Autor Wątek: Comandante - ręczny ubermłynek  (Przeczytany 395090 razy)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #1065 dnia: 09 Marzec 2018, 20:38:47 »
Gdybyś poczytał, odpowiedzi na wszystkie powyższe pytania zostały napisane kilkukrotnie, tu, tam i tam. Eh.

Offline Bartus_M Mężczyzna

  • Wiadomości: 268
  • Ekspres: Aeropress, Hario V60-02, Kalita Wave 155, French Press, Hario Mizudashi, Kawiarki: G.A.T 2tz, Alza 6tz, Gabi Master A, Phin 340ml, Melitta 101
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade, Hario Skerton, Knock Aergrind
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #1066 dnia: 09 Marzec 2018, 20:40:57 »
Gdybyś poczytał, odpowiedzi na wszystkie powyższe pytania zostały napisane kilkukrotnie, tu, tam i tam. Eh.
W takim razie skondensuje wiedzę z różnych tematów w wolnym czasie :)
-------
pozdrawiam,
Bart :)
Kawę traktuję jako hobby i dobrą zabawę. Ciągle szukam swojego smaku i sposobu, a wyrażane przeze mnie opinie nie powinny być traktowane bezwzględnie jako źródło wiedzy.

https://www.instagram.com/bartmaliszewski/

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #1067 dnia: 09 Marzec 2018, 20:42:59 »
Różnych tematów, różnych wód, różnych kaw, różnych preferencji?

Offline Bartus_M Mężczyzna

  • Wiadomości: 268
  • Ekspres: Aeropress, Hario V60-02, Kalita Wave 155, French Press, Hario Mizudashi, Kawiarki: G.A.T 2tz, Alza 6tz, Gabi Master A, Phin 340ml, Melitta 101
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade, Hario Skerton, Knock Aergrind
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #1068 dnia: 09 Marzec 2018, 20:47:10 »
Różnych tematów, różnych wód, różnych kaw, różnych preferencji?
Na preferencje oraz wodę nie mamy wpływu. Ale dużo z nas ma Komendanta i kupuje kawę w tym samym miejscu i to mógłby byc dobry punk wyjścia dla nowych użytkowników lub osób próbujących nową metodę..
Moze to nie ma sensu, póki co jestem optymistą :)

Pozdrawiam, 
Bart:)

-------
pozdrawiam,
Bart :)
Kawę traktuję jako hobby i dobrą zabawę. Ciągle szukam swojego smaku i sposobu, a wyrażane przeze mnie opinie nie powinny być traktowane bezwzględnie jako źródło wiedzy.

https://www.instagram.com/bartmaliszewski/

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #1069 dnia: 09 Marzec 2018, 21:39:55 »
Woda to 98,75% naparu. Tak, jesteś optymistą ;)

Lepiej zebrać zasady, niż ścieżki przebyte wedle (lub nie) zasad.

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #1070 dnia: 09 Marzec 2018, 21:50:24 »
Skręcenie żaren do oporu nie jest miarodajne, bo:
- skręcenie będzie zależeć od ilości zalegającej kawy między żarnami
- gdy żarna są dociśnięte maksymalnie można jeszcze przekręcić pokrętłem, bo kulki się uginają.

Może doprecyzuję. Za maksymalne skręcenie uważam ten moment, w którym śruba regulacyjna jest maksymalnie skręcona. W moim młynku ten moment wypada w połowie między klikami. W prawo już gołymi palcami dalej nie idzie ( nie próbowałem kombinerkami i nie mam takiego zamiaru nawet po pijaku  :hihihi: ) Natomiast ten najbliższy klik po lewej uważam za zero. Przy tak skręconej śrubie regulacyjnej nawet mi przez myśl nie przeszło sprawdzać czy da się i z jakim oporem zakręcić korbką młynka.
Oczywiście biorę pod uwagę młynek wyczyszczony, bez zalegającej kawy między żarnami.

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #1071 dnia: 09 Marzec 2018, 21:56:48 »
Na preferencje oraz wodę nie mamy wpływu. Ale dużo z nas ma Komendanta i kupuje kawę w tym samym miejscu i to mógłby byc dobry punk wyjścia dla nowych użytkowników lub osób próbujących nową metodę..
Moze to nie ma sensu, póki co jestem optymistą 

Pod przelewy może to udać się, espresso jest zbyt wymagające sprzętowo.
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #1072 dnia: 09 Marzec 2018, 22:22:04 »
Tyle że dana, sprawna maszyna daje powtarzalność. Niewprawiona ręka nie daje, a różne ręce dają różne rezultaty. Do tego dochodzą inne czynniki jak woda, filtry itd.
« Ostatnia zmiana: 09 Marzec 2018, 22:35:19 wysłana przez krystians »

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #1073 dnia: 10 Marzec 2018, 09:28:00 »
Masz rację. Człowiek potrafi.  ;) Ziarno można mieć najlepsze, sprzęt topowy, a kawa pijalna nie będzie.
Z tego co zaobserwowałem, gdy jest wszystko dobrze zgrane podczas robienia espresso, smak kawy pozostaje ten sam. Łatwo to wychwycić. Kawa zimna a ciepła w filiżance pozostaje w smaku praktycznie ta sama.
W tym przypadku rola sprzętu jest najważniejsza, bo kawę można nauczyć się poprawnie robić, lecz gdy sprzęt będzie kiepski to nawet najlepszy barista w espresso pijalnego ze smakiem nie zrobi.
Może co najwyżej pokombinować z grubością przemiału, ilością przepływu wody, i dozą kawy zapodanej w sitko.


 



Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #1074 dnia: 10 Marzec 2018, 09:40:13 »
Hyba izzo Gold nie zmienia smaku wraz ze stygnięciem. Kawy które pijam zmieniają smak mniej więcej tak, że wraz ze spadkiem temperatury kwasowość się nasila, a goryczka słabnie.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #1075 dnia: 10 Marzec 2018, 10:32:34 »
Izzo Golda to ja dawno nie piłem, na stanie brak. Sprawdzę dokładnie ten parametr na innych kawach tych które są gorące i przy tym nie kwaskowate/kwaśne.
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline Bartus_M Mężczyzna

  • Wiadomości: 268
  • Ekspres: Aeropress, Hario V60-02, Kalita Wave 155, French Press, Hario Mizudashi, Kawiarki: G.A.T 2tz, Alza 6tz, Gabi Master A, Phin 340ml, Melitta 101
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade, Hario Skerton, Knock Aergrind
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #1076 dnia: 10 Marzec 2018, 11:39:25 »
Ja miałem wrażenie do tej pory, że kawa wystygnięta, to kawa delikatniejsza.
-------
pozdrawiam,
Bart :)
Kawę traktuję jako hobby i dobrą zabawę. Ciągle szukam swojego smaku i sposobu, a wyrażane przeze mnie opinie nie powinny być traktowane bezwzględnie jako źródło wiedzy.

https://www.instagram.com/bartmaliszewski/

Offline dopeman

  • Wiadomości: 1044
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #1077 dnia: 10 Marzec 2018, 14:06:38 »
Skręcenie żaren do oporu nie jest miarodajne, bo:
- skręcenie będzie zależeć od ilości zalegającej kawy między żarnami
- gdy żarna są dociśnięte maksymalnie można jeszcze przekręcić pokrętłem, bo kulki się uginają.

- Nie zauważyłem. zawalony młynek i świeżo wyczyszczony skręca się mi w tym samym miejscu. Oczywiście na siłę dokręcę jeszcze milimetr - tak że wypada to między klikami - tak, jak kolega wyżej wspomniał.

- Nie próbowałem, nawet jeśli, to po co, skręcone do oporu i wiem gdzie jestem i jak liczyć :)

Dolne żarno wchodzi na trzpień 6 kątny i można je zakładać tak że zawsze jednen 'róg' pokrętła będzie wypadać w tym samym miejscu.
Dzięki temu na oko widać 12/24/36 itd. oraz ile w lewo/prawo od tych wartości aktualnie jesteśmy.

Na forum jakoś przyjęło się pisanie wartości klików 24(28), ponieważ praktyka pokazuje że od skrecenia do oporu - do skręcania do momentu gdy można ruszyć korbką - zwykle jest 4 kliki.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #1078 dnia: 10 Marzec 2018, 14:52:37 »
Ja miałem wrażenie do tej pory, że kawa wystygnięta, to kawa delikatniejsza.
Wrażenie z języka? Jak kawa jest źle zaparzona to się robi coraz mniej smaczna, jak jest lekko niedoparzona to się może rozwinąć i chłodniejsza będzie smakować tak, jak powinna... Nie ma reguły na to, ale chłodna jest... no właśnie :D zawsze jest inaczej.

Offline Bartus_M Mężczyzna

  • Wiadomości: 268
  • Ekspres: Aeropress, Hario V60-02, Kalita Wave 155, French Press, Hario Mizudashi, Kawiarki: G.A.T 2tz, Alza 6tz, Gabi Master A, Phin 340ml, Melitta 101
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade, Hario Skerton, Knock Aergrind
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #1079 dnia: 10 Marzec 2018, 14:55:04 »
Odniosłem wrażenie że kawa chlodniejsza staje się nieco bardziej kwiatowa i mniej kwaskowata :)
-------
pozdrawiam,
Bart :)
Kawę traktuję jako hobby i dobrą zabawę. Ciągle szukam swojego smaku i sposobu, a wyrażane przeze mnie opinie nie powinny być traktowane bezwzględnie jako źródło wiedzy.

https://www.instagram.com/bartmaliszewski/

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi