Autor Wątek: Comandante - ręczny ubermłynek  (Przeczytany 395112 razy)

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #1410 dnia: 25 Styczeń 2019, 20:43:53 »
ale chcesz zobaczyć ile pyłu zostaje? bo chociażby jakie polewanie? drobniej z wyższym poziomem wody bardziej ubrudzi ścianki, grubszy polewany porcjami mniej, jaka kawa? przecież różne ziarna różnie pylą, to chyba nie tędy droga

Offline kafcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 691
  • Ekspres: LaMa Micra, Chemex, V60, Kalita, TCA-2, Gene Roaster
  • Młynek: Ceado E37S, Santos#4, C3, 1Zpresso K-max
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #1411 dnia: 25 Styczeń 2019, 20:49:04 »
Niech to zrobi ktoś, kto w sposób w miarę standardowy posługuje się V60. Czyli ma zostać krater, przynajmniej kilkucentymetrowej głębokości. Ilość pyłu, o ile taki występuje w nadmiernej ilości, będzie wyraźnie widoczny.

Offline orangina

  • Wiadomości: 121
  • Ekspres: Bezzera Magica S PID, Chemex, Bialetti, V60, Kalita Wave, Aeropress
  • Młynek: Ascaso i-2 mini, Comandante, Niche Zero
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #1412 dnia: 25 Styczeń 2019, 21:30:59 »
Nie bardzo rozumiem Twoje intencje. Ilość pyłu zależy od stopnia zmielenia i rodzaju kawy. Krater zależy od sposobu polewania.
Poprawcie mnie proszę jeśli się mylę.

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #1413 dnia: 25 Styczeń 2019, 22:21:02 »
Niech to zrobi ktoś, kto w sposób w miarę standardowy posługuje się V60. Czyli ma zostać krater, przynajmniej kilkucentymetrowej głębokości. Ilość pyłu, o ile taki występuje w nadmiernej ilości, będzie wyraźnie widoczny.

W standardowym sposobie bed jest płaski jak od linijki, krater świadczy o nierównej ekstrakcji
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #1414 dnia: 26 Styczeń 2019, 00:54:53 »
Lepszy jest Mars, Snickers czy Bounty?:)
Zimą Twix albo chałwa. Mars i Snickers łamią zęby na mrozie a Bounty jest za słodki. A latem tylko chałwa bo reszta się rozpływa w plecaku.

Offline Hutriel

  • Wiadomości: 142
  • Ekspres: V60-02, OXO Good Grips, Bialetti Venus 6 TZ, AP, FP
  • Młynek: Wilfa Uniform, Kazak Tura Alt.
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #1415 dnia: 26 Styczeń 2019, 10:09:46 »
Zimą Twix albo chałwa. Mars i Snickers łamią zęby na mrozie a Bounty jest za słodki. A latem tylko chałwa bo reszta się rozpływa w plecaku.

To mogłoby służyć jako uniwersalne podsumowanie każdej dyskusji o tym który młynek/ekspres/cokolwiek lepsze. Niby nie da się na takie pytania odpowiedzieć jednoznacznie, ale jak pytanie skonfrontować z konkretnyni oczekiwaniami konretnej osoby to okazuje się, że odpowiedź jest prosta. Inaczej oceni batony ktoś kto zjada je na kanapie, a inaczej piomic. :)

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #1416 dnia: 26 Styczeń 2019, 11:11:43 »
piomic powiem ci że na niektórych forach można nacisnąć plusik, czy łapkę przy konkretnym poście, są takie chwile że mi tego tu brakuje  :brawa:

Offline Mader Mężczyzna

  • Wiadomości: 683
  • Ekspres: Aeropress, Drip V60-02, Kalita, Clever Drip, Gabi Master A
  • Młynek: Comandante C40 MK3 Iron Heart
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #1417 dnia: 26 Styczeń 2019, 14:50:42 »
Mając IH kupiłem severina i ręczniak poszedł w odstawke. O kinu, którego nie posiadam nie wspomnę
Codziennie piję pyszną kawę

Offline Nikopol Mężczyzna

  • Wiadomości: 87
  • Ekspres: V60, Phin, AP, FP, Kawiarka
  • Młynek: Nivona 130
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #1418 dnia: 26 Styczeń 2019, 16:05:34 »
Mając IH kupiłem severina i ręczniak poszedł w odstawke. O kinu, którego nie posiadam nie wspomnę
Codziennie piję pyszną kawę

Może chcesz sprzedać? :P :D

A co do młynków... Myślę, że taki potężny test o jakim koledzy pisali byłby na pewno dużym, merytorycznym ułatwieniem dla osób które technicznie i konkretnie chcą podejść do zakupu młynka za 500/1000/1500pln.

 Problem w tym, że smak, gust, wygoda to kwestie bardzo subiektywne i chyba często to psychologia mocno wpływa na to co wydaje nam się, że czujemy. Nie wszyscy, uogólniam. Być może (pomijając aspekty techniczne) komuś pomaga świadomość że kupił produkt markowy, a ktoś inny, jak kolega post wyżej jest zadowolony ze sprzetu który ma opinię "na poczatek/minimum".

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #1419 dnia: 26 Styczeń 2019, 18:19:57 »
Bo to minimum (tanie, ale ostre żarna) jest jednocześnie optimum jeśli chodzi o codzienne parzenie kawy w domu.

Offline kafcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 691
  • Ekspres: LaMa Micra, Chemex, V60, Kalita, TCA-2, Gene Roaster
  • Młynek: Ceado E37S, Santos#4, C3, 1Zpresso K-max
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #1420 dnia: 26 Styczeń 2019, 21:48:56 »

Jak ktoś nie rozumie o co prosiłem, to o coś takiego co widać w 3:18. Ci co uważają Hoffmanna za debila to nie muszą zwracać uwagi na moje posty.
Akurat przy takim zalewaniu i takiej metodzie widać jak na dłoni jakość przemiału, przynajmniej przy przemiale pod Chemex/V60

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #1421 dnia: 26 Styczeń 2019, 23:43:21 »
Ale wiesz, ze Chemex to nie V60? Używałeś go kiedyś? Przeczytałeś dlaczego w Chemexie ma zostać krater, ktory jest absolutnie niewskazany w V60? I wiesz, ze ten film powstał gdy kawy z 5% robusty nazywano ekskluzywnymi?
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #1422 dnia: 27 Styczeń 2019, 01:40:07 »
Nooo ale ten filmik ma 10 lat i jest robiony na chemexie, po pierwsze filty w V60 wyglądają inaczej i nawet te współczesne holenderskie tak się nie parzą.

Po drugie do dziś z czy kręcić chemexem czy nie i mieć krater, to jest osobny temat do dyskusji, ale nie tutaj i nie ze mną.

Po trzecie sam Hoffman nieraz mówił o tym jak zmieniają się metody i rozwija się ten przemysł, a niedawno wrzucił swój współczesny komentarz do swojej własnej wygranej w mistrzostwach, polecam bo pięknie punktuje jak daleko odeszliśmy w parę lat.

Po czwarte jeżeli chcesz opinie o pyleniu c40 po roku, to zapewniam cię z swojego własnym doświadczenia, że diametralnego pylenia nie ma, jeżeli się zwiększyło i ktos to zmierzył, chętnie poznam takie dane, ale ja nie zauważyłem, mieląc prawie codziennie. Mogę zaakceptować potwierdzoną informacje o takowym i że zauwarzę za parę lat, bo na razie pomija to moją codzienną percepcję.

Po ile to, aaa piąte, dalej będę upierał się że zauważalne zabrudzenie papierka bedzie przede wszystkim zależało od samej kawy i sposobu polewania a samo uzyskanie krateru z metod centralnego polewania to dalej cała rodzina sposobów lania i poziomu wody międzyczasie. Myśle że spokojnie potrafił bym zrobić słabą kawę z starego ceramicznego młynka z czysciutkim filtrem i pyszną z mocno oklejonego. Syf i błoto po przelaniu mogą być cenną wskazówką ale nie są jednoznaczną oceną.

Po szóstego nie będzie, nie przychodzi mi na razie więcej argumentów na to że szukasz swojego dowodu nie z tej strony ;)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #1423 dnia: 27 Styczeń 2019, 10:58:20 »
Off-Topic:
Ale wiesz, ze Chemex to nie V60? Używałeś go kiedyś?

Myśę, że Kafcio używał Chemeksa, zanim Ty wiedziałeś co to jest.

Offline orangina

  • Wiadomości: 121
  • Ekspres: Bezzera Magica S PID, Chemex, Bialetti, V60, Kalita Wave, Aeropress
  • Młynek: Ascaso i-2 mini, Comandante, Niche Zero
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #1424 dnia: 27 Styczeń 2019, 11:35:23 »
Potwierdzam że po roku użytkowania Comandante pylenie się nie zwiększyło. Niektóre kawy, zwłaszcza z Etiopii zostawiają więcej pyłu na filtrze dlatego miele je trochę grubiej.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi