Autor Wątek: Krótkie opinie o kawach  (Przeczytany 224026 razy)

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1183
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #975 dnia: 12 Styczeń 2023, 23:20:32 »
no praktycznie nic nie zmierza, łuska jest poprostu trochę gorzka, niewiele się z niej wyparza, ale jednocześnie jedyne co daje to gorycz, więc nie ma po co o nią dbać, nie ma po co no na siłę odpukiwać młynka do ostatniego jej płatka. Jak się jej ilość jakoś "tanio" zmniejszy, to dobrze, ale żeby bardzo za tym gonić, zwyczajnie nie ma sensu
Dla doświadczenia da się oddzielić dużo łuski w domu, bierzemy matę kuchenną czy większą gazetę, na to miska, do niej zmielona kawa, potrząsamy i lekko dmuchamy, łuska będzie latać dookoła i większość jej skończy dookoła miski na macie, można se ją zsypać i zaparzyć. Zupełnie bezcelowe, ale można się przekonać na własnym języku :D Ot nieco gorzkawa luro-woda :)

edit
ha właśnie zauważyłem, ze kacper napisał o tym w dripowym wątku, filmiku jeszcze nie sprawdziłem ale jak klikłem w środek, to koleś jakoś dokładniej sitkami zadziałał, może w tamtym wątku coś więcej wyniknie :)
« Ostatnia zmiana: 12 Styczeń 2023, 23:24:35 wysłana przez trez »

Offline timex550 Mężczyzna

  • Wiadomości: 20
  • Ekspres: Flair 58, Wacaco Picopresso
  • Młynek: Comandante C40
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #976 dnia: 24 Styczeń 2023, 12:16:28 »
Cześć. Taka historia jednej kawy. Pod koniec 2022 robiłem zamówienie na filtry do V60 na swiezopalona.pl i jako, że brakowało mi dosłownie kilkunastu złotych do darmowej dostawy postanowiłem dorzucić do zamówienia kawę z ich outletu.
Była to Burundi Nyagishiru Natural (Red Bourbon) palona 28 grudnia, więc bardzo świeża w momencie zamówienia. Paczka 250 g za 24,90 (normalnie 40,90 zł).
Powiem tak - nie spodziewałem się takiej eksplozji słodyczny. Mogę śmiało powiedzieć, że jest to najlepsza kawa jaką kupiłem w tej cenie. Palona dość jasno, ale mi najbardziej podeszła jako espresso. Przy długim bloomie dostaję słodycz moreli, dojrzałej śliwki i mlecznych ciastek. Całoś uzupełnia przyjemna śliwkowo-cytrynowa nuta kwasowa. Genialny balans.
Przy paczce 1 kg cena to 119 zł co jest, według mnie, sporym osiągnięciem przy takiej jakości ziaren. Zdecydowanie do powtórzenia.

Offline relikt

  • Wiadomości: 20
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #977 dnia: 24 Styczeń 2023, 21:50:48 »
Dawno temu kupiłem u @Antonio Kenię Ruthagati. Nie mogłem uwierzyć, że Andrzej czymś jej nie podrasował. Tak nieprawdopodobnie intensywny smak wiśni.
Mimo upływu lat nadal uważam, że była to najlepsza kawa jaką zakupiłem.

Offline tafena

  • Wiadomości: 3
    • płatne ankiety
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #978 dnia: 28 Styczeń 2023, 17:08:52 »
ostatnio kupowałem L'Or różne warianty w ziarnach do expresu 100% Arabica, jak dla mnie bardzo dobra kawa

Na tym Forum nie tolerujemy niestarannego klikania.
Proszę od teraz stosować się do zasad języka polskiego pod rygorem kasowania postów z mojej strony.
Nie jesteśmy na Sylwestrze marzeń w Zakopanem.

« Ostatnia zmiana: 28 Styczeń 2023, 20:18:43 wysłana przez Fux »
:-)

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1916
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 5 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #979 dnia: 03 Luty 2023, 18:20:44 »
Dzisiaj krótko foto relacja o kolejnej kawie jaką kupiłem z domowego wypału

Taka kawa.

DOM WYP 1.jpg

Młynek i ekspres z profilu (te z cienkiej blachy)
21g kawy czas 36sek uzysk 60gram (tyle chciałem)
Ekstrakcja czy jak to się tam nazywa, przebiegała bardzo spokojnie.

DOM WYP 2.jpg

W filiżance zobaczyłem takie coś, smakowało to dobrze nie wyczułem jakichś tam wiodących smaków, ot poprawna moja obiadowa kawa tym bardziej ze ze względu na wielkość filiżanki dolałem tam sobie do pełna przegotowanej wcześniej wody z czajnika.

DOM WYP 3.jpg

Warto mi było i będzie sięgać po kawy od osób z tego Forum

Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline 64konrad64

  • Wiadomości: 2
  • Ekspres: DeLonghi ECAM 23.460.S
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #980 dnia: 12 Luty 2023, 13:50:05 »
Cześć wszystkim.
Mój pierwszy post na tym Forum.
Bardzo ciekawa kawka "speciality" z rzeszowskiej palarni kupiona przed chwilą na targach Vege w Krakowie.
Aromaty niestety nie w moim stylu - za bardzo owocowe. Ale całość intrygująca. Ma coś w sobie.
Zaparzona w automacie. Na starcie ma bogate "body" a finish jest lekki i owocowy jak z drippu.

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1916
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 5 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #981 dnia: 14 Luty 2023, 17:45:01 »
Dzisiaj teraz przed chwilą do mojego ulubionego clever dripper-a trafiła kolejna kawa z domowo-piwnicznego wypału.

O taka

domowe 1a.jpg

Ziarenka takie

domowe 1b.jpg

Metoda parzenia własna 22g. kawy 360g wody przelało się o dziwo w 2.44sek. kawa na wodę 2 x zamieszania iiiii.
Kurcze jakie to fajne delikatne takie idealne na ostatnią kawę na dzisiaj.

Trzeba mi częściej to pić.
Bo w kolejce takie domowe czekają  :taktak:

domowe 1c.jpg

Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline SoundFormat Mężczyzna

  • Wiadomości: 12
  • Ekspres: Jura S8
  • Młynek: Professional Aroma Grinder
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #982 dnia: 15 Luty 2023, 13:28:12 »
Czy ktoś z forumowiczów próbował kawy z palarni Białostockiej The White Bear? Może ktoś polecić?

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5216
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #983 dnia: 15 Luty 2023, 13:44:09 »
Czy ktoś z forumowiczów próbował kawy z palarni Białostockiej The White Bear? Może ktoś polecić?
Ostatnio sobie przypomniałem po zapytaniu @Matius22 Mają specjalną do automatu Brazylia Guaxupe 100% Arabica: bardzo delikatna i słodka. Nie wiem, czy w takich gustujesz?
« Ostatnia zmiana: 15 Luty 2023, 13:47:36 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline SoundFormat Mężczyzna

  • Wiadomości: 12
  • Ekspres: Jura S8
  • Młynek: Professional Aroma Grinder
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #984 dnia: 15 Luty 2023, 13:51:02 »
Brazylia Guaxupe 100% Arabica
Doprecyzowując szukam bardziej mieszanki z robustą bo kwasowość czystej arabiki jakoś mi nie leży.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5216
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #985 dnia: 15 Luty 2023, 13:54:09 »
Doprecyzowując szukam bardziej mieszanki z robustą bo kwasowość czystej arabiki jakoś mi nie leży.
A to nie wiem - robusty niecierpię. Na 16g w Jurze nie musisz się asekurować robustą, 100% arabiki też ma niezły smak. TWB mają przyzwoite kawki, nie wybitne, wg mnie.
》tertium non datur《

Offline malkos Mężczyzna

    • Świeżo Palona
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1310
    • ŚwieżoPalona
  • Ekspres: Aeropress, Hario v60, French Press Bodum, kawiarka GAT Konica
  • Młynek: Zassenhaus Quito, Comandante MK3
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #986 dnia: 15 Luty 2023, 14:06:09 »
Cześć. Taka historia jednej kawy. Pod koniec 2022 robiłem zamówienie na filtry do V60 na swiezopalona.pl i jako, że brakowało mi dosłownie kilkunastu złotych do darmowej dostawy postanowiłem dorzucić do zamówienia kawę z ich outletu.
Była to Burundi Nyagishiru Natural (Red Bourbon) palona 28 grudnia, więc bardzo świeża w momencie zamówienia. Paczka 250 g za 24,90 (normalnie 40,90 zł).
Powiem tak - nie spodziewałem się takiej eksplozji słodyczny. Mogę śmiało powiedzieć, że jest to najlepsza kawa jaką kupiłem w tej cenie. Palona dość jasno, ale mi najbardziej podeszła jako espresso. Przy długim bloomie dostaję słodycz moreli, dojrzałej śliwki i mlecznych ciastek. Całoś uzupełnia przyjemna śliwkowo-cytrynowa nuta kwasowa. Genialny balans.
Przy paczce 1 kg cena to 119 zł co jest, według mnie, sporym osiągnięciem przy takiej jakości ziaren. Zdecydowanie do powtórzenia.

dopiero przeczytałem, dzięki :)
Właściciel sklepu http://swiezopalona.pl

dlawokawie5 - nowy kod - 5% zniżki na wszystko

Offline Matius22

  • Wiadomości: 451
  • Ekspres: Linea Mini, chemex, V60
  • Młynek: DF83, Fellow Ode 2, Timemore C3, piecyk Kaffelogic Nano 7
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #987 dnia: 15 Luty 2023, 20:14:44 »
@GostRado @SoundFormat

Brazylia Guaxupe (ta w czerwonym u mich opakowaniu) poprawnie przygotowana nie będzie super „kwasowa” jak znajdziesz idealny balans dla mnie jest to kawa bardzo dobra, zdecydowanie jako baza pod cappuccino bo fajnie się przebija przez mleko. Jeśli ktoś by szukał więcej kwasków niż goryczki to bym poszedł w Kolumbie Medellin (ta natomiast do cappuccino jest dla mnie zbyt delikatna).

Maja warsztaty z espresso ~3h za 200 zł, warto skorzystać. :)

Jakbyś trafił w ich kawiarni na sienkiewicza i za barem stałby chłopak, to warto wtedy poprosić o brazylię. ;)
« Ostatnia zmiana: 15 Luty 2023, 20:23:11 wysłana przez Matius22 »
Chcesz mieć swojego Umikota? Potrzebujesz wydruku modów do DF64/83 lub innego „kawowego” wydruku 3D? Pisz priv!

Dawid1144

  • Gość
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #988 dnia: 15 Luty 2023, 21:24:38 »
Brazylia Guaxupe 100% Arabica
Doprecyzowując szukam bardziej mieszanki z robustą bo kwasowość czystej arabiki jakoś mi nie leży.

Kiedyś też tak myślałem. Arabika nie musi być kwaśna, wszystko zależy od pochodzenia oraz profilu palenia.

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1916
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 5 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #989 dnia: 17 Luty 2023, 14:02:39 »
Arabika nie musi być kwaśna,

To chyba jest Arabika i nie była kwaśna (kolejna z domowego wypału)

BS1.jpg

Jako że w swoim mieście to ja praktyczne dobrej kawy w kawiarni (nie ma takich) się nie napiję.
Wziąłem sprawy w swoje ręce i dzisiaj z pokazanej kawy wyszło mi coś takiego i w dobrym czasie.

BS2.jpg

BS3.jpg

BS4.jpg

Jka



Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi