Autor Wątek: Comandante - ręczny ubermłynek  (Przeczytany 395310 razy)

Offline andy Mężczyzna

  • Wiadomości: 187
  • Ekspres: AP, Siurkacz V60, Bialetti Venus 2tz, Phin, Chemeks, Moccamaster Cup One
  • Młynek: Comandante MKIII Red Sonja, Rhinowares
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #600 dnia: 13 Wrzesień 2017, 17:22:01 »
@bigmaciek ja bym na twoim miejscu nie ustąpił. Wydając 1000PLN na młynek oczekuje się pewnej jakości. To nie tani chiński szrot, który jest robiony z najtańszych materiałów.

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1332
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #601 dnia: 13 Wrzesień 2017, 17:22:16 »
@bigmaciek
może nie Ty pierwszy, dlatego IH wypuścili na rynek.
Swoją drogą ciekawe czy któryś z posiadaczy Kinu w Polsce zmielił juz 2-3 kg kawy. Może by ocenił  w miarę obiektywnie stan żaren w M 47/M38 po takim "przebiegu"

ps wiem, nie powinienem porównywać ale  u mnie w dittingu od nowości  ok 5-6 kg ( wiem , dopiero) kawy zmielone, ale  żarna ostre jak w nieśmiganej  nówce :ok:
« Ostatnia zmiana: 13 Wrzesień 2017, 17:27:22 wysłana przez PiotrekBM »

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #602 dnia: 13 Wrzesień 2017, 17:31:42 »
Szczerze mówiąc to nie byłbym zaskoczony takim stanem żaren po np. 5 kg.
Bardzo jestem ciekaw czy uwzględnią Ci reklamację. Standardowe żarna ItallMill płaskie np. 64 mm mają żywotność 400 kg kawy.
Stożki K10, 1200 kg.
Więc 2 czy 5 kg to są śmieszne ilości. Normalnie po takim czasie, jak pisze Antonio, to żarna się docierają i osiągają optymalne warunki do pracy. Jeżeli faktycznie one się tępią w takim tempie, ty chyba kiepsko wybraliśmy.  Aż sprawdzę u siebie w wolnej chwili, ale przy takich ilościach mielonej kawy nawet mi przez myśl nie przeszło, że jest w ogóle co sprawdzać. 
A nie słyszałeś ocierania się żaren o siebie po zmieleniu kawy? Może na tym 12 kliku u Ciebie było już tarcie żaren o siebie.

Offline andy Mężczyzna

  • Wiadomości: 187
  • Ekspres: AP, Siurkacz V60, Bialetti Venus 2tz, Phin, Chemeks, Moccamaster Cup One
  • Młynek: Comandante MKIII Red Sonja, Rhinowares
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #603 dnia: 13 Wrzesień 2017, 17:35:07 »
Pytanie jak były liczone kliki? Od maksymalnego skręcenia czy od momentu kiedy młynek mógł się obracać bez ocierania o siebie żaren?

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #604 dnia: 13 Wrzesień 2017, 17:44:49 »
Zrobię fotki i napiszę kilka słów w wątku o Kinu. M47 używam od ponad dwóch miesięcy. Prawie trzech do alternatywy i do espresso. 3 kg na pewno poszło, może więcej.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline bigmaciek

  • Wiadomości: 157
  • Ekspres: Wystarczający do zrobienia tego co lubię
  • Młynek: Odpowiedni do kawy którą robię i pijam
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #605 dnia: 13 Wrzesień 2017, 17:45:48 »
Mój egzemplarz jest dość dokładnie wykonany i złożony. Nie żadnego bocznego odbicia. Kliki liczę od pierwszego, pełnego obrotu bez ocierania. Na 12 kliku to można kręcić palcami bez korbki.  :)

Zobaczymy co producent powie. Namówiliście mnie. W końcu nic nie tracę.  :)

@pj.walczak. Mnie też do głowy nie przyszło aby po 2 kg sprawdzać. Myślałem, że z młynkiem mam spokój na kilka lat biorąc pod uwagę ile tej kawy mielę.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #606 dnia: 13 Wrzesień 2017, 17:50:53 »
obaczymy co producent powie. Namówiliście mnie. W końcu nic nie tracę.
Nie wiem jak kupowałeś, czy bezpośrednio od nich czy w dystrybucji polskiej. Jak w dystrybucji to chyba zaczynasz od miejsca gdzie kupiłeś. Jednak dystrybutor kupuje więcej więc ma też większą siłę przebicia :)

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #607 dnia: 13 Wrzesień 2017, 17:51:27 »
Koniecznie reklamuj. Mój ma przebieg około 10kg od maja i jedna ryska kiedy jakimś cudem dostał sie tam kamyczek gdy wierciłem w ścianie. AA No i nie mam różnicy w klikach. Ulubione V60 od początku na 23 kliku a espresso 12-14 w zależności od kawy.
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline bigmaciek

  • Wiadomości: 157
  • Ekspres: Wystarczający do zrobienia tego co lubię
  • Młynek: Odpowiedni do kawy którą robię i pijam
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #608 dnia: 13 Wrzesień 2017, 18:05:28 »
@pj.walczak.
Kupowałem w Polsce od jednego ze sklepów z obecnych na forum.

@Szczympek
Ryski to sobie niech będą. Ja nie spodziewałem się takich wyszczerbień. I to tylko po mieleniu kawy głównie na 12 kliku.

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #609 dnia: 13 Wrzesień 2017, 18:37:54 »
Ryski to sobie niech będą. Ja nie spodziewałem się takich wyszczerbień. I to tylko po mieleniu kawy głównie na 12 kliku.

Wasze słowa: "Bicie na boki nie jest ważne" Moje:  A z czego się wzięło to wyszczerbienie?
Bym zapomniał. Nie zapomnijcie wspomnieć o tym, że Tedi  jest forumowym trollem.
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline bigmaciek

  • Wiadomości: 157
  • Ekspres: Wystarczający do zrobienia tego co lubię
  • Młynek: Odpowiedni do kawy którą robię i pijam
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #610 dnia: 13 Wrzesień 2017, 18:48:32 »
Napisałem wyżej, że mój młynek był dość dokładnie wykonany i złożony i nie było żadnego bocznego bicia. Więc dołączam się do pytania zadanego przez @Tedi.

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #611 dnia: 13 Wrzesień 2017, 19:14:56 »
Jak jakiś materiał wyszczerbia się, to często mówi się, że był on za twardy, źle zahartowany. Lecz przy tym musi nastąpić jakiś czynnik zewnętrzny.
Tego młynka nie mam przed sobą. Propozycja moja być może będzie pomocna.   :mhh: Czy jesteś w stanie zlokalizować przyczynę miedzy innymi, żeby stwierdzić czy to wyszczerbienie jest skutkiem wady konstrukcyjnej czy zapodanej kawy lub czegoś innego w przemiał.
Ja bym to zrobił tak. Wyczyść dokładnie młynek i go skręć ustawiając wartość poprzedniego przemiału. Kręć powoli bez korbki oską i obserwuj miejsce (wysokość) wyszczerbienia obrotowego żarna względem żarna stałego.
Obserwuj szczelinę miedzy żarnową. Zwróć uwagę na wartość tej szczeliny po całym obwodzie żarna. Jak w tym miejscu występuje bicie znaczy, że wina jest po stronie konstrukcyjnej młynka.
Dodatkowo możesz jeszcze swój odczyt potwierdzić przez ciaśniejsze spasowanie żaren. 

Żarna przez jakiś czas nie zużywają się lecz "docierają". Dla espresso powinno to dać tylko lepszy efekt

Lepiej, niech one nie "dotrą" się nigdy.  ;)

Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline dopeman

  • Wiadomości: 1044
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #612 dnia: 13 Wrzesień 2017, 20:31:39 »
Przecież pisze kolega że nie ma bicia.

Offline bigmaciek

  • Wiadomości: 157
  • Ekspres: Wystarczający do zrobienia tego co lubię
  • Młynek: Odpowiedni do kawy którą robię i pijam
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #613 dnia: 13 Wrzesień 2017, 20:35:34 »
Właśnie miałem to napisać.  :) A przy kręceniu szczelina jest równa na całym obwodzie i to niezależnie od ustawienia: na 10, 20, 30 kliku.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Comandante - ręczny ubermłynek
« Odpowiedź #614 dnia: 13 Wrzesień 2017, 20:36:41 »
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi