Autor Wątek: Krótkie opinie o kawach  (Przeczytany 224412 razy)

Offline ROSS JB Mężczyzna

  • Wiadomości: 501
  • Ekspres: Isomac Zaffiro
  • Młynek: Fiorenzato F5 Roaster: Gene Café
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #960 dnia: 11 Styczeń 2023, 20:27:49 »

Prośba nie troluj w moich wpisach, ani to zabawne ani naukowe.

To nie kabaret ani pismo naukowe tylko forum dyskusyjne, wiec twoja uwaga jest cokolwiek osobliwa.

Za to jak już krytykujesz to dopisz co i jak i dlaczego jest nie tak, bo jak inaczej mam skorygować błędy.

W ziarnach substancji oleistych  może być do  18 proc., zależnie od jakości kawy.  Bąbelki mogą pojawić się wówczas, gdy za bardzo przedłuży się ekstrakcję ― beyond blonding point, z wylewki leci wówczas  kawa z mniejszą ilością różnych substancji zawartych w ziarnie,  w tym oleistych. Innym powodem może być zbyt jasne palenie. Wówczas substancji oleistych w przemiale jest mniej, dlatego że ono trwa po prostu krócej. Jak dwutlenek węgla odpowiada za przenoszenie zapachu kawy (ulatanie się CO2 to prostu jej wietrzenie), tak stopień palenia odpowiedzialny jest za transmisję substancji oleistych, które później nadadzą kawie smak. Dlatego klasyczne włoskie espresso robione jest z kawy mocniej palonej, zwykle Full City +. Ale jak ktoś chce palić „nowocześnie”, omniroast i  zaparzać z bąbelkami to voila;) Jednak lepiej niech się skupi na przelewach.

Offline ROSS JB Mężczyzna

  • Wiadomości: 501
  • Ekspres: Isomac Zaffiro
  • Młynek: Fiorenzato F5 Roaster: Gene Café
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #961 dnia: 11 Styczeń 2023, 20:31:33 »
Nie ma w tym nic nadzwyczajnego jeśli praca jest związana bezpośrednio z kawą

Ok. ale najpierw śniadanie. Do głowy by mi nie przyszło, że można pić kawę przed zjedzeniem czegokolwiek.

 Żołądek ma się raczej tylko jeden. 

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #962 dnia: 11 Styczeń 2023, 21:15:05 »
Do głowy by mi nie przyszło, że można pić kawę przed zjedzeniem czegokolwiek.
A mnie tak to spokojnie przychodzi, bez problemu :). Można zjeść kawę na śniadanie. Kawa oddala nieposkromione i złudne o poranku uczucie głodu.

Dawid1144

  • Gość
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #963 dnia: 11 Styczeń 2023, 21:34:25 »

Prośba nie troluj w moich wpisach, ani to zabawne ani naukowe.

To nie kabaret ani pismo naukowe tylko forum dyskusyjne, wiec twoja uwaga jest cokolwiek osobliwa.

Za to jak już krytykujesz to dopisz co i jak i dlaczego jest nie tak, bo jak inaczej mam skorygować błędy.

W ziarnach substancji oleistych  może być do  18 proc., zależnie od jakości kawy.  Bąbelki mogą pojawić się wówczas, gdy za bardzo przedłuży się ekstrakcję ― beyond blonding point, z wylewki leci wówczas  kawa z mniejszą ilością różnych substancji zawartych w ziarnie,  w tym oleistych. Innym powodem może być zbyt jasne palenie. Wówczas substancji oleistych w przemiale jest mniej, dlatego że ono trwa po prostu krócej. Jak dwutlenek węgla odpowiada za przenoszenie zapachu kawy (ulatanie się CO2 to prostu jej wietrzenie), tak stopień palenia odpowiedzialny jest za transmisję substancji oleistych, które później nadadzą kawie smak. Dlatego klasyczne włoskie espresso robione jest z kawy mocniej palonej, zwykle Full City +. Ale jak ktoś chce palić „nowocześnie”, omniroast i  zaparzać z bąbelkami to voila;) Jednak lepiej niech się skupi na przelewach.



Niech każdy pije jak chce. Znam sporo osób pijących espresso z jasno palonych ziaren. Tak lubią i fajnie. Znam też sporo osób rozkładających wszystko na czynniki pierwsze i wytykających błędy. Zabawne jest to, że gdy dostają 10 czarek z kawą i nie wiedzą co jest co i w której co było jak parzone, cała ich magiczna wiedza się traci i nagle nie potrafią odróżnić tej dobrze zaparzonej kawy od źle zaparzonej. Myślę że czepianie się babelków to objaw jakiejś choroby psychicznej.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #964 dnia: 11 Styczeń 2023, 21:42:26 »
Bąbelki na powierzchni espresso powstają li tylko z powodu fizycznych zjawisk, np. dużej odległości między wylewką a filiżanką, przeszkód w wylewce itp.

Cóż złego może zrobić w żołądku kawa? Jestem przekonany, że nic złego -- może połączyć się z żołądkowym kwasem i tyle, popłynąć dalej...
« Ostatnia zmiana: 11 Styczeń 2023, 21:47:37 wysłana przez Antonio »

Dawid1144

  • Gość
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #965 dnia: 11 Styczeń 2023, 21:49:52 »
Bąbelki na powierzchni espresso powstają li tylko z powodu fizycznych zjawisk, np. dużej odległości między wylewką a filiżanką, przeszkodami w wylewce itp.

Cóż złego może zrobić w żołądku kawa? Jestem przekonany, że nic złego -- może połączyć się z żołądkowym kwasem i tyle, popłynąć dalej...

Mnie z powodu takich postów jak jego zaczęło zrażać do tego forum. Oczywiście jest tu sporo fajnych osób, sporo można się dowiedzieć, ale poziom dyskusji z niektórymi osobami jest tragiczny. Czepiają się bzdur, których tak naprawdę nie odróżniliby w filiżance.

To tak jak ten gościu co na moje stwierdzenie że comandante nie jest najlepszym młynkiem pod espresso stwierdził że jest, bo używa się go na brewers cup. Czytasz takie coś i nie wiesz, czy się śmiać, czy płakać. A Ross jb, to ten co chciał robić dystrybucję tamperem? Dobrze pamietam?

Boże, miej nas w opiece...



Offline tytoos Mężczyzna

  • Wiadomości: 597
  • Ekspres: Torre 2B, Rota v2
  • Młynek: Casadio, C40 IH, J-Max
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #966 dnia: 12 Styczeń 2023, 10:25:23 »
Mnie z powodu takich postów
Ty pijesz do Antonio? Bo odpowiedział merytorycznie nt bąbelków.

Dawid1144

  • Gość
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #967 dnia: 12 Styczeń 2023, 12:05:11 »
Mnie z powodu takich postów
Ty pijesz do Antonio? Bo odpowiedział merytorycznie nt bąbelków.


Bron boże. Chodziło mi o posty m.in Rossa JB

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3458
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #968 dnia: 12 Styczeń 2023, 12:59:40 »
Spytajcie o bąbelki ChatGPT ;)

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1916
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 5 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #969 dnia: 12 Styczeń 2023, 13:07:58 »
Spytajcie o bąbelki ChatGPT

Spytałem i pierwsza odpowiedz to:

"Te bąbelki to małe domki dla astronautów"
 :redface: nie wiem czy mnie nie oszukał. :lol2:

Jka


Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1476
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #970 dnia: 12 Styczeń 2023, 13:40:44 »
"Te bąbelki to małe domki dla astronautów"
 :redface: nie wiem czy mnie nie oszukał. :lol2:
To mnie się z Arturem C. Clarkiem kojarzy.

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1916
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 5 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #971 dnia: 12 Styczeń 2023, 14:52:16 »
Dzisiaj z domowego wypału do Clevera trafiła taka kawa.

ETIOPIA1.jpg

Ziarenka wyglądają tak.

ETIOPIA2.jpg


A po zmieleniu zobaczyłem takie coś.

ETIOPIA3a.jpg

Przelało się to w czasie jak widać, tradycyjna metoda kawa na wodę jakieś tam zamieszanie 22g kawy, 360g wody.

ETIOPIA4.jpg

Wyszło fajnie jasno

ETIOPIA5.jpg


Dla mnie cały czas są to nowe odkrycia, ta kawa wyszła taka lekka takiej jeszcze nie piłem dopiero po wypiciu całości poczułem w ustach bardzo lekki smak goryczy i coś jakby kwaski, smaku "drewna, banana czy wiśni" nie wyczułem :) za to wiem ze jest to fajne na taką ostatnią poobiednią kawę, a to tylko pierwsza z tych kilku co przedwczoraj doszły.

Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline kacperb Mężczyzna

  • Wiadomości: 181
  • Ekspres: V60, Kalita Wave, Orea V3, Europiccola
  • Młynek: Kinu, DF64
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #972 dnia: 12 Styczeń 2023, 15:07:04 »
Po zmieleniu podmuchaj na to zmielone, żeby pozbyć się chaffu. Nie chcesz parzyć łuski razem z dobrymi ziarnami  :)

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1916
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 5 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #973 dnia: 12 Styczeń 2023, 16:11:51 »
Ok
Dzięki za podpowiedz.

Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline przemyslavklimek

  • Wiadomości: 69
  • Ekspres: Głównie Flair i Origami, inne okazjonalnie.
  • Młynek: C40MK4, JX-Pro
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #974 dnia: 12 Styczeń 2023, 21:45:19 »
Po zmieleniu podmuchaj na to zmielone, żeby pozbyć się chaffu. Nie chcesz parzyć łuski razem z dobrymi ziarnami  :)


A co ten chaff podczas parzenia zmienia? Nie zauważyłem różnicy „z” i „bez”

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi