #361 dnia: 21 Marzec 2022, 09:57:47 »
Coś tu cichawo ostatnio.
Z ciekawych i łatwych przepisów robiłem chleb ma maślance i tostowy ;)
20220321_093438.jpg

Noi niezmiennie co jakiś czas tartine bread, mniam 😀


20220321_093723.jpg
20220321_093553.jpg


Drugi się upiekł, muszę popracować nad nacinaniem.
Ciężko jak pisał Robertson w głębokim garnku nacinać ;/


Resized_20220321_101929_54018835856057.jpeg

Resized_20220321_101934_54024705268086.jpeg
« Ostatnia zmiana: 21 Marzec 2022, 10:26:51 wysłana przez Heniutek »
Witam, witam i o zdrowie pytam!

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1494
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Chleb i sprzęt...
« Odpowiedź #362 dnia: 21 Marzec 2022, 10:28:17 »
Coś tu cichawo ostatnio.
Z ciekawych i łatwych przepisów robiłem chleb ma maślance i tostowy ;)
To forma od Korzeniewskich? Ja po 3 totalnie nieudanych chlebach i jednym wywalonym zakwasie w końcu wszedłem na właściwy tor. Na bieżąco piekę szkodnika, pszenny na żytnim i 3-fazowe na żytnim. Przede mną Hamelman, 3-fazowy na razowym, ten na maślance i tostowy :)

Ciężko jak pisał Robertson w głębokim garnku nacinać ;/
Na kamieniu łatwiej. W głębokim garnku to bym kombinował żeby żyletkę do czegoś dłuższego przymocować.

Offline Heniutek Mężczyzna

  • Wiadomości: 1151
  • Ekspres: Robot, V60_02 ,Gabi A+ B, FP, AP (Prismo + RGB), Cafflano® Kompresso , Mok 4tz , Mizudashi , Barista , Kalita, Origami, Kinto..
  • Młynek: Wscg-2, Macap MX, Jx-Pro, C2, ODE, MK4
Odp: Chleb i sprzęt...
« Odpowiedź #363 dnia: 21 Marzec 2022, 11:28:49 »
Tak, forma jest od nich :)
Szczerze, to tostowy wyszedł super ( w sensie wyskoczył pięknie z formy).
W tych dwóch pozostałych keksówkach od nich, próbowałem piec bez papieru i była porażka totalna.
Drożdżowy to jeszcze jakoś powiedzmy wyszedł, ale żytnio-pszenny to była masakra, połowę chleba rozwaliłem :/
Trzeba smarować i bardzo mocno obsypywać, albo coś robię nie tak?!

Generalnie chleby z dużą zawartością mąki żytniej to robią się u mnie takie klejuchy, że w w większości przypadków piekę z papierem i mam z czapy.

W Sobotę dokupiłem olej kokosa w słoiku i na próbę wziąłem w markecie Kotányi w sprayu 500 ml, zobaczymy.

Edit.
Jak pisałem kiedyś, próbowałem żyletkę na patyku od sushi, ale jakoś słabo mi to szło, odpukać nowy nożyk ceramiczny się jakoś spisuje.


« Ostatnia zmiana: 21 Marzec 2022, 11:44:33 wysłana przez Heniutek »
Witam, witam i o zdrowie pytam!

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1494
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Chleb i sprzęt...
« Odpowiedź #364 dnia: 21 Marzec 2022, 11:40:13 »
Trzeba smarować i bardzo mocno obsypywać, albo coś robię nie tak?!
Tak, smarowanie i obsypanie muszą iść w duecie. Ostatnio tylko nasmarowałem i żytni ledo wyjąłem z użyciem noża.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3462
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Chleb i sprzęt...
« Odpowiedź #365 dnia: 21 Marzec 2022, 12:25:28 »

Offline Heniutek Mężczyzna

  • Wiadomości: 1151
  • Ekspres: Robot, V60_02 ,Gabi A+ B, FP, AP (Prismo + RGB), Cafflano® Kompresso , Mok 4tz , Mizudashi , Barista , Kalita, Origami, Kinto..
  • Młynek: Wscg-2, Macap MX, Jx-Pro, C2, ODE, MK4
Odp: Chleb i sprzęt...
« Odpowiedź #366 dnia: 21 Marzec 2022, 12:32:24 »
Dzięki za info, jak zużyje to co zanabyłem, to może spróbuję  :hihihi:
Mam jeszcze na tapecie : drobne otręby żytnie, otręby pszenne, kaszkę kukurydzianą, gruba semolinę i inne wynalazki..
Witam, witam i o zdrowie pytam!

Offline Sshim278

  • Wiadomości: 137
  • Ekspres: V60, Chemex, Aeropress
  • Młynek: Comandante MK4
Odp: Chleb i sprzęt...
« Odpowiedź #367 dnia: 21 Marzec 2022, 12:34:44 »
Ja piekę chleb pszenno-żytni w formie silikonowej. Bez tłuszczu i podsypywania sam wyskakuje. Wcześniej używałem blach z różnymi nieprzywierającymi powłokami i nawet po wysmarowaniu olejem i obsypaniu otrębami chleb po kilku pieczeniach nie chciał wychodzić z formy. Ewidentnie ta powłoka się zużywała. A chleb pieczony w keksówce wyłożonej papierem nie miał chrupiącej skórki.

Offline Heniutek Mężczyzna

  • Wiadomości: 1151
  • Ekspres: Robot, V60_02 ,Gabi A+ B, FP, AP (Prismo + RGB), Cafflano® Kompresso , Mok 4tz , Mizudashi , Barista , Kalita, Origami, Kinto..
  • Młynek: Wscg-2, Macap MX, Jx-Pro, C2, ODE, MK4
Odp: Chleb i sprzęt...
« Odpowiedź #368 dnia: 21 Marzec 2022, 12:58:09 »
Racja z tym papierem i braku skórki.
Czytałem , że niektórzy dodatkowo smarują papier tłuszczem i trochę tam się przyrumienia.
Jednak nie próbowałem sam tego sposobu, gdyż musiałby to być jakiś tłuszcz w formie bardziej stałej i nie wiem ile bo go tam trzeba było nakitować, dla mnie troszkę nielogiczne.

Witam, witam i o zdrowie pytam!

Offline DawidP

    • https://www.przyjacielekawy.pl/
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 38
  • Ekspres: Jura, De'Longhi, Melitta, Nivona i inne ekspresy do kawy.
Odp: Chleb i sprzęt...
« Odpowiedź #369 dnia: 21 Marzec 2022, 16:47:48 »
Witam, przepraszam, że może wtrącę się do dyskusji, ale może ktoś ma dobry przepis na focaccię? Wypróbowałam już kilka przepisów z internetu, ale zawsze wychodzą twardsze. Chciałabym zrobić ładną, puszystą focaccię
www.przyjacielekawy.pl - WOK25 - wykorzystaj rabat 25 zł na zakup produktów nieprzecenionych za min. 200 zł. Promocje i rabaty nie łączą się. 

WOK50 - wykorzystaj rabat 50 zł na zakup produktów nieprzecenionych za min. 400 zł. Promocje i rabaty nie łączą się.

Offline Heniutek Mężczyzna

  • Wiadomości: 1151
  • Ekspres: Robot, V60_02 ,Gabi A+ B, FP, AP (Prismo + RGB), Cafflano® Kompresso , Mok 4tz , Mizudashi , Barista , Kalita, Origami, Kinto..
  • Młynek: Wscg-2, Macap MX, Jx-Pro, C2, ODE, MK4
Odp: Chleb i sprzęt...
« Odpowiedź #370 dnia: 22 Marzec 2022, 22:43:03 »
@DawidP , może nie jest to mega ultra Włoska focaccia, na pewno jest puszysta i smaczna.
 Purysta może ją nazwać pseudo foccaią, szybko się robi, ciężko coś zepsuć.
Zależy czego szukasz?

https://karolinaplaza.pl/najszybsza-i-najlepsza-focaccia-bez-zagniatania-gotowa-w-2-godziny/


20220322_221952.jpg

Próbowałem już różnych przepisów, składana, długo garowana, z dodatkiem zakwasu, garowana w lodówce, ale zawsze coś mi nie pasuje.

Teraz będę próbował z ziemniakami z przepisu od Robertsona  :hihihi:
To chyba jeden z  takich klasyków, dam znać.

Z powodzeniem piekę na patelniach tefala, dla mnie rewelacja, nawet chleb ostatnio na niej piekłem ;)

20220322_220816.jpg

Jeśli ktoś by miał jakiś sprawdzony przepis na focaccieę chętnie sam sprawdzę.

Zawsze można wpisać w google : "ricetta della nonna focaccia" i heja po kolei 😀



Witam, witam i o zdrowie pytam!

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Chleb i sprzęt...
« Odpowiedź #371 dnia: 22 Marzec 2022, 23:02:03 »
Witam, przepraszam, że może wtrącę się do dyskusji, ale może ktoś ma dobry przepis na focaccię? Wypróbowałam już kilka przepisów z internetu, ale zawsze wychodzą twardsze. Chciałabym zrobić ładną, puszystą focaccię

Foccacia z natury rzeczy nie jest puszysta, skoro jest silnie naoliwiona - można mówić raczej o "gąbczastej". Znakomity przepis:

Sprawdzony już parę razy w praktyce - działa.

szybko się robi


Foccacia raczej nie wymaga znacznego czasu, skoro daje się sporo drożdzy (np. w porównaniu z pizzą). Czyli ten przepis, który wskazałeś, w tym zakresie nie jest "niepurystyczny" :-)
Raczej dyskusyjne jest to, że Autorka - mimo że robi zaczyn, co jest pewnym zaangażowaniem - zrezygnowała z przekładania w czasie wzrostu ciasta. To faktycznie znaczna "herezja". Ale skoro działa...

Offline Heniutek Mężczyzna

  • Wiadomości: 1151
  • Ekspres: Robot, V60_02 ,Gabi A+ B, FP, AP (Prismo + RGB), Cafflano® Kompresso , Mok 4tz , Mizudashi , Barista , Kalita, Origami, Kinto..
  • Młynek: Wscg-2, Macap MX, Jx-Pro, C2, ODE, MK4
Odp: Chleb i sprzęt...
« Odpowiedź #372 dnia: 22 Marzec 2022, 23:33:05 »
Dzięki za przepis, najpierw lece z ziemnakami, później ten Twój.
Zrobię z ciekawości, pierwszy raz widzę/czytam żeby ktoś polewał woda z oliwą...

Ja dodałem oliwę do ciasta i polałem grubo, wyszła puszysta, ok może lekko gąbczasta, ale nie gniot ;)

Martwi mnie tylko, że skończył mi się cukier muscovado i kokosowy, noi widzę że płatki soli to jednak must have  :picardpalm:

Witam, witam i o zdrowie pytam!

Offline tom517

  • Wiadomości: 1797
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Chleb i sprzęt...
« Odpowiedź #373 dnia: 23 Marzec 2022, 08:24:44 »
Heniutek, masz formy od Korzeniewskich, zainwestuj jeszcze w patelnię ze stali niebieskiej (chociaż można to nazwać oszczędnością). Ja mam już swoją trochę lat i z każdym rokiem robi się coraz lepsza, w odróżnieniu od tych z powłokami. Do kwaśnych rzeczy trzeba używać innej np. z nierdzewki.

Offline Heniutek Mężczyzna

  • Wiadomości: 1151
  • Ekspres: Robot, V60_02 ,Gabi A+ B, FP, AP (Prismo + RGB), Cafflano® Kompresso , Mok 4tz , Mizudashi , Barista , Kalita, Origami, Kinto..
  • Młynek: Wscg-2, Macap MX, Jx-Pro, C2, ODE, MK4
Odp: Chleb i sprzęt...
« Odpowiedź #374 dnia: 23 Marzec 2022, 10:34:08 »
Heniutek, masz formy od Korzeniewskich, zainwestuj jeszcze w patelnię ze stali niebieskiej (chociaż można to nazwać oszczędnością). Ja mam już swoją trochę lat i z każdym rokiem robi się coraz lepsza, w odróżnieniu od tych z powłokami. Do kwaśnych rzeczy trzeba używać innej np. z nierdzewki.

Dzięki, zrobię rozeznanie, z tego co kojarzę to chyba nie można ich używać na indukcji, co akurat u nas nie jest problemem bo mamy gaz.
Jeszcze niedawno kupiłem duża płytę żeliwną z uszami, ale to pójdzie na grilla chyba, nie pasuje mi.
Polecasz jakąś konkretną markę?
Jak pisałem w innym wątku muszę trochę porządków zrobić z tym co mam, bo jeszcze chwila i wyrzuca mnie z domu do altanki, albo blaszaka, albo jeszcze gdzie indziej...

Witam, witam i o zdrowie pytam!

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi