Autor Wątek: Comandante - ręczny ubermłynek  (Przeczytany 395216 razy)

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #1365 dnia: 24 Styczeń 2019, 08:46:20 »


Najbardziej cenne wypowiedzi na forum. Z cyklu, nie używałem ale się wypowiem.



Też mam komesia i miałem jeszcze kilka innych młynków w ręku, ale na żadnego nie chciałem zamienić c40. Kinu ok. 75% droższy (1400 vs 800)

...

Wszystkie te młynki rozpatruję pod kątem alternatyw.

W zasadzie to też taka wypowiedź, nie użyłem ale się wypowiem. Dla czego się tak ograniczać w ocenie który młynek jest naj?

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Drinker

    • coffeedrinkers.pl
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 376
    • coffeedrinkers.pl
  • Ekspres: V60, Clever, Chemex, Aeropress, Brewista smart, moka, Gabi, Severin
  • Młynek: Severin 3873, c40
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #1366 dnia: 24 Styczeń 2019, 09:01:25 »
Marku, przecież ja nie napisałem że Kinu nie jest lepszy czy gorszy od c40, napisałem tylko że jest dużo droższy niż c40. Nie używałem, więc nie wypowiadam się na temat tego młynka.

W sumie to nie chodzi mi tutaj o to który jest NAJ, uważam podobnie jak untoldex że nie ma jednego naj, nie rozumiem tylko tego hejtu na c40. To jest głównym przyczynkiem mojej wypowiedzi na temat młynka comandante.
« Ostatnia zmiana: 24 Styczeń 2019, 09:03:32 wysłana przez Drinker »
Właściciel sklepu www.coffeedrinkers.pl

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #1367 dnia: 24 Styczeń 2019, 09:07:23 »
Nie ważne, dla mnie te dyskusje są trochę bez sensu, choć rozumiem pytania osób szukających swojego młynka. Jest jakaś granica powyżej której młynki są po prostu dobre. Wiadomo, że ten kto wybrał dany młynek będzie go chwalił. Chciałbym zwrócić uwagę, że nie powinniśmy marginalizować tak ważnego zastosowania młynka jak przemiał do espresso, kiedy ktoś zadaje pytanie o "najlepszy" młynek. Może nawet dla pytającego nie będzie to ważne, ale dla czytającego za kilka miesięcy może już być.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #1368 dnia: 24 Styczeń 2019, 09:09:45 »
Ale gdzie jest ten hejt w stosunku do Commandante? Jest to fajny, mobilny, rzetelny młynek, w dobrej cenie i tyle. Jeśli jednak porównujemy go z innymi konstrukcjami typu Kinu, to właśnie samo to porównanie wywołuje różne pretensje -- nie rozumiem tego.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #1369 dnia: 24 Styczeń 2019, 09:11:44 »
Ja mam pomysł. Zróbmy na następnym spotkaniu forumowym obiektywny test przemiału różnych młynków - tańszych, droższych, "lepszych", "gorszych". Kruve pewnie ktoś by przywiózł, różne młynki też by się znalazły i można się pobawić. Bierzemy młynki, przemiał, przesiewamy, ważymy, fotki do porównania i wrzucamy wyniki  z opiniami kilku(nastu) osób. Czy będzie to obiektywne? Nie, ale pokaże jakieś różnice. Wszyscy ustawiamy młynki na ratio 1:2 w 25 s, wszyscy robimy takie same dripy, wnioski do notatek, zdjęcia nam popstryka Krystian i będzie jakiś materiał do obróbki i wrzucenia w sieć :)

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #1370 dnia: 24 Styczeń 2019, 09:14:57 »
Ja mam pomysł. Zróbmy na następnym spotkaniu forumowym obiektywny test przemiału różnych młynków - tańszych, droższych, "lepszych", "gorszych". Kruve pewnie ktoś by przywiózł, różne młynki też by się znalazły i można się pobawić. Bierzemy młynki, przemiał, przesiewamy, ważymy, fotki do porównania i wrzucamy wyniki  z opiniami kilku(nastu) osób. Czy będzie to obiektywne? Nie, ale pokaże jakieś różnice. Wszyscy ustawiamy młynki na ratio 1:2 w 25 s, wszyscy robimy takie same dripy, wnioski do notatek, zdjęcia nam popstryka Krystian i będzie jakiś materiał do obróbki i wrzucenia w sieć :)
To mogło by być fajne. Tylko czasochłonne. Musiało by trwać pewnie ze dwa dni. No bo przecież nie ograniczamy się tylko do espresso, niektórzy w ogóle nie rozpatrują użycia w ten sposób młynka ręcznego.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #1371 dnia: 24 Styczeń 2019, 09:23:23 »
Z jakimś wcześniejszym przygotowaniem sobie ustawień plus zabraniem jakiegoś sprzętu ze sobą(na przykład wszyscy biorą ze sobą V60 i mają gotowe ustawienia młynka, kto ma i może konewkę też) może być to w miarę szybkie. Kto ma ekspres ten ustawia pod espresso, wtedy odpada duża ilość czasu na ustawianie młynków i zostaje tylko dostrojenie pod będący na miejscu ekspres. Wiem, że to dość duże przedsięwzięcie, natomiast jako element spotkania mogłoby być dla wielu pouczające, do tego ciekawa wymiana doświadczeń - i oczywiście nagranie tego wszystkiego, żeby było łatwiej pokleić wnioski. Faktem jest, że może to być trudne i trzeba by włożyć trochę wysiłku w przygotowania, ale... Gdybym miał więcej sprzętu to spróbowałbym sam to ogarnąć, ale niestety niezbyt mam dostęp do czegoś więcej niż to co mam plus może komeś i lido po prośbie idąc - plus jeśli byłby zainteresowany Krystian to i Kinu by było, ale uważam, że wyniki jednej osoby będą niewiarygodne. A zgrać kilka osób to będzie małe wyzwanie...

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #1372 dnia: 24 Styczeń 2019, 09:46:04 »
Jesteśmy fajni tylko dlatego, że inni są mniej fajni?
A skąd taka myśl? Może głupio się wyraziłem, z powodu zmęczenia, ale trochę czuję się urażony taką sugestią. Zupełnie nie o to mi chodzi. Po prostu nie lubię masowości. Lubię ludzi, ale nie tłum. Jak wszyscy coś robią, to staje się to tak oczywiste, że zaczynam interesować się innymi rzeczami.  Zupełnie mi nie przeszkadza czy sąsiedzi mają lepiej ode mnie. Nikt ode mnie nigdy nie usłyszał, że piję kawę specialty czy lepszą od kogoś. Ruchowi specialty jak najbardziej życzę sukcesów tak samo jak wszystkim innym. 

Tak na prawdę, to nie wiem o co jest ten spór? O to, że poddałem w wątpliwość możliwość istnienia jednego jedynego najlepszego we wszystkim? Przecież nigdy nie mówiłem, że Comandante źle mieli.

W kwestii testów, to interesujące byłoby zrobić porównanie na ślepo, smaku zaparzonych kilku kaw, w cuppingu, dripie czy espresso. Orzemiał z kilku młynków przygotowany tak, aby ekstrakcja była na tym samym poziomie.  Wtedy mając oceny od większej liczby osób można by sprawdzić jakie są różnice. Jednak jest to dość czasochłonne i potrzeba by większej ilości osób, więc tak dałoby się teoretycznie zrobić coś takiego na spotkaniu forumowym, ale czy większej ilości osób będzie chciało się wtedy pół dnia mielić, zaparzać, mierzyć, wypełniać tabelki? Poprzednia próba pokazała żę to za dużo miejsca i czasu zajmuje. Ludzie przecież przyjeżdżają na spotkanie pogadać, pośmiać się itd. 

Jedyny sposób jaki widzę żeby to przeprowadzić, to zrobić cała techniczną część przed spotkaniem, mieć wszystko przygotowane i wtedy ludziom jedynie dać próbować kawy i oceniać.  To mogłoby się wtedy zmieścić w kilkudziesięciu minutach.
« Ostatnia zmiana: 24 Styczeń 2019, 09:54:14 wysłana przez krystians »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #1373 dnia: 24 Styczeń 2019, 11:18:21 »
Myślę, że nawet czysto techniczne porównanie metodami sensorycznymi takich młynków jest wątpliwe. Bo jak to można by zrobić? Zmielić po kolei jednym i drugim młynkiem jakąś kawę, zrobić cupping i porównać? Obawiam się, że różnice mogą być znikome... Kruve pokaże tylko rozkład gabarytów zmielonych cząstek a nic nie powie o walorach młynków...

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #1374 dnia: 24 Styczeń 2019, 11:21:13 »
No właśnie wg mnie te różnice przy dobrej konstrukcji i dobrych stalowych żarnach też będą niewielkie, ale to jest niezgodne z teorią pana Barabosza, który cały czas twierdzi, że żeby docenić to co kawa ma do zaoferowania najlepszego, to trzeba mielić na Comandante.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #1375 dnia: 24 Styczeń 2019, 11:26:05 »
żeby docenić to co kawa ma do zaoferowania najlepszego, to trzeba mielić na Comandante.
Trudno, muszę wystawić Niche na pchli targ :(.

Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #1376 dnia: 24 Styczeń 2019, 11:41:09 »
No właśnie wg mnie te różnice przy dobrej konstrukcji i dobrych stalowych żarnach też będą niewielkie, ale to jest niezgodne z teorią pana Barabosza, który cały czas twierdzi, że żeby docenić to co kawa ma do zaoferowania najlepszego, to trzeba mielić na Comandante.

Ale przecież on jest ambasadorem tej marki więc czego byś się spodziewał? :)
Nie mówi też że inne młynki tej klasy dają gorszy przemiał, to już sobie ludzie dodają czytając takie cytaty.
No i to jest cały czas w kontekście przelewów. Chyba większość jest zgodna że MK3 w standardowej wersji nie jest zoptymalizowany pod espresso.
« Ostatnia zmiana: 24 Styczeń 2019, 11:43:24 wysłana przez untoldex »

Offline cpu

  • Wiadomości: 333
  • Ekspres: Lelit Bianca, Aeropress, Prismo, Chemex, Gabi Master A, Clever Dripper
  • Młynek: Kinu M47 / Niche Zero / MYM54
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #1377 dnia: 24 Styczeń 2019, 11:41:59 »
żeby docenić to co kawa ma do zaoferowania najlepszego, to trzeba mielić na Comandante.
Trudno, muszę wystawić Niche na pchli targ :(.
Zdaję się że masz tam już kupca ;-)
A to nie jest tak że efekt zależy od tego kto obsługuje narzędzie?
Dzięki za info o MYM54 chyba on ze mną poleci do Nowej Zelandii, tylko muszę poczekać na wersję ze stalowym pojemnikiem w ok cenie.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #1378 dnia: 24 Styczeń 2019, 11:47:35 »
Nie mówi też że inne młynki tej klasy dają gorszy przemiał
Właśnie tak mówi.

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #1379 dnia: 24 Styczeń 2019, 11:54:33 »
Moim zdaniem nie ma żadnego hejtu. Po prostu Comandante spadł z piedestału w momencie, kiedy na rynku pojawiły się chińskie młynki w cenach 250-500 zł o podobnej konstrukcji i wyglądzie. Normalna rzecz. Każdy się teraz przed zakupem zastanawia na ile wyczuje różnicę w smaku jak zapłaci dwa razy więcej.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi