Autor Wątek: Odwrócona osmoza - filtry do wody  (Przeczytany 119559 razy)

Offline lian Mężczyzna

  • Wiadomości: 70
  • Ekspres: La Cimbali Junior D/1
  • Młynek: La Cimbali Cadet
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #150 dnia: 02 Grudzień 2018, 12:39:47 »
Tytułem „zagajenia” wspomnę, że woda na wyjściu z filtra RO jest w ponad 99% pozbawiona wszystkich domieszek. Jednym słowem czysta H2O. Taka woda jest wręcz zabójcza dla gospodarki elektrolitowej (i nie tylko)

Proszę o dowody naukowe tej tezy, jakieś linki, jeśli ktoś dysponuje.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #151 dnia: 02 Grudzień 2018, 13:03:40 »
Tytułem „zagajenia” wspomnę, że woda na wyjściu z filtra RO jest w ponad 99% pozbawiona wszystkich domieszek. Jednym słowem czysta H2O. Taka woda jest wręcz zabójcza dla gospodarki elektrolitowej (i nie tylko)

Proszę o dowody naukowe tej tezy, jakieś linki, jeśli ktoś dysponuje.
Nie wiem co kryje się za frazą zabójcza dla gospodarki elektrolitowej, ale mi wystarcza zdrowy rozsądek. Jeśli woda została pozbawiona minerałów, to znaczy, że w jakimś sensie jest nienasycona,  więc kiedy przelatuje przez nasz organizm to tam się nasyca i zabiera to czego została pozbawiona. Czy to jest zabójcze? Pewnie nie. W końcu nie żyjemy samą wodą, pijamy inne napoje, jemy posiłki, ale na pewno zdrowiej jest pić wodę nasyconą minerałami, tak zdroworozsądkowo.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline lian Mężczyzna

  • Wiadomości: 70
  • Ekspres: La Cimbali Junior D/1
  • Młynek: La Cimbali Cadet
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #152 dnia: 02 Grudzień 2018, 14:18:32 »
Ja również używam mineralizatora dla jasności sprawy. Ale dopuszczam opcję, ze ta cała szkodliwość wody po osmozie jest wyssaną z palca bzdurą. Bo problem musiałby dotyczyć również innych napojów - przecież każdy ma inny skład mineralny i można powiedzieć, że minerał ktorego akurat w tymbarku jest najmniej, będzie przez ten napój wypłukiwany.

Co znaczy, że woda przelatuje przez nas organizm? Przez cały organizm jak przez wate? I na tej wacie są osadzone mineraly i ona teraz je pochłania? Nie czytałem badań naukowych na ten temat, ale myśląc po chłopsku to jest raczej bzdura. Owe minerały nie leżą w sproszkowanej postaci w żołądku i nerkach tylko kumulowane są na poziomie komórkowym w różnych organach. Np. w wątrobie jest żelazo i B12. I teraz woda to wypłucze? :) Toż to śmieszne. To mniej więcej taka teoria, że jeśli będziemy jeść drób, to najpewniej wyrosną nam skrzydła. Być może picie wyczyszczonej wody w dużych ilościach ogranicza podaż płynów zawierających minerały. To ok.

Ale wszystko to są takie gdybyania. Jestem ciekawy, czy po za rewelacjami pochodzącymi od producentów, są prawdziwe niezależne badania naukowe, które potwierdzają "wypłukiwanie" minerałów.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #153 dnia: 02 Grudzień 2018, 14:32:13 »


To mniej więcej taka teoria, że jeśli będziemy jeść drób, to najpewniej wyrosną nam skrzydła.

Skrzydła może nie, ale piersi na pewno. :-)

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #154 dnia: 02 Grudzień 2018, 22:21:39 »
Osmotycznie  neturalne to są izotoniki, albo woda fizjologiczna.

Nic się nie stanie jak w normalnych ilościach się będzie piło wodę destylowaną, pomijając że pewnie niesmaczna i nie dostajemy trochę minerałów...

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #155 dnia: 02 Grudzień 2018, 23:05:24 »
Ja myślę, że nikt nie broni nikomu picia wody zdemineralizowanej. Jak ktoś lubi, to smacznego. Nie ma obowiązku mineralizacji wody po RO. A czy jest szkodliwa czy nie? Któż to może wiedzieć. Wypowiedzi autorytetów nie znalazłem, tylko legendy i pobożne życzenia. Filtruję wodę z kranu przy pomocy BRITA PURITY C300, używam jej do czajnika, żelazka, gotowania potraw itp. Nie zauważyłem po roku używania śladów kamienia w czajniku czy żelazku. Ponieważ mam La Pavoni dźwigniowy, więc mogę zajrzeć do wnętrza bojlera, też tam jest czysto. Kawa czy herbata smakuje mi i to jest dla mnie ważne. Nie mierzyłem parametrów wody po filtrowaniu, bo nie mam takiej potrzeby. Jednak dla purystów polecam jak najbardziej pomiary przed i po filtracji. RO wydaje się być najlepszym rozwiązaniem, bo można uzyskać w zasadzie prawie chemicznie czystą wodę i w kolejnych stopniach mineralizacji mieć różne zastosowania dla wody. Przydatne są specjalne baterie 3, 4, 5 czy nawet 6 wejściowe dla każdego poszczególnego stopnia filtracji i mineralizacji.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline lian Mężczyzna

  • Wiadomości: 70
  • Ekspres: La Cimbali Junior D/1
  • Młynek: La Cimbali Cadet
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #156 dnia: 02 Grudzień 2018, 23:31:42 »
Pytam, bo ostatnio wymyśliłem sobie probierz zdrowotności wody. A to za sprawą pewnego doświadczenia. Mianowicie od dłuższego czasu piję wodę po osmozie i potem mineralizowaną. Nigdy wcześniej nie pijałem wody. Raczej soki, wino, kawy herbaty. Nie pijałem wody gdyż mi przeważnie nie smakowała. Np. żywiec w butelkach jest moim zdaniem ohydny. Lubiłem wody raczej mineralne jak Muszynianka.  Ale nie poiłem się specjalnie tymi wodami. Dopiero po zakupie filtra do wody. I ostatnio napiłem się w jednym miejscu wody pitnej z dystrybutora firmy Darnatura, która dostarcza wodę do różnych firm itd. Smak tej wody mnie przeraził, nie do picia. I pomyślałem sobie, że ta woda pewnie jest z jakiegoś ujęcia, więc powinna być lepsza niż ten mój domowy wzbogacony destylat. Tymczasem właśnie moja woda jest smaczniejsza, ktoś powiedział że przypomina mu smak wody źródlanej.

No i teraz taki oto mam probierz jakości wody: jak smakuje, to znaczy że jest dobra :)
Ot, amerykę odkrył, nie?

Offline gromog Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1046
  • Ekspres: Crem One 2B R-LFPP Dual, Quick Mill Super Cappuccino, Jura F 50 II, Astoria CKE
  • Młynek: ZF64W, La Marzocco
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #157 dnia: 03 Grudzień 2018, 00:17:42 »
Niedługo znajdzie się jakiś "zięba", który odkryje, że woda osmotyczna wyciąga szkodliwe związki z organizmu.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6275
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform, Ode2
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #158 dnia: 03 Grudzień 2018, 01:33:08 »
Jestem pewien, że już nie jeden gdzieś się taki znalazł. Może prowadzi pokazy z darmową lewatywą w przerwie  :)

Offline dehado Mężczyzna

  • Wiadomości: 140
  • Ekspres: Rancilio Silvia
  • Młynek: Compak K6 PB
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #159 dnia: 03 Grudzień 2018, 09:54:57 »
I ostatnio napiłem się w jednym miejscu wody pitnej z dystrybutora firmy Darnatura, która dostarcza wodę do różnych firm itd. Smak tej wody mnie przeraził, nie do picia. I pomyślałem sobie, że ta woda pewnie jest z jakiegoś ujęcia, więc powinna być lepsza niż ten mój domowy wzbogacony destylat. Tymczasem właśnie moja woda jest smaczniejsza, ktoś powiedział że przypomina mu smak wody źródlanej.
Problemem w taki dystrybutorach jest dbanie o ich czystość tak żeby nic się tam nie zalęgło, a z tego co wiem to bywa z tym kiepsko.

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #160 dnia: 03 Grudzień 2018, 16:01:22 »
Woda źródlana to poniżej 100mg/L to woda co przypomina najbardziej wodę po osmozie.
Sól fizjologiczna 9000mg/L

Co do picia wody to filtr węglowy wystarczy, jak ktoś ma RO, to może łatwo podłączyć dojście po filtrach i olać mineralizatory (które ledwo co działają, chyba że w dużym ciągu).
I robić bypassem, 20% przefiltrowonej i 80% osmozy do czajnika. Do picia 100% przefiltrowanej, chyba że żelazo itp. z ujęcia mu przeszkadza...

Offline gromog Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1046
  • Ekspres: Crem One 2B R-LFPP Dual, Quick Mill Super Cappuccino, Jura F 50 II, Astoria CKE
  • Młynek: ZF64W, La Marzocco
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #161 dnia: 04 Grudzień 2018, 00:11:19 »
Niedługo będę miał problem w nowym domu. Wykopaliśmy studnię głębinową w zeszłym roku. Wody jeszcze nie badałem, ale jest dosłownie cuchnąca, jak gnojowica. Na podłączenie czeka zmiękczacz Buderus, ale mam przeczucie, że trzeba będzie jeszcze coś dokupić.
Jak myślicie, czy woda po zmiękczaczu będzie zdatna do picia?
Mój pomysł z dodatkową baterią na osmozę w kuchni nie przeszedł. Wszędzie będzie dochodziła woda po tym filtrze.

Offline Batonio Mężczyzna

    • ----
  • Wiadomości: 58
  • Ekspres: Aeropress; Wilfa Pour Over Red; Hario V60-01, 02; Bialetti 3tz, Kruve sifter; Brewista Smart Pour Variable 1.2L
  • Młynek: C40 MK3, Wilfa Svart, Rhinowares Hand Coffee Grinder
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #162 dnia: 04 Grudzień 2018, 08:05:21 »
Podobno studnia głębinowa w dzisiejszych czasach to słaby pomysł, zbiera to co wchłonie grunt w promieniu nawet 3 km.
To nie moja teza, ale mądrzejszych od studni, filtrów i takich tam.
P.S.
Cos jest na rzeczy, skoro wali gnojówką  [emoji38]

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #163 dnia: 04 Grudzień 2018, 09:41:20 »
studnia głębinowa w dzisiejszych czasach to słaby pomysł
Jaka jest w takim razie alternatywa? Pytam z ciekawości, bo mnie to nie dotyczy i zapewne nie będzie nigdy.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Odwrócona osmoza - filtry do wody
« Odpowiedź #164 dnia: 04 Grudzień 2018, 09:52:18 »
Baniak pod pachę i do sąsiada, lub zrobić sieć wodociągową w własnym zakresie i przekazać ją gminie za friko.
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi