Autor Wątek: w poszukiwaniu idealnego espresso  (Przeczytany 2938 razy)

Offline demonoman

  • Wiadomości: 12
    • Wyścigi Konne
w poszukiwaniu idealnego espresso
« dnia: 16 Luty 2020, 19:50:42 »
Niestety jestem jedynym kawoszem w domu, pijam 1-3 espresso dziennie, więc kawa nie schodzi za szybko, a chciałbym poeksperymentować z różnymi, żeby złapać jakiś ekstra smak. Próbowałem sporo różnych opcji sugerując się opiniami z wątku o espresso, ale większość z nich nie była zbyt trafiona. W tym miejscu chciałbym się zwrócić do tych bardziej doświadczonych kolegów z prośbą o małą podpowiedź - wśród jakich kaw szukać mojego smaku?

A teraz parę konkretów:
Lubię mocne espresso we włoskim stylu, ze znaczną kremą, bez kwaskowatości, nie lubię ziemistych aromatów, miło jest poczuć słodkie, czekoladowe lub owocowe posmaki.

Mauro De Luxe - to kawa, której smak najbardziej mi odpowiada z tych, które znam. Smak jest mocny, bez kwaskowatości, fajna krema, brakuje mi w niej jednak 'tego czegoś', chciałbym skosztować czegoś bardziej szlachetnego.

Rocket Bean - Magic Pussy - zbyt kwaskowata

Passalacqua Harem - zawsze smakowała mi kawa w neapolu, więc skusiłem się ostatnio na tą.
Ziarna są faktycznie bardzo mocno wypalone, substancje oleiste aż ociekają po ziarnach, niestety espresso ma dla mnie strasznie ziemisty, wręcz mdły smak.

Mauro centopercento - chyba zbyt mocno wypalona jak dla mnie,

Lavazza Qualita Oro - dawno temu moja ulubiona kawa, teraz to dla mnie coś w rodzaju punktu zero.

Pellini Top - nie czuję w niej żadnej szlachetności, bardzo płaska.

La Brasiliana Marfisa - próbowałem jej dość dawno, już nie pamiętam teraz co mi nie pasowało... 

Quattro grani premium blend - zbyt łagodna i kwaskowata

Sumatra premium blend - poziom niżej od Mauro

Jankowska Kamerun - bez szału.

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1476
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: w poszukiwaniu idealnego espresso
« Odpowiedź #1 dnia: 16 Luty 2020, 20:10:47 »
Poziom wyżej - czekoladowo to np mieszanka ChocoloteWave od @Antonio lub coś od Gorana.

Owocowe posmaki, jakkolwiek słodkie, idą w parze z kwasowością. Magic Pussy jest diametralnie różna od ziaren w stylu włoskim, ziarno z Brazylii czy mieszanka w stylu StormyWeather może być krokiem w kierunku polubienia kwasowości. A może owocowej słodyczy ;) ?

Jaki ekspres/młynek?

Offline demonoman

  • Wiadomości: 12
    • Wyścigi Konne
Odp: w poszukiwaniu idealnego espresso
« Odpowiedź #2 dnia: 16 Luty 2020, 21:21:00 »
Ekspres - ROCKET Appartamento
Młynek - Fiorenzato F64 EVO

Co do kwasowości to zauważyłem, że kawy określane jako lekko kwaskowe są dla mnie po prostu kwaśne. Lubię ten posmak owoców, ale bardzo w tle, tak, że kwasowość jest subtelnością. Dlatego raczej szukam kaw mocno palonych. Chociaż tutaj też czuję się trochę zagubiony - Mauro De Luxe ma poziom palenia określony na 8/10 i to jest jak na razie moja kawa najbliższa ideałowi, a np. Passalacqua Harem ma palenie określane na 9/10, a różnica pomiędzy nimi wg. mnie jest ogromna.

StormyWeather - widzę w opisie o ukrytej kwaskowatości, to już trochę budzi moje wątpliwości.
Coś konkretniejszego z tych brazylijskich?
Spróbuję podpytać o te autorskie kawy - dzięki!

Generalnie, tak dodając do poprzedniego wywodu, trochę dziwnie się z tym czuję, bo próbowałem już typu kaw, i generalnie jestem strasznie wybredny, a na razie wychodzi na to, że mauro najbardziej mi podchodzi, a to zwykła sieciówka  :'(

Offline Valerii Mężczyzna

    • Kazak Poland Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1434
  • Ekspres: Kazak Rota
  • Młynek: Kazak EL 68, Kazak Tura (Ręczny stożkowy 47 mm)
Odp: w poszukiwaniu idealnego espresso
« Odpowiedź #3 dnia: 16 Luty 2020, 21:32:58 »
Hot Pair od Antonio
Kropka.
http://kazak.com.pl/
Rabaty dla forumowiczów 10 %.
!!!zamówienia proszę kierować na mail [email protected]!!!

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: w poszukiwaniu idealnego espresso
« Odpowiedź #4 dnia: 16 Luty 2020, 21:42:51 »
Generalnie, tak dodając do poprzedniego wywodu, trochę dziwnie się z tym czuję, bo próbowałem już typu kaw, i generalnie jestem strasznie wybredny, a na razie wychodzi na to, że mauro najbardziej mi podchodzi, a to zwykła sieciówka 

Muszę kiedyś kupić takie Mauro, dawno nie próbowałem.

Offline nossy

  • Wiadomości: 76
  • Ekspres: Ascaso Uno Prof Black Pid, moka, przelew Philips hd, Delonghi Magnifica S
  • Młynek: Ascaso I-1 Inox Black, Eureka Mignon Specialita
Odp: w poszukiwaniu idealnego espresso
« Odpowiedź #5 dnia: 16 Luty 2020, 22:17:05 »

Generalnie, tak dodając do poprzedniego wywodu, trochę dziwnie się z tym czuję, bo próbowałem już typu kaw, i generalnie jestem strasznie wybredny, a na razie wychodzi na to, że mauro najbardziej mi podchodzi, a to zwykła sieciówka  :'(

[/quote]

Chyba nie ma co się dziwnie czuć. Ważne co Tobie smakuje, aczkolwiek szukać nowych smaków trzeba. Też czasami nie wiem o co kaman...kupiłem ostatnio kawę zachwalaną na tym forum od lokalnego czarodzieja, same ochy i achy i te nuty smakowe...a tu zonk. Choćbym nie wiem jaką zadał temperaturę na pidzie, zmieniał czas ekstrakcji, mielenie, ubicie....w filiżance kwas. Do zmiany została już tylko twardość wody w domu, ale kawa się skończyła. Mniemam oczywiście, że te super opinie nie wzięły się znikąd. Na przelewie kawa zresztą super. Powrót do poprzedniej kawy i znów piękna crema, smak, gęstość. Ale z ciekawości spróbuje tego mauro bo może jesteśmy w tej samej "grupie smakowej".

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: w poszukiwaniu idealnego espresso
« Odpowiedź #6 dnia: 16 Luty 2020, 23:35:27 »
Rzuciłem okiem na Mauro De Luxe i jednak jej nie kupię. 30 % robusty + odległe palenie - to nie dla mnie.
« Ostatnia zmiana: 16 Luty 2020, 23:38:55 wysłana przez WS »

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: w poszukiwaniu idealnego espresso
« Odpowiedź #7 dnia: 17 Luty 2020, 09:14:40 »
Z tego co piszesz w pierwszym poście to poszukujesz dobrze zbilansowanego espresso srednio palonego. Wydaje mi sie, ze „to coś” uzyskasz gdy przesiądziesz sie na kawy świeżo palone z dobrych palarni.

Polecam spróbować ci forumowych klasyków:
- MA: Ariadna, Ariadna+, wspomniane Chocolate Wave, i rownież wspomniane Hot Pair (ten to właśnie podbija podniebienia od niedawna i jest bardzo dobry)
- Euro: Mujeres, Polish Horse

Wszystkie te kawy są palone średnio - ale nie sugeruj się opisany, że są lekko kwaskowate. To nie jest kwasowość Magic Pussy, tylko delikatny posmak na końcu - wg mnie to ta delikatna owocowość, której mozesz poszukiwać.

Offline demonoman

  • Wiadomości: 12
    • Wyścigi Konne
Odp: w poszukiwaniu idealnego espresso
« Odpowiedź #8 dnia: 17 Luty 2020, 16:50:45 »
Zakupiłem dzisiaj na spróbowanie polecane Stormy Weather, A+ (Ariadna), Brazylia Minas Gerais i Hot Pair Espresso
Podzielę się wrażeniami

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: w poszukiwaniu idealnego espresso
« Odpowiedź #9 dnia: 17 Luty 2020, 20:55:46 »
Z badania tego, jak daleko spadło jabłko od jabłoni... ;) Włoskie espresso to moje korzenie, żaden wstyd, staram się wciąż trzymać zasad czyli zmieścić w profilu włoskiego espresso. African express mogłoby nie zdać egzaminu ale było takie pyszne -- dla typowego Włocha jednak za trudne ;).

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: w poszukiwaniu idealnego espresso
« Odpowiedź #10 dnia: 17 Luty 2020, 21:48:48 »
Antonii, kolega szukał klasyka, ale „z tym czymś” i do tego lekko owocową nutę. To chyba komplement dla ciebie :).

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: w poszukiwaniu idealnego espresso
« Odpowiedź #11 dnia: 17 Luty 2020, 21:55:44 »
Tak, tak. Po prostu bardzo jestem ciekaw porównania z włoskimi kawami :).

Offline maciek-rz Mężczyzna

  • Wiadomości: 190
  • Ekspres: Asacso Uno Prof + Melitta Aroma Signature + Drip
  • Młynek: Eureka Zenith 65E + Ceado E5SD
Odp: w poszukiwaniu idealnego espresso
« Odpowiedź #12 dnia: 13 Wrzesień 2020, 19:22:55 »
Zakupiłem dzisiaj na spróbowanie polecane Stormy Weather, A+ (Ariadna), Brazylia Minas Gerais i Hot Pair Espresso
Podzielę się wrażeniami
I jakie wnioski?

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka


 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi